Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Czesław Niemen na maturze POMOCY !!! 2007-03-29 - 2007-05-14 asiulka88 30 10461
asiulka88
2007-03-29 19:25:12
Witam wszystkich :) jestem nową użytkowniczką owego forum i bardzo się cieszę ,że mogę znalesc tu wiele potrzebnych informacji do pracy maturalnej oraz ludzi ,którzy się interesują muzyką czeława niemena :D . Temat mojej pracy maturalnej brzmi "Przedstaw i omów interpretacje utworów literackich w piosenkach Cz. Niemena, analizując konkretne przykłady. "Chciałabym zrobić to tak ,aby były widoczne przesterzenie epok, zaczynając od romantyzmu i tu umieścic "Bema pamieci żałobny rapsod"Norwida , nastepnie pozytywizm i "Jednego serca" Adama Asnyka , nie mam pojęcia jaki byłby dobry tekst Kazimierza Przerwy Tetmajera :( z młodej polski, i jakaś interpretacja tekstu tuwima lub iwaszkiewicza jesli ktoś ma jakieś pomysły będę wdziędzna pozdrawiam :wink: :!: :!: :!:
Domin189
2007-03-29 19:57:36
Osobiście, choć jestem wielkim fanem Niemena, nigdy nie podjąłbym się takiego tematu maturalnego. Nie lepiej byłoby przedstawić Norwida? Życzę Ci szczerze powodzenia i mam nadzieję, że ktoś wyciągnie ku Tobie pomocną dłoń z naszego szanownego grona userów ;-)

pozdrawiam,
Domin.
Ewa
2007-03-29 20:03:44
asiulka88...nie mam pojęcia jaki byłby dobry tekst Kazimierza Przerwy Tetmajera :( z młodej polski, i jakaś interpretacja tekstu tuwima lub iwaszkiewicza...

Jeśli chodzi Ci o tytuły utworów, to były to: "Mów do mnie jeszcze " K. Przerwy-Tetmajera (z płyty Niemen Enigmatic), "Wspomnienie" J. Tuwima ( z płyty "Dziwny jest ten świat"), "Jeżeli" J. Tuwima ( z płyty "Sukces"), "Piosenka dla zmarłej" J. Iwaszkiewicza ( z płyty "Marionetki") i "Nim przyjdzie wiosna" Iwaszkiewicza ( z płyty "Postscriptum").
matt
2007-03-29 22:00:12
Polecam przejrzec dokladnie forum (mozna skorzystac z wyszukiwarki - juz dziala :D ). Kilka osob (z naszego forum, ale nie tylko z Polski) podjelo tego typu wyzwania i kilka odpowiedzi na rozne pytania tu udzielilismy (takze w obcych jezykach 8) ).

Jeszcze jesli mialbym wtracic cos od siebie to polecam moze wysluchac kilku innych interpretacji poezji Norwida w wykonianiu :n:-a, bo troche tego bylo, a przy tym moze uda sie nieco zaskoczyc oceniajacych jakims mniej znanym utworem :wink: .
asiulka88
2007-03-30 15:38:09
mattPolecam przejrzec dokladnie forum (mozna skorzystac z wyszukiwarki - juz dziala :D ). Kilka osob (z naszego forum, ale nie tylko z Polski) podjelo tego typu wyzwania i kilka odpowiedzi na rozne pytania tu udzielilismy (takze w obcych jezykach 8) ).

Jeszcze jesli mialbym wtracic cos od siebie to polecam moze wysluchac kilku innych interpretacji poezji Norwida w wykonianiu :n:-a, bo troche tego bylo, a przy tym moze uda sie nieco zaskoczyc oceniajacych jakims mniej znanym utworem :wink: .



Szcerze powiem ,że mam problemy z tym aby znaleźć tu interpretacje ,wiem ,że sama nie zinterpretuję tego tak profesjonalnie jak niektórzy użytkownicy tego forum ;) Przyznam ,że miałam już zrobioną prezentację ,ale jednak cos mi sie nie podobało i utwory dobralam w dosc haotyczny sposob , zmieniłam jednak wszystko i chcę ,aby było to w kolejności epok i kolejno :
1. "Bema pamięci ..."
2. "Jednego serca"
3. "Mów do mnie jeszcze"
4."Wspomnienie"
5. najprawdopodobniej utwór Herberta

Może tak być ;) ? POZDRAWIAM i dziękuję za WSZYSTKIE odpowiedzi !!!
asiulka88
2007-03-30 15:41:48
Domin189Osobiście, choć jestem wielkim fanem Niemena, nigdy nie podjąłbym się takiego tematu maturalnego. Nie lepiej byłoby przedstawić Norwida? Życzę Ci szczerze powodzenia i mam nadzieję, że ktoś wyciągnie ku Tobie pomocną dłoń z naszego szanownego grona userów ;-)

pozdrawiam,
Domin.


Komisja na maturze nie może mnie zapytać z czegoś co wykracza poza wybrany przeze mnie temat. Mam ramowy plan prezentacji ,w którym przedstawiłam literaturę przedmiotu i podmiotu (M. Gaszyński "Czas jak żeka"oraz Roman Radoszewski "Kiedy się dziwić przestanę") Mam n adzieję ,że sobie radę dam :)
asiulka88
2007-03-30 15:42:50
EwaJeśli chodzi Ci o tytuły utworów, to były to: "Mów do mnie jeszcze " K. Przerwy-Tetmajera (z płyty Niemen Enigmatic), "Wspomnienie" J. Tuwima ( z płyty "Dziwny jest ten świat"), "Jeżeli" J. Tuwima ( z płyty "Sukces"), "Piosenka dla zmarłej" J. Iwaszkiewicza ( z płyty "Marionetki") i "Nim przyjdzie wiosna" Iwaszkiewicza ( z płyty "Postscriptum").



Dziękuję bardzo za pomysł, z którego też skorzystam ;)
asiulka88
2007-03-30 15:44:40
Komisja na maturze nie może mnie zapytać z czegoś co wykracza poza wybrany przeze mnie temat. Mam ramowy plan prezentacji ,w którym przedstawiłam literaturę przedmiotu i podmiotu (M. Gaszyński "Czas jak rzeka"oraz Roman Radoszewski "Kiedy się dziwić przestanę") Mam n adzieję ,że sobie radę dam :)
migaweczka
2007-03-30 16:14:49
Możesz wyedytować swój post i go poprawić po prostu ;)
asiulka88
2007-03-30 16:15:47
migaweczkaMożesz wyedytować swój post i go poprawić po prostu ;)


Dziękuję już wiem :)
Andrzej Mróz
2007-03-31 05:58:14
asiulka88Witam wszystkich :) jestem nową użytkowniczką owego forum i bardzo się cieszę ,że mogę znalesc tu wiele potrzebnych informacji do pracy maturalnej oraz ludzi ,którzy się interesują muzyką czeława niemena :D . Temat mojej pracy maturalnej brzmi "Przedstaw i omów interpretacje utworów literackich w piosenkach Cz. Niemena, analizując konkretne przykłady. "Chciałabym zrobić to tak ,aby były widoczne przesterzenie epok, zaczynając od romantyzmu i tu umieścic "Bema pamieci żałobny rapsod"Norwida , nastepnie pozytywizm i "Jednego serca" Adama Asnyka , nie mam pojęcia jaki byłby dobry tekst Kazimierza Przerwy Tetmajera :( z młodej polski, i jakaś interpretacja tekstu tuwima lub iwaszkiewicza jesli ktoś ma jakieś pomysły będę wdziędzna pozdrawiam :wink: :!: :!: :!:


Asiulko88 nie odbierz mojego postu jako złośliwość, jestem jak najdalszy od tego, ale przeczytaj swój pierwszy post uważnie. Dostrzeżesz wówczas jak mało masz poszanowania do języka którego używasz. Komputer, internet, klawiatura niczego nie wytłumaczą. Piszesz pracę z języka polskiego, naszego języka, który jest największym skarbem naszej kultury, naszego dziedzictwa narodowego. Jesteś młodą osobą, to też niczego nie tłumaczy. Nie tłumaczy tego nic.

Podjęłaś się napisać ciekawą pracę, myślę że znajdziesz na tym forum mnóstwo informacji. Dobrze przeszukaj tematy, są tam też opublikowane prace innych maturzystów.
asiulka88
2007-04-01 07:55:28
Andrzej MrózAsiulko88 nie odbierz mojego postu jako złośliwość, jestem jak najdalszy od tego, ale przeczytaj swój pierwszy post uważnie. Dostrzeżesz wówczas jak mało masz poszanowania do języka którego używasz. Komputer, internet, klawiatura niczego nie wytłumaczą. Piszesz pracę z języka polskiego, naszego języka, który jest największym skarbem naszej kultury, naszego dziedzictwa narodowego. Jesteś młodą osobą, to też niczego nie tłumaczy. Nie tłumaczy tego nic.


Andrzeju tu nie chodzi o to ,że nie szanuję języka polskiego , że nic tego nie wytłumaczy. Owszem wytłumaczy to pewna rzecz , o której nie chcę pisać na forum zatem nie myśl sobie proszę ,że jest to brak poszanowania ,bo napewno tak nie jest ... POZDRAWIAM
matt
2007-04-02 21:09:47
asiulka88
Szcerze powiem ,że mam problemy z tym aby znaleźć tu interpretacje ,wiem ,że sama nie zinterpretuję tego tak profesjonalnie jak niektórzy użytkownicy tego forum ;)


No tak, interpretacji tu nie ma :( (może poza kilkoma utworami Herberta), chociaż jest dużo dyskusji na temat różnych utworów (uwazaj jednak na wywody pewnego goscia :twisted: ).

Inna też sprawa, ze jak najlepiej jak wlozysz jak najwiecej swojej pracy, wowczas bedzie to prawdziwy egzamin dojrzałosci :wink: Mysle tez, ze jak przedstawisz tu chociaz zarys swoich interpretacji (pani od jezyka polskiego pewnie tez chetnie Cie ukierunkuje) to na pewno znajdzie sie kilka osob, ktore owe interpretacje skomentuja - co bedziesz oczywiscie mogla wziac pod uwage :D .
asiulka88
2007-04-05 13:24:04
Oczywiście wkrótce zamieszczę swoje interpretacje ,póki co muszę jeszcze raz pracę pisać :( jakiś wirus i nie mam nic, na szczęście coś jeszcze pamiętam :)
migaweczka
2007-04-05 13:31:16
Archiwizowanie to przydatna czynność ;)
Powodzenia przy odtwarzaniu :)
asiulka88
2007-04-05 13:32:37
póki co daje radę ;)
matt
2007-04-07 19:52:09
asiulka88
Komisja na maturze nie może mnie zapytać z czegoś co wykracza poza wybrany przeze mnie temat. Mam ramowy plan prezentacji ,w którym przedstawiłam literaturę przedmiotu i podmiotu (M. Gaszyński "Czas jak żeka"oraz Roman Radoszewski "Kiedy się dziwić przestanę")


Do literatury przedmiotu na pewno zalicza sie tez ksiazka D.Michalskiego "Niemen o sobie" - sa to wlasciwie wypowiedzi Niemena spisane z wywiadow radiowych. Warto chyba by bylo chociaz przewertowac.
Jest oczywiscie jeszcze "Czesław Niemen - Dyskografia. Fakty. Twórczość" T. Sklińskiego, chociaz jest to inny rodzaj ksiazki i tam dluzszych wypowiedzi czy interpretacji utworow nie ma.
Powodzenia w przygotowaniach i odtwarzaniu informacji :wink:
asiulka88
2007-04-23 20:16:49
Witam Wszystkich po dłuższej nieobecności, spowodowanej ,brakiem dostępu do internetu :)!!! Zrobiłam już PRAWIE wszystko ,jednak mam mały problem z interpretacją utworu "Mów do mnie jeszcze".Napisałam tylko tyle : Utwór jest pragnieniem wysłuchania ukochanej osoby. Podmiot liryczny zwraca się do niej używając powtórzeń „mów do mnie jeszcze” .Najprawdopodobniej nie widział swej kobiety dlugo ,dlatego też jest spragniony jej słów . Dla podmiotu istotne jest kazde slowo wypowiadane przez ukochana

I to tyle ,nie za bardzo wiem jakby zinterpretować owy utwór od strony muzycznej, oraz kogo miał Cz. Niemen na myśli wykjonując ten utwór ... Bardzo proszę o jakieś sugestie będę wdzięczna :) POZDRAWIAM :!: :D
migaweczka
2007-04-23 20:32:36
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-04-23 20:32:36 przez migaweczka
asiulka88Najprawdopodobniej nie widział swej kobiety dlugo

Ja napisałabym jakiś inny zwrot zamiast tej "kobiety", bo mi się to skojarzyło ze słownikiem slamsów... Może, skoro to interpretacja poezji, napisać (powiedzieć) raczej: "...nie widział damy swego serca...". Będzie bardziej w kanonie poetyckim ;)
asiulka88I to tyle ,nie za bardzo wiem jakby zinterpretować owy utwór od strony muzycznej, oraz kogo miał Cz. Niemen na myśli wykjonując ten utwór ... Bardzo proszę o jakieś sugestie będę wdzięczna :)

Z pewnością znajdzie się sporo osób kompetentnych w tym temacie, które podpowiedzą, jak zinterpretować ów utwór od strony muzycznej :)
asiulka88
2007-04-23 20:35:56
Masz rację ,pisałam ,a nie zuważyłam nawet w jaki sposób :P mam nadzieję ,ogromną nadzieję ,że ktoś taki się znajdzie,a z pewnością na tym forum nie brakuje kompetentnych użytkowników :)
matt
2007-04-23 21:36:36
asiulka88,nie za bardzo wiem jakby zinterpretować owy utwór od strony muzycznej, (...)


Mysle, ze jesli chodzi o interpretacje muzyczna (ogolnie) to powinnas poczytac nieco na temat progresywnego rocka i jazz-rocka, bo to jest wlasnie ta muzyka.

Jesli natomiast chodzi o interpretacje tekstu:
asiulka88Utwór jest pragnieniem wysłuchania ukochanej osoby. Podmiot liryczny zwraca się do niej używając powtórzeń „mów do mnie jeszcze” .Najprawdopodobniej nie widział swej kobiety dlugo ,dlatego też jest spragniony jej słów . Dla podmiotu istotne jest kazde slowo wypowiadane przez ukochana.


To wydaje mi sie ze podmiot liryczny sie oczywiscie wypowiada, ale ja mam wrazenie, ze jednoczesnie slucha tej osoby. To co mozemy przeczytac to jest wyrazenie tego co on czuje, co mysli, przezywa, jednak tego nie wypowiada glosno. On sie upaja slowami tej osoby, przynosza mu one ulge, zadowolenie, jest szczesliwy, ze moze ich sluchac. Kazdego slowa, kazdej sylaby - każdym słowem twym sie pieszczę (tak to sobie wymyslilem :wink: )
asiulka88
2007-04-24 09:34:14
Właśnie dzisiaj pokazałam swoją pracę polonistce i stwierdziła,że mam zbyt dużo interpretcji literackich ,natomiast brakuje interpretcji muzycznej owych tekstów :( Mimo tego,że lubię twórczość Cz.Niemena zaczynam żałować ,że wybrałam taki temat ,bo napotykam coraz to więcej przeszkód :( Dlatego jakby ktoś miał jakieś pomysły to bardzo proszę pisać ,za każdą podpowiedź będę wdzięczna :) !!!
asiulka88
2007-04-24 19:43:23
Przyznam ,że to co dziś usłyszałam zmobilizowało mnie do lepszej pracy no ... i się udało . W ciągu 9 godzin stworzyłam coś całkiem odmiennego i moim zdaniem lepszego ;) całością zapewne będę mogła pochwalić się po maturze, gdyż wiele osób z mojej szkoły korzysta z tej szkoły ,więc nie chciałabym mieć nieprzyjemności oraz zeby ktoś miał podobną prezentację do mojej ,jeśli jednak ktoś z szanownych użytkowników chciałby zobaczyć moją pracę ,chętnie mogę przesłać :) POZDRAWIAM :D
migaweczka
2007-04-25 15:14:31
Świetnie, że poradziłaś sobie sama Asiu, bo specjaliści, jak widać, nie dopisali... :shock:
Powodzenia na maturze :)
Kiedy już będzie po wszystkim, może wkleisz treść swojej prezentacji ? Na pewno sporo osób chętnie przeczyta :)
asiulka88
2007-04-25 18:01:28
Oczywistą rzeczą jest ,że nie mam do nikogo pretensji ,bo kto był chętny ten mi pomógł za co z góry dziękuję :) !!! Poza tym jest takie powiedzenie,że "jeśli umiesz liczyć ,licz na siebie" i zazwyczaj tak jest w moim ciekawym życiu :) Za powodzenia nie dziękuję... pierwszy egzamin egzamin 4 maja :( mam nadzieję ,że sobie poradzę, nie ma co się bać :D
Jeśli chodzi o tekst prezentacji oczywiście wkleję i się pochwalę tym co stworzyłam jak już będzie PO :)


POZDRAWIAM :)
matt
2007-04-26 12:11:06
Również życze powodzenia i z checia przeczytam prace juz po egzaminie :wink:

Swoją droga Asiulka88 nie jest pierwsza osoba z forum, ktora w swojej pracy maturalnej mowila o :n:-e. Moze by inne osoby tez podzieliły sie swoimi prezentacjami?
asiulka88
2007-05-11 11:51:40
z radością zawiadamiam ,iż maturę zdałam na 18 pkt / 20 pkt czyli jestem bardzo zadowolona, z tego miejsca też pragnę podziękować wszystkim tym, którzy w pewien sposób mi pomogli ,dali wiele wskazówek BARDZO DZIĘKUJĘ :)

POZDRAWIAM JOASIA :)
migaweczka
2007-05-11 12:26:23
GRATULUJĘ Asiu :!: :!: :!: :)

Mam nadzieję, że niedługo wkleisz treść swojej pracy na forum :P

Pozdrawiam :)
matt
2007-05-11 21:47:00
Gratulacje :!:
Oczywiscie powodzenia w dalszej czesci, bo to chyba jeszcze nie koniec Twoich zmagań.

I również mam ta sama nadzieje co Migaweczka :wink:


migaweczka
Mam nadzieję, że niedługo wkleisz treść swojej pracy na forum :P
Piotr Starzyński
2007-05-12 09:02:30
Congratulations, Asiu.
Mój syn 25.05. też będzie zmagał się z prezentacją tematu- "Jak Biblia inspirowała polskich twórców?".
Pomyśl wtedy o tym z życzliwością.
Matt!
Gratuluję 400-go postu!
Jutro dla Ciebie w "Liście pokornych"..."Powrót znikąd".
Po-zdrowie-nia :)
gasket
2007-05-14 14:59:26
asiulka88,nie za bardzo wiem jakby zinterpretować owy utwór od strony muzycznej, (...)

asiulka88brakuje interpretcji muzycznej owych tekstów :(

Tak przegladam te posty z ostatnich tygodni... Zastanawiam sie powaznie, czemu nikt niczego nie napisal na temat interpretacji muzycznej (nie licze sugestii matta)????

Czemu, czemu i czemu?????

Uwielbiamy Wielkiego Artyste ale kiedy przychodzi do zastanowienia sie, zanalizowania i zaglebienia, to wtedy - glucha cisza! I to ma byc ta wielka milosc do Niemena????
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony