Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Stanisław Soyka w hołdzie mistrzowi 2012-04-28 - 2014-02-22 Krzysztof 12 7791
Krzysztof
2012-04-28 14:58:59
Płytę kupiłem przedwczoraj i jestem pod wrażeniem. Może jest to nieco subiektywna opinia, ale dla mnie jest to świetna próba innego spojrzenia na utwory Niemena. Wiem, że nie wszyscy akceptują jego wersje lecz mnie przekonują znacznie bardziej niż próby Janusza Radka. Muzyka ciekawie zaaranżowana, dodatkowym smaczkiem jest udział w nagraniach Tomasza Jaśkiewicza.
Soyka zaproponował własną wizję utworów Niemena, utrzymaną w jazzującym klimacie. Wierne odtwarzanie oryginałów nie ma sensu, niczego nie wnosi.Wszak upiększać nam nie trzeba piękna bo logiczne. Kiedy kilka lat temu podczas kameralnego koncertu usłyszałem z ust Stanisława Soyki, zapowiedź płyty z tym repertuarem byłem sceptyczny, nie przekonał mnie również jeden z zaprezentowanych wówczas utworów. Natomiast płyta jest naprawdę doskonała. Jest dowodem na to, że muzyka Niemena nie starzeje się. Słucham jej trzeci dzień... Trudno mi wymienić najciekawsze interpretacje. Trzeba sporej odwagi by zmierzyć się ze sztandarowym utworem "Dziwny jest ten świat" Dużo wolniejsze tempo, fajna gitara (choć to nie Jaśkiewicz) nie ma takiej ekspresji jak w oryginale jednak mimo to słucham z dużą przyjemnością. Warto wyróżnić utwory Wiem, że nie wrócisz (tym razem Jaśkiewicz), Jednego serca, Nim przyjdzie wiosna oraz Moja Ojczyzna. Z tym ostatnim Soyka zmierzył się już a capella dwadzieścia lat temu na płycie Neopositive. Pewnie miałbym jakieś uwagi krytyczne, ale chyba mało istotne. Reasumując - polecam.
Na koniec cytat z okładki: "Czesław Niemen był wybitnym kompozytorem. (...) Jestem przekonany, że jego dzieło będzie przedmiotem profesjonalnych analiz, a także źródłem inspiracji dla następnych pokoleń, bo Czesław Niemen był nie tylko ważną postacią pop kultury w drugiej połowie XX wieku. CZESŁAW NIEMEN BYŁ MISTRZEM. Stanisław Soyka"
Zresztą, sami posłuchajcie.
cocomo
2012-05-08 21:45:45
Krzysztof Wierne odtwarzanie oryginałów nie ma sensu, niczego nie wnosi.


Zgadzam się w 100%. Dlatego zamówiłem tę płytę :D
Ewa
2012-05-22 21:42:00
Dziś Stanisław Soyka był gościem programu "Kawa czy herbata", gdzie wykonał utwór "Czas jak rzeka".

A na stronie radiowej "Jedynki" można posłuchać rozmowy z Soyką.
Markovitz
2012-05-23 16:34:25
Jak dla mnie ta płyta jest za bardzo OSIECKA :), ale ma to swój urok - zwłaszcza w słoneczne przedpołudnia..

EwaDziś Stanisław Soyka był gościem programu "Kawa czy herbata", gdzie wykonał utwór "Czas jak rzeka"..

.. który pani prowadząca ten program uznała za "Wiem, że nie wrócisz", bo to przecież wszystko jedno :roll:
kangie
2012-05-24 08:52:02
Chyba kupię tę płytkę.
Ewa
2012-06-03 14:03:45
Jutro rano gościem Dzień Dobry TVN będzie Stanisław Soyka.
minimoog
2012-06-08 07:06:44
Krzysztof(...)Wiem, że nie wszyscy akceptują jego wersje lecz mnie przekonują znacznie bardziej niż próby Janusza Radka. (...) Wierne odtwarzanie oryginałów nie ma sensu, niczego nie wnosi.Wszak upiększać nam nie trzeba piękna bo logiczne.


Z pierwszym się zgodzę - Janusz Radek, mimo iż ma ogromny talent wokalny, nie trafił do mojej duszy, nie przekonał mnie. Natomiast Soyka wykonał swoje bardzo ładnie i mi się też podoba (najbardziej podoba mi się "Wiem, że nie wrócisz", a pozytywnie zaskoczyła "Moja ojczyzna"). Akurat z owym "wiernym odtwarzanie oryginałów", że nie mają sensu to się lekko nie zgodzę. Rozumiem - interpretacja inerpretacją, ale niektóre osoby znacznie przesadają z wykonywaniem niemenowych utworów. Te panie i ci panowie co po scenie wymachując dłońmi i budząc miliony biegają przesadzają z ozdobnikami, a muzyka w żadnym stopniu nie brzmi jak Niemen. Ja próbowałem zrobić "de novo", w stylu aerolitowym, album "Spodchmurykapelusza", zrobiłem jeno "Co po nas", użyłem Synthi AKS, Mellotronu, Minimooga, Fendera Piano i Clavinetu, wyszło nawet ładnie, ale natychmiast przerwałem prace, bo stwierdziłem, że jeśli chcę stworzyć swego rodzajy indywidualność, to takie powtarzanie nie jest porządanie. Wyobraźcie sobie zespół "Deuteronomium", a "Neolit"? "Neolit, to by było coś nowego, a "Deuteronomium" - z łac. Księga Powtórzonego Prawa... już wiadomo.
Zespół Sunrise Project, czy "jakoś tak", nagrał płytę "Niemen Nieznany" (?), zawierając w niej utwory z okrosu Aerolit, Idee Fixe, ale też solowe wykonania Niemena z tamtego okresu. Gdy zacząłem słuchać, to prawie natychmiast wyłączyłem. Nie postarali się nawet o ani trochę elektroniki, którą wyraźnie u Niemena słychać, a do tego śpiewa młodociana kobieta. Nie, żebym miał coś do jej głosu, ale uważam, że repertuar męski powinni śpiewać mężczyźni, a kobiecy - kobiety.
Tyle mam do powiedzenia

EwaDziś Stanisław Soyka był gościem programu "Kawa czy herbata", gdzie wykonał utwór "Czas jak rzeka"..

.. który pani prowadząca ten program uznała za "Wiem, że nie wrócisz", bo to przecież wszystko jedno :roll:[/quote]

"Jacy ludzie są niscy..."
kangie
2012-08-17 10:44:39
Kupilem ten album. Calkiem inna aranzacja. Glos Soyki mniej piskliwy i jazgoczacy. Moja zona woli wykon Soyki niz Niemena. Ja wole oryginal, ale Stanislaw Soyka doskonale podszedl do tematu. Ponoc nagrywali ten material w 5 dni, ale Soyka przygotowywal sie do tego przez 12 lat. Jak dla mnie "Wiem ze nie wrocisz", "Dziwny jest ten swiat" oraz "Moja ojczyzna" sa faworytami na tej plycie. Reszta jest dobra. Spokojny ton. Niemen bardziej przezywal swoje utwory. Inna dynamika i przekaz emocji. Ale kazdy muzyk jest inny i tak ma byc :-)
Ewa
2013-02-23 17:16:59
24.02. w TVP 2 o 0.20 koncert Soyka Kolektyw - W hołdzie Mistrzowi (koncert zarejestrowany w Och Teatrze 16.11.2012).
Ewa
2013-03-07 19:35:56
Gośmi dzisiejszego Pytania na śniadanie byli Stanisław Soyka i Tomasz Jaśkiewicz. Oczywiście mowa była o najnowszej płycie nagranej w hołdzie Mistrzowi.
Ewa
2013-04-13 15:34:20
Gościem dzisiejszej trójkowej "Listy Osobistej" (19.00-22.00) będzie Stanisław Soyka, który opowie o płycie "Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi - LIVE CD+DVD", będącej zbiorem 9 piosenek z repertuaru Czesława Niemena, zarejestrowanych w listopadzie 2012 roku podczas koncertu w warszawskim Och Teatrze.
wladek
2013-04-14 17:22:23
być może cdn
Ewa
2014-02-22 18:35:24
- Czesław Niemen nauczył mnie śpiewać poezję - powiedział Stanisław Soyka przed czwartkowym koncertem w Gdyni.

http://rozrywka.trojmiasto.pl/Soyka-zas ... 77280.html
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony