Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

NIEMEN...plastycznie 2008-11-05 - 2014-11-07 Piotr Starzyński 13 8154
Piotr Starzyński
2008-11-05 17:55:31
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-11-05 17:55:31 przez Piotr Starzyński
Przyszedł mi do głowy pomysł ( ktoś chyba z Was był inspiracją)... :wink: , by w mojej szkole ( gimnazjum i szkoła podstawowa) zorganizować konkurs plastyczny poświęcony :N: pt. CZESłAW NIEMEN- 16.02.1939- 17.01.2004.
Rysunki byłyby prezentowane w szkołach w przyszłym roku między 17.01 a 17.02.2009 ( w 2009 roku przypada przecież 5 rocznica Odejścia :N: i jego 70 urodziny)
Dzieci i młodzież będą różnymi technikami plastycznymi przedstawiać postać :N: - jego portret, popiersie, itp.
Będą nagrody dla zwycięzców- sponsorzy mile widziani.
Może to będą refleksje na temat treści jego utworów.
Każdy (prawie ) z nas mógłby w tym pomóc np. przez przekazanie tego pomysłu w szkołach ( czy to jako rodzic, czy to jako znajomy nauczyciela, czy nauczycielki :wink: ).
Myślę, że to Forum przeglądają również...nauczyciele(ki) -mają ułatwione zadanie motywowania dzieci i młodzieży do udziału w tym konkursie. :)
Mój pomysł jest jeszcze na razie "gorący" i...otwarty na ciekawe pomysły lub sugestie.
Po-zdrowie-nia :) :)
ratajczak bogdan
2008-11-05 18:12:46
Piotr Starzyński
Mój pomysł jest jeszcze na razie "gorący" i...otwarty na ciekawe pomysły lub sugestie.

Gorące pomysły, nawet z nie do końca ułożonym scenariuszem, są najlepsze i najcelniejsze.
Nic tylko je wdrażać w życie.
Obawiam się, że będzie to kolejna porcja mniej lub bardziej udanych portretów Niemena, a przecież jest szansa na ujęcie tematu nie tak szablonowo i schematycznie. Wystarczy, aby młodzi ludzie puścili wodze swej nieposkromionej fantazji i pokusili się też o formy abstrakcyjne, ulotne impresje wrażeniowe, wynikające z treści utworów i samej muzyki.
Problem pewnie w tym, czy ta młodzież wie kim jest Niemen i czy jest w stanie nawiązać do jego twórczości i myśli.
Ale chyba moje obawy są płonne - przecież Ty Piotrze jesteś z tymi młodymi ludźmi na codzień i to musi rezonować.
Myślę, i to moja skromna podpowiedź, że dobrze byłoby, gdyby zajecia plastyczne, w trakcie których powstawać będą prace plastyczne, odbywały się koniecznie przy muzyce Niemena.

(*)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-11-05 20:14:06
No pewnie . Brawo . Jak nie ma prac Niemena , a sa ,to niech chociaz dzieciaki maluja .
Nie wiem tylko czy beda mialy prawo do wizerunku , no i czy jakosc kredek nie mowiac o rysunku bedzie zadowalajaca . !?
Moze by jednak poczekac jeszcze z 5 a moze 10 lat . Bedzie ciekawiej i jeszcze smutniej . :o
Tadeusz
2008-11-05 21:43:31
Polskie szkoły to miejsca bardzo konserwatywne, niechętnie wprowadzające nowinki. Pamiętam reakcję mojej polonistki w szkole średniej, kiedy przyniosłem na lekcję polskiego pocztówkę dźwiękową ( młodsze pokolenie nie zna tego dziwoląga) z nagraniem "Bema...". Zgorszenie zapanowało wśród grona nauczycielskiego wtajemniczonego w mój "wybryk".
Otóż, zmierzam do tego, że szkoły mogłyby wyzbyć się swojego skostnienia i w ramach zajęć muzycznych opowiedzieć uczniom trochę o początkach polskiego rocka, co byłoby dobrą okazją do zapoznania młodzieży z głównymi przedstawicielami i prekursorami tegoż rocka- byli by to np "Polanie", "Skaldowie', "Klan", "Dzmble", Niemen. Obecny system polegający na nauce gry na flecie jest, moim zdaniem, niewypałem. W zwykłej szkole nauka o muzyce, ilustrowana nagraniami, a nauka gry na instrumentach w szkołach muzycznych – taki jest poprawny model
Jednorazowa akcja wcale nie zmieni podejścia władz do programów szkolnych, a uczniowie potraktują to wg zasady Z Z Z ( zrobić, zaliczyć, zapomnieć ) Całość mojej wypowiedzi, choć jest o muzyce ,to odnosi się jednak do zajęś szkolnych w ogóle - plastycznych również
Sceptycznie odnoszę się do pomysłu. A może mam zły dzień i wpływam źle na otoczenie? Jeżeli tak, to przepraszam!
cocomo
2008-11-06 08:58:10
Nie jest tak źle. Pamiętam, że u mnie w liceum polonistka omawiając Noriwda z własnej inicjatywy puściła "Rapsod" w wykonaniu :N: -a. Dodam, że z tego co kojarzę, było to nagranie ze specjalnej płyty do celów dydaktycznych a nie LP Polskich Nagrań. Może ktoś potwierdzi czy "Rapsod" był w ten sposób wydany ?

Załamujące były natomiast reakcje części słuchaczy, w szczególności klasowych "dyskomułów", których jak pamiętam bardzo rozśmieszyła interpretacja :N: -a.

Ja uważam, że pomysł p.Piotra jest ok. Myślę, że dla bardziej wyrobionej części młodzieży szkolnej :N: może być inspiracją. Ostatnio np. na ulicach Łodzi natknąłem się na graffiti przedstawiające okładkę czerwonego LP (postaram się może podesłać zdjęcie) - tego przecież nie malują równieśnicy artysty tylko młodzież.
Stach
2008-11-06 10:53:24
Poszukuję kogoś,kto namalowałby na płótnie 1500x3000 tekst i wizerunek :N: -a w/g mojego projektu. Warunki proszę podac na pw,gdzie także przedyskutujemy co i jak.
Domin189
2008-11-06 12:17:14
Cocomo, jesteś pewien, że nie pomyliłeś tego graffiti z np. wizerunkiem Che Guevary? ;)
Piotr Starzyński
2008-11-06 13:41:09
ratajczak bogdan napisał:
Wystarczy, aby młodzi ludzie puścili wodze swej nieposkromionej fantazji i pokusili się też o formy abstrakcyjne, ulotne impresje wrażeniowe, wynikające z treści utworów i samej muzyki.

Mówię o tym młodzieży.
i dalej:
Problem pewnie w tym, czy ta młodzież wie kim jest Niemen i czy jest w stanie nawiązać do jego twórczości i myśli.

Bogu dzięki, młodzież wie, kto to jest Niemen , a tego nawiązania do jego twórczości to można chyba bardziej oczekiwać od młodzieży licealnej (lub studenckiej :wink: , Dominie!)
i:
Myślę, i to moja skromna podpowiedź, że dobrze byłoby, gdyby zajecia plastyczne, w trakcie których powstawać będą prace plastyczne, odbywały się koniecznie przy muzyce Niemena.

Jutro będę miał lekcję przy muzyce :N: , ale większość będzie chyba chciała tworzyć na osobności.
Pomijając jakość tych przyszłych prac pomyślmy ,ile osób sięgnie przez to do wizerunków :N: (choćby w internecie) , a może i posłucha jego utworu (ów). :)
A o to mi ( i nie tylko) chodzi! :) :) :) :)
Ewa
2008-11-06 16:43:49
Piotr Starzyński
...tego nawiązania do jego twórczości to można chyba bardziej oczekiwać od młodzieży licealnej (lub studenckiej...).

I ja tak myślę, ale tak w ogóle to fajny pomysł z tym konkursem. Może najciekawsze prace będziemy mogli zobaczyć na forum? :)

Jeśli mowa o pracach plastycznych przedstawiających Niemena, to w czasie III FMT wystawione było kilka prac młodzieży z gimnazjum im. Cz.Niemena w Strzelcach Opolskich, które :arrow: tu można zobaczyć. Na spotkaniu z Małgorzatą Niemen w Gdańsku widziałam też rysunki młodzieży z warszawskiego gimnazjum, niektóre całkiem udane. Mam nadzieję, że prace poznańskich gimnazjalistów będą jeszcze lepsze. :wink:
cocomo
2008-11-06 19:28:20
Domin189Cocomo, jesteś pewien, że nie pomyliłeś tego graffiti z np. wizerunkiem Che Guevary? ;)


Zrobię fotkę i wrzucę na forum, to będzie można ocenić.
cocomo
2008-11-26 18:44:45
cocomo Ostatnio np. na ulicach Łodzi natknąłem się na graffiti przedstawiające okładkę czerwonego LP (postaram się może podesłać zdjęcie).


Zdjęcie poniżej znalazłem w internecie i podobno zostało zrobione w W-wie ale identyczny szablon spotkałem w Łodzi:

Obraz pobrany 2023-04-10 z zewnętrznego adresu.


Link źródłowy do zdjęcia : http://wiadomosci.wp.pl/gid,10593023,gp ... leria.html
Ewa
2014-10-22 19:07:30
Na podobny pomysł, jak nasz Piotr, wpadła fundacja Sopockie Korzenie. Ogłosiła konkurs na najlepsze prace plastyczne, których inspiracją jest Niemen i jeszcze inne postaci polskiego rock'n'rolla lat 60 i 70-tych.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży z całej Polski, a jego rozstrzygnięcie nastąpi w listopadzie. Do tej pory wpłynęło ponad 250 prac.

http://telewizja.pomorska.tv/informacje ... plastyczny
Piotr Starzyński
2014-10-22 19:33:22
No proszę...
Bardzo dobrze!!!!
"...ten świat ( rock & rolla i...młodych ludzi dobrej woli) nie zginie nigdy dzięki nim." :D
Ewa
2014-11-07 09:13:47
Konkurs cieszył się takim zainteresowaniem, że organizatorzy zapowiadają kolejne edycje. W części artystycznej na zakończenie konkursu królował Niemen. :)

http://telewizja.pomorska.tv/informacje ... nagrodzeni
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony