Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Polskie Radio Jedynka, 09.01, 14:20 2014-01-09 Domin189 1 2271
Domin189
2014-01-09 13:24:28
Dziś o godz. 14:20 gościem radiowej "Jedynki" był Dariusz Michalski. Opowiadał o tym, jak poznał Niemena i jak z nim współpracował. Według zapowiedzi prowadzącego, w przyszłym tygodniu będzie mnóstwo audycji poświęconych jego osobie ( :N:-a, a nie DM :D). Ponadto, wysłuchaliśmy ciekawych wspomnień związanych z p. Piętowskim - i utworu "Obok nas". Wcześniej w eterze rozbrzmiała "Płonąca stodoła". Według pana Michalskiego, strażacy swego czasu mieli Niemenowi za złe podżeganie do podpalania stodół...

Podczas rozmowy przywołana została pamiętna recenzja "Fraszka, igraszka, zabawka blaszana". Michalski stwierdził, że "instrumenty pokonały Czesława".
Moim zdaniem to eksperymentalny rock progresywny pokonał recenzenta... ;-)
Markovitz
2014-01-09 14:45:07
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2014-01-09 14:45:07 przez Markovitz
Domin Wcześniej w eterze rozbrzmiała "Płonąca stodoła". Według pana Michalskiego, strażacy swego czasu mieli Niemenowi za złe podżeganie do podpalania stodół...

Szkoda czasu antenowego na opowieści o rzekomych pretensjach strażaków... Niepotrzebnie powiadomiłem o audycji kilka Osób mających dobre rozeznanie w twórczości Niemena. Teraz są zawiedzeni, bo niczego ciekawego się nie dowiedzieli.

Na temat tego co działo się w ostatnich 10 latach pan Sztompke powiedział tylko dwa zdania o festiwalu w Słupsku.
Bylem i ja tam w 2007 z ekipą filmową TVP. W Polskim Radio nie powiedziano jednak ani słowa o tym filmie dla TVP Polonia (w reż.Eugeniusza Szpakowskiego). A przecież Ci, którzy się do kamery wtedy wypowiadali (m.in.: Brodowski, Nadolski, Radziejewski, Skliński, Walicki oraz bliscy Artysty z rodziny Wydrzyckich) powiedzieli sporo interesujących rzeczy.

Mówić można wiele, byle się fakty zgadzały. Tymczasem obaj Panowie Redaktorzy z uporem godnym lepszej sprawy twierdzili, że przy nagrywaniu albumów: "Sukces" (w "Płonącej stodole") i "Czy mnie jeszcze pamiętasz" ("Obok nas") Niemen nie dysponował jeszcze organami Hammonda.

Wystarczyło sprawdzić w książeczce załączonej do pierwszej części radiowego boxu "Od początku", by szybko stwierdzić, że było inaczej. Już na płycie "Sukces" słychać organy Hammonda, a ich specyficzne brzmienie wynika z próby zastąpienia konstrukcji Leslie urządzeniem zmajstrowanym przez samego Czesława Niemena.

Na stronie Polskiego Radia zamieszczono zapis wideo rozmowy Pawła Sztompke z Dariuszem Michalskim => LINK

P.S. Na moje ucho - w "Płonącej stodole" więcej słychać soulu niż rock'n'rolla... Ale ja się ponoć nie znam 8)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony