Ciekawa sprawa:

Wystarczy napisać Zegarmistrz światła, by natychmiast padło nazwisko wykonawcy tego powszechnie znanego utworu. Tadeusz Woźniak. Muzyk, kompozytor, wokalista. Właśnie przekazał swoje archiwum do zbiorów Biblioteki Narodowej.

Biografia i bogaty dorobek Tadeusza Woźniaka znalazły odbicie w jego archiwum, włączanym obecnie do zbiorów Biblioteki Narodowej. W trzynastu skrzyniach, kilku tekach i rulonach można znaleźć między innymi dokumenty osobiste (w tym: legitymację szkolną, książeczkę autostopowicza, paszport PRL, książeczkę wojskową, legitymacje ZAiKS i ZAKR). Szczególnie cenne są materiały warsztatowe: rękopisy (w tym rękopis kompozycji do Zegarmistrza światła), maszynopisy i wydruki komputerowe tekstów i nut (m.in. do Pana Tadeusza, Lilii, Dell’Amore, Moralności pani Dulskiej, Ballady dla Potęgowej, Małego Księcia, a także do Cisi i gęgacze, czyli szpot w pudle).

Osobna grupa materiałów to fotografie dokumentujące chwile oficjalne i prywatne, koncerty i spotkania przyjaciół. Niezwykle interesujące są liczne nagrania audiowizualne (kasety VHS, taśmy szpulowe, kasety DAT, płyty CD), stanowiące bądź dokumentację prac nad kolejnymi projektami, bądź ich efekt finalny, a także zapisy występów radiowych i telewizyjnych. Zwraca uwagę również zbiór plakatów reklamujących koncerty i płyty Tadeusza Woźniaka. Cennym dodatkiem są nagrody, dyplomy i odznaczenia świadczące o uznaniu dla twórczości tego muzyka.

Tadeusz Woźniak komponował muzykę do wierszy Tuwima, Herberta, Chorążuka i Stachury. Piosenki te wykonywali między innymi: Michał Bajor, Bernard Ładysz, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki. Jest również autorem muzyki do licznych inscenizacji teatralnych, przedstawień telewizyjnych i filmów.

On sam, oprócz własnych kompozycji, śpiewał piosenki Katarzyny Gaertner i Agnieszki Osieckiej. Występował z zespołami Dzikusy, Czterech, Niebiesko-Czarni, Alibabki, koncertował z Czesławem Niemenem. Zegarmistrzem światła (słowa: Bogdan Chorążuk, muzyka i wykonanie: Tadeusz Woźniak) wygrał w 1972 roku Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Związany z wieloma scenami dramatycznymi, między innymi z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem im. Węgierki w Białymstoku, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem im. Kochanowskiego w Opolu i Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu przedstawień, w tym do Wesela Wyspiańskiego (w reż. Romana Kordzińskiego), Odprawy posłów greckich Kochanowskiego (w reż. Andrzeja Witkowskiego), Mistrza i Małgorzaty Bułhakowa (w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego). Jest również autorem muzyki do popularnego widowiska Lato Muminków (adaptacja Andrzeja Marii Marczewskiego z tekstami Bogdana Chorążuka).

W 2012 roku skomponował muzykę do przedwojennej adaptacji Pana Tadeusza (w reż. Ryszarda Ordyńskiego), cyfrowo zrekonstruowanej z ocalałych fragmentów. A Zegarmistrz światła pojawił się w nowej aranżacji w filmie Twardowsky (cykl „Legendy polskie”, w reż. Tomasza Bagińskiego).
źródło: https://www.bn.org.pl/aktualnosci/4230- ... dowej.html