Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

"Niemenowe skarby" - rozmowa z Darkiem Sieradzkim 2009-02-17 - 2009-02-25 Ewa 6 2958
Ewa
2009-02-17 19:42:24
We wczorajszej Gazecie Stołeczej Wyborczej znalazł się bardzo ciekawy wywiad z naszym Adminem na temat Niemena i forum.
Stach
2009-02-19 15:40:48
W wywiadzie w/w pada stwierdzenie,że festiwale w Węgorzewie poświęcone sa Niemenowi
http://www.rock.wegorzewo.pl/
Czy tak jest istotnie?http://www.rock.wegorzewo.pl/index.php?lang=pl&mode=zalozenia
Markovitz
2009-02-19 16:36:03
StachW wywiadzie w/w pada stwierdzenie, że festiwale w Węgorzewie poświęcone są Niemenowi. Czy tak jest istotnie ?

W tym wywiadzie Darek tak nie powiedział. Napomknął tylko, że M.Z. "współorganizuje koncerty poświęcone Niemenowi..." co jest stwierdzeniem bardzo na wyrost :wink:

Koncert poświęcony pamięci Czesława Niemena odbył się w moim mieście trzy lata temu i wystąpił na nim Joachim Perlik, a moja rola polegała na zapaleniu i zgaszeniu znicza na scenie... No może jeszcze zachęciłem kogoś do przyjścia.

Z kolei jeśli chodzi o festiwal Union of Rock to w 2006r. właśnie tu miała miejsce prezentacja albumu -Dyskografii Tadeusza Sklińskiego. Być może warto też wspomnieć, że od dwóch lat przyznawana jest nagroda imienia Piotra Dziemskiego dla najlepszego perkusisty, a w ubiegłym roku odbył się pokaz stacji TVP Kultura ( koncert Niemen Aerolit)...

A może i nie warto o tym wspominać, bo to niewiele znaczące epizody łączące się z bohaterem tego forum, moim miastem i mną :)

Pozdrawiam
M.
Darek Sieradzki
2009-02-19 17:21:05
Markovitz
StachW wywiadzie w/w pada stwierdzenie, że festiwale w Węgorzewie poświęcone są Niemenowi. Czy tak jest istotnie ?

W tym wywiadzie Darek tak nie powiedział. Napomknął tylko, że M.Z. "współorganizuje koncerty poświęcone Niemenowi..." co jest stwierdzeniem bardzo na wyrost :wink:

Ja się cieszę, że tylko tyle klepnąłem na wyrost ;) Dziękuję Marku za szczegółowe wyjaśnienie.

Z red. Kamińskim rozmawialiśmy sobie swobodnie niemalże godzinę, w tym także nieoficjalnie (bez nagrywania). Wspominałem o wielu sprawach, w tym (o ile dobrze pamiętam) także o festiwalu w Słupsku. Niestety wszystko nie miało szans zmieścić się w artykule...

Podobnie jak i my na forum, Łukasz Kamiński był zdziwiony brakiem zdecydowanych działań które miałyby na celu uporządkowanie i popularyzację mniej znanej i całkowicie nieznanej twórczości Niemena i nawet dał temu wyraz w późniejszym artykule w Stołecznym dodatku Wyborczej:

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,9519 ... tykow.html
Markovitz
2009-02-23 20:59:17
Pod koniec wywiadu pojawia się pomysł, o którym dyskutowaliśmy na zlotach w czasach, gdy byliśmy jeszcze dobrej myśli... Chodzi o centrum- ośrodek studiów nad Niemnem :idea:

Zanim jednak dojdzie do realizacji tej inicjatywy sporo wody w Niemenie upłynie...
Postawa prezentowana przez kilku znajomych niemenologów nie napawa optymizmem.
Niechęć do dzielenia się z innymi wiedzą, niechęć do polemik, do wymiany nagrań.
Niechęć do siebie nawzajem.

Nawet jubileusz 50-lat polskiego rocka i 70-ta rocznica urodzin Czesława nie skłoniły nas do zwyczajów praktykowanych w środowiskach znawców i miłośników innych artystów.

A szkoda, bo na naszym forum przybywa fanów, muzyków, prezenterów i dziennikarzy - ludzi autentycznie zainteresowanych twórczością i osobą Niemena 8)
Stach
2009-02-23 21:59:39
Markovitz
Niechęć do dzielenia się z innymi wiedzą, niechęć do polemik, do wymiany nagrań.
Niechęć do siebie nawzajem.


Hmm,coś podobnego :shock: "Ameryka odkryta przez ...." :) ,kiedy w jednym z tematów poprosiłem o info na temat "Leningradu" ... w odpowiedzi poszedł w innym kierunku miast odpowiedziec rzeczowo. Ja juz pisałem o "sztandarze" wyrywanym sobie z rąk o :mniemanologii stosowanej".Kto ma kij do ... zawracania Wisły... myślę ,że Polska winna byc w granicach ... lewo i prawobrzeżnej... Wisły :wink: :idea:
Markovitz
2009-02-25 11:11:55
Stach Hmm,coś podobnego :shock: "Ameryka odkryta przez ...." :) ,kiedy w jednym z tematów poprosiłem o info na temat "Leningradu" ... w odpowiedzi poszedł w innym kierunku miast odpowiedzieć

Stawianie zarzutu, że nie dzieliłem się na forum wiedzą to raczej kiepski żart...

Coraz bardziej zdumiony czytam nie tylko takie "koszałki" (jaki Leningrad ?- coś się koledze pomyliło :) ), ale także opowieści przyjaciół oraz prezenterów radiowych.

Zanim pan Niedźwiecki obwieści listę ulubionych nagrań słuchaczy - niech zerknie na listę OLIS, gdzie słuchacze zagłosowali kupując obecną od kilku lat na rynku składankę "Czas jak rzeka". Ten album z rodzaju greatest hits powrócił do 50-tki najlepiej sprzedawanych płyt !

Na tle podobnych akcji promocyjnych wywiad z Darkiem Sieradzkim to rzeczowa, wolna od infantylizmu rozmowa autentycznie zatroskanych osób na temat skarbów kultury, jakimi są pozostawione przez Niemena utwory.

Cóż nam pozostaje ?

Na miarę skromnych możliwości powinniśmy dbać o szczegóły, o każdy pozostawiony ślad nagrania, programu, tekstu i grafiki. Dlatego tak ważna jest zasygnalizowana w wywiadzie inicjatywa skatalogowania twórczości Niemena i nadania przyszłym edycjom priorytetów zgodnych z prawdziwymi potrzebami miłośników tej twórczości.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony