Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Brawa dla najlepszego polskiego wokalisty (prócz Niemena)
Kto z polskich wokalistów (prócz Niemena) jest tym najlepszym ..?
Stan Borys 13% 1
Marek Bałata 13% 1
Krzysztof Cugowski 13% 1
Piotr Cugowski 13% 1
Maciej Maleńczuk 0% 0
Marek Piekarczyk 13% 1
Janusz Radek 13% 1
Stanisław Soyka 13% 1
Rezerwowy1 13% 1
Rezerwowy2 0% 0
Liczba głosów: 8
2010-09-14 - 2016-12-06 Markovitz 14 7350
Markovitz
2010-09-14 16:53:28
Od dawna na forum jest temat poświęcony => najlepszym naszym wokalistkom, więc siłą rzeczy przydałby się taki na serio topik poświęcony wokalistom z kręgu muzyki pop i rock .

Skoro nasze Panie od lat są wpatrzone w Niemena i tylko w Niemena, nie pozostało mi nic innego, jak samemu skompletować nazwiska do ankiety. Tak jak w przypadku wokalistek, tak i zapewne w tym topiku wynikną jakieś kontrowersje co do potrzeby umieszczenia kolejnych pretendentów.
Ze swej strony dołożyłem starań, aby umieścić tu znanych wokalistów, o których pisaliście w różnych wątkach forum, do tego odważnych, bo sięgających po trudne do zaśpiewania utwory.

Jeśli będziecie nalegać na obecność pominiętego artysty (lub na usunięcie z ankiety zaproponowanego) to proszę bardzo - Moderatorzy mogą kogoś wpisać i wykreślić (bez fatygowania mnie) :)
Tadeusz
2010-09-14 17:52:38
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2010-09-14 17:52:38 przez Tadeusz
Andrzej Zaucha
Proszę o dopisanie go do listy oraz o usunięcie z listy Maleńczuka i Radka...
Markovitz
2010-09-14 17:57:16
Oponowałbym - oczywiście nie przez wzgląd na kunszt wokalny śp. Andrzeja Zauchy, lecz z uwagi na pytanie :

Kto z polskich wokalistów (prócz Niemena) jest tym najlepszym ..?

Z tego samego względu nie umieściłem w ankiecie Ryszarda Riedla.
Tadeusz
2010-09-14 18:04:59
Markovitz napisał

Oponowałbym - oczywiście nie przez wzgląd na kunszt wokalny śp. Andrzeja Zauchy, lecz z uwagi na pytanie :

Kto z polskich wokalistów (prócz Niemena) jest tym najlepszym ..?

A Niemena wykluczyłeś ze względu na nieobecność wśród żywych, czy ze względu na bezkonkurencyjność ?
Że Zauchy nie ma wśród żywych to wcale nie znaczy, że nie jest najlepszy....
Ewa
2010-09-14 19:11:03
Markovitz

Kto z polskich wokalistów (prócz Niemena) jest tym najlepszym ..?

Z tego samego względu nie umieściłem w ankiecie Ryszarda Riedla.


Skoro mają być tylko żyjący wokaliści, to proponuję Sebastiana Riedla, który po swoim ojcu odziedziczył piękny głos.
Markovitz
2010-09-14 19:28:24
Decyzja należy do Was.

Z mojego punktu widzenia (czy raczej słyszenia) miejsce w ankiecie bardziej należałoby się Jorgosowi Skoliasowi. Ten ceniony przez muzyków wokalista z kręgu jazz-rocka wciąż jest mało znany szerokiej publiczności.
Sebastian Riedel niewątpliwie odziedziczył po ojcu barwę głosu, ale czy wystarczy, by już stanąć między Cugowskimi ?
Piotrek Cugowski to fenomen, bo jest na dobrej drodze, aby dorównać sławie ojca. Tego samego życzę - w przyszłości - Sebastianowi... :)
Tadeusz
2010-09-14 19:59:32
Markovitz napisał:
Sebastian Riedel niewątpliwie odziedziczył po ojcu barwę głosu, ale czy wystarczy, by już stanąć między Cugowskimi ?

Nie wystarczy...
Ewa
2010-09-15 06:52:08
Tadeusz
Nie wystarczy...

A słyszałeś chociaż, jak śpiewa? :wink:
Markovitz
Z mojego punktu widzenia (czy raczej słyszenia) miejsce w ankiecie bardziej należałoby się Jorgosowi Skoliasowi.

Jestem za, choć pewnie (podobnie jak młody Riedel) nie miałby szans na zwycięstwo w naszej ankiecie.

Jorgosa Skoliasa słyszałam niedawno na żywo w Sopocie. Wprawdzie śpiewał tylko covery, ale wykorzystywał przy tym niekonwencjonalne techniki wokalne, co dawało naprawdę ciekawy efekt.
Tadeusz
2010-09-15 08:28:09
Ewa napisała:

A słyszałeś chociaż, jak śpiewa? :wink:


Słyszałem....
Jurek
2016-11-16 23:15:11
Najlepszy polski wokalista , byłem na koncercie Edwarda Hulewicza , w roku 1974, 1975 . Półtorej godziny delektowania się głosem Edwarda Hulewicza. I jeszcze jedna sprawa , która wiąże Czesława Niemena i Edwarda Hulewicza . Śpiewają o szampanie , i co dalej. Edward Hulewicz śpiewa , o szampanie wypijanym za zdrowie pań , jest to podstawowy toast podczas picia alkoholu , sprawa znana , obyczajowo uznana . Czesław Niemen poza granicami Polski nagrał piosenkę "Łzy i szampan" , łzy i szampan , a gdzie ten szampański nastrój , piosenka nagrana w wielkiej wytwórni zagranicznej , poczytywano takie nagranie za osiągnięcie , Czesław Niemen zdobywa świat , między innymi piosenką "Łzy i szampan". A w Polsce , co się dzieje , sami swoi , tradycyjnie pijemy szampana za zdrowie pań . Piosenka Niemena ""Łzy i szampan " opublikowana w 1974 roku na płycie nagranej poza Polską. Piosenka "Za zdrowie pań" , tekst Andrzej Kudelski, muzyka Jarosław Kukulski i Janusz Sławiński opublikowana również w 1974 roku . Myślę , polscy twórcy estradowi , czujnie obserwowali dokonania Czesława Niemena poza granicami Polski i natychmiastowo ripostowali . Niemen nagrał za granicą piosenkę o szampanie, przybywa do Polski , słucha , jest piosenka o szampanie, śpiewana w zrozumiałym polskim języku, i z jakim świetnym tekstem , za zdrowie pań. Cała Polska bawi się słuchając piosenki o szampanie. Między innymi w taki sposób można określić sytuację w estradzie polskiej. Odważne , zrozumiałe riposty charakteryzują twórców estradowych wobec dokonań Czesława Niemena . Riposty nie są tylko wyśmiewaniem czy kpiną z powagi Czesława Niemena . Są to twarde propozycje estradowe , tekst "za zdrowie pań" słyszę przy każdej imprezie z alkoholem. Dlaczego ripostowali, ponieważ możliwie poczuli się urażeni słowami Czesława Niemena , który pominął polskich twórców piosenki estradowej, a śpiewał teksty ludzi , którzy pisali nie z myślą o śpiewaniu estradowym . Sprawa honorowa, i polscy twórcy piosenki estradowej stworzyli arcydzieła prosto mówiąc. Czy Czesław Niemen zainicjował taką twórczość , możliwie , w jakiejś części , i w polskiej twórczosci estradowej mam do czynienia z arcydziełami . Przykład ; piosenka w wykonaniu Edwarda Hulewicza , z tekstem Bogdana Loebla "Nie pytaj już". Piosenka o smutku , rzeczywistość lat wspólczesnych . Czesław Niemen śpiewa tekst sprzed wielu lat, a Edward Hulewicz śpiewa tekst powstały przed śpiewaniem. Bogdan Loebl , usłyszawszy zdanie Niemena , o poetach w Polsce, myślę , postanowił coś napisać . Niemen powiedział, nie ma z kim gadać o tekstach dla niego. Bogdan Loebl , możliwie dowiedział się , o tym zdaniu Niemena i napisał tak świetny tekst , dla znakomitego piosenkarza Edwarda Hulewicza , którego wykonanie widziałem i słyszałem na koncercie , po prostu pamiętam .
I Krzysztof Krawczyk , z piosenką "Nim zgaśnie dzień" , w dniu gdy usłyszałem w radio tą piosenkę , pomyślałem, ale słowa, jakie napięcie dramaturgiczne, rzeczywista piosenka w rzeczywistym czasie , śpiewa polski piosenkarz, zmierzenie się z trudnym problemem wyśpiewane , i to w jaki sposób.
Myślę , po słowach Niemena , o współczesnych twórcach polskich tekstów piosenek , Niemen uznał , nie ma z kim gadać, nastąpiła odpowiedż polskich tekściarzy , có potrafią. Słyszę :
Bogdan Loebl pisze dla Edwarda Hulewicza " Nie pytaj już", rok 1970,
Stanisław Halny i Janusz Kondratowicz piszą dla Krzysztofa Krawczyka "Nim zgaśnie dzień", rok 1974,
Bogdan Chorążuk pisze dla Tadeusza Wożniaka "Zegarmistrz światła" , rok 1972 .
Wyrażna odpowiedż polskich twórców tekstów nastapiła , jest spory ładunek dramaturgii życiowej w tych tekstach . Realizacja, czyli śpiewanie tych tekstów jest nie do zastąpienia .
W moim wpisie dążę do charakterystyki rzeczywistej sytuacji wokół Czesława Niemena , i słowach Niemena , o polskich twórcach tekstów piosenek , co się działo. Jak zareagowali zainteresowani, o których mowa. Rzeczywista reakcja nastąpiła , powstało kilka tekstów, z dramaturgią , jako riposta w konwencji wyznaczonej przez Czesława Niemena . Konwencja wyznaczona przez Czesłąwa Niemena , a więc tekst o dramatyżmie , jakim niesie życie . Twórcy tekstów napisałi dobre teksty, piosenkarze dobrze zaśpiewali , ponieważ istniało i istnieje społeczne zapotrzebowanie , na śpiewanie o czasie terażniejszym .
Chcąc scharakteryzować tak jak było sytuację polskich wokalistów estradowych, opiszę czy nie jest sztuczny podział na wokalistę śpiewającego teksty sprzed wielu lat , zanim pojawił się na świecie, i wokalistów śpiewających teksty aktualnie napisane . Śpiewanie tekstów nie jest uzależnione od czasu powstania tekstu. Dla polskich twórców tekstów piosenek estradowych i dla słuchaczy jest istotne opisanie w sposób artystyczny rzeczywistości , po to , aby móc przeżywać uczucia słuchając tych tekstów. Odizolowanie się Czesława Niemena od takiej współczesnej twórczości spowodowało pojawienie się Czesława Niemena - badacza historyka ,naukowca pracującego w archiwach , i od czasu do czasu upubliczniającego wyniki swoich poszukiwań . Współczesność Czesław Niemen skomentował mówiąc ' w latach młodości ostro rockadrollowałem " .Opisanie tak jak było relacji polskich wokalistów estradowych nie prowadzi do prostych wniosków , sprawa jest złożona , jak sposoby na życie. Nastepną sprawą do omówienia jest , czy śpiewanie trudnych tekstów a śpiewanie łatwych tekstów klasyfikuje na samym wstepie wokalistów. Nie klasyfikuje , chodzi o umiejętność śpiewania piosenek czy pieśni . Jednym ze sposobów klasyfikacji jest odczucie w czasie słuchania . Co dotarło do mnie w czasie słuchania . Czesław Niemen krzyczał i tłumaczy swoje krzyczenie krytykowi muzycznemu panu Andrzejowi Wróblewskiemu " krzyczę , aby do pana dotarło " . Są wokaliści , którzy "docierają" swoimi metodami . Klasyfikacja wokalistów , jakim sposobem docierają do słuchaczek i słuchaczy stwarza najpierw bazę sposobów docierania, i dalej , kto z jakich sposobów korzysta. Jest to uporządkowana klasyfikacja , ale w odczuciu słuchaczek i słuchaczy liczy się ta osoba , ten głos , to spojrzenie . Wszelkie próby klasyfikacji systemowej nie są brane pod uwagę . Piszę w temacie , jaki wokalista , więc Edward Hulewicz, widziałem i słyszałem na koncercie, Edward Hulewicz w swoich najlepszych latach śpiewa , i dalej śpiewa.
Jurek
Jurek
2016-11-28 17:03:19
Dzień dobry, Michał Bajor , piszę imię i nazwisko tego polskiego wokalisty i kompozytora, widziałem i słyszałem na koncertach . Pan Michał Bajor skomponował muzykę do tekstu poetki Marii Konopnickiej " A kto ciebie ty wierzbino" . Wiersz ten został opublikowany w roku 1883 w zbiorze Poezyje . serya druga . Pieśń została opublikowana w roku 1997 na płycie cd Michała Bajora.
Jurek
Markovitz
2016-11-29 08:15:29
Witam - ja na chwilę ;-) Adam Strug- to nazwisko polskiego wokalisty, kompozytora i kierownika chóru Monodia Polska. Pan Adam jest laureatem nagrody im.Czesława Niemena wręczonej na festiwalu Nowa Tradycja 2008.
Jego głos wychwalają m.in. Aga Zaryan, Adam Nowak (1,2,3) i Michał Lorenc (kompozytor muzyki filmowej).
Można go usłyszeć na koncertach w radiowej Dwójce. Ma od niedawna autorską audycję w radiowej Jedynce- w niedzielę o 11.45. Skomponował muzykę do kilku filmów, pisze także scenariusze i teksty piosenek, propaguje twórczość ludową. Oprócz pieśni przekazywanych w tradycji ustnej nagrywa też utwory w stylu rebetiko (w takim greckim sznycie z domieszką muzyki Bliskiego Wschodu). Polecam debiutancki album solowy "Adieu" (nagrany z własnym zespołem) oraz płytę "Mysz"- nagraną z pomocą Wojciecha Waglewskiego. Wraz ze Stanisławem Soyką (jako akompaniatorem) nagrał m.in. "Nocą umówioną"- jeden z erotyków Leśmiana. Wiersz ten został zamieszczony w tomiku "Napój cienisty" z 1936r., a pieśń opublikowano na albumie CD "Strug. Leśmian. Soyka", który premierę miał 13 maja 2014r.. Z tego samego tomiku poezji pochodzi "Tam na rzece" - zamieszczony na płycie z Soyką.


Nocą umówioną YT

Tam na rzece- YT

P.S. Prosiłbym bardzo, aby Adama Struga dopisać do tej ankiety (zostanie jeszcze jedno rezerwowe miejsce). Co do panów: Bajora i Hulewicza - to byli swego czasu popularnymi piosenkarzami, ale nawet wtedy nie uchodzili za wybitnych WOKALISTÓW...
Tadeusz
2016-11-30 21:12:11
Co do panów: Bajora i Hulewicza - to byli swego czasu popularnymi piosenkarzami, ale nawet wtedy nie uchodzili za wybitnych WOKALISTÓW...

Bajor: nadmiernie, chyba poza kontrolą, rozwibrowany głos
Hulewicz: pięknie "wysztyftowane" garniturki.
pkosela
2016-12-06 09:50:01
TadeuszBajor: nadmiernie, chyba poza kontrolą, rozwibrowany głos

Kiedyś tak. Od jakiegoś czasu, jak sam mówi "oduczył się tego".
Jurek
2016-12-06 14:49:32
Dzień dobry, pozwolę sobie nieco o Michale Bajorze. Na koncercie we Wrocławiu w 2015 roku po zaśpiewaniu piosenki " Nie chcę więcej " Michał Bajor nie uznał tego wykonania za dobre, kazał technikom zgłośnić fortepian , i powtórnie zaśpiewał piosenkę " Nie chcę więcej " , powietrze wibrowało , drugie wykonanie dotarło . Fortepian zabrzmiał , piosenka zabrzmiała świetnie.
Jurek
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony