Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Ostatnia za życia nagroda Czesława Niemena 2009-02-15 - 2015-03-09 rem 7 7076
rem
2009-02-15 12:59:59
Jak wiadomo w 2003 roku na 4-tym Międzynarodowym Biennele Sztuki Współczesnej we Florencji Czesław Niemen wraz z Januszem Sawką zdobyli złoty medal za spektakl multimedialny pt. „The Voyage”. Spektakl to wspólne dzieło grafika J.Sawki i Czesława Niemena, który obrazy J.Sawki zilustrował swoją muzyką. Podobno japońskie TOHO STUDIO i niemiecki HELGE JOOST PRODUCTIONS szykują się do wydania tego spektaklu na DVD. Czy ktoś coś wie na ten temat? A może ta muzyka jest już gdzieś dostępna?
Akos
2009-02-18 21:48:04
Edytowany 15 raz(y), ostatnio 2009-02-18 21:48:04 przez Akos
Firma Jana Sawki ma mocne wsparcie Japończyków i są szanse, by ten projekt doprowadzić do końca.

Cytuję wiele wyjaśniającego maila od przesympatycznej córki pana Jana, Hanny, którą mocno zawiedliśmy, bo w filmie Eugeniusza Szpakowskiego nie dało się już zmieścić informacji o ostatnich dokonaniach CN, w tym jego twórczej pracy z Janem Sawką...
Pani Hanna Sawka oferowała nam materiały DVD z nagrodzonym projektem, pod warunkiem, że uzyskamy zgodę na wykorzystanie muzyki.
Okazało się to jednak zbyt skomplikowane.

From: Hanna Sawka
Sent: Wednesday, November 28, 2007 4:10 PM
To: Adam.Kosiorek
Subject: Re: The Voyage

Drogi Panie,

Pisze, aby podac wiecej szczegolow na temat wspolpracy Ojca z Sw.Pamieci Panem Czeslawem. Mam nadzieje, ze moj Polski bedzie czytelny. Przez ostatni rok zycia Pana Niemena, pracowali bardzo intensywnie z Ojcem nad przygotowaniem "Voyage." Pan Niemen napisal specjalne utwory instrumentalne do pilota (ktory wlasnie wygral zlota nagrode we Florencji). Co do pelnej produkcji "Voyage," to sprawy muzyczne wygladaja inaczej i sa bardzo interesujace. Czesc muzyki, ktora bedzie wykorzystana do spektaklu, to niezwykle (i chyba w Polsce wogole nie znane) nagrania Pana Niemena swoich utworow w jezyku angielskim z niezwyklymi postaciami owczesnej muzyki. Sa to nagrania, ktore byly robione w latach 74-75 w studiach Columbia w Nowym Jorku i w Londynie. Wraz z Panem Niemenem, uczestnicza w tych nagraniach niesamowite postacie muzyki jazzowej - Mahavishnu Orchestra, John Abercrombie, Ian Hammer, Harlem Gospel Choir, Michal Urbaniak, i inni. Pan pewnie nie slyszal tych nagran, ale sa one po prostu niesamowite - np. nagranie "Bema Pamieci Rapsod" z pelnym gospelowym chorem czarnych mezczyzn jest obledne! Nie istnieja lepsze nagrania tych utworow nigdzie, bo to wogole byly wyjatkowe nagrania z wyjatkowymi artystami. Poza ta muzyka, ma byc wykorzystana muzyka instrumentalna Pana Niemena z roznych innych okresow. Spektakl ma 90 minut, wiec duzo muzyki jest potrzebne.

Mam nadzieje, ze sa to przydatne informacje i mocno namawiam, zeby Panstwo w filmie ujeli temat tych nagran. Podobno John Abercrombie (dowiedzielismy sie przez wspolnych przyjaciol) wspomina je do dzis. To, ze nie zostaly wypuszczone na Zachodzie, to prawdopodobnie z tego powodu, ze bylyby po prostu za dobre, w porownaniu z tym, co Columbia sama produkowala. A poza tym, nie bylo to we wszstkich interasach, zeby zaistnial niezwykly, wolno-myslacy i utalentalentowany czlowiek z poza muru Berlinskiego (i do tego jakis dziwny Polak ze wschodu...)

Dysponujemy drugi pilot, 23-minutowy, ktory wlasnie ma to nagranie w jezyku angielskim "Bema Pamieci Rapsod Zalobny." Jesli chodzi o produkcje "Voyage," to tez moge Panu zdradzic, ze mamy poparcie i zapewnienie produkcji Toho Studios w Tokyo. Jest to studio, ktore slynie przede wszystkim z produkcji wiekszoscie filmow Akira Kurosawy. Spektakl bedzie zrealizowany na najnowszej i jeszcze nie pokazanej do tej pory technologi, ktora w sposob niebywaly laczy ruchome obrazy plastyczne, kolorowe iluminacje, wraz z czescia muzyczna i efektami specjalnymi.

Mam nadzieje, ze to bylo pomocne. Gdy Pan sie porozumie z Pania Malgorzata, to prosze dac nam znac. Jesli jest Pani Malgorzata "trudna w negocjacjach," to prosze zrozumiec, ze ludzie ciagle (a chyba juz w sczegolny sposob w Polsce) chca wykorzystac artystow - a w koncu Rodzina Niemenow musi z czegos zyc. Nie maja wiele powodow do zaufania ludziom i mam nadzieje, ze Panstwo bedziecie podchodzic do niej z duzym szacunkiem i delikatnoscia. Jest to Pani, ktora zawsze wierzyla w swojego wspanialego meza i razem z nim przeszla to pieklo, ktore jest tylko zarezerwowane dla artystow na tym swiecie - mimo tego, ze tyle piekna nam daja.

Pozdrawiam Serdecznie!

Hanka


Więcej informacji o "The Voyage" oraz część przygotowanych do tego widowiska multimedialnego prac Jana Sawki na jego stronie (aby uruchomić przegląd slajdów trzeba kliknąć w obrazek):
http://www.jansawka.com/setdesign/voyage.html
Waldorf
2009-02-18 21:57:50
Trzymam kciuki, mam nadzieję, że ten projekt się powiedzie.
Byłoby to coś niesamowitego po śmierci mistrza...wreszcie! Nadzieja lśni!
rem
2009-02-20 18:25:35
Serdecznie dziękuję za informacje.
Za literówki przepraszam ... sam się dziwię, jak mogłem coś takiego napisać :)
Teraz wypada nam tylko czekać na DVD ... mam nadzieję, że nie tak długo jak na inne nagrania Czesława Niemena ...
Akos
2009-02-26 21:49:34
Mam potwierdzenie, że wszystko jest na dobrej drodze.
"Pierwszą osobą, która się dowie o realizacji dzieła będzie pani Małgorzata Niemen." - taką mam odpowiedź...

Ze względu na sponsorów premiera będzie pewnie w Japonii, bo Toho wykłada największe pieniądze, w Stanach, bo tu mieszka Jan Sawka lub w Niemczech, bo tam działają koproducenci. Być może w takiej właśnie kolejności będą przedstawiane kolejne spektakle multimedialne "The Voyage" (całość ma trwać ca. 90 minut).

Trudno powiedzieć jak potoczy się sprawa budowy muzeum sztuki nowoczesnej w Warszawie, bo na razie było sporo zawirowań wokół niezbyt ciekawego projektu, który wybrano w konkursie... Podobno ma być jednak realizowany pod PKiN...
Rewelacyjnie by było, gdyby na otwarcie przedstawiono ten spektakl Jana Sawki i Czesława Niemena - dwóch niezwykłych artystów...
Markovitz
2012-08-11 14:00:05
Od ostatniego listu w tym topiku minęło już dwa i pół roku...

Muzykę do multimedialnej prezentacji "Voyage" (ok. 90 min.) skomponował ostatecznie Mickey Hart.

Jan Sawka tworzył także projekty okładek płytowych (m.in. dla Marka Grechuty- "Szalona lokomotywa" i Józefa Skrzeka z Walasami- "Serce górala"). Jednak największą sławę przyniosły mu plakaty i instalacje przestrzenne- często łączone z muzyką (m.in. projekty wystroju sceny dla zespołów Traffic i Grateful Dead).

Jednym z ostatnich Jego wielkich projektów był Peace Monument w Jerozolimie oraz Utopian Directions w USA.

Piszę o Nim w czasie przeszłym, bo Jan Sawka zmarł na skutek zawału serca w czwartek 9 sierpnia 2012 [*]
Domin189
2012-08-13 20:23:04
Czyli Niemen nigdy nie stworzył pełnowymiarowego materiału do wizualizacji? Powstał tylko (nagrodzony) pilot...?
Akos
2015-03-09 13:59:19
Po dogłębnym zbadaniu sprawy stwierdziłem, że Niemen nie dostał żadnej nagrody z Janem Sawką.
Nagrodę otrzymał sam Jan Sawka...

Biennale odbywa się co dwa lata od 1997 roku w „stolicy” Toskanii – Florencji. Imprezę wymyślili twórcy galerii Arte Studio (od 2012 roku - LINEA Spazio Arte Contemporanea) - bracia Pasquale i Piero Celona, a patronatem objął ją prezydent Republiki Włoch.
W 2001 roku dyrektorem generalnym biennale został Jacopo Celona. W tym samym roku do patronów przedsięwzięcia dołączyła ONZ pod hasłem „Dialog pomiędzy cywilizacjami”.

Biennale Internazionale d'Arte Contemporanea di Firenze
6-14 grudnia 2003

W 2003 roku odbyła się czwarta edycja imprezy. 891 artystów z 72 krajów świata (dla porównania - w roku 2013 brało udział 350 artystów) prezentowało swe prace w historycznym budynku Fortezza da Basso oraz w centrum miasta, m.in. na Piazza Della Republica.

Nagrody wręczano 13 grudnia… Przyznało je jury w składzie:
Prof. Pasquale Celona - President of the Biennale.
Prof. John T. Spike - Critic and Art Historian, Director of Florence Biennale.
Prof. Barbara Rose - Art Historian and Critic.
Prof. Elza Ajzenberg - Professor of art and communication; Director of the Museum of Contemporary Art, Sao Paolo, Brazil.
Dr. Veronika Birke - Vicedirector of the Graphische Sammlung Albertina, Vienna Austria.
Prof. Piero Celona - Vicepresident of the Biennale.
Prof. R.B. Bhaskaran - Chairman of Lalit Kala Akademi, National Academy of Art, India..
Dr. Stefano Francolini - Art Historian; Director of the Restoration Department; Opificio delle Pietre Dure, Florence
Dr. Julian Zugazagoitia - Director of El Museo del Barrio, New York.
David S. Rubin - Visual Art Curator, Contemporary Arts Center, New Orleans.

Międzynarodowa nagroda Lorenzo il Magnifico (Premio Internationale Lorenzo il Magnifico) przypadła w 2003 roku następującym artystom:

MALARSTWO
1° Nagroda - Rossella Vasta (Włochy)
2° Nagroda - Henry Leo Schoebel (USA)
3° Nagroda - Carlos Gerardo Cardenas Reyes (Meksyk)
4° Nagroda - Francesco Albano Włochy) - Hans-Georg Assman (Niemcy) - Eva Bovenzi (USA) - Nathan Brujis (USA) - Josefina Brunés (Hiszpania) - Aurelio Bruni (Włochy) - Enrico Guarino (Włochy) - Anthony Pessler (USA) - Joan Thorne (USA) - Sigfried Zademack (Niemcy) - Antonio Krell (Chile) - Don Kimes (USA) - Regina Noakes (Australia) - Gabriella Martino (Włochy) - Jose Antonio Martinez (Hiszpania)
5° Nagroda - Markus Andersson (Szwecja) - Maria Bablyak (USA) - Danni Dawson (USA) - Gennady Ulybin (Hiszpania) - A.J Wagenhals (USA) - Jana Vizjak (Słowenia) - Marie Therese Heumesser (Austria) - Cyril Goury-Laffont (Francja) - Alan Gerson (USA) - Bill Jonas (USA) - Diana Clauss (USA) - Gianni Gianasso (Włochy) - Ruben Chuela Alvarez (Meksyk) - Daniela De Maddalena (Szwajcaria) - Cecilia Fernàndez Quintana (Chile) - Fernando Viscasillas (Hiszpania) - Jorge Leòn M. Jaramillo (Kolumbia) - Ruslan Kutnyak (Ukraina) - Madeleine Dodge (USA) - Connie Noyes (USA)

RZEŹBA
1° Nagroda - Emilie Benes Brzezinski (USA)
2° Nagroda - Morgana Orsetta Ghini (Włochy) - Tom Durham (USA)
3° Nagroda - Enrique Arau (Argentyna) - Justin Randolph Thompson (Włochy)
4° Nagroda - Gordon Becker (Kanada) - Puppe Denk (Austria) - Denis C. Gillingwater (USA) - Stephane Guiran (Francja) – John Lau Kwok Hung (Włochy) - Virginia Harrison (USA) - Andreas Falck (Niemcy) - Beate Schroedl (Niemcy) - Emil Kazaz (USA) - Tano Apostolo (Athanasios Apostolou) (Grecja)
5° Nagroda - Steven Deo (USA) - Vladimir Kopteff (Finlandia) - Eric Ehlenberger (USA)

GRAFIKA, RYSUNEK I TECHNIKI MIESZANE
1° Nagroda - Jim Morphesis (USA)
2° Nagroda - Maria Guerreiro (Argentyna)
3° Nagroda - Walter Ballach (Francja)
4° Nagroda - Safa Bute (Turcja) - Stephanie Bush (Kanada) - Raùl Calderòn Gordillo (Meksyk) - Andrew Lyght (USA)- Juan Tessi (Argentyna) - Salwa Zeidan (Liban) - Alicia Villareal Cardenas (Meksyk) - Wilhelm Peters (Niemcy) - Jan Sawka (USA) - Elsa Marley & Ren Ming (USA)
5° Nagroda - Dominique Lardeux (Francja) - Liliana Carerj (Włochy) - Greta-Mari Voijola (Finlandia)- Hong Ji Yoon (Korea Płd.) - Akiko Takemoto (Japonia)

FOTOGRAFIA I SZTUKA CYFROWA (KOMPUTEROWA)
1° Nagroda - Michel Demanche (USA)
2° Nagroda - Thomas Hager (Austria)
3° Nagroda - Cecilia Noriega (Hiszpania)
4° Nagroda - Maria Dzhelebova-Dimitrova (Bułgaria) - Manuel Lozano (Meksyk) - Tasha Robbins (USA) - Wilma Rosch (Niemcy) - Liora Rosenman (Izrael) - Josè Cruañes (Argentyna) - Carmen Reategui (Peru)

NOWE MEDIA
1° Nagroda - Lee Ke-Sook (USA)
2° Nagroda - Yusuf Arakkal (Indie)
3° Nagroda - Carol Coates (USA)
4° Nagroda - Joyce Harris Mayer (USA) - Marcia Lorenzato (Belgia) - Niccolò Ricci (Włochy) – SAMOAMAX (Alan Spazzali) (Hiszpania) - Oswaldo Ruiz (Meksyk) - Andrzej Jerzy Lech (USA) - Luis Fernando Ceballos (Meksyk) - Lilian Broca (Kanada)
5° Nagroda - Monika Eckl (Niemcy) - Carol Taylor (Kanada) - John Dahlsen (Australia) - Maria del Pilar Aguirre (Peru) - Sol Storni (Argentyna) - Jerry W. Carter (USA) - Menpo - Joe Mangrum (USA)

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
Louis Teicher (Francja) - Franz Drapela (Austria) - Ann Ter-Pogossian (USA) - Judith Yellin-Ginat (Izrael) - Leza Lidow (USA) - Franco Ambrogi (Włochy) - Helga Mehringer (Niemcy) - James Langston (USA) - Fernando Casas (USA) - Felix Anaut (Francja) - Biasion Giustino (Włochy) - Giulio Pasquini (Włochy) - Natalino Mucci (Włochy) - Charles Kapsner (USA) - Anton Moosbrugger (Austria) - Nelson White (USA) - Lìonel
Omar Contini (Argentyna)

NAGRODA PREZYDENTA
Antoine Gaber (Kanada) - Gilda Solìs Maldonado (Meksyk) - Victor Demin (Ukraina)

NAGRODA MIASTA FLORENCJI
Robert Cole (USA) - Frederick Eversley (USA) - Robert Holmes (USA)

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE
Juan Enrique Bedoya (Peru)

Czy widzi tu ktoś Czesława Niemena?
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony