Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Czy wiesz o tym, że

Komentarze dotyczące działania forum i nieoficjalnej strony Czesława Niemena. Opinie, uwagi, sugestie...

"NIEMEN-jak Feniks z popiołów" 2006-06-18 - 2006-08-05 stan.i.slaw N.AE. 16 2572
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-18 19:39:03
"Niemen-jak feniks z popiołów"-to tytuł jednego z rozdziałów ksiązki Romana Radoszewskiego"Kiedy się dziwić przestanę"chcę aby to był program naszego działania na rzecz szukania sposobów propagowania tworczości Niemena wśród młodzieży,przekazania wartości jakie płynęły z Jego utworów i postawy Jego ustwicznej metamorfozy(wspomnę wegetarianizm,pokora) .
matt
2006-06-18 22:48:14
"program" to tak jakos dziwnie dla mnie brzmi. Mysle, ze poprzez nasza fascynacje mozemy "zarazac" (w pozytywnym znaczeniu) innych Niemenem. Ale to raczej latwiej czynic indywidualnie niz poprzez jakis zbiorowy program.
Darek Sieradzki
2006-06-19 06:23:07
Propagowanie jakichkolwiek ideologii, choćby nie wiem jak słuszne się komuś wydawały, to ostatnia rzecz jaką chciałbym tutaj widzieć.

Forum i strona poświęcone są przede wszystkim twórczości Czesława Niemena, a tą można odbierać na wielu płaszczyznach, niekoniecznie zgadzając się z poglądami i wyznaniami autora.
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-19 07:02:24
matt"program" to tak jakos dziwnie dla mnie brzmi. Mysle, ze poprzez nasza fascynacje mozemy "zarazac" (w pozytywnym znaczeniu) innych Niemenem. Ale to raczej latwiej czynic indywidualnie niz poprzez jakis zbiorowy program.
chcesz twórczość Niemena ZEPCHNĄĆ ,"program,czy "zarażać"= edycja Jego dzieł i o nic więcej mi nie idzie,żle mnie zrozumiałeś bo idąc twoim tokiem rozumowania to np."program tv też powinien mi się kojarzyć lub nie mogę powiedzieć,że krew jest czerwona ,pisz bez uprzedzeń i kieruj się dobrą wolą ,ja tak sądzę a co inni??? stach
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-19 07:09:30
Darek SieradzkiPropagowanie jakichkolwiek ideologii, choćby nie wiem jak słuszne się komuś wydawały, to ostatnia rzecz jaką chciałbym tutaj widzieć.

Forum i strona poświęcone są przede wszystkim twórczości Czesława Niemena, a tą można odbierać na wielu płaszczyznach, niekoniecznie zgadzając się z poglądami i wyznaniami autora.
żadnej ideologii nie uprawiałem przez moje dotychczasowe życie a jedynym moim celem na tym forum to wyrażanie swoich mysli i odczuć(jestem ,który nie "podpisuje się ani z prawej ani z lewej" jedynie pod muzyką mojego szanowanego przeze mnie Szczególnego ARTYSTĘ . stach
Darek Sieradzki
2006-06-19 11:08:48
stan.i.slaw N.AE.chcesz twórczość Niemena ZEPCHNĄĆ ,"program,czy "zarażać"= edycja Jego dzieł i o nic więcej mi nie idzie,żle mnie zrozumiałeś bo idąc twoim tokiem rozumowania to np."program tv też powinien mi się kojarzyć lub nie mogę powiedzieć,że krew jest czerwona ,pisz bez uprzedzeń i kieruj się dobrą wolą ,ja tak sądzę a co inni??? stach

Ja podejrzeam, że inni, podobnie jak ja, mają problem ze zrozumieniem, o co ci w ogóle chodzi.

Próbowałeś przeczytać swój list przed wysłaniem, żeby sprawdzić, czy jasno się wyraziłeś? Poprawna interpunkcja (w tym stosowanie wielkiej litery na początku zdania) i skład tekstu (jedna spacja po znaku interpunkcyjnym, stosowanie akapitów) też pomagają w uporządkowaniu wypowiedzi.

Spróbuj coś z tym zrobić, bo jak na razie Twoje listy przypominają awangardową poezję i trzeba mieć silną wolę, żeby się zabrać do ich czytania.
Darek Sieradzki
2006-06-19 11:16:06
stan.i.slaw N.AE.żadnej ideologii nie uprawiałem przez moje dotychczasowe życie a jedynym moim celem na tym forum to wyrażanie swoich mysli i odczuć

Pierwszy list w tym wątku sugerował coś innego ("chcę aby to był program naszego działania"), dlatego napisałem jakie jest moje zdanie.
gasket
2006-06-19 11:50:07
stan.i.slaw N.AE.postawy Jego ustwicznej metamorfozy(wspomnę wegetarianizm,pokora) .
wegetarianizm...
"Nie interesuje mnie co zajada moj idol" - chcialoby sie powiedziec. Ale po chwili zastanowienia - wlasciwie czemu nie!?!? Przeciez jestesmy tym co jemy, jak mawiaja amerykanie! Temat bedzie moze trudny do dyskusji, bo dotyka wlasnie - czlowieka. Zarzuty pod adresem jadlospisu artysty, beda duzo bardziej osobiste niz te dotyczace wizerunku, muzyki, czy potencjalnej rozbieznosci textow z myslami Norwida na przyklad...

Gdy juz wyczerpiemy bardziej artystyczne, wzniosle i patetyczne tematy przyjdzie moze czas zalozyc "Niemen i jego pokarm" czy "Obiad Pana Czeslawa"...
Tymczasem - wszystkim fanom-nasladowcom Niemena - smacznych warzyw i kotlecikow sojowych! gasket
***********************************************************

PS A teraz zarty na bok. Pisalem juz gdzies o uplywie czasu i zmianach jakie niesie. "Filozofia" Niemena nieustannie ewoluowala i byla inna w 1970 i inna w 1990. Podobnie jest z wiekszoscia z nas.

Czy mozna pobierac mysli z jednego etapu zycia filozofa i rozwijac, czy stosowac? Nawet jesli pozniej dany filozof odrzucil swoje wczesniejsze zapatrywania?

Co jest Feniksem a co popiolem?
szach' raj
2006-06-19 12:56:39
Można do tego podejść bardzo różnie. Jeżeli jest to fascynacja wieloletnia, „od początku’' to staramy się podążać o krok za naszym idolem. Idol się rozwija i dojrzewa, a więc my też. Zmieniamy się razem z nim. Gorzej, jak w pewnym momencie przestajemy nadążać, rozumieć nasze guru (najlepszy przykład : fani The Beatles)…
Najlepiej jednak skoncentrować się na okresie, który nam osobiście najbardziej odpowiada.
Tak samo przecież podchodzimy np. do muzyki Niemena. Jeden ceni najbardziej, i w jakiś sposób utożsamia się z Jego twórczością lat 70 tych inny woli okres soulowy, jeszcze inny czasy „Robotestry” …
W przypadku Niemena to ponad 40 lat i jest w czym wybierać…

Najczęściej okres najbardziej twórczo dojrzały i oryginalny, a najlepiej podany z domieszką mistycyzmu ma w sobie najwięcej magnetyzmu….przynajmniej dla takich jak ja .
A co tak naprawdę jest Feniksem, a co popiołem - nie ma jednej prawdy, wszystko jest względne.
Zresztą, to tylko słowa :wink:
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-20 11:01:38
szach' rajMożna do tego podejść bardzo różnie. Jeżeli jest to fascynacja wieloletnia, „od początku’' to staramy się podążać o krok za naszym idolem. Idol się rozwija i dojrzewa, a więc my też. Zmieniamy się razem z nim. Gorzej, jak w pewnym momencie przestajemy nadążać, rozumieć nasze guru (najlepszy przykład : fani The Beatles)…
Najlepiej jednak skoncentrować się na okresie, który nam osobiście najbardziej odpowiada.
Tak samo przecież podchodzimy np. do muzyki Niemena. Jeden ceni najbardziej, i w jakiś sposób utożsamia się z Jego twórczością lat 70 tych inny woli okres soulowy, jeszcze inny czasy „Robotestry” …
W przypadku Niemena to ponad 40 lat i jest w czym wybierać…

Najczęściej okres najbardziej twórczo dojrzały i oryginalny, a najlepiej podany z domieszką mistycyzmu ma w sobie najwięcej magnetyzmu….przynajmniej dla takich jak ja .
A co tak naprawdę jest Feniksem, a co popiołem - nie ma jednej prawdy, wszystko jest względne.
Zresztą, to tylko słowa :wink:
nie umiem dokonać selekcji i powiedzieć sobie ,że bardziej odpowiada mi taki a taki okres Jego twórczości.Cenię każdy utwór, bo ma swój urok i jest przyczynkiem do tworzenia kolejnego,jeszcze lepszego utworu
migaweczka
2006-07-05 22:30:39
stan.i.slaw N.AE.
szach' rajMożna do tego podejść bardzo różnie. Jeżeli jest to fascynacja wieloletnia, „od początku’' to staramy się podążać o krok za naszym idolem. Idol się rozwija i dojrzewa, a więc my też. Zmieniamy się razem z nim. (...) Jeden ceni najbardziej, i w jakiś sposób utożsamia się z Jego twórczością lat 70 tych inny woli okres soulowy, jeszcze inny czasy „Robotestry” …
W przypadku Niemena to ponad 40 lat i jest w czym wybierać…
nie umiem dokonać selekcji i powiedzieć sobie ,że bardziej odpowiada mi taki a taki okres Jego twórczości.Cenię każdy utwór, bo ma swój urok i jest przyczynkiem do tworzenia kolejnego,jeszcze lepszego utworu

Myślę, że wiele zależy od zmian w samym słuchaczu, w jego osobowości i spojrzeniu na świat, czyli generalnie od tego dojrzewania, które towarzyszy nam przez całe życie :) Zmiany, które zachodzą w nas sprawiają, że dany moment w twórczości Niemena podoba nam się bardziej lub mniej, któreś teksty przemawiają do nas bardziej, inne mniej. I dobrze, bo te zmiany sprawiają, że odkrywamy wciąż coś nowego w tym, co wydawało nam się już do końca poznane :)
stan.i.slaw N.AE.
2006-08-05 13:25:13
NIEMEN-feniks z popiołów,odrodzi się na Festiwalu MŁ.Talentów(Słupsk'06),gdzie młodzi ludzie(16-25 lat) ożywią mit Artysty.
wireq
2006-08-05 16:05:26
Może będę w tym osądzie osamotniony, ale z mojego punktu widzenia podstawową powinnością miłośnikow twórczości Czesława Niemena nie jest budowanie lub utrwalanie mitów (z czym staram się walczyć na tym forum), lecz szukanie i promowanie prawdy o Jego twórczości. W innym przypadku oddajemy artyście niedźwiedzią przysługę oraz narażamy siebie (a pośrednio i Jego) naśmieszność w oczach ludzi myślących obiektywnie.
migaweczka
2006-08-05 17:32:41
Mity pozostawmy panu Parandowskiemu ;)
stan.i.slaw N.AE.
2006-08-05 17:40:49
Zatem poczekajmy do listopada i wówczas zobaczymy czy wasze opinie będą miały pokrycie.Miga i Wireq,mit-ologię pojmuję jako tradycyjne przekazywanie,opowiadanie o bohaterach z czasów legendarnych a czy postać Niemena to nie legenda(a czy dziś nie słyszymy na scenie słów wypowiadanych przez konferansjera...oto legendarny wykonawca lub pan X -legenda polskiego np. rocka ).Mit-ologią nazywa się również naukę badającą te przekazy. :wink:
migaweczka
2006-08-05 19:47:07
stan.i.slaw N.AE.Zatem poczekajmy do listopada i wówczas zobaczymy czy wasze opinie będą miały pokrycie.

Mit to nie tylko opowieści o legendarnych bohaterach, ale i "baśń", a nawet "temat rozmowy" i "myśl". Licytacja czy czyjeś opinie będą miały pokrycie czy nie, nie jest chyba potrzebna, a z pewnością nie jest wskazana :wink:
Celem mojego wcześniejszego postu było raczej zwrócenie uwagi na to, że mit kojarzy się głównie z czymś bajecznym, wymyślonym, a dopiero potem - z legendarnym. Niemen nie jest wymyśloną baśnią :)
wireq
2006-08-05 20:08:11
Dopowiem coś jeszcze, bo w pojęcie "mitu" wchodzi również następująca definicja:

" fałszywe mniemanie o kimś lub o czymś uznawane bez dowodu, ubarwiona wymyślonymi szczegółami historia o jakiejś postaci lub o jakimś fakcie, wydarzeniu; wymysł, legenda, bajka".

(źródło: Słownik jezyka polskiego).
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Czy wiesz o tym, że | górę strony