Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Alchemia 2008-09-10 - 2009-02-25 Ewa 8 4348
Ewa
2008-09-10 14:32:28
Na nowej płycie lubelskiej grupy Alchemia „Trzeci odcień” znalazł się utwór poświęcony Czesławowi Niemenowi.
W wywiadzie dla Kuriera Lubelskiego jest mowa o tym utworze oraz o muzycznych inspiracjach członków grupy:


* Jaką muzykę wykonujecie?
Inspiracją są dla nas lata 60. i 70. Klasyczny rock o szerokiej formie i bogatym instrumentarium. Sięgamy też do korzeni bluesa i jazzu. Lubimy muzykę progresywną. Nie ma mowy o kopiowaniu tego, co się grało, kiedy nas jeszcze nie było na świecie. Alchemia wykonuje swoją muzykę z wyróżnikiem pod tytułem improwizacja. Często nasze dokonania ubrane są w szaty muzyki ilustracyjnej.

* Poproszę o przykłady, kilka nazwisk Waszych idoli wczoraj i dziś.
Pierwszym zespołem, którego zacząłem słuchać, jeszcze w szkole podstawowej, był Dżem. Potem odkryłem SBB. „Marionetki” Czesława Niemena zafascynowały mnie niesamowitymi harmoniami. Mam często w głowie The Doors, John Lee Hookera, Muddy Watersa. Za zespół wszech czasów uważam trio Emerson, Lake And Palmer. To wczoraj, a dziś? Na pewno Robert Fripp, David Sylvian, The Allman Brothers Band. Polecam szczególnie ich płytę „Hittin'The Note” z 2003 roku.

*Siódmy utwór na Waszej płycie nosi tytuł „Dla N. – Czesławowi Niemenowi poświęcamy...”
Chcieliśmy zrobić cover w hołdzie wielkiemu artyście. Wzięliśmy na warsztat kompozycję „Człowiek jam niewdzięczny”, ale po rozmowach z panią Małgorzatą Niemen doszliśmy do wniosku, że stworzymy coś, co od początku do końca będzie naszego autorstwa.

* Łatwo się pisze tekst poświęcony Czesławowi Niemenowi?
Izabella Konar: Niełatwo, ale myślę, że słowa „A nade mną niebo/Nieme słońce/Co wyznacza kres istnienia” dotrą do wielu fanów twórczości pana Czesława.
*Właśnie, do kogo swoją muzyką i poe¬tyckimi tekstami chce trafić Alchemia?
Do ludzi osłuchanych w klimatach sprzed 30, 40 lat. Żeby pokochać to, co gramy trzeba po prostu znać się na muzyce.
Domin189
2008-10-04 21:05:34
Gdzie można dopaść ich materiał? Jestem strasznie ciekaw, co zmajstrowali. Zwłaszcza odniesienie do muzyki lat poprzednich jest dla mnie kuszące - jakoś w tej chwili nie mogę znaleźć współczesnego zespołu, który by mi odpowiadał.

Z mojej strony z kolei, chciałbym polecić inny zespół, u którego dosłyszałem echa Niemenowskiej twórczości (czasem nawet bardzo odległe, ale czasem dość wyraźne...) - SNR. Miałem okazję poznać członków zespołu prywatnie. Są zauroczeni płytami progresywnymi Czesława, ale takimi ich "naj naj" są... Myśli Natrętne.

8)
Ewa
2008-10-05 08:24:00
Domin189Gdzie można dopaść ich materiał? Jestem strasznie ciekaw, co zmajstrowali.

Trochę jest :arrow: tu, na stronie zespołu. Szkoda, że jest tylko krótki fragment "Dla N."
Na MySpace też można ich posłuchać.
marba1977
2008-10-24 03:22:34
Witam, jako osoba odpowiedzialna za wiekszość tekstów w zespole odpowiem na zadane pytania. Płytę z numerem poświęconym św.p. Czesławowi Niemenowi "Trzeci odcień" jeśli ma ktoś ochotę, można dostać albo przez stronę naszego wydawcy :arrow: http://www.polihymnia.pl/sklep/index.php?products=product&prod_id=339 albo: na stronach EBAY.PL, Świstak.pl lub Allegro.pl czy www.cdbaby.com (poza Europą)We wszystkich wypadkach wystarczy wpisać słowo "Alchemia" lub "Trzeci odcień" w wyszukiwarkę. Aukcje są w formie "kup teraz". Tyle informacji technicznych. W razie wszelkich pytań lub problemów proszę śmiało pisać.
Jak każde wydawnictwo powstające wbrew panującej koniunkturze, nie posiadające "radiowych" kawałków jest trudno dostępne poza drogą internetową. Walka o dystrybucje jak wiadomo nie jest rzeczą łatwą, ale sie tym nie przejmujemy. Ciekaw jestem Waszego zdania na temat tej płyty po ewentualnym jej wysłuchaniu. Będzie nam bardzo miło wysłuchać wszelkich opinii. Aktualna nowa strona zespołu znajduje się pod adresem: :arrow: http://www.alchemia.blues.org.pl

Pozdrawiam serdecznie Marcin Babicz
Kazimierz Wlekły
2008-10-28 18:51:03
07-Dla N. Czesławowi Niemenowi poświęcamy.mp3
marba1977
2008-10-31 22:45:27
Witam, pozwalam sobie podać kilka linków dotyczących zespołu, gdyby Ktoś z Was chciał znaleść garść informacji na nasz temat.

PROFILE Akchemii:







...

Blog Alchemii



Zapraszam do komentowania.

Pozdrawiam
Marcin Babicz
marba1977
2009-01-31 16:54:50
Witam, Zapraszamy na nasz koncert w chorzowskiej "Leśniczówce" 27.02. (piątek) o godzinie 20:00 Wstęp 30 PLN

PLAKAT

Na stronie internetowego radia MUZZO RMF można usłyszeć nasz singiel pt.: "INKA" utrzymany w konwencji blues-rocka z jazzową trąbka Jana Michalca

Pozdrawiam Marcin Babicz
marba1977
2009-02-25 15:25:18
KONCERT w LEŚNICZÓWCE ODWOŁANY!
Pomimo ustalenia terminu koncert Alchemii w Leśniczówce nie odbedzie się. Trzeci kolejny termin koncertu nie został uzgodniony. Jeśli nastąpią zmiany będziemy informować.
marba1977
2009-02-25 15:29:28
KONCERT W KLUBIE HYBRYDY 12.03.2009 g.17.00
Zapraszamy na koncert min. ALCHEMII w ramach III etapu eliminacji do Warsaw Blues Rock Jazz Festiwal. Wstęp wolny. Wszystkie informacje są dostępne na stronie festiwalu. Tam też będzie ogłoszona pełna lista zespołów, które staną w szranki w III etapie.

Klub Hybrydy
Warszawa, Złota 7/9
Godzina 17:00
12 marca
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony