Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

ANIMACJE, GRAFIKI, MALARSTWO 2009-01-25 - 2018-03-25 Markovitz 4 4873
Markovitz
2009-01-25 12:52:25
O tym, aby założyć temat poświęcony pracom plastycznym myślałem już od dawna...

Ostatnio skarby animacji polskiej (a w tej dziedzinie Polska była potęgą) często przypomina stacja TVP Kultura*.
Oczywiście umiejscowienie zagadnienia w podforum Dziwny jest ten świat sugeruje, że nie tylko o niemenowych dziełach będzie tu mowa...

Dobrym wprowadzeniem w temat może być wydana rok temu na DVD (w tej samej serii co film SUKCES) Antologia animacji polskiej. Takich twórców jak Jan Lenica, Witold Giersz, czy Zbigniew Rybczyński chyba nie trzeba przedstawiać.
Ale są tam także nieco mniej znane szerokiej publiczności filmy Ryszarda Czekałły i Kazimierza Urbańskiego, którym zdarzyło się kiedyś współpracować z Niemenem.

Natomiast animowanych filmów przy których Niemen pracował jako kompozytor bądź jako animator znamy niewiele. Były to : muzyka do filmu "Baba Jaga od 8.00 do 15.00" w reżyserii Leszka Komorowskiego oraz własne klipy : "Spodchmurykapelusza" oraz "Dziwny jest ten świat" (wykonanie z Perfectem - pokazany dawno temu w Teleexpressie).

Nie ukrywam, że impulsem do poszerzenia tematyki topiku o grafikę była znakomita audycja red. Doroty Truszczak wyemitowana w radiowej Jedynce pod chyba nie najszczęśliwszym tytułem :arrow: Czesław Niemen i jego wydruki cyfrowe.

A jeśli już grafika to i malarstwo 8)

Jeśli chodzi o animacje to byłbym nieszczery gdybym obok takich filmów jak "Tango" Zb.Rybczyńskiego, czy "Yellow Submarine" G.Duninga z muzyką The Beatles nie wspomniał o dobranockach i o filmach Walta Disneya, które z przyjemnością oglądał także.. główny bohater naszego forum. :D


* Na uwagę zasługuje w programach TVP seria kreskówek - wg scenariusza i z muzyką Witolda Górki. To króciutkie i śmieszne filmy o poprawnej polszczyźnie, których bohaterami są Pucuł i Grzechu.
Ewa
2009-01-26 14:22:51
A co sam Czesław sądził o pojęciu "grafika komputerowa"?
Nie uznaję pojęcia "grafika komputerowa", bowiem moje prace nie są przypadkowym kaprysem bezdusznych maszyn. Komputer niczego nie maluje. Pomaga tylko przelać na papier wizję, która rodzi się w umyśle artysty.

I jeszcze fragment, w którym Niemen mówi o inspiracjach swoich prac:
Moje obrazy są dla mnie niejednokrotnie przedużeniem utworów muzycznych, innym ich wymiarem.(...)
Czasem tkwi we mnie jakiś fantastyczny motyw ze snu. Inspiruje mnie świat, jego przemijanie.. Przelewam na papier egzystencjonalne przemyślenia. Nieraz wystarczy, że wyjrzę przez okno i zachwyci mnie pejzaż (...).


Tak mówił Niemen podczas wernisażu w Gliwicach, 15.10.99.
ratajczak bogdan
2010-01-14 21:15:44
Temat jakoś dziwnie umarł śmiercią naturalną, choć autor wykazał na wstępie tyle zapału.

MarkovitzJeśli chodzi o animacje to byłbym nieszczery gdybym (...) nie wspomniał o dobranockach i o filmach Walta Disneya, które z przyjemnością oglądał także.. główny bohater naszego forum. :D


Dopowiem, że Niemen z równym zadowoleniem oglądał ponoć "Koziołka Matołka".

Głownie jednak intryguje mnie pytanie, co dzieje się w sprawie ostatniego dzieła Niemena - też z rodziny filmu animowanego - The Voyage?

(**)
ratajczak bogdan
2010-01-18 18:46:00
Zapytałem forumowiczów, ale widzę, że jakoś nikogo ten temat specjalnie nie rusza.
Powtórzę więc raz jeszcze.

Głownie jednak intryguje mnie pytanie, co dzieje się w sprawie ostatniego dzieła Niemena - też z rodziny filmu animowanego - The Voyage?


Brak odpowiedzi wprawdzie mnie nie dziwi, bo skąd mielibyśmy wiedzieć jak się sprawy mają.
Zwłaszcza, że copyright posiadają co najmniej dwa podmioty prawne - Jan Sawka i Spadkobiercy Niemena.
I pewnie tu leży zasadnicza trudność.
A może ktoś jednak wie cokolwiek na ten temat - tyle TUTAJ pada stwierdzeń jednoznacznych, gdy chodzi o mniej znane, a bardziej skomplikowane pod względem prawnym przedsięwzięcia...

(**)
Markovitz
2018-03-25 17:05:02
Czesław Niemen na kilka miesięcy przed śmiercią nagrał muzyczny pilot do instalacji autorstwa Jana Sawki. Instalację tę zgłoszono do konkursu w Wenecji w grudniu 2003r., gdzie została nagrodzona. 7 lat później znany na Forum Niemen Aerolit User zapytał:

Bogdan Ratajczak w 2010r... intryguje mnie pytanie, co dzieje się w sprawie ostatniego dzieła Niemena (...) filmu animowanego- The Voyage?

Minęło kolejnych 7 lat z okładem, więc najwyższy czas udzielić odpowiedzi 8)

Muzykę do pełnej wersji "Voyage" skomponował Mickey Hart- perkusista zespołu Grateful Dead. Jak przytomnie w innym topiku zauważył Akos- od strony plastycznej było to dzieło Jana Sawki i to on (a nie Czesław Niemen) został nagrodzony na Weneckim Biennale Sztuki Współczesnej.

W różnych artykułach prasowych, audycjach radiowych i programach telewizyjnych utwierdza się nas w przekonaniu, że obok muzyki i tekstów Niemen tworzył równie interesujące dzieła z dziedziny art-wideo i grafiki (z użyciem narzędzi komputerowych). Dziwi mnie to, że dziennikarze powtarzają bezrefleksyjnie te twierdzenia, bo akurat nieźle znam twórczość spod znaku N.Ae. i odbieram prace plastyczne naszego Artysty jako dość czasochłonne hobby, w pewien tylko sposób dopełniające profil działalności artystycznej.


Podoba mi się większość niemenowych okładek płytowych, ale w kilku przypadkach inni twórcy poradzili sobie równie dobrze (m.in. R.Olbiński, R.Szaybo, L.Rudnicki).

W tym miejscu przyszły mi na myśl dwa nazwiska muzyków- malarzy operujących klasycznymi technikami, których obrazy wciąż znajdują nabywców. Myślę tu o Marku Ałaszewskim i Tomaszu Jaśkiewiczu. Czy słyszeliście o marszandach poszukujących obrazów Czesława Niemena?, bo ja- nie. Czy ktoś z żurnalistów zadał sobie trud odnalezienia jakiegoś autorskiego klipu Niemena..? Zadanie raczej niewykonalne. Przypomnę, że tworzeniem teledysków do muzyki POP i ROCK trudzili się m.in. Krzysztof Bukowski, Jan (Yach) Paszkiewicz, Zbigniew Rybczyński, Józef Robakowski (pionierski film do muzyki zespołu LAIBACH) oraz była zona tego ostatniego twórcy- Małgorzata Potocka, która z użyciem jednej kamery zrealizowała oryginalne klipy do muzyki Grzegorza Ciechowskiego. Lider Republiki przykładał dużą wagę do wizualnej strony swych występów. Był też producentem płyty "ojDADAna" inspirowanej muzyką ludową i do czterech utworów z tej płyty zjawiskowe klipy nakręcił Jan Jakub Kolski. W dziedzinie animacji i instalacji multimedialnych prekursorami byli m.in.: Jan Sawka, Kazimierz Urbański (spektakl świateł podczas recitalu Niemena na MIDEM'80), Krzysztof Wodiczko (syn słynnego dyrygenta) oraz Mariusz Wilczyński (zrobił świetny klip do muzyki Tadeusza Nalepy). Udane wideo do muzyki Urbaniaka stworzył na przełomie lat 80. i 90. Mariusz Treliński- obecnie wzięty reżyser przedstawień operowych. Na tym polu tak naprawdę jedynym znaczącym przedsięwzięciem z udziałem Niemena były dwa filmy z czterema utworami w reżyserii Janusza Rzeszewskiego, ze zdjęciami Mieczysława Jahody.

Jeśli mowa o wideoklipach- to poza wzmiankami w wywiadach- nasz Artysta niewiele nam zaprezentowal. Przez ostatnie dwie dekady Jego multimedialnych poczynań widziałem ledwie kilka wideogramów (policzyłbym na palcach jednej ręki)- były to: klip do utworu "Dziwny jest ten świat" z zespołem Perfect, fragment klipu do tytułowego utworu z ostatniego albumu i fragmenty kilku kompozycji (m.in."Alter ego") ilustrowane grafikami. O wiele bardziej znaczące w dorobku Niemena są dotąd niewydane na DVD widowiska z kunsztowną oprawą plastyczną- jak "Księga Krzysztofa Kolumba" w reżyserii studentów p/k Andrzeja Wajdy i ze scenografią Józefa Napiórkowskiego oraz z choreografią Bohdana Głuszczaka, a także program "Cóż warte jest życie..", który zrealizował Konstanty Ciciszwili z udziałem tancerki Aleksandry Pomorskiej.

Sam Czesław na tyle krytycznie oceniał efekty wielogodzinnego ślęczenia przed monitorem komputera, że nie zdecydował się na ich szerszą prezentację. Tylko bardzo zaciekawieni mogli zobaczyć miniaturowe grafiki w rockowym czasopiśmie, czy jakieś urywki wideo w reportażu o komputerach, tudzież kilka migawek pokazanych kiedyś w programie CANAL+ i w Teleexpressie...

Okładkę ostatniego autorskiego albumu uważam za najsłabszy projekt graficzny w całej niemenowej dyskografii (okładka do LP "Terra deflorata" była troszkę lepsza).

Biorąc pod uwagę opublikowane utwory- to ostatnie 10 lat Niemena charakteryzowało się zauważalnym kryzysem weny i jakąś rezygnacją (pierwszy nazwał rzecz po imieniu p. Franciszek Walicki). Nasz Artysta mobilizował się tylko na ważne koncerty, wystawy grafik, bądź zbliżający się termin oddania płyty wydawcy. Ta opinia nie przychodzi mi łatwo, ale tak to obecnie widzę, tak słyszę. Od 14 lat nie ukazała się żadna płyta wizyjna (jak mawiał sam Czesław)- choćby z programami telewizyjnymi. Jego dzieła plastyczne nie znalazły się dotąd w żadnym albumie- oprócz książki "NIEMEN- Dyskografia. Fakty. Twórczość" opracowanej przez Tadeusza Sklińskiego, dzięki czemu możemy cieszyć oczy miniaturami okładek rzadko, bądź wcale nie wznawianych płyt...
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony