Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Aleja Gwiazd Polskiego Rock'n'Rolla 2006-07-26 - 2006-07-27 Ewa 5 3003
Ewa
2006-07-26 15:00:20
W Szczytnie w Parku Klenczona są już pierwsze aleje gwiazd: Majdaniec, Niemena i Popławskiego. Więcej na ten temat w info:
http://www.kurekmazurski.pl/6_29/w_szczytno_11.php

Tę wiadomość usłyszałam już 19.07.podczas koncertu im. Janusza Popławskiego, a przywiózł ją prosto ze Szczytna perkusista Klenczona, Piotr Sajkowski.
Przy okazji parę słów o samym koncercie. Odbył się on w klubie "Ucho" w Gdyni, imprezę prowadził Przemek Dyakowski, który również zagrał na saksofonie obok innych trójmiejskich jazzmanów. Śpiewała m.in. Dorota Miśkiewicz. Wykonywano oczywiście kompozycje Popławskiego, a na dużym ekranie cały czas można było oglądać zdjęcia znane z jego książki (kilka z Niemenem).
Gościem honorowym koncertu był pan Franciszek Walicki, któremu odśpiewano 100 lat w przeddzień 85-tych urodzin.
wireq
2006-07-26 15:27:16
Miłe wiadomości: są jeszcze władze miast, ceniące polskich wykonawców - zdawałoby się zwolna zapominanych. Cieszyć należy się z istnienia alei Niemena. Chociaż, na marginesie, przypomina mi się pewna piosenka Czerwonych Gitar: "Czy ona o tym wie?".
stan.i.slaw N.AE.
2006-07-27 10:24:32
"Postscriptum"-Czesław Niemen.
Markovitz
2006-07-27 15:53:16
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-07-27 15:53:16 przez Markovitz
Tak już jest Stan.i.sławie, że po alejkach ludzie depczą . Także niegodziwcy.
Ale to nie z myślą o nich , tylko o Tych, którzy wzlatywali z pieśniami od Ziemi nadaje się imię alei.
Oczywiście: nadanie imienia powinno być poprzedzone zgodą spadkobierców.

Ale czy np. brak zgody jest wystarczającą przesłanką do wszczynania protestu ?
Prawnie - tak, ale moralnie - już niekoniecznie...
Miałbym wzgląd na intencje, a więc na uczucia ludzi, którzy w ten sposób chcieli po prostu Kogoś uczcić .

Post Scriptum

Przypomniałem sobie jak pewien polski fan po śmierci Johna Lennona samowolnie przemianował wyboisty trakt w Warszawie, na ulicę im. J.Lennona.
Ktoś mógłby dopatrzeć się w tym czynie nietaktu, bowiem biorąc pod uwagę wygląd tej uliczki powinno się ją raczej nazwać ulicą Żabią.
Od tego czasu ciągle ktoś zrywał tabliczkę, przestraszeni urzędnicy mnożyli przeszkody, w końcu tą sprawą zainteresowała się telewizja i po latach starań uliczka nosi imię Jednego z Wielkiej Czwórki.
Kiedy do Polski przyjechała Yoko Ono redaktor Wiesław Weiss z Tylko Rocka przeprowadził z Nią wywiad i zaprowadził na tą aleję. Wszystkim, którzy interesują się losami Fab Four wiadomo jak zasadnicza w interesach potrafi być owa Dama z Kraju Kwitnącej Wiśni. Można się było spodziewać reakcji :
-"Gdzieś mnie tu pan przyprowadził ?! "
Nic z tych rzeczy. Nie padło żadne słowo dezaprobaty. Była ponoć zachwycona , że .. przy owym trakcie ustawiono ławeczkę...

Dziś każdy fan Beatlesów, jeśli nawet ongiś obwiniał Ją, że przyczyniła się do rozpadu Zespołu, po latach musi uznać zasługi Pani Lennon- Ono w kultywowaniu wizerunku i sławy Męża. Jej determinacja doprowadziła do tego, że postać i muzyka Lennona jest inspiracją dla fanów na całym świecie. Zremasterowane nagrania oficjalne i nieoficjalne, dziesiątki filmów i setki teledysków powstałych już po śmierci Johna; wersje demonstracyjne dostarczone pozostałym Beatlesom do ukończenia, zgoda na wykorzystanie materiałów pozostawiających pod względem technicznym wiele do życzenia i wiele innych starań sprawia, że każdy rok przynosi miłe niespodzianki.
Yoko Ono już zasługuje na najpiękniejsze aleje swojego Imienia w parkach całego świata- jeszcze za życia
:idea:
angur
2006-07-27 20:39:18
MarkovitzOczywiście: nadanie imienia powinno być poprzedzone zgodą spadkobierców.


Nie jestem pewny czy naprawde trzeba sie pytac spadkobiercow np. Pilsudskiego jesli chce sie nazwac plac jego imieniem?
Markovitz
2006-07-27 21:08:23
Każde nadanie imienia ulicy, nadanie honorowego obywatelstwa itp. formy upamiętnienia Osób nieżyjących poprzedzone być powinny procedurą uwzględniającą wolę spadkobierców. W razie niedotrzymania takiej staranności służy powództwo o ochronę dóbr osobistych.

Taka jest zasada, która doznaje pewnych ograniczeń związanych z postaciami zaliczonymi w poczet ludzi szczególnie zasłużonych dla historii i kultury Polski i świata. Nie istnieje jednak formalny katalog takich postaci. Przynależność do takiego grona powinna stanowić fakt notoryjny.

Oczywiście wystąpienie z powództwem cywilnym to nie oblig -czego przykładem była postawa pani Yoko Ono, która ukontentowana nazwaniem ulicy imieniem Męża przyjęła ten zaszczyt już post factum.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony