Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

FAMILIJNE KOLIGACJE 2007-04-07 - 2008-02-29 szach' raj 2 2590
szach' raj
2007-04-07 12:43:05
W temacie rodzinnych powiązań co nieco już wiemy. Matką Niemena była Anna, z domu Markiewicz - jak podaje R. Radoszewski (s.16). Jednak Markiewiczów w okolicy miejsca narodzin Niemena było mnóstwo – dodaje Romuald Juliusz Wydrzycki. Trudno do końca ustalić więc ew. stopień pokrewieństwa z Marylą Rodowicz. Poszukiwania trwają…
Wiadomo natomiast na pewno, że artysta, poprzez babkę Niemena (Elżbietę), był spokrewniony z muzyczną rodziną Lipińskich, wśród których najwybitniejszą postacią był znakomity skrzypek, Karol Lipiński – przyjaciel R. Wagnera i R. Schumanna, nauczyciel H. Wieniawskiego. Urodzony na Podlasiu w 1790 r. większość życia spędził w Wilnie. W pierwszej połowie XIX wieku znany był z wirtuozowskiej rywalizacji z Paganinim. Współzawodnictwo ostatecznie przegrał, jednak z drugiej strony, kto by nie chciał być drugim po najlepszym skrzypku w historii…
Dalszym pokrewieństwem rodzina Wydrzyckich związana jest również z wileńskim rodem Bułhaków, z których najbardziej znaną postacią jest znakomity przedwojenny fotograf Jan Bułhak .
Jego najbardziej znaczącym dziełem był cykl fotografii, w których artysta upamiętnił poszczególne regiony przedwojennej Polski.
Dodam jeszcze, że heraldyczne spisy szlachty okolic Lidy, Nowogródka, Wilna czy Grodna potwierdzają występowanie wyżej wymienionych rodów.
Te rodzinne powiązania – jak sugeruje Romuald – mogą w jakiś sposób tłumaczyć zamiłowanie Niemena i jego córek do skrzypiec i fotografiki.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-04-12 20:41:43
Doprecyzowując , Elzbieta babcia Czesława której mogiła jest na cmentarzu w Starych Wasiliszkach, byla z rodu Lipinskich.
Markovitz
2008-02-29 23:00:55
Jan Brunon Bułhak zmarł w 1950r. podczas pobytu na Mazurach (pochowany jest na warszawskich Powązkach).
W Giżycku przy pięknej ulicy Pionierskiej mieszkali Jego przyjaciele - państwo Zapaśnik.
Z inicjatywy stowarzyszenia Wspólnota Mazurska na domu, w którym mistrz fotografii zatrzymywał się (i w którym nagle zmarł) zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica ufundowana przez władze miasta.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony