Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

PULS JAZZU PAWEŁ BRODOWSKI 2012-04-17 - 2015-10-13 wladek 4 4418
wladek
2012-04-17 20:15:50
:N:
Markovitz
2012-04-21 18:56:00
Cotygodniowa audycja w radiowej Dwójce poświęcona jest zasadniczo jazzowi, ale muzyka z repertuaru Niemena stosunkowo często gości w PULSIE JAZZU. We wtorek 17 IV piosenka WIEM, ŻE NIE WRÓCISZ została odtworzona w trzech różnych wersjach (N-Czarnych, Akwarel i St.Soyki).

Skądinąd wiem, że Paweł Brodowski ma duży sentyment do pierwszych wersji niemenowych evergreenów (z N.-Cz.).

Ostatnią audycją REDAKTOR spotęgował mój apetyt na nową płytę SOYKI z gościnnym udziałem Tomasza Jaśkiewicza.

Macking of- Wiem, że nie wrócisz

W HOŁDZIE MISTRZOWI - taki tytuł nosić będzie ten krążek, którego premierę zaplanowano na 24 kwietnia br..

PS Z tej płyty 24 kwietnia w PULSIE JAZZU - MOJA OJCZYZNA.
Markovitz
2013-06-11 19:17:54
W latach 90. udzielając odpowiedzi na stały zestaw pytań - a właściwie skojarzeń w dziennikarskiej sondzie - Czesław "Nie Bądź taki..." Niemen na hasło "bitels" odpowiedział bez wahania: McCartney. I choć z późniejszej wypowiedzi dla Rzeczpospolitej wynika, że równym poważaniem darzył innych Beatlesów, w tym Harrisona - kompozytora "Something" (utworu wykonywanego na koncertach także przez grupę Niemena), to jednak muzykiem który najlepiej ucieleśniał fenomen Fab Four pozostał Paul. Sławny i dziś muzyk po przejściu długiej drogi artystycznej, na której dał się poznać nie tylko jako twórca piosenek, ale także większej formy, jaka było Oratorium Liverpoolskie, pozostał gdzieś w głębi duszy bitlesem- Paulem 8)

To właśnie McCartney z producentem Martinem w dużej mierze odpowiadali za rozwój muzyczny grupy. McCa skomponował melodie takich standardów jak "Yesterday" i "Eleanor Rigby"- znanych nie tylko w wersji samych Beatlesów, ale także w genialnych wykonaniach Raya Charlesa.

O związkach muzyki Beatlesów z jazzem będzie opowiadał w ostatniej przed wakacjami audycji PULS JAZZU jej autor. Kanwę opowieści stanowi analiza prof. Piotra Kałużnego zawarta w nr 6/2013 Jazz Forum. Przypomnę, że ten sam muzykolog przed kilku laty na łamach JF szczegółowo wyjaśnił, dlaczego utwór "Dziwny jest ten świat" nie może być uważany za plagiat znanego songu z repertuaru Jamesa Browna. Jak widać po wielu dyskusjach w internecie - wniosek ten jakoś z trudem przebija się do opinii publicznej. Bywa, że nawet na tym forum spotykamy się z opiniami, że Beatlesi tworzyli prościutkie melodyjki i są muzycznie banalni. Być może warszawski koncert McCartneya (22 VI) z pokaźną porcją muzyki The Beatles i towarzyszące mu audycje sprawią, że te stereotypy zostaną przełamane...

PS. W jednej z poprzednich audycji Paweł Brodowski przekazał smutną wiadomość o śmierci Wernera Wunderlicha - animatora ruchu jazzowego, a w latach 70. rzecznika prasowego CBS we Frankfurcie n/Menem zaangażowanego w promocję płyt Czesława Niemena (patrz foto na str.155 w książce "Czas jak rzeka" M.Gaszyńskiego).
Markovitz
2015-10-07 07:04:52
"Puls jazzu" z 06 X 2015- choć nieperfekcyjny, bo żywot pana Franciszka w ostatnich minutach audycji wyraźnie przyspieszył ;-), to jednak pozostanie w pamięci tak jak programy P.Brodowskiego o Niemenie, o Komedzie, o Zawinulu i innych ważnych postaciach świata muzyki.

O bohaterze wczorajszej audycji napisałem naczelnemu JF : F.Walicki pozostanie w historii naszej muzyki popularnej jako wielki animator i współautor koncepcji artystycznych kilku ważnych zespołów. Ale nie jestem pewien, czy równie ważną i pozytywną rolę odegrał przy tworzeniu dyskotek. Z przesłaniem ostatniej książki o umieraniu rocka raczej się nie zgadzam. Trudno też zaakceptować forsowane przez Niego wykluczenie takich grup jak Cz.Gitary, czy Skaldowie z grona zespołów bigbeatowych. Tak więc: będąc dla nas autorytetem w kilku kwestiach jednak nie miał racji. O jednym można być przekonanym- że odszedł jako człowiek spełniony.
Ewa
2015-10-13 19:50:01
W dzisiejszym Pulsie Jazzu (wyjątkowo o 22.45) druga część wspomnienia Pawła Brodowskiego o Fr.Walickim.
Będzie też SBB z M.Urbaniakiem, Niemen, Korda i inni.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony