Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

A gdzie Twój sztandar 2005-11-17 - 2005-11-28 Tadeusz 6 3907
Tadeusz
2005-11-17 13:56:56
Markovitz'u, wracaj pod swój sztandar !
Markovitz
2005-11-19 20:17:08
Wrócę pod jedną ze swych flag, gdy będę mógł przynieść wiadomość o nowym wydawnictwie...
Na razie fotka J.Kubalskiego przedstawiająca stojące w Kielcach obok siebie popiersia:
Twórcy Pana Cogito i :N:-a .

Nie dawałem :n:-owi płyt do podpisu, ale mam autograf złożony na wierszu dedykowanym Zb.Herbertowi W kwestii muzyki pop. Autograf jest zamaszysty.
Niestety Książę Poetów już wtedy nie żył i o ile wiem: Panowie nigdy się nie spotkali.
Wg relacji Żony Herberta Autor Kamyka wielce cenił Rapsod.. z muzyką i w wykonaniu :N:-a.
matt
2005-11-22 16:21:35
Markovitz
Niestety Książę Poetów już wtedy nie żył i o ile wiem: Panowie nigdy się nie spotkali.


dodam tylko, ze gdzies przeczytalem ze Niemen chcial spotkac sie z Herbertem. Jednak wobec braku reakcji ze strony poety (moze wywolanej wowczas sytuacja Niemena, krytykowanego jak wiadomo na calej linii przez wladze), nie chcial byc zbyt nachalny i wpraszac sie na sile.

p.s.
moze ktos wie cos wiecej na temat tej sytuacji?
Bożena
2005-11-22 16:43:50
Tak ja też o tym czytałam i uważam że krytyczne recenzje miały wpływ na to że nie doszło do spotkania obu panów.
Inni mieli więcej szczęścia i poparcie,a może znależli się w odpowiednim czasie i miejscu.
Ewa
2005-11-22 22:37:24
W sumie to szkoda, że obaj artyści nigdy się nie spotkali. W 1973r. :N:, zafascynowany "Panem Cogito"mówił, że w oparciu o tę poezję chciałby zrobić wielkie misterium audiowizualne, a swoje odczucia i plany pragnął skonfrontować z Herbertem. Mówił też o nagraniu albumu z poezją Herberta. Niestety, nic z tego nie wyszło, podobnie jak z wielu innych pomysłów, chociaż, gdyby to spotkanie doszło do skutku, to kto wie...
Markovitz
2005-11-23 00:03:02
Mattwobec braku reakcji ze strony poety (moze wywolanej wowczas sytuacja Niemena, krytykowanego jak wiadomo na calej linii przez wladze) (:N:) nie chcial być zbyt nachalny i wpraszać się na siłę

Jeśli chodzi o Zb.Herberta to trzeba pamiętać, że należał do pokolenia Kolumbów i gustował w pieśniarstwie trochę bardziej tradycyjnym (ponoć przy lampce wina lubił śpiewać stare pieśni żołnierskie :lol: ). Poeta często dziwił się, że Jego wiersze stają się tak kochanymi przez młodzież pieśniami ( np.te w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego).
Fakt, że lewicowa władza nie kochała :N: -a , akurat w oczach Herberta przysporzył Mu raczej sympatii . W końcu okazało się, że obaj wyznawali podobne ideały i swoje sympatie lokowali w tych samych ruchach społecznych III RP (w wyborach 1995 i 1997r. deklarowali poparcie dla kandydatów startujących pod sztandarem Solidarności ).
Ostatni wieczór autorski Herberta został przez Niego przygotowany, ale On sam nie mógł już w nim uczestniczyć. Aktorzy w Teatrze Narodowym w maju 1998r. Warszawie recytowali wiersze ulubionych Poetów Herberta i naturalnie również Jego poezje. Wśród wybranych wierszy Bema pamięci..Norwida i Mój Testament J.Słowackiego.
W lipcu 2002r. w Krakowie Niemen w hołdzie Herbertowi wykonał na nowo zaaranżowany "Kamyk".

Ewa.. :N:, zafascynowany "Panem Cogito" mówił, że w oparciu o tę poezję chciałby zrobić wielkie misterium audiowizualne, a swoje odczucia i plany pragnął skonfrontować z Herbertem. Mówił też o nagraniu albumu z poezją Herberta ...

Pytałem o to Czesława - dwadzieścia lat temu ...

:N: : "Herbert jest niesamowity. Chciałem kiedyś nagrać cały album oparty na wierszach z tomu "Pan Cogito". Kilka z nich jak np. "Pan Cogito a ruch myśli" wykonywałem już na koncertach.
I zacytował fragment - ten o myślach stojących na brzegu jak głodne czaple...

Ja: "Czy zachowały się jakieś nagrania studyjne dokumentujące te interpretacje ?".


:N: : "Nie. Cenzura nie zgodziła się na taki album. Wtedy postanowiłem zrealizować projekt nazwany początkowo "Zwątpienie i wiara"(ostateczny tytuł:"Idee fixe"), którego odrzucić mi przecież nie mogli, bo to Norwid. A to co Norwid napisał jest przecież wciąż aktualne.
Ale wiecie co..
( byłem tam z Koleżanką- rudowłosą Marzeną )..ja do Herberta być może jeszcze wrócę ".

Ćmił wtedy fajkę, a zadowolony z wypełnionej do ostatniego miejsca widowni Janek Wiśniewski popijał pepsi lub colę z butelki (skąd ją wytrzasnął -nie wiem).

edit
Ewa
2005-11-28 09:15:38
Pan Cogito to obecnie jedna z najbardziej znanych postaci współczesnej literatury. Jest to postać, która w świecie zła, przemocy i totalitaryzmu zachowuje wiarę w odwieczne ideały i wartości ogólnoludzkie. Bacznie obserwuje rzeczywistość, która go otacza i komentuje ją, próbując określić swoje miejsce w świecie. Nic dziwnego, że :N: uległ fascynacji tą poezją.

W hołdzie dla poety napisał dwa wiersze. O jednym z nich wspominał już Markovitz i właśnie fragment tego wiersza chciałabym tu przytoczyć:

Do Zbigniewa Herberta (w kwestii muzyki POP)
(..)

blues czarny jak noc wszędzie ten sam
pod niebem Tatr i Tybetu
żarliwe Flamenco
andaluzyjskich śpiewaków
duchowa liryka rytmu
Clyde McPhattera
skargi Raya Charlesa
i Otis Reddinga
modły kantorów
i muezzinów
codzienne nawoływania (..)

niechaj Niebieski rozsądzi
co znaczą -
świadomość sensu
i pikanteria smaku

powodowany pokusą
nie mogłem nie dotknąć kamyka
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony