Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Nocna Strefa Piotra Metza PR 2 30.06. godz. 22.00 - 1.00 2020-06-30 - 2020-07-07 Ewa 3 3269
Ewa
2020-06-30 08:02:32
Dziś w ramach "Nocnej strefy" w radiowej Dwójce Piotr Metz będzie mówił o Grupie Niemen.
Domin189
2020-06-30 22:56:51
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2020-06-30 22:56:51 przez Domin189
W trakcie audycji usłyszeliśmy utwory:

"Strange Is This World"
"Why Did You Stop Loving Me?" - oba z LP "Strange Is This World"

"Piosenka dla zmarłej"
"Strange Is This World"
"Com uczynił" - wszystkie trzy to wykonania koncertowe z opolskiej Musicoramy (1972)

"Marionetki"
"Requiem dla Van Gogha" - z LP "Niemen vol. 1" i "Niemen vol. 2"

"Puppets" - na żywo z festiwalu "Jazz NOW!" (1972)

"Sariusz"
"Inicjały" - oba z LP "Niemen vol. 1"

"Fly Over Fields Of Yellow Sunflowers"
"What A Beautiful Woman You Are"
"Ode To Venus" - wszystkie trzy z LP "Ode To Venus"

"I've Been Loving You Too Long"
"From The First Major Discoveries" (incl. "Figo-Fago")
"Strange Is This World" - wszystkie trzy z koncertu w Helsinkach (1972)

"Przecież nas wita" z LP "To pejzaż mojej ziemi"

- oddzieliłem poszczególne grupy piosenek dla przejrzystości ;-) Niedawno w PR3 zupełnym przypadkiem trafiłem na "Kattornę", więc można powiedzieć, że Polskie Radio faktycznie docenia muzykę Grupy Niemen :D Może zamieniłbym jedno z wykonań "Strange..." na "Pielgrzyma" lub omawiane w audycji "Z pierwszych ważniejszych odkryć", ale to subiektywne odczucia. Po udanej zapowiedzi video, w której Piotr Metz mówi, iż spotkanie Czesława Niemena z grupą SBB było jego zdaniem jednym z najważniejszych momentów współczesnej historii polskiej muzyki popularnej, spodziewałem się nieco głębszej analizy tematu i nie przeszkadzałoby mi, gdyby w eterze zabrzmiały jakieś archaiczne nagrania z czasów Silesian Blues Band oraz "I've Been Loving You Too Long" Niemen Enigmatic z Opola '71, aby ukazać skutki tej fantastycznej fuzji, która powołała do życia nie tylko nową grupę, lecz stworzyła nową jakość na rodzimym rynku muzycznym.

Kiedy słucham uznanej przez wielu fanów rocka progresywnego za jedną z najwybitniejszych w swojej dziedzinie płyty King Crimson "Lark's Tongues In Aspic", to nie mam wątpliwości, że Grupa Niemen nie ustępowała pod względem umiejętności, oryginalności czy muzycznej wyobraźni czołowym zespołom tego okresu. Tym bardziej boli mnie niedostatek oficjalnych wydawnictw z jej twórczością. Podsumujmy:

"Strange Is This World"
"Ode To Venus"
"Niemen vol. 1" i "Niemen vol. 2"
"Kattorna"
"Live in Helsinki" (koncert z 1972 w formie video i jego zapis na CD)
"Niemen On Stage 1970-1972" (zapis występu na opolskiej Musicoramie '72)
kompozycja "Przecież nas wita"
kompozycja "Pielgrzym"

- w teorii są to ponad 4 godziny muzyki, ale ile z płyt zawierających te nagrania można nabyć stacjonarnie w sklepach muzycznych czy choćby przez Internet? ...a ile z błogosławieństwem spadkobierczyń? ;-)
Ewa
2020-07-01 08:27:16
Wspaniała setlista. :) Trzy godziny z Grupą Niemen w polskim radio, to chyba nigdy wcześniej się nie zdarzyło.

Bardzo dziękuję redaktorowi Metzowi za tę piękną audycję. :D
Ewa
2020-07-07 21:35:13
A dziś w Nocnej Strefie m.in. płyta Kurylewicza z Warską i Niemenem.

https://www.polskieradio.pl/8/8820/Arty ... lni-te-noc
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony