Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Małgorzata Niemen - wywiad dla plejada.onet.pl 04.12.2013 2014-03-10 - 2014-03-11 Veriton 1 1966
Veriton
2014-03-10 20:31:32
Małgorzata Niemen - wywiad dla plejada.onet.pl 04.12.2013
http://plejada.onet.pl/wywiady/malgorza ... znan/y8cgy

...Ma Pani poczucie, że ludzie często bezprawnie wykorzystują twórczość Czesława?

Zdarza się... Czesław ponad dwa lata przed śmiercią, pracował całymi dniami i nocami nad reedycją swojego dorobku, który nagrał dla Polskich Nagrań. Z udziałem Polskiego Radia i przy ogromnym wsparciu pani Giny Komasy w 2002r. i 2003 powstały dwa boksy "Niemen od Początku" vol. I, vol. II. Mąż przez ostatni rok życia, kiedy spędzał czas na chemioterapii w szpitalu, pracował na laptopie, a to pisząc odautorskie komentarze do albumów, a to pracując nad grafiką czy nawet nad muzyką. Pracował pomimo osłabienia. Muszę podkreślić, że w każdym z boksów znajdowało się w sumie po 6 egzemplarzy płyt. Oba kolekcjonerskie pudełka były sprzedawane po stosunkowo niskiej cenie, jak na tak dużą zawartość muzyki. Otóż przedsiębiorcy postanowili wyjąć płyty z pudełek, które zaprojektował Czesław i chyba wyrzucili je. Do tego usunęli 2 książeczki z opisem zrobionym przez Czesława i chyba też je wyrzucili i sprzedawali płyty pojedynczo dużo drożej...Wiesław Królikowski - "Teraz Rock" numer 12/2007 (fragment)
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Veriton
2014-03-11 15:04:21
W obu powyższych, tak różnych przecież, wypowiedziach nie ma ani słowa o tym co, tak naprawdę, było przyczyną podzielenia boksów na pojedyncze albumy. Otóż oba boksy sprzedawały się słabo, zaczęto więc obniżać ich cenę, a mimo to chętnych nadal było mało. I tu przyznaję rację Wiesławowi Królikowskiemu, bo przez posiekanie boksów wiele osób otrzymało możliwość kupna tylko wybranych albumów. Z drugiej strony trudno nie zgodzić się z Małgorzatą Niemen, że takie działanie stanowiło ingerencję w wolę Niemena, który zaprojektował boksy jako całość, a dodatkowo było ingerencją w dzieło artystyczne.
Najciekawsze, że dzisiaj obu boksów nie sposób kupić inaczej jak poprzez allegro, najczęściej za słoną cenę.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony