Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

40 Przebojów N-C 2012-07-22 - 2013-11-30 Maciek 17 10428
Maciek
2012-07-22 10:11:20
Premiera 27 lipca...

Utwory:
1. Czy mnie jeszcze pamiętasz (Czesław Niemen -Jacek Gran)
2. A jeśli już kogoś pokochasz (Jimmie Davis -Jacek Gran)
3. Gdy odlatują bociany (Krzysztof Klenczon)
4. Powiedzcie jej (Jacek Gran)
5. Już raz było tak (Andrzej Korzyński -Jerzy Miller)
6. Nie opuszczaj mnie (Józef Tabaczewski-Jacek Gran)
7. Skończyły się wakacje (Wojciech Korda -Piotr Janczerski)
8. Ballada ratuszowego zegara (Czesław Niemen -Jacek Gran)
9. Za daleko mieszkasz miły (Czesław Niemen -Jacek Gran)
10. Taka była moja dziewczyna (Janusz Popławski)
11. Jeden taniec dla mnie (Zbigniew Podgajny-Michaj Burano) ?
12. Nie bądź na mnie taki zły (Buddy Greco -Jacek Gran)
13. Adagio cantabile (Janusz Popławski -Jacek Gran)
14. Hej, dziewczyno, hej (Czesław Niemen -Jacek Gran)
15. Niebieskie dżinsy (Zbigniew Podgajny -Piotr Janczerski)
16. Pejzaż z wiatrakami (Zbigniew Podgajny)
17. Żegnaj karnawale (Tom Springfi Eld-Jerzy Kleyny)
18. Czekam na miłość (Andrzej Korzyński -Andrzej Tylczyński)
19. Zabawa w ciuciubabkę (Czesław Niemen -Jacek Gran)
20. Zostały mi tylko twoje listy (Victor Young -Michaj Burano)
21. The Twist (Hank Ballard) (Bonus Track)

CD 2:
1. Wiem, że nie wrócisz (Czesław Niemen -Jacek Gran)
2. Mój pierwszy walc (Pee Wee King -Jacek Gran)
3. Ja po tobie nie płaczę (Zbigniew Podgajny -Michaj Burano -Jacek Gran)
4. Podobni do mew (W. Meller -Edward Fiszer)
5. Przyjdź w taką noc (Mateusz Święcicki -Krzysztof Dzikowski)
6. Czas jak rzeka (Czesław Niemen)
7. Maria Elena (Lorenzo Barcelata)
8. Niedziela będzie dla nas (Zbigniew Podgajny -Jacek Gran)
9. Stoję w oknie (Czesław Niemen -Edward Fiszer)
10. Nie lubię kłamać (Zbigniew Podgajny -Jacek Gran)
11. Smutny świat (Michaj Burano -Piotr Janczerski)
12. Hej tam w dolinie (Czesław Niemen -Jacek Gran)
13. Pożar w Kwaśniewicach (Zbigniew Podgajny -Piotr Janczerski)
14. Ach (Zbigniew Podgajny -Jacek Gran)
15. Duży błąd (Czesław Niemen -Marta Bellan)
16. Patrina (Michaj Burano)
17. Nocny alarm (Zbigniew Podgajny)
18. Chciałeś wszystko zmienić (Helena Majdaniec -Marek Gaszyński)
19. Halo, jak się masz (Wojciech Korda -Andrzej Bianusz)
20. Mamy dla was kwiaty (Wojciech Korda -Jacek Gran)
21. Purple Haze (Jimi Hendrix) (Bonus Track)
40-przebojow_Niebiesko-Czarni,images_product,7,PNCD1447AB.jpg 40-przebojow_Niebiesko-Czarni,images_product,7,PNCD1447AB.jpg | Komentarz: Myślę, że wielbicieli C. Niemena i starszej polskiej muzyki zainteresuje ten podwójny CD
Tadeusz
2012-07-22 14:29:54
Maćku, dzięki za info.
Chętnie nabędę tę płytę. Zastanawiam się przy okazji, czy dzisiejsi piętnastolatkowie będą miel ochotę w przyszłości kupić jakieś wspomnieniowe wydanie ze swoich szczeniących lat ? - o ile ktoś kiedykolwiek pokusi się o wydanie produktów muzycznej pop kultury końca 20-go wieku i początku 21-go wieku.
Smutne to rozważania... A może ja już nie nadążam...? :wink:
Ewa
2012-09-14 19:34:57
Od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką tej płyty. Kto jeszcze jej nie kupił, a ma taki zamiar, niech lepiej się pospieszy, bo Małgorzata Niemen rozpoczęła już działania w celu wstrzymania dystrybucji płyty i wycofania jej z obiegu.
Maciek
2012-09-14 19:50:27
EwaOd niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką tej płyty. Kto jeszcze jej nie kupił, a ma taki zamiar, niech lepiej się pospieszy, bo Małgorzata Niemen rozpoczęła już działania w celu wstrzymania dystrybucji płyty i wycofania jej z obiegu.


Oczywiście wcześniej wydając swoją zgodę... ktoś tu jest ostro stuknięty!
Ewa
2012-09-14 19:52:34
Franciszek Walicki wydał z tej okazji następujące oświadczenie:
Reakcja p. Niemen w postaci wstrzymania dystrybucji i wycofania z obiegu wydanego przez Polskie Nagrania kompaktu „40 przebojów. Niebiesko – Czarni” (PNCD 1447), skłania do bliższego zapoznania się z „Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych” (stan na dzień 01.01.2001 r.), a ściślej z Art.85 rozdziału „Prawa do artystycznych wykonań”.
Bliższa analiza tego rozdziału wyjaśnia (choć nie zupełnie) postępowanie p. N. która spodziewała się, być może, lub spodziewa, wypłacenia jej „stosownego wynagrodzenia”, o czym wspomina Art.86 pkt 1/3 Ustawy.
Pojawia się pytanie, czy postępowanie p. N. ma podłoże finansowe (domaganie się „stosownego wynagrodzenia”), czy też chodzi jej o coś innego (?)… Wyjaśnienie tego dylematu – to pierwsze zadanie radcy prawnego Polskich Nagrań.
Cała sprawa jest zagmatwana, wymaga rozpatrzenia kilku wątków i podjęcia stanowczych działań, grozi bowiem okradzeniem kilkunastu osób, których utwory znalazły się na w/w płycie.
1. Kompakt PNCD 1447 zawiera wyłącznie przeboje zespołu Niebiesko-Czarni, którego Niemen był wprawdzie wyróżniającym się, ale tylko jednym z wokalistów (obok Kordy, Klenczona, Ady Rusowicz i In.)który śpiewał teksty Jacka Grania (to był mój pseudonim) do skomponowanej przez siebie muzyki. Aranżacja i oprawa muzyczna należały do zespołu.
2. W przypadku kompaktu PNCD 1447, Polskie Nagrania Korzystały z własnych nagrań zespołu N-C, dokonanych w latach 60. za zgodą Niemena (jako autora muzyki) i moją (jako autora tekstów i kierownika zespołu). Było to (i są nadal ) wyłącznie utwory zgłoszone i zarejestrowane w kartotekach Stowarzyszenia ZAiKS jako utwory łączne, wspólne i nierozdzielne, sygnowane przez obu autorów: przeze mnie i przez Niemena. Pani N. nie skontaktowała się ze mną jako współtwórcą piosenek jej męża i nie uzyskała mojej zgody na wstrzymanie dystrybucji. Przeciwnie. Działała i działa na moją szkodę. Pozbawia mnie tym samym prawa do należnych mi tantiem, lub wynagrodzenia z tytułu Art. 85, co stanowi niebagatelne źródło mojego utrzymania, a mówiąc wprost- okrada mnie… Zresztą nie tylko mnie, ale także kilkunastu autorów muzyki i tekstów utrwalonych na płycie PNCD 1447.
Kończąc moje krótkie oświadczenie, apeluję do Polskich Nagrań o niezwłoczne podjęcie stanowczych i skutecznych działań mających na celu ponowne skierowanie płyty PNCD 1447 do dystrybucji.
Z wyrazami szacunku, poważania i sympatii. Franciszek Walicki.

-----------------------------------
Art.85 (fragment punktu 2): Artystycznymi wykonaniami, w rozumieniu ust.1, są w szczególności: działania… wokalistów…oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania.
Maciek
2012-09-14 20:01:14
Tej kobiecie chodzi jedynie i wyłącznie o kasę! Wszelkie gadki dot. ochrony, poszanowania woli C.N., itp jest bają dla naiwnych i najwyższa pora powiedzieć to otwarcie :(
minimoog
2012-09-15 15:29:25
Maciek
EwaOd niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką tej płyty. Kto jeszcze jej nie kupił, a ma taki zamiar, niech lepiej się pospieszy, bo Małgorzata Niemen rozpoczęła już działania w celu wstrzymania dystrybucji płyty i wycofania jej z obiegu.


Oczywiście wcześniej wydając swoją zgodę... ktoś tu jest ostro stuknięty!


Boże! Chociaż mnie to już nie dziwi (albo: "Wszelkie mankamenty i wpadki nie do usunięcia, już nie rażą nawet mnie-awangardystę" :N: ). Chyba ta kobieta niedługo wycofa z obiegu rynkowego resztki płyt typu "Sukces", "Idee Fixe", "Czy mnie jeszcze pamiętasz" itp. itd. etc., bo można jeszcze je dostać w sklepach. Nie wiem, czy nie zacznie wtrącać do więzienia tych, którzy mają nagrania Niemena.
Gdy w telewizji, w programie, której nazwy już nie pamiętam, piosenkarka, o której był program, wspomniała o Niemenie, nawet było kilka zdań o Pani Małgorzatce z ujęciem wideo (dziw, że wpuściła redaktorów, chyba, że chodzi jej o to samo, co celebrytom - żeby-było-o-niej-głośno). Obróciłem głowę i nie słuchałem... Znawczyni :roll: !

Te emotikony potrafią wspomagać uczucia.
Ewa
2012-09-17 06:22:25
Krzysztof Wodniczak
To już rytuał aktywności M.N.W. Za życia Czesława była sprytnie zamaskowana,a teraz już bez żadnej żenady pokazuje swoje prawdziwe oblicze i to w formie coraz to bardziej bezwstydnej. A w stosunku do wdowy po Januszu Popławskim i wdowy po Zbigniewie Podgajnym, które są spadkobierczyniami po kompozytorach N-C na jej bezwzględność nie ma słów w Słowniku poprawnej polszczyzny.
angur
2012-09-17 08:14:00
Coz, od dawna nie wypowiadam sie na te tematy ale granica zostala przekroczona :evil: .

Sa tylko dwa wytlumaczenia. Osoba jest chora (i wtedy nalezy wspolczuc i zyczyc szybkiego prawidlowego zdiagnozowania, pomyslnej kuracji i powrotu do pelnego zdrowia) lub nienawidzi pamieci o Czeslawie. Przeciez tez, tak jak Pan Franciszek i wdowy po czlonkach Niebiesko Czarnych, zyje z tantiem za kompozycje i teksty. Poswieca wiec swoje dochody zeby Czeslawa z swiadomosci publicznej wymazac - zwlaszcza z okresu gdy byl zwiazany z innymi niewiastami (Ada, Farida, ... niedomowienie...)
Chcialoby sie przytoczyc pana Reja (fraszke)... :idea:

Przy okazji, bo nikt nigdy nie zapytal, ten facet w kapeluszu na moim Awatarze to nikt inny tylko... (Sopot, piasek, dziewczeta, hmmm....) Zdjecie prywatne w okresie tzw. zabytkowym (czyli przed MN)
Ewa
2012-09-18 15:16:19
Krzysztof Skiba w liście do K. Wodniczaka
Jak widzę wdowa kontynuuje swój smutny proceder i powoli ociera się o absurd...jeszcze trochę i rzeczywiście tak jak przewidywałeś Niemen (jego twórczość) zniknie...bo kto by chciał tracić czas na salach sadowych...
puszek
2012-09-19 09:53:37
Myślę, że ta niegdyś "SERDECZNA MUZA" chyba się zagalopowała, w swojej zachłanności i nienawiści. To jest całkowita kompromitacja tej pani. Sądzę, że środowisko artystyczne w końcu osądzi poczynania tej osoby. "Łza mi się kręci i pęcznieje w oku" kiedy wspomnę ile dobrych doznań przyniosło mi odbieranie utworów poświęconych miłości do ukochanej kobiety :oops: .
Ewa
2012-09-19 18:48:48
http://www.faktypilskie.pl/index.php?op ... a&Itemid=2
puszek
2012-09-19 20:23:34
Jeszcze bardziej smutno. :N:
Maciek
2012-09-22 09:16:56
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2012-09-22 09:16:56 przez Maciek
Ponieważ dostałem dziś list otwarty ( niejakiego Stanisława Wojciekiana ) do F. Walickiego, a z którym się nie zgadzam - pozwoliłem sobie na facebooku Polskich Nagrań umieścić następującą wiadomość:

W związku z sytuacją, która od dłuższego czasu ma miejsce z nagraniami Czesława Niemena mam nadzieję, że Polskie Nagrania podejmą odpowiednie kroki prawne, które uniemożliwią blokowanie ich wydawnia przez p. Małgorzatę Niemen. Chodzi mi tu o te utwory, których C. Niemen nie był wyłącznym autorem i wykonawcą! Natomiast na pozostałe ( utwory, które zostały wydane na płytach PN ) Polskie Nagrania jako ich producent powinny wstrzymać zgodę na ich wydawanie i rozpowszechnianie również przez p. Małgorzatę Niemen! Mam dość jako nabywca płyt C.N. być skazany na kaprysy i łaskę ww., a także obrażany we wszelkich wywiadach, których udziela. Naprawdę dzięki temu, że fani kupowali i nadal chcą to robić, C.N. mógł tworzyć i utrzymać swoją rodzinę - bez odbiorców nawet największy Artysta jest nikim!
Tadeusz
2012-09-22 12:34:39
Ponieważ dostałem dziś list otwarty ( niejakiego Stanisława Wojciekiana ) do F. Walickiego, a z którym się nie zgadzam - pozwoliłem sobie na facebooku Polskich


Maćku, ja też dostałem, ale wyrzuciłem go na makulaturę.... a może i gorzej :)
A dlaczego?
Chętnie wyjaśnię Ci to na PW
Fabian
2012-09-24 22:21:02
Drodzy Państwo!

Jako fan przede wszystkim Niebiesko Czarnych, zaglądam na Wasze forum rzadko, ale ten temat mnie doprawdy zaintrygował. Zastanawiałem się, dlaczego płyty 40 przebojów N-C nie ma na stronie Polskich Nagrań i oto znalazłem odpowiedź. Całe szczęście jest Allegro... Przyznam, że działalność PT Pań N. głęboko rozczarowuje. Artysta bez odbiorców jest może nie nikim, ale jednak co najwyżej narcyzem przeglądającym się w lustrze. Odbiorcami zaś po nieraz 40-50 latach od powstania nagrań, jest wąska grupa pasjonatów, która pragnie je mieć dla siebie, dla własnej satysfakcji i nie tylko nie myśli o żadnych zyskach, ale nawet gdyby podobna myśl zatliła się w czyjejś głowie i tak nie zostałaby zrealizowana ze względu na brak zainteresowanych. Tego zdaje się owe Panie (choć miejmy nadzieję, że ludzi dobrej woli jest więcej) kompletnie nie są w stanie zrozumieć. Cierpi na tym P. Romuald Wydrzycki, cierpią fani i cierpią Niebiesko Czarni, których dorobek, w przeciwieństwie do innych zespołów lat 60-tych, nie został dotąd należycie udokumentowany na płytach CD. Pozwolę sobie przypomnieć Państwu, że już w 2005 r., wedle słów P. Krzysztofa Domaszczyńskiego z Yesterday, który wówczas zajmował się wespół z Polskimi Nagraniami wydawaniem serii płyt CD dokumentujących dorobek zespołów bigbitowych wydany na SP i EP, p. M. zablokowała wydanie drugiej części (dwupłytowej) zestawu N-C z nagraniami z lat 1965-1970. Nic mi nie wiadomo, aby do dnia dzisiejszego podjęto próby wydania tego zestawu, choćby bez utworów wykonywanych przez Czesława Niemena. Dorobek kilkunastu muzyków N-C tkwi w archiwach, bo jedna pani ma anse...

Pozdrawiam Państwa serdecznie, oczekując na dalszy rozwój wypadków

Fabian

PS. A nawiasem mówiąc, zestaw 40 przebojów jest dla mnie jako kolekcjonera, bardzo słaby. Wciąż czekają na wydanie utwory radiowe N-C w liczbie kilkudziesięciu z lat 1962-74 i niewiele mniej nagrań koncertowych z lat 1963-75. Na ogół wersje radiowe były ciekawsze od tych z PN, są także interesujące ze względu na Niemena, jak np. Jego niezapomniane chórki w radiowych Powiedzcie jej Kordy i Nie lubię kłamać Ady (ta wersja przynajmniej ukazała się w 1991 na CD Alcomu).
Tadeusz
2013-11-24 09:07:47
27.11. godz. 18.00 we Wrocławiu w księgarni „Tajne Komplety” premiera
książki: "HELENA MAJDANIEC. JUTRO BĘDZIE DOBRY DZIEŃ" autorstwa Romana Podrazy
Jest dużo o Niemenie, a jako załącznik do książki - płyta.
Tadeusz
2013-11-30 19:11:07
Jest w czym grzebać:

http://theblues-thatjazz.com/box/9085-n ... ml?lang=pl
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony