Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Fotka Niemena za 1000 zł 2014-03-09 - 2014-05-22 Veriton 15 8011
Veriton
2014-03-09 20:36:00
Marian Sanecki - "Czesław Niemen"
Fotografia czarno-biała, brom, papier; 24 x 18 cm;
stempel autorski na odwrociu fotografii;
na odwrociu oprawy nalepka autorska.

Cena wywoławcza: 1 000 zł

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

http://www.rempex.com.pl/wydarzenia/161 ... law-niemen
art
2014-04-23 10:29:22
Biorąc pod uwagę fakt, co stało się z archiwum Saneckiego, to tego typu odbitki mogą z czasem naprawdę zyskiwać na wartości. Nie jestem jednak pewien czy aż do takich cen...
Veriton
2014-04-26 10:30:29
Nie wiem jak inni, ale ja się chętnie dowiem co się stało z tym archiwum?
bo związek Saneckiego, i z Niemenem, i z SBB, jest oczywisty.
art
2014-04-26 10:58:43
Sanecki w połowie lat 70. popełnił samobójstwo, niszcząc chwilę wcześniej całe swoje archiwum.
Tadeusz
2014-04-26 20:45:26
Zastanawiam się: kto namówił Niemena na tę fotkę i czemu on się na to zgodził ?
Tadeusz
2014-04-27 11:36:37
Veritonie, prawdziwy z Ciebie prokurator IPN. To może w takim razie rozwikłasz okoliczności powstania zdjęcia Niemena autorstwa Saneckiego, które ktoś usiłuje sprzedać za 1000, 00 zł. To byłoby o wiele ciekawsze niż nękanie muzyków, którym przytrafiła się muzyczna wpadka. Lustacja muzyka, który wcielił się w modela foto, to dopiero gradka dla "prokuratora IPN". TA FOTKA TO WYJĄTKOWO NURTUJĄCA WPADKA !!! Wyskoczył model "ni z gruszki, ni z pietruszki"
Wg mojej oceny film "Sukces" wobec tej fotki jest laurką dla artysty.
Mimo że przyjemnym wrażeniem jest oglądanie zdjęci zgrabnych, rozneglizownych modelek, to jednak nie chciałbym oglądać takich fotek przedstawiających znane i lubiane piosenkarki, choćby były najzgrabniejsze. Tym bardziej czuję dyskomfort oglądając półnagiego artystę. Muzycy mają zajmować się muzyką, a modelki pozowaniem.
W staropolskim języku zabrzmi to tak: "miarkuj swoje czyny, a nie kol w oczy innych"

PS. Dam 1000, 01 zł za zniszczenie tej fotki :wink:

Link do wspomnianej fotki:
http://www.rempex.com.pl/wydarzenia/161 ... law-niemen
Veriton
2014-04-28 18:08:09
Nie widzę nic niestosownego ani w pozowaniu topless, czy nago, ani w uwiecznianiu takich póz.
O ile jest to powiązane z pewną dozą artyzmu, a nie li tylko epatowaniem wdziękami.
Fotografie Mariana Saneckiego to z całą pewnością artyzm.
Uważam wręcz, że osoby odczuwające dyskomfort przy degustacji takich dzieł
dość bezmyślnie ograniczają własną percepcję sztuki. Wspomnę, dla przykładu, chociażby dzieła
Michała Anioła, Tycjana, Rubensa ...

Smutna sprawa z tym samobójstwem, i chyba dość dziwna, gdzieś tutaj na forum
czytałem wpis, że Sandecki to tragiczna postać była, z odsyłką do czasów stanu wojennego
jaruzela, i ówczesnego rzecznika rządu.
Tadeusz
2014-04-28 20:21:17
O ile jest to powiązane z pewną dozą artyzmu

No właśnie, o ile jest...

Wspomnę, dla przykładu, chociażby dzieła
Michała Anioła, Tycjana, Rubensa ...

z Michałem Aniołem ma to tyle wspólnego co wóz drabiniasty z Mercedesem- i to ma koła, i to ma koła.

Uważam wręcz, że osoby odczuwające dyskomfort przy degustacji takich dzieł
dość bezmyślnie ograniczają własną percepcję sztuki.

Albo modele bezmyśle pozują , a ich "rzeźbiarze" bezmyślnie przciskają spust migawki.
Gdybyś rzeczownik "dzielo" umieścił w cudzysłowie, zdanie to byłoby przynajmniej zrozumiałe, choć dalej pozbawione sensu.
Veriton
2014-04-28 21:01:28
Bez zbędnej, niepotrzebnej, metaforyki
Bez odkrywania, na nowo, Ameryki
Odpowiem Ci Tadeuszu
Jak w kwestionariuszu
Tu się pisze o sztuce, Ty pisz ... limeryki
Tadeusz
2014-04-28 22:02:00
Tu się pisze o sztuce


Tak, tylko pisanie o sztuce to sztuka... :twisted:
A ta fotka to jedna sztuka z tysiąca sztuk :D
Domin189
2014-04-30 10:20:51
TadeuszZastanawiam się: kto namówił Niemena na tę fotkę i czemu on się na to zgodził ?

Zaiste, intrygująca jest ta sesja zdjęciowa - bo zakładam, że nie była to jedyna taka fotka. Zamieszczone w pierwszym wpisie zdjęcie ukazało się także w książce Dariusza Michalskiego "Czy go jeszcze pamiętasz". Nie znamy kontekstu, zamysłu - być może Marian Sanecki chciał ukazać "atletyczną" budowę ciała Niemena? Wszak w tamtym czasie znane było jego zamiłowanie do sportu i kulturystyki...
art
2014-04-30 14:15:19
Prawdopodobnie z tej sesji są tez ubrane zdjęcia, które dały podstawę do okładki Czerwonego Albumu - pamiętam oryginały z archiwum Jazz Forum.
Veriton
2014-05-05 20:39:10
Wracając jeszcze do zniszczonego archiwum.
Zdjęcia Ireny Saneckiej (żony Mariana) są dość podobne stylistycznie,
może więc archiwum wcale nie zostało zniszczone, tylko autorstwo zdjęć uległo zamianie? ;)

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

Autor - Irena Sanecka
art
2014-05-05 21:32:09
Kiedy robiliśmy pierwszy numer kwartalnika Lizard i wymyśliłem sobie, że koniecznie chcę Niemena z okresu "Czerwonego albumu", przesiedziałem kilka tygodni nad śledzeniem losów tych archiwów - łącznie z rozmowami z Ireną Sanecką. Niestety nie jest tak pięknie i archiwów Mariana Saneckiego nie ma. Przepadły.

Zresztą nie jest to jedyny doskonały fotograf tamtych czasów, po którym niewiele zostało. Podobnie jest ze spuścizną Henryka Kotowskiego, który wciąż żyje i ma się dobrze, ale swoich negatywów z czasów pracy w Polsce na przełomie lat 60. i 70. nie ma od wielu lat.
Veriton
2014-05-10 17:06:51
Cóż, w takim razie wycofuję moją supozycję.
Veriton
2014-05-22 08:25:45
Wystarczy, do Niemena, dołożyć jeszcze jedną osobę, obie ubrać ;)
i cena natychmiast skacze na 2974 PLN
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

Fot. : Lidia Popiel
Rozmiar: 42 x 60 cm
Wersja: limitowana (100/100)
Obramowanie: bez ramki
Nośnik: Kodak PP Lambda
płyta typu dibond: tak - plexi
Zdjęcie z autografem: tak
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony