Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

"Pejzaż bez Ciebie" NIEMEN Bydgoszcz 23-25 października 09 2009-09-17 - 2010-02-01 Dasza 38 13604
Dasza
2009-09-17 12:18:25
Piąta edycja Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich
„Pejzaż bez Ciebie” będzie poświęcona Czesławowi Niemenowi.

Opera „Nova” Bydgoszcz 23-25 .10.2009

Bohaterami poprzednich edycji byli:
Krzysztof Klenczon , Mieczysław Fogg, Anna Jantar i Grzegorz Ciechowski

http://www.pejzazbezciebie.pl/index.html
Stach
2009-09-17 14:20:45
DaszaPiąta edycja Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich
„Pejzaż bez Ciebie” będzie poświęcona Czesławowi Niemenowi.

Opera „Nova” Bydgoszcz 23-25 .10.2009

Bohaterami poprzednich edycji byli:
Krzysztof Klenczon , Mieczysław Fogg, Anna Jantar i Grzegorz Ciechowski

http://www.pejzazbezciebie.pl/index.html

Daszo podczas tego festiwalu bedzie miała miejsce bardzo miła UROCZYSTOŚC związana z płytą :N: .
Stach
2009-10-10 05:03:15
ZAPROSZENIE

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 23-25 października 2009 w Bydgoszczy odbędzie się piąta edycja festiwalu „Pejzaż bez Ciebie” , w tym roku poświęcona Czesławowi Niemenowi . Jak bywało w latach ubiegłych, również i w tym roku będzie mieć miejsce konkurs na interpretację piosenek Artysty. Laureat zdobędzie nagrodę w wysokości 20.000 PLN ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Bydgoszczy. Dodatkową nagrodą jest występ u boku gwiazd polskiej sceny w telewizyjnym Koncercie Galowym.

Konkurs skierowany jest do profesjonalistów, aktorów, wokalistów oraz amatorów – solistów oraz grup wokalnych. Jedynym warunkiem jest ukończenie 17 roku życia.

Formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie konkursu) należy przesyłać na adres korespondencyjny, podany poniżej, do 15 października*.

Szczegóły oraz niezbędne dokumenty dostępne są na stronie internetowej http://www.pejzazbezciebie.pl


:!: Adres do korespondencji:

e-mail: [email protected]
lub
SOS MUSIC Remigiusz Trawiński i Wojciech Zaguła Sp.j.
ul. Jagiellońska 20/1
87-100 Toruń
/z dopiskiem: /„Pejzaż bez ciebie”
* termin przedłużony 
Stach
2009-10-20 11:48:54
ZAPROSZENIE

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 23-25 października 2009 w Bydgoszczy odbędzie się piąta edycja festiwalu „Pejzaż bez Ciebie” , w tym roku poświęcona Czesławowi Niemenowi .

Koncert Galowy w niedzielę 25 października 2009, godz.19.

http://www.pejzazbezciebie.pl
SOS MUSIC Remigiusz Trawiński i Wojciech Zaguła Sp.j.
ul. Jagiellońska 20/1
87-100 Toruń
Stach
2009-10-22 07:20:20
I Etap Konkursu na Interpretację Piosenek
Czesława Niemena

Preeliminacje do Konkursu odbędą się w piątek, 23 października, w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 27). Początek przesłuchań o godz. 9:30. Uczestnicy występują według poniższej kolejności: Grupa1:

Agnieszka Kaczmarczyk
Agnieszka Kućmierz
Agnieszka Zawidzka
Anna Jóźwiak
Anna Pawlak
Halina Kułdo
Jadwiga Kot
Katarzyna Woźniak
Magdalena Jóźwik
Malwina Nadolska
Michał Maciudzińśki
Karol Sikorski
Martyna Krajewska
Marta Jaworska
Katarzyna Szczech
Aleksandra Grudzińska
Adam Michalczyk
Agnieszka Markanicz
Dorota Miśkowicz
Karolina Błasik
Katarzyna Idzikowska
Katarzyna Kubiak
Katarzyna Jaźnicka
Kajetana Krakowska
Adam Wasiela
Michał Kaczmarek
Małgorzata Dytfeld
Monika Kręt
Jerzy Pawluk
Daria Treder
Adriana Kalska
Bartosz Struszczyk
Michał Wieczorek
Hubert Biczkowski
Patrycja Serafin
Marta Konik
Michał Haratym
Magdalena Kitarzewska
Magdalena Stopa
Krystyna Grzesik
Karolina Rutowska
Sabina Golanowska
Szymon Rona
Alicja Sękowska
Agnieszka Musiał
Marcin Błądziński
Małgorzata Łukasiewicz
Małgorzata Żurańska-Wilkowska
Justyna Chowaniak
Iwona Kmiecik
Beata Linde - Lubaszenko
Ewa Srokowska
Magdalena Placek, Barbara Garstka
Piotr Szekowski
Rafał Supiński
Adam Rymarz
Grupa 2:
Magdalena Zach
Marcin Dabkus
Natalia Smogulecka
Piotr Butkiewicz
Izabela Sadowska
Klara Nicpoń
Hanna Libront
Mirosław Gulaczyk
Andrzej Kubacki
Agata Lewandowska
Magdalena Zawistowska
Anna Lińska
Dagmara Chmielewska
Grzegorz Walczak
Mariusz Walczak
Remigiusz Kuźmińska
Malwina Koteluk
Marcin Pawlik
Michał Mielczarek
Olga Czyżykiewicz
Paulina Kowalska
Paulina Olender
Anna Józefina Lubieniecka
Kamil Mikos
Anita Wleklińska
Natalia Braciszewska
Paulina Kawka
Monika Kępka
Katarzyna Żyła
Iwona Wiśniewska
Justyna Panfilewicz
Maciej Winogrodzki
Natalia Gadzina
Katarzyna Muszyńska
Grzegorz Pazik
Joanna Ewa Zawłocka
Joanna Mania
Grzegorz Zubrzycki
Ewa Szlempo
4Mation - Anna Piechurska, Joanna Wójcik, Paweł Ekert
Grażyna Komincz
Jakub Lech
Łukasz Wójcik
Maciej Sibilski
Marcin Kątny
Dawid Kartaszewicz
Katarzyna Brzóska
Agata Gałach
Barbara Per
Ewelina Kuchta
Agata Klimczak
Agnieszka Kiepuszewska
Aleksandra Dąbrowska

4Mation, Michał Kaczmarek a Pauline Olender pamiętacie?
Stach
2009-10-27 16:37:44
"Pejzaż bez Ciebie"- Czesław NIEMEN.
W "Konkursie na interpretację utworów Czesława Niemena " zwyciężył ... Michał Kaczmarek spiewając "Obok nas". Nagroda to 20 tyś. zł. i ...występ na scenie bydgoskiej OPERY NOVA.
Informacje znajdziecie m.in w "Gazecie Wyborczej", w "Ekspresie bydgoskim" z dn. 26 X 09.
Konkurs odbywał sie w maleńkim studiu TVP Bydgoszcz. Jurorami byli m.in. Natalia Niemen, Iwona Górzyńska, p. K. Herdzin, R. Kołakowski i Radek. Niestety, gdy wszedłem do studia stwierdziłem,że w takich warunkach nie będę ...koczował i wyszedłem, z wnioskiem ,że bylo to dla ... telewidzów a nie zas dla szerokiej publicznosci. Udałem sie na nocny spacer po Bydgoszczy nad rzeką Brdą.
Drugi dzień pobytu w Bydgoszczy minął wspaniale. Z cierpliwością czekałem na godzinę 19. wypełniając sobie czas wędrówką nad Brdą i centrum Bydgoszczy.
Prasa lokalna jest mało precyzyjna w swych artykułach piszą np., że jedyną kobietą śpiewającą utwór Niemena, podczas Koncertu Galowego, była Irena Santor w "Dziwnym...". Nieprawda była jeszcze jedna Pani a mianowicie Natalia Niemen, która wraz z mężem Mate.O. zaśpiewali "Sen o Warszawie". Byłem rad, gdyż mogłem porozmawiac z Panią Natalią i jej mężem oraz siostrą Czesława Panią Jadwigą z mężem. Byly jeszcze inne bliskie osoby, równiez aktywne zlotowiczki.
Cugowski-Jednego serca
Kiljański - Pod papugami
Zmicier Wajciuszkiewicz (Białoruś) - Kałakolczik
Kukiz - Człowiek jam niewdzięczny
Lubomski - Ptaszek
Maleńczuk - Wspomnienie
Radek - Nim przyjdzie wiosna no i niestety ale Radek uprawiając autoreklamę, w zakonczeniu utworu Niemena wplótł słowa o swojej ostaniej plycie, to bylo dla mnie cwanictwo podparte bezszczelnością i kpiną. Dalszy ciąg jego dywagacji na temat Niemena znajdziecie w Angorze nr 43
Był jeszcze Krzeszowiak , Rogucki.
Znakomity ruch sceniczny w interesujących strojach.
http://www.express.bydgoski.pl/look/art ... cle=152634
Stach
2009-10-29 14:39:16
1 listopada'09 g.18. w TVP 2 będzie mozliwośc zobaczenia i posłuchania uczestników koncertu Galowego "Pejzaż bez Ciebie"- Czesław Niemen. Np. Ptaszek byl wykonywany dwukrotnie, problemy techniczne. Natalia Niemen mówiła o ostatnich płytach jej ojca.Sen o Warszawie wykonany w sposób interesujący, głos .... Dobrze,że są nagrania z koncertu galowego, a nie tak jak na innym przedsięwzięciu mającym miejsce tydzień wcześniej.Widzów bylo ponad 800 osób, pełna Opera NOVA. Atmosfera znakomita, Brawo Bydgoszcz, Brawo Organizatorzy tu szczegolnie wyróżniam Panią Iwonę Górzyńską i rzecz jasna http://www.pejzazbezciebie.pl
SOS MUSIC Remigiusz Trawiński i Wojciech Zaguła Sp.j.
ul. Jagiellońska 20/1
Toruń
:D
tado
2009-10-29 23:54:50
Własnie wszedłem na stronę festiwalu "Pejzaż bez Ciebie".I cóż tam mamy napisane o Niemenie.Bardzo ciekawe i nowe informacje a mianowicie:Czesław Niemen śpiewał w klubie studenckim ZNAK???(a nie Żak) a pseudonim Niemen wymyśliła mu w 1963r.?! żona...Małgorzata Niemen!!!...Ciekawe to, ponieważ miała wtedy 8 lat...Rzetelność pani redaktor i osób odpowiedzialnych za umieszczanie na oficjalnej stronie festiwalu takich informacji, pozostawiam w "pejzażu bez komentarza"...
Pozdrawiam Tado;)
Stach
2009-10-30 14:27:07
Trudno przejśc obojętnie obok w/w błędów, ktore podal Tado, ale są jeszcze inne. Pochwalam, że nie jest to bagatelizowane. Jakis czas temu i ja zwrócilem uwagę na te przeinaczenia faktow, lecz jak do tej pory nie mam odzewu. Sądzę, że dzieje się to na zasadzie wykonania okreslonych zleceń.
Niemniej jednak błędy nie mogą zaciemniac wielkiego zaangazowania i znakomitego pomysłu. Cieszmy się, że toruńsko-bydgoskim organizatorom udało sie zrealizowac tak oczekiwane i potrzebne przedsiewzięcie, tym bardziej,że bohaterem 5. edycji byl :N:
TVP 2 przeznacza na festiwal "Pejzaż bez Ciebie " CZESŁAW NIEMEN ok. godziny, zatem sporo wycięli, ciekaw jestem co?
Stach
2009-10-30 19:33:57
KONCERT GALOWY W PROGRAMIE 2 TELEWIZJI POLSKIEJ

1 listopada – godz. 18.00

2 listopada – godz. 15.30
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-11-01 00:02:13
Radek byl , wiec nie bylo ...
Zreszta nie ci wykonawcy , nie ten plakat , nie te stroje ...
Ja juz dawno mowilem ze wkrotce dowiemy sie ze Czeslawa nie urodzila jego matka , tylko ...
Popelina , a raczej paranoja ... :(
A ze koncert byl to wielkie brawa ! :)
Stach
2009-11-01 05:11:58
http://www.pejzazbezciebie.pl/foto-niemen-gala.php
http://www.pejzazbezciebie.pl/foto-niemen-konkurs.php
Czar wspomnień.
Stach
2009-11-01 10:48:22
Markovitz napisał:1 listopada : 18.00 J.Radek w TVP2
------------------------------------------------------
Nie wiem co to miałoby cokolwiek znaczyc ale o 18. jest "Pejzaż bez Ciebie"... CZESŁAW NIEMEN. Nie jest ów festiwal poświęcony panu JR!
"Pejzaż bez Ciebie" Czesław NIEMEN
Piąta edycja festiwalu poświęcona jest Czesławowi Niemenowi. Był wybitnym muzykiem i wokalistą, również malarzem - bez wątpienia był jednym z najważniejszych artystów w historii polskiej sceny.

Był także poetą, a nade wszystko kompozytorem rozumiejącym wartość słowa poetyckiego. Jego artystyczny wkład w propagowanie polskiej poezji jest nie do przecenienia. Śpiewał wiersze największych poetów i czynił to z najwyższym mistrzostwem.
http://www.pejzazbezciebie.pl/foto-niemen-gala.php
http://www.pejzazbezciebie.pl/foto-niemen-konkurs.php
----------------------------------------------------------
KONCERT GALOWY W PROGRAMIE 2 TELEWIZJI POLSKIEJ

1 listopada – godz. 18.00

2 listopada – godz. 15.30
wladek
2009-11-01 19:59:14
niestety swoje utwory najlepiej śpiewał sam :N: :(
żaden wykonanie nie rzuciło mnie na kolana!
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-11-01 21:48:32
Zdaje sonie sprawe ze odbieranie na zywo to nie to co z ekranu TV .
Mnie ten koncert nie tyle powalil co przerazil .
Poszukiwanie wiekszego nowatorstwa zeby pokonac choc tak :N: nie powiodlo sie .
Przerazajaco beznadziejne wykonania . Gdzie wydlubano tych co mieli spiewac .
Nasi Krolikowski , Perlik , Sikora . A ilu innych !?
Tu dla mnie Radek byl najlepszy . Szczescie ze mu ptaszek idiota nie wpadl do ust . To prawie druga Zdzicha Sosnicka .
Chyba pewna pani z corka mialy racje ze zbojkotowaly to zastawienie .
Scenografia i balet owszem owszem . Choc neony w teatrze mnie dobijaja . Taka glupia moda.
Troche ratowaly sprawe dwie sliczne panie , blondynka opowiadaniem , brunetka proba spiewania i tez opowiadania .
Najbardziej zazdroszcze tej Opery Nowej miastu nad Brda .
Szczecin mial teatry i jeden z najwiekszych gmachow operowych . Teraz ma tyko namiastki .
Czerwoni ktorzy nadal maja sie znakomicie wszystko rozebrali . Horror ! :( :o :) j
Ewa
2009-11-01 22:42:05
A mnie jak zwykle podobał się Piotr Cugowski, bo bardzo lubię jego głos. Mile też zaskoczył mnie Paweł Kukiz - fajnie, że wybrał Człowieka niewdzięcznego. Maleńczuk też był całkiem niezły, tylko do interpretacji Radka jakoś wciąż nie mogę się przekonać. I do tego jeszcze ta jego okropna mimika. :mrgreen:
Szkoda, że Natalia Niemen nie zaśpiewała sama całego utworu, tylko towarzyszyła śpiewającemu mężowi.
Co do reszty wykonań, to nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia. Zdecydowanie bardziej podobał mi się koncert w Sopocie.
Stach
2009-11-02 07:16:57
Władek, Romuald Juliusz Wydrzycki, Ewa(taka kolejnośc wypowiedzi) w zgodzie z własnym sumieniem i gustem przedstawiliście swoje zdanie. Kiedy przeczytałem Wasze posty, kamień z serca mi spadł, ponieważ obawiałem się wypowiedzi typu "kopia lepsza od oryginału", kiedys podczas jednego z koncertów współczesnych wokalistów pewna pani stwierdziła" śpiewa lepiej niz Niemen", oczywiście wziąłem to za niewybredny żart. Wasze wypowiedzi budzą mój szacunek, dobrze, że nie ulegacie chwilowym modom, uniesieniom. Wasze wypowiedzi, sa w/g mnie wyrazem hołdu złożonego Naszemu Ukochanemu Artyście Wszech Czasów :N:
Koncert bydgoski, festiwal sopocki, festiwal słupski są próbami czy też sposobami na PAMIETANIE o NIEMENIE i tylko w/g mnie, sympatyka twórczości :N:, można do tego typu przedsięwzięc podchodzic z rezerwą. Nigdy nie lubiałem porównań. Dla mnie sprawa jest nader jasna Czesław NIEMEN jest jedynym w swoim rodzaju. Nie mam cienia wątpliwości, że nikt nigdy nie zaśpiewa tak jak On. Dlatego wszelkiego typu próby interpretacji, zbliżenia się do Niemena pokazuje małoskuteczną pracę "syzyfów" :wink:
Nie mniej jednak dobrze, że owe "spektakle" są, że przypominają niekoniecznie nam, Jego symatykom , o Kimś takim, że istniał, że tworzył ...
Romuald pisze, że "neony go dobijają" ... nie tylko Ciebie.
Niemen równiez spiewał pośród neonów, odtworzono na dużym ekranie "Bema pamięci żałobny rapsod" i ...np. Opole'89.
Sa pewne punkty organizacyjne , które w tym roku łączą w/w przedsiewzięcia a mianowicie
prezentowanie fragm. nagrań, wywiadów. Mam wrażenie,że organizatorzy ...podglądali się.
Mam nadzieję, że kiedyś w niedalekiej przyszłości odbedze się koncert Czesława Niemena z Jego i tylko z Jego udziałem,koncert który rzecz jasna istnieje w postaci zapisu, gdyż w takiej formie i w pełni jestem w stanie zaakceptowac popularyzatorskie działania.
Ewa
2009-11-02 08:29:43
StachKiedy przeczytałem Wasze posty, kamień z serca mi spadł, ponieważ obawiałem się wypowiedzi typu "kopia lepsza od oryginału"(...)

Nie wierzę, żeby ktoś z fanów Niemena mógł kiedyś coś takiego stwierdzić. :)
Ja kiedyś też nie lubiłam słuchać innych wykonań piosenek Niemena, bo przy porównaniu z oryginałem zawsze wypadały słabo. Teraz staram się już nie porównywać, bo to chyba nie ma sensu i cieszę się, że te utwory wciąż żyją. Poza tym zawsze mam nadzieję, że po wysłuchaniu np. wczorajszej wersji Człowieka niewdzięcznego ktoś, kto nie słyszał oryginału, sięgnie po płytę Niemena. :)
Markovitz
2009-11-02 17:43:23
Miałem niezły zgryz z tym koncertem... Podobała mi się wyciszona wersja Dziwnego w wykonaniu pani Ireny Santor. Gdybym Natalii Otremba nie słyszał z maestro Bałatą (z rozmowy z panią Torbicką wynika, że córka Niemena już zapomniała o wspólnym z nim wykonaniu "Nim przyjdzie wiosna"), to pewnie i na duet z ślubnym bym nie marudził ... A tak trzeba sobie powiedzieć, że to nie było TO.

Kilku Panów-okularników sprawiało wrażenie, że pomylili drogę na słynny festiwal do Wrocławia, choć "Ptasznik" - Lubomski może śmiało ścigać się np. z Marią Peszek na wszystkich imprezach od Bałtyku po Tatry. Rogucki z Comy powinien z Romanzą Cherubina trafić na koncert ku czci Andrzeja Kurylewicza lub na recital Wandy Warskiej, bo to przecież do nich należy ta piosenka...

Co do Janusza Radka, to Stachu chyba zaczął się obawiać, że ów gwiazdor przysłania mi geniusz Niemena... A ja tylko zgodnie z dewizą przywołaną przez Ewę po prostu staram się słuchać epigonów tak jakby śpiewali swoje piosenki. Z tymże to niewiele pomaga... Nareszcie pojawili się na takim koncercie rockmani : Cugowski, Maleńczuk i pamiętny z Ciuciubabki - Paweł Kukiz. Ale nawet wdzięczny organizatorom za zaproszenie lider PIERSI raczył zamienić w śpiewanym tekście "czas" na "świat". Na koniec słowa uznania dla Krzysztofa Herdzina - jeszcze raz na koncercie "z okazji" i "bez" Niemena okazało się, jak wybitnych doczekaliśmy się aranżerów. Dobra robota 8)

PS Pisaliście o błędach na stronie festiwalu, ale były też nieścisłości w statystykach podanych przez sympatyczną panią Torbicką - najwyraźniej nikomu to nie przeszkadzało.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-11-02 18:50:49
Mnie nasladowcow slucha sie dobrze .
Sluchanie :N: jest smutne , bo juz go nie ma .
Ja dalej jestem za Radkiem . Zaspiewal zdecydowanie najlepiej i najstaranniej . Policzylem , ma wszystkie zeby . Tylko po co te wlosy na tego od rakow .
Trudno sie dziwic naszej powracajacej . Cugowski byl najprzystojniejszy .
Piekna blond powiedziala minisingle zamiast maksisingle . Dobrze ze single .
Tak , tak takie koncerty pozwalaja nam pamietac o :N: bo przeciez nie plyty na ktore czekamy . :)
Stach
2009-11-03 06:57:55
MarkovitzMiałem niezły zgryz z tym koncertem... Podobała mi się wyciszona wersja Dziwnego w wykonaniu pani Ireny Santor. Gdybym Natalii Otremba nie słyszał z maestro Bałatą (z rozmowy z panią Torbicką wynika, że córka Niemena już zapomniała o wspólnym z nim wykonaniu "Nim przyjdzie wiosna"), to pewnie i na duet z ślubnym bym nie marudził (...)

Co do Janusza Radka, to Stachu chyba zaczął się obawiać, że ów gwiazdor przysłania mi geniusz Niemena... A ja tylko zgodnie z dewizą przywołaną przez Ewę po prostu staram się słuchać epigonów tak jakby śpiewali swoje piosenki.

PS Pisaliście o błędach na stronie festiwalu, ale były też nieścisłości w statystykach podanych przez sympatyczną panią Torbicką - najwyraźniej nikomu to nie przeszkadza.

Uczestnicząc w festiwalach nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Zwyczajnie nie trafiają do mnie wykonywane covery przez niektórych wykonawców. Nic na to nie poradzę.
Jestem przekonany, że Natalia Niemen wbrew pozorom wiele pamięta i mówi o m.in. o płytach Terra Deflorata, Spodchmurykapelusza.
Co do słuchania "epigonów" to wysłucham ich raz no góra dwa ...i wracam do Niemena.
Słuchanie (czytanie) Niemena jak dla mnie nie jest smutne ... jest raczej pacierzem.
To nieprawda, że godze się na zmiany tekstu, danych faktograficznych... drażnią mnie tego typu sytuacje i reaguję tam ,gdzie jest to możliwe, na pewno nie jestem obojętny. Wykonałem kilka telefonów, maili obecnie czekam na rezultaty, TVP2 również otrzymuje maile. Z tego co wiem bezpośrednio do "sprawców" nieścisłości niewielu pisze np. do toruńskiego organizatora poza mną nikt nie wysłał monitu, takie mam informacje. Spieszę jednocześnie zapewnic, że Joanna Wnuczyńska tak jak pisałem wcześniej wykonała pracę dla SOS MUSIC a że błędnie to moim zdaniem nie może to absolutnie obciążac pomysłodawców z Torunia, nie ma odpowiedzialności zbiorowej. Jeszcze raz wyrażam im swoje uznanie.
Stach
2009-11-19 08:11:18
...
http://www.cgm.pl/aktualnosci.php?news_ID=4304
http://torun.gra.pl/fotorelacje-2641,pe ... iemen.html
http://www.dailymotion.pl/video/xaxgy6_ ... z_creation
http://bydgoszcz.gra.pl/informacje-7607 ... emena.html
Stach
2009-11-30 23:47:58
tadoWłasnie wszedłem na stronę festiwalu "Pejzaż bez Ciebie".I cóż tam mamy napisane o Niemenie.

Zapraszam Ciebie Tado jak i innych userów na http://www.pejzazbezciebie.pl/czeslaw-niemen.php i co teraz powiesz? Pani Joanna Wnuczyńska serio potraktowała temat. Brawo Pani Asiu.
Bo ...
"sens nie w szarpaniu
Ani jest w radości,
Ale w cierpliwości
I wielkim czekaniu...."
ratajczak bogdan
2009-12-01 11:29:03
Sorry - ja tylko na chwilę, bo TO forum - mimo wszystko - powinno być wiarygodne i trzymać poziom.

Stach Pani Joanna Wnuczyńska serio potraktowała temat. :?


:arrow: Czesław Niemen - artysta „osobny”

???

Ciekawy tekst, tylko po co to Stachowe klękanie i wazelina?
Nie służy to ani pani Joannie, a tym bardziej PRAWDZIE o Niemenie.
Zamiast bezkrytycznie i klakiersko bić brawo, należałoby zdjąć (chociaż na chwilkę) różowe okulary i sprostować zauważone błędy czy odnieść się do dyskusyjnych fragmentów tekstu - na dobry początek kilka uwag - to gwoli braku ścisłości treści z faktami.

W 1967 roku Niemen założył własny zespół Akwarele (...)


???

(...) szczególnie wyrazisty i charakteryzujący okazał się poemat „Dziwny jest ten świat”.


???

Niemen za interpretację „Dziwny jest ten świat” otrzymał w Opolu Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu d.s. PRiTV.


???
Utworu nie można było usłyszeć w żadnej rozgłośni radiowej.


???

Album „Dziwny jest ten świat” otrzymał pierwszą w historii Złotą Płytę.


???

Kolejny przebój „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” stał się inspiracją muzyczną dla Marleny Dietrich, która napisała pieśń „Matko, czy mi wybaczysz” (...)


???

Stąd na przykład jako pierwszy w Polsce muzyk posiadał organy Hammonda.


???

Pogrzeb artysty odbył się 28 stycznia na warszawskich Powązkach.


???

(**)
Stach
2009-12-02 10:42:15
ratajczak bogdanSorry - ja tylko na chwilę, bo TO forum ...

... też nie ma monopolu na "prawdę "o Niemenie.
Wiem to o czym pan „alfa i omega” nie ma zielonego pojęcia a mianowicie nie zna powodów , które przyczyniły się do tego , że są błędy w tekście. Wystarczyło skontaktowac się z Panią Joanną a informacje jakie otrzymałbyś od Pani Asi, pozwoliłyby tobie na zrozumienie, gdzie tkwi prawdziwy błąd. Nie usprawiedliwiam się, ale ja jedynie zasygnalizowałem błędne kwestie.
Jest jeszcze kilka błędów ale to nie znaczy, że Pani Joanna ma złą wolę a wręcz przeciwnie nie „zmyka się w skorupie” daje dowód na swą otwartośc, elastycznośc i chęc naniesienia poprawek. Pani Joanna pisząc tekst opierała się na wielu źródłach, jak się okazuje błędnych. I do autorów tychże należy mieć pretensje.
Wielokrotnie czytałem o kuriozalnych informacjach o NIEMENIE a dotyczących danych faktograficznych.
Pani Joanna nie izoluje się od …wiedzy, wręcz przeciwnie, pragnie ją poszerzac i przyswajac. Jest odważna i stawia czoła pojawiającym się problemom, rozwiązuje je a nie tworzy kolejne …problemy.
Czy np. Michalski dokonał korekty w swojej książce, gdzie znajduje się potworna ilośc błędów? Nie!
Pani Joanna jest wspaniałym człowiekiem, ma klasę mimo tych kilku błędów wszak „wszyscy popełniamy błędy, lecz nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę” panie Bogdanie.
Pani Joanna nie może ponosic żadnych konsekwencji, chocby moralnych, żeby mówic o winie musi być spełniony jeden z wielu składników m.in. świadomośc.
Mnie również drażnią błędy dotycząca życia i twórczości Niemena np. data pogrzebu, dzień śmierci itp.
Spójrz na cała sprawę przez pryzmat własnych błędów i nieudolności.
Panią Joannę darzę szacunkiem i poważaniem i nikt nie będzie mi mówił czy i wobec kogo mam być miły i serdeczny i jakimi słowami mam to wyrażac.

"Refleksja o Czesławie Niemenie byłaby pozbawiona jakiejś prawdy o artyście bez przywołania jego przeświadczenia wypowiadanego w rozmowach z artystą, że mimo wszystko „Piękny jest ten świat” .
Joanna Wnuczyńska"

PS Po jaką cholerę pisac "sorry" nie ładniej ... przepraszam.
ratajczak bogdan
2009-12-02 12:23:26
Sorry za sorry, widzę jednak, iż ta wymiana zdań ze Stachem w dalszym ciągu jest jak walenie głową w mur głupoty i bezmyślenia.
Wszystko, jak widać, można pokrętnie usprawiedliwić i tłumaczyć - tylko pytam w jakim celu błędami jednych, usprawiedliwiać błędy drugich?
Za słowo ponosi się odpowiedzialność - tak przynajmniej jest w świecie ludzi dorosłych i...kropka.

StachPS Po jaką cholerę pisac "sorry" nie ładniej ... przepraszam.


Przyganiał kocioł garnkowi.

StachDon't kill the music !


Ps. Po cholerę pisać "cholera" - nie ładniej "po co?"

(**)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-12-02 22:04:51
Ale piszac sorry oszczedza sie oczy bo to prawie trzy razy mniej literek . :)
Tyle niefortunnych okreslen w tak malym opracowaniu . Jest to jednak skandal . Wcale z tego nie wynika ze kazdy pisac moze . :?
Stach
2009-12-03 00:19:19
Co innego pisac pełnym zdaniem a co innego stosowac ... makaronizm*. A gdy będziesz "walił głową w mur, włóż ... kask, mniej będzie bolało :lol:

*-makaronizm
(fr. macaronisme) językozn. wyraz lub jego końcówka pochodzące z obcego języka, wplecione w zdanie w języku ojczystym; także neologizm powstały z takiego połączenia.
Stach
2009-12-03 00:38:14
Romuald Juliusz Wydrzycki
Tyle niefortunnych okreslen w tak malym opracowaniu . Jest to jednak skandal

"Skandal" zbyt mocne słowo, zwłaszcza, że mamy do czynienia z osobą, która w takim stopniu jak większośc z nas nie interesuje się ,jak to Czesław Niemen powiedzial w Jarocinie, hasłem NIEMEN.
Wystarczy odrobina dobrej woli, chęci zrozumienia. Mozna a nawet należy wybaczyc i poprosic o korektę. Co innego profesjonalisci.
Jednak nasze wpisy zaciemniają zasadniczy temat dlatego wiec...
http://www.facebook.com/pejzazbezciebie
Markovitz
2009-12-03 07:56:50
Nie wątpię, że autorka jest miłą i inteligentną osobą, ale...

Stachmamy do czynienia z osobą, która w takim stopniu jak większość z nas nie interesuje się, jak to Czesław Niemen powiedzial w Jarocinie, hasłem NIEMEN

Jeśli się nie interesuje to niekoniecznie musiała popełnić opracowanie, którym do Niemena chyba nikogo nie przekonała.. Piszmy lepiej o koncercie finałowym tego festiwalu.

Santorka zaczęła pięknie i nawet Maleńczuk przyzwoicie wykonał "Wspomnienie".

Ale nikt tak dobrze tego dnia nie zaśpiewał jak Piotr Cugowski "Jednego serca"...
Stach
2009-12-04 08:56:56
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2009-12-04 08:56:56 przez Stach
Markovitz
Ale nikt tak dobrze tego dnia nie zaśpiewał jak Piotr Cugowski "Jednego serca"...

Niestety nie mogę zgodzic się z Tobą ponieważ tego dnia jako 1. wystapił... CZESŁAW NIEMEN wykonując Bema pamięci żałobny rapsod.
Tego oczywiście telewidzom nie pokazano jak i wiele innych wydarzeń mających miejsce na scenie... NIEMENA w Bydgoszczy.

ps nie interesuje się ... hasłem Niemen Markovitz to tłustym drukiem to w jakim celu?
Markovitz
2009-12-04 09:29:20
Ja podtrzymuję swoje zdanie- najlepszy tego dnia był młody Cug 8)

Zaciekawił mnie też Piotr Rogucki z zespołu Coma śpiewający pieśń Romanza Cherubina, choć powinna ona być dedykowana raczej Kurylewiczowi niż Niemenowi...

W kategorii interpretacji aktorskiej oceniać należy "Ptaszka" w wykonaniu Mariusza Lubomskiego. W takiej kategorii był to występ równie udany co Marii Peszek i Janusza Radka na innych tegorocznych wielkich koncertach. Pamiętam jeszcze Mariusza jak oklaskiwał Niemena z loży w Teatrze Horzycy (w latach osiemdziesiątych)...


Stachps nie interesuje się ... hasłem Niemen Markovitz to tłustym drukiem to w jakim celu?

Żeby pomóc zrozumieć sens cytowanego zdania- stosujesz czasem dość zawiłą składnię :)
Stach
2009-12-04 09:40:06
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2009-12-04 09:40:06 przez Stach
Młody Cugowski dobry jest w te klocki. Lubomskiego widziałem wielokrotnie w innych utworach ... zaciekawia. Maleńczuk to tak raczej 50/50.
Szkoda, że Natalia zbyt oszczędnie wykonala Sen o Warszawie dając możlwośc zaistnienia Mateuszowi.
Należy wspomniec o Panu Herdzinie i muzykach .
Markovitz
2009-12-04 09:44:15
StachSzkoda, że Natalia zbyt oszczędnie wykonala Sen o Warszawie dając możlwośc zaistnienia Mateuszowi.

Mimo ciekawej aranżacji Herdzina to wykonanie niestety nie wytrzymuje porównania z wykonaniem duetu Piotr Cugowski i Ewelina Flinta z Sopotu 2004. Szkoda, że zamiast Mateusza O. w tej piosence z Natalią nie zaśpiewał młody Cug...
Stach
2009-12-04 10:01:31
Markovitz
Mimo ciekawej aranżacji Herdzina to wykonanie niestety nie wytrzymuje porównania z wykonaniem duetu Piotr Cugowski i Ewelina Flinta

Osobiście nie widzę sensu ani potrzeby porównania, duety tworzone okazjonalnie czy też nie , mają to do siebie, że przedstawiają to co im w duszy gra. Mnie natomiast Flinta nie może ...ustrzelic :wink: swoimi interpretacjami utworów Niemena.
Markovitz
2009-12-04 10:19:33
Stachu- nie unikajmy zestawiania ze sobą wersji mniej i bardziej udanych. Inaczej nie ma o czym dyskutować, bo wszyscy są wspaniali i wyjątkowi. Niestety, ale w tej dziedzinie sztuki estradowej konkurencja jest równie nieodzowna co w sporcie.

Mateusz Otremba pewnie czułby się lepiej w piosence o niższej tonacji. Swoją drogą - szkoda, że w tym koncercie całkowicie pominięto repertuar z ostatnich autorskich płyt Nieobecnego...
Stach
2009-12-04 12:57:41
Markovitz... nie unikajmy zestawiania ze sobą wersji mniej i bardziej udanych. Inaczej nie ma o czym dyskutować, bo wszyscy są wspaniali i wyjątkowi. Niestety, ale w tej dziedzinie sztuki estradowej konkurencja jest równie nieodzowna co w sporcie.
Mateusz Otremba pewnie czułby się lepiej w piosence o niższej tonacji. Swoją drogą - szkoda, że w tym koncercie całkowicie pominięto repertuar z ostatnich autorskich płyt Nieobecnego...

Jak najbardziej i ja sam ulegam pokusie porównań. Lecz jednak uważam , że robimy krzywdę sobie i innym.Natomiast zdrowa konkurencja jak najbardziej jest wskazana.
Pamiętam jak tuż po śmierci :N: pojawiały się artykuły ,w których porównywano Niemena do wielu zagranicznych wykonawców i wróżeniu kariery, gdyby żył za granicą i takie tam.
Co zaś do "pomijania repertuaru z ostatnich autorskich plyt [ WIELKIEGO] Nieobecnego", nie tylko w tym koncercie ale i w wielu innych zawęża sie świadomie bądz nie. Za chybioną argumentację uważam uzasadnienie ,że utwory sa trudne. Nie tu leży problem.Istotnie szkoda ale Spodchmrykapelusza Terra Deflorata :(
Stach
2009-12-06 16:38:22
http://www.pejzazbezciebie.pl/index.html
"Pogrzeb artysty odbył się 30 stycznia na warszawskich Powązkach."

Proszę zauważyc, że Pani Joanna nadal pracuje nad tekstem za co należą się słowa uznania i podziwu.
Markovitz
2010-02-01 23:22:09
Pani Joanna niech już może da sobie spokój z opisem artystycznej drogi Niemena... :)
Czytając potknąłem się o wielką dziurę w życiorysie (od 1970 do 1979 w karierze Niemena wg pani Joanny nie wydarzyło się nic).

Patrz : Pejzaż bez Ciebie

Wielka szkoda, że ten stojący na przyzwoitym poziomie koncert (z tak pożądanymi przez nas akcentami rockowymi) nie miał odpowiedniego przebiegu i rozgłosu (na jaki zasługiwał). Nikt ze znawców twórczości Niemena nie przyłożył do tego przedsięwzięcia ręki i to niestety dało się zauważyć...

Ale też muszę dodać, że po upływie 3 miesięcy jeszcze bardziej doceniam to co zrobili : na początku koncertu - Irena Santor i na koniec Paweł Kukiz 8)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony