Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

PR3 "W tonacji Trójki", 15:00, 17.01 2014-01-17 - 2014-01-25 Domin189 2 2482
Domin189
2014-01-17 14:50:15
Dzisiejsze wydanie "W tonacji Trójki" poświęcone było w całości postaci pewnego popularnego niegdyś piosenkarza... ;-) Piotr Metz zaprezentował kilka zaiste nieznanych szerzej (tj. poza krąg miłośników) nagrań Czesława Niemena. Usłyszeć można było:

"Io Senza Lei" (Niemen)
"A Hard Day's Night" (Niebiesko-Czarni)
"Kałakolczyk" (Niebiesko-Czarni)
"Mutter, hast du mir vergeben?" (Marlene Dietrich)
"Obok nas" (Niemen i Akwarele)
"We've Got The Sun" (Grupa Niemen)
"Strange Is This World" (Grupa Niemen)
"The Test" (Chemical Brothers)

I choć pan Metz pomylił się, sugerując, że "Strange Is This World" pochodzi z 1974 roku, to i tak całkiem pozytywnie oceniam tę audycję. Co Wy sądzicie?
Markovitz
2014-01-17 15:55:32
I ja oceniam tę trójkową Tonację pozytywnie (gdzieś między 4- a 3+ ;)). Nauczony doświadczeniem lat ubiegłych od razu sobie podkreśliłem "wężykiem" szumne zapowiedzi o audycjach z rzekomo nieznanymi nagraniami itp. podpuchy.

Pan Metz rozczulił mnie zapowiedzią, że oto za chwilę zaprezentuje rzadko pojawiające się na antenie radiowej nagranie, po czym nadano .."Obok nas"* w kanonicznej wersji z albumu płyty "Czy mnie jeszcze pamiętasz".

Ale trójkowy Piotr trzeci ** otrzymuje nominację do czwórki za myśl przewodnią, czyli rockową progresję NAE . Rzut oka na listę najczęściej prezentowanych w radio nagrań prowadzi do wniosku, że stale obecne są na antenie niewiele więcej niż cztery nagrania Niemena śpiewającego po polsku piosenki z lat 1966-1968. Metz pokazał słuchaczom Trójki mniej znane oblicze Czesława-rockmana.

Na koniec wybrzmiał Test Chemicznych Braci zainspirowanych partią niemenowego mooga z albumu N. Aerolit i kurylewiczowskie "Dobranoc" z jednej z najlepszych płyt Niemena-wokalisty.

Pozostaje wysłuchać dziś o 22.10 "Offensywy" z zaproszonymi przez Piotra IV Stelmacha gośćmi - Enigmatycznymi muzykami...



*
Tylko tego jednego, rocznicowego dnia nagranie "Obok nas" zostało odtworzone w polskich rozgłośniach przynajmniej 41 razy (a nie wszystkie rozgłośnie podają swe statystyki do Radioarchiwum).

** Pierwszym jest oczywiście Kaczkowski, a drugim Mann, który na drugie ma Piotr, co przyznał wczoraj między "Zezowatą biedą" a "Klęcząc przez Tobą".
marekm
2014-01-25 12:22:52
I ja z przyjemnością wysłuchałem audycji Piotra Metza. Podobało mi się choćby to, że wszyscy chyba wiedzieli o wykonaniu piosenki Niemena przez Marlenę Dietrich a tylko Piotr Metz znalazł ją i puścił, podobnie Chemiczni Bracia. Również ujęło mnie wspomnienie nauczycielki redaktora z I LO w Krakowie, która na lekcję przyniosła płytę Niemena. Mnie z kolei przywołało to wspomnienie z mojego LO (XV w Krakowie) gdzie po lekcjach słuchaliśmy jak kolega Witek Sławiński (jeśli dobrze zapamiętałem nazwisko) akompaniując sobie na organach całkiem, całkiem udatnie śpiewał Niemena... Ech, były czasy... Młodość, łza się w oku kreci...
Zdziwiła mnie tylko kiepska jakość (szumy!!!) "Io senza lei". Czyżby Polskie Radio nie miało lepszej wersji? Ja dzięki jednej sympatycznej uczestniczce tego forum mam to nagranie lepszej jakości.
Obejrzałem również tego dnia o 18:30 program w TVP I prowadzony przez Agatę Młynarską "Świat się kręci"? (czy jakoś tak). No cóż, w mojej ocenie było to żenujące widowisko, przede wszystkim z powodu stylu prowadzenia programu przez p. Młynarską. Oglądałem ten program po raz pierwszy i ostatni.
"W tonacji Trójki" i "Offensywę" mam nagrane. Pozdrawiam forumowiczów...
Marek
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony