Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Gustaw Holoubek [*] 2008-03-06 - 2009-09-26 Markovitz 16 9039
Markovitz
2008-03-06 08:49:57
Poruszający monolog Gustaw Holoubka w filmie Jerzego Kawalerowicza "GRA" zrósł się z przesłaniem utworu "Dziwny jest ten świat" - wykorzystanym na początku tego filmu.

Z kolei fragment monologu Hamleta w wykonaniu tego znakomitego Aktora wykorzystano w programie "Znajomości" Jerzego Gruzy z piosenkami Niemena.

Ale jeśli chodzi o dokonania zawodowe Gustawa Holoubka to miał za sobą wiele bardziej znaczących kreacji aktorskich w filmach i teatrze. Do historii przeszła rola Konrada w inscenizacji "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka, która wywołała burzę polityczną w marcu 1968.

Dziś odszedł od nas Gustaw Holoubek, ale wierzę,że pamięć o Jego rolach pozostanie...
ratajczak bogdan
2008-03-06 09:12:18
Smutna widomość.
Jak zawsze, gdy umiera człowiek.
Zwłaszcza bliski tą bliskością pojmowania życia i sztuki, która łączy ludzi najbardziej.
Teraz będą wspomnienia i wiele pięknych słów, na które Gustaw Holubek zasłużył sobie, jak mało kto.
Markovitz nawiązał do dwóch epizodów łączących Go z Niemenem. Ja pamiętam telewizyjny koncert Raya Charlesa. Gustaw Holoubek wraz żoną Magdą Zawadzką siedział na widowni obok Czesława Niemena - też z żoną Małgorzatą.

(.)
ratajczak bogdan
2008-03-06 11:35:19
Senat uczcił chwilą ciszy pamięć Gustawa Holoubka - wielokrotnie wybieranego do Sejmu i Senatu.
W 1976 i 1980 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL. W 1982, po wprowadzeniu stanu wojennego zrzekł się mandatu. W latach 1989-1991 był senatorem I kadencji.

PPLSKIE RADIO program I - dzisiaj o godz. 20:10
nada jeden z ostatnich wywiadów, jakie Gustaw Holoubek udzielił, mówił m.in. o swoim rozumieniu roli aktora.
Mądre, przemyślane i głęboko erudycyjne wypowiedzi.
Następnie nadane zostaną archiwalne fragmenty słuchowisk i spektakli teatralnych, które przeszły do historii, jako wybitne role polskiej sceny teatralnej.
Nie muszę zachęcać.
Jedynie informuję i przypominam.

Jeden z wielu linków:
http://wiadomosci.onet.pl/1705499,11,1,1,,item.html

(.)
Ewa
2008-03-06 16:09:08
Dziś cały wieczorny program TVP Kultura poświęcony będzie Gustawowi Holoubkowi. Oprócz rozmów i wspomnień można będzie zobaczyć dwa filmy z jego udziałem :"Kompleks polski" i "Gangsterzy i filantropi".
roman
2008-03-06 17:11:56
W ubiegłym roku byłem na Jego "spotkaniu autorskim" w Teatrze Śląskim - intensywne przeżycie, choć z niektórymi wygłoszonymi wówczas ex cathedra opiniami mocno bym polemizował, lecz aktor genialny... Dla mnie jedną z Jego najlepszych KREACJI jest (oczywiście!) Woland w czteroczęściowym spektaklu TV. To najlesza inscenizacja powieści Bułhakowa ze wszystkich na świecie! Więc znów - NON OMNIS MORIAR...
ratajczak bogdan
2008-03-06 20:50:29
„Siedem minut z życia”

Ku pamięci Gustawa Holoubka

Rano
- Słuchałem Kisiela
Grał „Małą rapsodię”
Kilka minut uniesienia
Za moment
Wszystko uleciało
Komunikat:
„W nocy”
„z”/„na”
„zmarł G.H”
Dzień
– Myśli...
Wieczór
– Ostatni wywiad
Siedem minut
Dokładnie
Siedem
Minut
Tyle życia
W siedem minut
Noc
- Myśli...
Pewnie do
Rana
- Która krwawi[/b]


B.R.

(.)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-03-06 22:30:10
Najprostszymi srodkami wyrazu mozna przejsc do historii rownie dobrze , a moze nawet lepiej niz komplikujac to co sie tworzy .
Tadeusz
2008-03-07 06:56:32
Wyrosła mi nagle konkurencja. :wink: Gratulacje
Tadeusz
2008-03-07 15:07:29
Maska zasłoni wszystko:
uśmiech, myśli i rumieniec na twarzy
On grał w masce przeźroczystej.
Nie musiał niczego zasłaniać...
Ewa
2009-07-30 20:01:18
16 lipca br. w Białymstoku na placu przed Teatrem Dramatycznym odsłonięto pomnik Gustawa Holoubka. Pomnik odsłaniała żona, Magdalena Zawadzka, która podczas uroczystości powiedziała:
„Mimo że w moim życiu nastąpiła wielka pustka wraz z odejściem Gustawa, dzięki takiej uroczystości czuję się naprawdę szczęśliwa.”

Pani Magda rok temu odsłoniła również ławeczkę Holoubka w Międzyzdrojach (wtedy przyjechała razem z synem).
Wówczas tak mówiła:
„Cieszę się, że pomnik Gustawa właśnie wygląda tak prywatnie i niebohatersko. Gustaw Holoubek kpił z nadęcia, zadęcia i sztucznych ceremonii. Był skromny i dowcipny. Gdyby postawiono mu bohaterski pomnik na cokole, to by się śmiał. A w tym jest wiele człowieczeństwa i normalności. Ludzie będą mogli posiedzieć obok Gustawa i nie będzie sam.”

Szkoda, że nie wszystkie żony znanych artystów mają do odsłonięcia pomników męża właśnie takie, właściwe podejście…
ratajczak bogdan
2009-07-30 20:19:09
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2009-07-30 20:19:09 przez ratajczak bogdan
Ewa
Szkoda, że nie wszystkie żony znanych artystów mają do odsłonięcia pomników męża właśnie takie, właściwe podejście…

:arrow: Białystok. Pomnik Gustawa Holoubka odsłonięty
Cała notka informacyjna o odsłonięciu pomnika Gustawa Holoubka w Białymstoku i ławeczki w Międzyzdrojach - jakże na miejscu i ze wszech miar potrzebna - zbiegała niestety w tym kierunku.
Ewo, czy te ostatnie zdanie było potrzebne?
Uszanuj uczucia i postępowanie Pani Małgorzaty i nie wyrokuj proszę, co jest podejściem właściwym, a co takim podejściem nie jest.
To są wybory, które te owdowiałe kobiety podejmują same i nic nikomu do tego.
Pozwólmy, aby w wolnym kraju każdy czynił to, co uważa za stosowne i dla niego najlepsze.
Kto jest bez winy, niech rzuci kamień...

(*)
Ewa
2009-07-30 20:40:27
ratajczak bogdan
Ewo, czy te ostatnie zdanie było potrzebne?

Cóż, napisałam tylko o swoich odczuciach. Chyba też mam do nich prawo. Poza tym to nie ja wymieniłam imię pani Małgorzaty. :wink:
ratajczak bogdan
2009-07-30 20:51:39
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Tu zaś znajdziemy wiele zdjęć z uroczystości odsłonięcia pomnika Gustawa Holoubka w Białymstoku.

:arrow: Magdalena Zawadzka przy pomniku swego zmarłego męża.

(*)
Ewa
2009-07-30 20:58:36
Ławeczka według mnie jest ładniejsza niż pomnik. Widziałam ją z bliska w zeszłym roku i też posiedziałam sobie trochę obok pana Gustawa. :)
A tutaj Małgorzata Zawadzka z synem, Janem Holoubkiem podczas odsłaniania ławeczki:

Lawka_Holoubka_2661135.jpgLawka_Holoubka_2661135.jpg


A tu cała galeria.
ratajczak bogdan
2009-07-30 21:25:39
EwaŁaweczka według mnie jest ładniejsza niż pomnik.


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Zarówno pomnik jak i łąweczka są w porządku.
Nie robiłbym licytacji, bo zwyczajnie jest niepotrzebna.
Zaraz znajdzie się kolejny znawca sztuki rzeźbiarskiej i zacznie porównywać pomniki i ławeczki Holoubka i Niemena.
I dopiero zacznie się cyrk.
Dobrze, że są te trwałe i na chwałę postawione spiże, bo obaj artyści na nie zasłuzyli.

(*)
Ewa
2009-09-25 08:21:17
Romuald Juliusz Wydrzycki w innym topicu
Po dwutygodniowj nieobecnosci znalazlem w skrzynce pocztowej zaproszenie na 17 wrzesnia na Wspomnienia z niepamieci - promocja ksiazki G.Holoubka .

Ja również dostałam pocztą takie zaproszenie, na spotkaniu byłam i wyszłam z niego z podpisaną przez Magdę Zawadzka książką.
Warto było pójść, choćby po to, żeby posłuchać, jak pani Magda pięknie opowiada o tym, jakim człowiekiem i jakim mężem był Gustaw Holoubek i jakie jeszcze miał pozaaktorskie pasje.
Były również pytania do Magdy Zawadzkiej (większość z nich dotyczyła jej osoby) i długa kolejka po dedykacje w książkach.
Puszczono też dokument "Słońce i cień", nakręcony dwa lata przed śmiercią Holoubka przez jego syna, Jana (pokazywała to bodajże TVP Kultura zaraz po śmierci aktora).
Sama książka bardzo ciekawa, z mnóstwem archiwalnych zdjęć, opowiada o dzieciństwie i młodości Holoubka i jego drodze do aktorstwa.
Ewa
2009-09-26 08:49:53
Pisałam o książce Gustawa Holoubka, ale myślę, że warto też sięgnąć po wydaną w 1999r. książkę Magdaleny Zawadzkiej pt."Kij w mrowisko", gdzie znajdziemy takie oto zdjęcie małego Jasia Holoubka. :)

Niemen i Jaś Holoubek.jpgNiemen i Jaś Holoubek.jpg
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony