Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

co robić w Xmas ? 2007-12-19 - 2007-12-20 rutek66 11 5171
rutek66
2007-12-19 14:26:59
Na xmas jadę do Polski! odwiedzić stare śmieci! :D co się dzieje wtedy ciekawego ? :?: kolęduje Skrzek? albo SBB, Maanam?? dajcie jakieś sugestie i propozycje!!
Wesołego karpia w barszczu!!!
:D :D :D
angur
2007-12-19 20:46:23
...coz, progresywny swiat robi wszystko bysmy zapomnieli o swietach Bozego Narodzenia. Stad libertyni w anglojezycznych mediach lansuja okreslenia typu xmas, fesive season czy chrissie, a glownym symbolem swiat jest zaprojektowany przez CocaCole Santa.

Pewnie nie zdajesz sobie sprawy rutku66, jak sprawnie zostales w to wmanipulowany...
dzek
2007-12-19 22:44:47
Muszę szczerze przyznać,że mdło mi się już robi od tych wszystkich "christmas's songs",które opanowały nasze radiowe stacje,głownie komercyjne.Dla nich,podobnie jak i dla sieci handlowych Święta Bożego Narodzenia to jedynie biznes.Już ponoć zaraz po Święcie Zmarłych widać tam było reklamy Świąt Bożego Narodzenia.Zgroza.Ten tytuł postu sformulowany przez Rutka jakoś dla mnie wpisuje się w ten trend.
Andrzej Mróz
2007-12-20 05:45:00
Starą kulturę, tradycję zastępuje się nowinkami, a wielowiekowe powoli ustępuje miejsca w świadomościach ludzkich tym najprzeróżniejszym głównie marketingowym nowinkom. Dalej już tylko krok do całkowitego zatarcia tradycji i do pełnej materializacji życia.
Przedwczoraj w Senacie USA poddano pod głosowanie zniesienie Świąt Bożego Narodzenia.
Tym razem jeszcze nie przeszło. W ruch idzie jak widać i marchewka, i bat.
Tadeusz
2007-12-20 07:41:30
Mam wrażenie, że ówczesny agresywny świat komercji nie ma wpływu na sposób spędzania Świąt w moim domu. Kolędy śpiewamy sami, potrawy mamy tradycyjne, chodzimy na pasterkę, na stole jest opłatek, a pod obrusem sianko. Jest choinka, a pod nią prezenty. Telewizor i radio są wyłączone, więc wszystkie wynalazki, o których pisze dzek nie przedrą się w tych dniach przez zimny szklany ekran.
Jedyne co zakłóca świąteczny nastrój, to brak śniegu, bo na Dolnym Śląsku nie było go od lat - wyjątek stanowią okolice podgórskie.

Głębokość wewnętrznego przeżywania, jest pochodną siły wiary. Jedni traktują święta jedynie jako dni wypoczynku w specjalnej scenerii, inni przeżywają wewnętrznie. Zarówno wierzący jak i niewierzący traktują ten okres jako podsumowanie niedawnej przeszłości i planowanie najbliższej przyszłości, jest to też okres do refleksji. Każdy z nich robi jednak to w innym aspekcie-ale robi. Na tym polegają te Święta. I nic do tego nie mają supermarkety, tandetne girlandy na ich półkach, coca cola i inne wytwory-nabijacze kasy handlowcom .

Jeżeli nawet następują jakieś zmiany w tradycji, to nic w tym dziwnego, bo zmiany są nieodłącznym atrybutem rozwoju człowieka. Gdzie bylibyśmy dzisiaj gdyby ich nie było ?
W średniowieczu? W jaskini? A może już by nas nie było ?
Markovitz
2007-12-20 07:56:11
Edytowany 5 raz(y), ostatnio 2007-12-20 07:56:11 przez Markovitz
Zdaje się Andrzeju, że poszło o .. choinkę :) Nie był to jednak senat USA a senat stanu Wisconsin.

Co do obchodzenia świąt - w zależności od regionu (w niektórych święta obchodzi się przecież w dwóch terminach), w zależności od zaangażowania religijnego lub braku takiej potrzeby, wreszcie w zależności od zwyczajów rodzinnych - w Polsce na szczęście kultywuje się TRADYCJĘ.

Próby wypaczenia bożonarodzeniowej tradycji chrześcijańskiej wykpił wiele lat temu St.Bareja w "Misiu" i "Rozmowach kontrolowanych".

:N: obchodził święta zgodnie z tradycją chrześcijańską : z opłatkiem przy wigilijnym stole i pasterką.

Ale w innych państwach stosunek do tradycji może być bardzo różny od naszego...

W tym roku wystawiono Liverpoolu widowisko p.t. "Liverpool Nativity".
Były to po prostu jasełka, w których biblijne treści przybliżyli aktorzy z angielskich seriali, a całość zilustrowano piosenkami Beatlesów. Trochę raziły bieżące aluzje, ale inscenizacja była ciekawa i całkowicie niepoprawna politycznie , bo oto narodził się Jezus i bez ogródek podano ten fakt do wiadomości zebranych nad Tamizą tłumów. Całość transmitowała bbc i .. tvp Kultura.


P>S> Ani Jo.Skrzek, ani SBB w okresie świątecznym nie grają koncertów.
.
Ale będzie można posłuchać koncertu Marka Bałaty w Radio Koszalin (o 21-ej).
Tadeusz
2007-12-20 08:29:31
Andrzej napisał:
Przedwczoraj w Senacie USA poddano pod głosowanie zniesienie Świąt Bożego Narodzenia.


Czy możesz Andrzeju podać źródło tej informacji-najlepiej w postaci linku. Taki news na pewno został odnotowany przez informacyne portale internetowe.
Andrzej Mróz
2007-12-20 09:21:52
Nie mogę bo nie mam.
rutek66
2007-12-20 14:34:08
angur
Pewnie nie zdajesz sobie sprawy rutku66, jak sprawnie zostales w to wmanipulowany...


:?: wmanipulowany ???? ja? tu żyję ! to lubie tamtego nie! jak każdy!!1 christmas shopping to identyczny symbol jak sianko i opłatek! dyskusja o wyższości sianka nad zakupami :))) jaka tradycja jest lepsza! :)))
Dla chrześcijan (tak się to pisze??) to religijna celebracja. w tym samym czasie dla innych czas wakacji!!! religia katolicka nie jest jedyna! :idea: sa inne! :idea: dużo ludzi wcale do koscioła nie chodzi ,i ja tez nie!! :!:
Andrzej wspiera totalitaryzm !! natomiast ja mowię żyj i daj życ!!
:D
rutek66
2007-12-20 14:46:16
Andrzej napisał:
Przedwczoraj w Senacie USA poddano pod głosowanie zniesienie Świąt Bożego Narodzenia.

Czy możesz Andrzeju podać źródło tej informacji-najlepiej w postaci linku. Taki news na pewno został odnotowany przez informacyne portale internetowe.
Andrzej MrózNie mogę bo nie mam.


:D Andrzej widzisz? robisz nieczyste zagrywki w imie wyższych wartości! cel uświęca środki! za wszelka cenę! to jest totalitaryzm!!! :idea: twoja bron to plotki i bezpodstawnre wymysły! Radze ci:Daj życ innym! będzie ci lepiej! i innym! :idea:

Tadeusz ty opisałeś wigilie a nie cale święta! co robisz 25 i 26? popijasz przed telewizorem??!! ;) :D
:D :D
Tadeusz
2007-12-20 15:20:35
rutek66 napisał:
Tadeusz ty opisałeś wigilie a nie cale święta! co robisz 25 i 26? popijasz przed telewizorem??!!


Tak, całe antałki wiśnióweczki przepadają :D
rutek66
2007-12-20 15:48:09
wiśnióweczka - mmmmmmm!
na zdrowie!!! :D :D
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony