Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Rondo im. Czeslawa Niemena w Bielsku-Bialej 2006-02-14 - 2021-12-03 SONATA 6 6360
SONATA
2006-02-14 13:09:27
W dniu dzisiejszym tj. 14.02.2006r. na LIV Sesji Rady Miejskiej
w Bielsku-Bialej, Radni bielscy uchwalili 16-toma glosami ''za''
i jednym ''wstrzymujacym sie'' projekt Stowarzyszenia Kulturalnego Sonata i Prezesa Zarzadu Jerzego Roclawskiego - Rondo im. Czeslawa Niemena - skrzyzowaniu ulic Cieszynskiej, Szarotki oraz Stawowej w Bielsku-Bialej.
Mowi Jerzy Roclawski - ''...jestem szczesliwy, ze projekt doszedl do skutku, to moj w tej sytuacji szczesliwy dzien. Teraz z niecierpliwoscia czekam na koncert Niemen Wspomnienie, ktory organizuje. Dalsze projekty w drodze...''
Markovitz
2006-02-14 20:52:43
SONATA..w Bielsku-Bialej Radni bielscy uchwalili 16-stoma głosami ''za'' i jednym ''wstrzymującym się'' projekt Stowarzyszenia Kulturalnego Sonata i Prezesa Zarządu Jerzego Rocławskiego -
Rondo im. Czesława Niemena ...

Mówi Jerzy Rocławski - ''...jestem szczęśliwy, że projekt doszedł do skutku ...''


No to gratulacje- Sonata 8)

Mam nadzieję , że poczytamy również relację z koncertu M.Bałaty i o następnych projektach...
gasket
2006-02-17 15:41:28
MarkovitzAvatar z proj. N.Niemen-Otremba
niestety piekny portret artysty z woalka zniknal
ale zostal podpis

drogi Markowitzu - czy moglbys nam niewtajemniczonym - glownie gasketowi i wirqowi - wyjasnic o co chodzi w tym podpisie - pada tutaj pseudonim artystyczny naszego bohatera
czy jest to w tym wypadku nazwisko czy pseudonim artystyczny? czyj?

prosimy o fakty -

pozostaje z szacunkiem - gasket
ps avatar bardzo nam sie podobal
Markovitz
2006-02-18 17:48:50
Skoro już ucichły kontrowersje z okładką, to powstały nowe .. ze zdjęciami.
Z żalem pożegnałem się z avatarkiem przedstawiającym skrawek intrygującego projektu, ale to dla dobra sprawy...
Sprawa publikacji Dyskografii leży mi na sercu nie z przyczyn koniunkturalnych . Upatruję w tym podstawę dla określenia miejsca dorobku artystycznego :N:-a .Traktuję tą książkę również jako zadośćuczynienie staraniom całego środowiska fanów, by Twórczość :N:-a znalazła godne miejsce w naszej kulturze, a tego bez opisu zrobić się nie da...

Zatem Dyskografii ciągle jeszcze nie ma ( pisałem o tym w podforum Muzyko moja ); zapowiadane rok temu DVD ciągle w sferze mrzonek ,a i trzeciej części boxu Od początku ("Na pomieszane języki") pewnie długo nie będzie.

Zostaną ronda, ulice i tablice, chyba że i na tak konwencjonalne formy upamiętnienia :N:-a nie będzie zgody. Natomiast nikt nie zabroni słuchać, śpiewać i czytać tego, co już zostało wydane. Dobre i to.

Gdzie jest obecnie miejsce Jego muzyki ?

Muszę napisać, że podnoszą mnie na duchu interpretacje utworów :N:-a w wykonaniu Marka Bałaty i cieszy spektakl w "Rampie". Uważam, że to piękne, iż młodzież może pobierać nauki w Studium im.Niemena w Poznaniu i kontynuować tą muzyczną tradycję, ale niestety tą radość tłumi fakt, że nasze pytania o dalsze losy wielu nieznanych (szerszemu gronu słuchaczy) nagrań Cz.Niemena pozostają bez odpowiedzi.
W wiek dorastania wchodzi już pokolenie dla którego był artystą niszowym, którego nagrań (z wyjątkiem 4 piosenek) nie grało radio.

Przeszkody natury marketingowej mogą być powodem do zaniechania wydawania dzieł artystów koniunkturalistów - ale przecież nie Niemena !

Warto więc chyba jeszcze raz poddać pod rozważny osąd takie spojrzenie na sprawę :

Gwiazdy na trotuarach, ulice Jego Imienia a przede wszystkim niewydane dotąd płyty i koncerty są potrzebne nam- kochającym muzykę NAE a nie Czesławowi, który śmieje się gdzieś z obłoku...

On po prostu nie mógł wiedzieć, jak źle nam będzie bez możliwości usłyszenia Jego koncertów, bez szans na Muzykę .. która przecież gdzieś jest . :?

Może zagrzmię jak nieokrzesaniec , ale czas już -Drogie Panie- zakończyć te cenzurowanie działań innych (choćby i nieudolnych ); czas na Wasze czyny, na Wasze działania ...

Pozdrawiam Forumowiczów.
Ewa
2021-07-22 12:18:00
Za jakieś dwa miesiące na Rondzie Niemena w Bielsku-Białej pojawi się specjalna instalacja z wizerunkiem :N: Projekt można zobaczyć tutaj:

https://bielsko.biala.pl/aktualnosci/46 ... zualizacja
Ewa
2021-12-02 22:53:25
Instalacja na Rondzie Niemena jest już gotowa do odsłonięcia:

https://bielsko.biala.pl/aktualnosci/47 ... kryte-rdza

Niestety pojawił się pewien problem:

https://bielsko.biala.pl/aktualnosci/47 ... hca-placic

Jak widać wdowa znów w akcji...Czyżby szykowała się kolejna sprawa w sądzie? :(
Domin189
2021-12-03 11:23:50
Nauczony złym doświadczeniem, zamieszczam "przedruk" artykułów, które podlinkowała Ewa ;-)

bak na łamach bielsko.biala.pl (28.11.2021)Instalacja na rondzie Niemena gotowa do odsłonięcia. Witraże ze stali pokryte rdzą?

Gotowa do odsłonięcia jest instalacja artystyczna na rondzie u zbiegu ul. Stawowej, Szarotki i Cieszyńskiej w Bielsku-Białej. Czesława Niemena, patrona ronda, upamiętniają dwa witraże. W centralnym punkcie zasadzony został klon czerwony, a wiosną pozostała część terenu będzie zagospodarowana. Docelowo po zapadnięciu zmroku instalację mają rozświetlać reflektory skierowane na wybrane fragmenty obrazu.

Instalacja artystyczna zrealizowana na skrzyżowaniu ul. Stawowej, Szarotki i Cieszyńskiej ma formę dwóch półpierścieni o promieniach ok. 285 cm i wysokości od 233 do 323 cm. Każdy półpierścień tworzą dwie płyty z blachy cor-ten. To specjalny materiał, na powierzchni którego wydzielają się tlenki miedzy, czyli popularna patyna, co łudząco przypomina rdzę. Taka powłoka chroni blachę i zapewnia jej długowieczność bez potrzeby konserwacji.

Efekt przypominać ma witraże

Na elementach blachy wycięto laserem napisy „Niemen” z muzycznymi motywami w postaci nutek, a także cztery tafle szklane przedstawiające twarz wielkiego artysty. Jeden półpierścień nawiązuje do najbardziej znanej płyty „Dziwny jest ten świat”, a na drugim widzimy barwny portret wielkiego artysty. Całość instalacji uzupełniają słupki konstrukcyjne - po siedem elementów na każdy półpierścień (łącznie czternaście słupów).

Zgodnie z projektem, po zapadnięciu zmroku instalację będą rozświetlać reflektory skierowane na wybrane fragmenty obrazu. Uzyskany efekt przypominać ma witraże. - Funkcją instalacji jest upamiętnienie Czesława Niemena - polskiego kompozytora, multiinstrumentalisty, piosenkarza i wokalisty rockowego, autora tekstów piosenek, jednego z najważniejszych twórców muzyki w Polsce - czytamy w dokumentacji projektowej.

Odsłonięcie na początku grudnia

Autorami koncepcji instalacji są artysta Jacek Grabowski oraz architekt Michał Kowalski. Prace wykonała bielska firma Grafis Projekt. Jak poinformowano portal w Miejskim Zarządzie Dróg, który jest inwestorem zadania, instalacja artystyczna została już ukończona i jest gotowa do odsłonięcia. Powinno to nastąpić na początku grudnia. Dodatkowe prace w tym miejscu wykonuje wydział gospodarki miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

W centralnej części ronda posadzony został klon czerwony. Ostateczna kwestia zagospodarowania skrzyżowania pod kątem zieleni będzie w najbliższych tygodniach analizowana w Ratuszu. Urzędnicy biorą pod uwagę kilka koncepcji, w tym utworzenie w tym miejscu łąki kwietnej lub bylinowej. Ostateczna decyzja zależeć będzie m.in. od posiadanych środków budżetowych. Dotychczas prace kosztowały ok. 160 tys. zł.


Bartłomiej Kawalec na łamach bialsko.biala.pl (02.12.2021)Wdowa po Czesławie Niemenie żąda 20 tys. zł. Władze Bielska-Białej nie chcą płacić

Wdowa po Czesławie Niemenie oczekuje kwoty 20 tys. zł za wykorzystanie wizerunku artysty w związku ze stworzeniem instalacji na rondzie u zbiegu ul. Cieszyńskiej, Szarotki i Stawowej w Bielsku-Białej. Pismo z żądaniem trafiło do Miejskiego Zarządu Dróg, a w poniedziałek w tej sprawie debatowało kierownictwo Ratusza. - Naszym zdaniem zarzuty i żądania zawarte w piśmie nie mają uzasadnienia - odpowiadają urzędnicy. W przyszłym tygodniu instalacja zostanie odsłonięta, a zaproszenie na uroczystość otrzymają wdowa oraz córki artysty.

Pismo z wezwaniem do zaprzestania naruszania wizerunku i dóbr osobistych otrzymał kilka dni temu MZD w Bielsku-Białej. Warszawska kancelaria w imieniu Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej podkreśla w nim, że wdowa po Czesławie Niemenie nie wyraziła zgody na wykorzystanie wizerunku artysty. Wcześniej w sprawie instalacji i „dopełnienia formalności” wdowa korespondowała z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim. W odpowiedzi władze miasta wyjaśniały, że ich działania nie mają celu komercyjnego, a instalacja ma upamiętnić i uczcić wybitnego artystę.

Narusza dobra osobiste wdowy?

Teraz w wezwaniu przesłanym do MZD prawnicy reprezentujący wdowę przekonują, że rozpowszechnianie wizerunku po śmierci osoby powszechnie znanej wymaga uzyskania zezwolenia spadkobierców, czyli w tym przypadku Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej. - W tym kontekście nie ulega wątpliwości, że instalacja umieszczona na rondzie (…) została stworzona bez uzyskania zgody (…), jak również przedstawia pana Czesława Niemena w sytuacji niezwiązanej z pełnieniem przez niego funkcji zawodowej czy społecznej - czytamy w piśmie.

W ocenie wdowy po artyście „ilustracja nie stanowi wizerunku osoby powszechnie znanej, wykonanego w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych i wymaga uzyskania jej uprzedniej zgody celem rozpowszechnienia”. Pani Niemen-Wydrzycka uważa, że sposób przedstawienia jej nieżyjącego męża na instalacji „narusza jej dobra osobiste, w szczególności prawo do kultu pamięci po zmarłej osobie”. W dalszej treści pisma wskazano także, że wdowa jest uprawniona do renomowanego znaku towarowego zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym RP.

- Wskazane naruszenia uprawniają (…) do wystąpienia na drogę sądową z roszczeniami obejmującymi m.in. usunięcia na koszt Miasta Bielska-Białej skutków niedozwolonego działania (…), jak również zapłaty odpowiedniego odszkodowania - piszą prawnicy. W celu uniknięcia sporu pada propozycja, by nie później niż do 30 listopada podpisać umowę na korzystanie z wizerunku artysty i licencji na wykorzystanie znaku towarowego za jednorazowym wynagrodzeniem w kwocie 20 tys. zł.

W tej sytuacji sprawa trafi do sądu

W poniedziałek kierownictwo Ratusza dyskutowało w tej sprawie z prawnikami. - Naszym zdaniem zarzuty i żądania zawarte w piśmie nie mają uzasadnienia. Wizerunek Czesława Niemena, będący częścią instalacji, został stworzony przez bielskiego artystę plastyka Jacka Grabowskiego. Nie jest on odwzorowaniem wizerunku zastrzeżonego jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP. W żaden też sposób - w naszym odczuciu - nie narusza prawa do kultu pamięci po osobie zmarłej, który obejmuje m.in. ochronę dobrego imienia i dobrej pamięci o zmarłym. Nasza instalacja nie tylko nie godzi w ten kult, a wręcz przeciwnie - podtrzymuje go, upamiętniając Czesława Niemena i jego wybitny, artystyczny dorobek - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Oficjalną odpowiedź na wezwanie i propozycję ugody urząd wysłał we wtorek - żądania zostały odrzucone jako bezzasadne. Niewykluczone, że w tej sytuacji sprawa trafi do sądu, bo Małgorzata Niemen-Wydrzycka wszczyna procesy z osobami lub podmiotami, które jej zdaniem naruszają prawa do twórczości i wizerunku artysty. Kilka lat temu doszło do sądowej batalii, w której domagała się usunięcia imienia i nazwiska artysty z nazwy Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena, nie brakuje także procesów z członkami rodziny. W 2012 wdowa po wybitnym muzyku sprzeciwiła się nadaniu imienia Czesława Niemena jednej z białostockich szkół muzycznych.

Władze Bielska-Białej planują w przyszłym tygodniu oficjalnie odsłonić instalację na rondzie, które decyzją Rady Miejskiej od 2006 nosi imię Czesława Niemena. Zaproszenie na tę uroczystość mają otrzymać Małgorzata Niemen-Wydrzycka oraz córki artysty.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony