Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

III FRANCISZKAŃSKI RAPSOD PAMIĘCI CZESŁAWA NIEMENA 2007-01-23 - 2007-02-19 Warmuz Ryszard 7 3985
Warmuz Ryszard
2007-01-23 17:59:17
21 stycznia br. w kościele OO.Franciszkanów w Brodnicy odbył się III FRANCISZKAŃSKI RAPSOD PAMIĘCI CZESŁAWA NIEMENA.
Pierwsza część to projekcja multimedialna utworów Artysty z różnych okresów Jego działalności.
Druga to msza za ś.p. Czesława Niemena podczas której nie grał organista, lecz puszczane były odpowiednie utwory Niemena:
Pieśń na wejście - Raspod żałobny (pierwsza część)
I Czytanie - Terra deflorata,
Psalm - Amen
II Czytanie - Hymn o miłości,
Alleluja - Osiem błogosławieństw (fragment)
Kazanie - Epitafium dla Czesława Niemena bpa Zawitkowskiego,
Pieśń na ofiarowanie - Moja piosenka,
Komunia - Chrystus Pan się narodził, Mizerna cicha, Niechaj ci będzie synu człowieku, Sen końca i początku,
Pieśń na wyjście- Dziwny jest ten świat oraz Rapsod żałobny (część druga).
Większość z tych utworów można było zobaczyć na specjalnym ekranie.
Uczestnicy, to pokolenie pięćdziesięcio i sześćdziesięciolatków ze swymi dziećmi.
Była również ekspozycja wszystkich płyt Artysty oraz jego zdjęć.
Na zakończenie wielu uczestników podchodziło do mnie i stwierdzali, że takiego Niemena nie znali, mimo że są Jego fanami. Po raz pierwszy mogli usłyszeć utwory, których nigdy wcześniej nie słyszeli, chociażby kolędy. Byli zdumieni i zachwyceni, że Niemen wykonywał również muzykę "sakralną".
Pytali dlaczego tych utworów nie ma na płytach i ogólnie dlaczego tak trudno zdobyć Jego płyty.
Pragnę w tym miejscy serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy zechcieli podzielić się swymi zbiorami. Wierzcie mi, naprawdę było warto.
Byli tacy, którzy płakali słuchając ich.
Po utworze Dziwny jest ten świat rozległy się oklaski jako podziękowanie Czesławowi za to wszystko co wniósł w nasze życie.
matt
2007-01-25 10:17:36
Widac jak ktos bardzo chce to moze :D

szkoda jednak, ze tylko w Brodnicy odbywaja sie takie msze :cry:

W takim razie nie pozostaje nic innego jak tylko sie na taka msze wybrac :wink: (przydała by sie wczesniej jakas informacja o takim nabozenstwie).
Stach
2007-01-29 08:55:28
Do Warmuza Ryszarda . Podoba mi się projekt: mszy z utworami NIEMENA.Chciałbym coś podobnego zrealizowac w moim miejscu zamieszkania.Chętnie wysłucham rady jak to sprawnie zrealizowac aby nie wyważac ..otwartych drzwi.Czy jest to pomysł zastrzeżony kościoła oo. Franciszkanów z Brodnicy?
Markovitz
2007-01-29 09:37:59
Matt nie pozostaje nic innego jak tylko sie na taka msze wybrac (przydała by sie wczesniej jakas informacja o takim nabozenstwie).
No w tym roku- faktycznie zabrakło info.. :(

Stach Czy jest to pomysł zastrzeżony kościoła oo. Franciszkanów z Brodnicy?


Ryszardzie- potwierdź : Brodnica ma wyłączność * :idea:

W klasztorze wystarczy zgoda przełożonych a Ty Stachu musiałbyś mieć zgodę biskupa i samej Pani M.


P>S> Stachu : procedura quasi-beatyfikacyjna jest tam u o.Rysia na tyle zaawansowana, że nie ma już sensu ciągać Czesia przed ołtarze gdzieś na Pobrzeżu ...

* Wtedy obiecuję , że za rok przyjadę do Brodnicy i jeszcze namówię na uczestnictwo kolegów. Ze Stachem nie ma żartów!
Stach
2007-01-29 10:21:46
Markovitz
Matt nie pozostaje nic innego jak tylko sie na taka msze wybrac (przydała by sie wczesniej jakas informacja o takim nabozenstwie).
No w tym roku- faktycznie zabrakło info.. :(

Stach Czy jest to pomysł zastrzeżony kościoła oo. Franciszkanów z Brodnicy?


Ryszardzie- potwierdź : Brodnica ma wyłączność * :idea:

W klasztorze wystarczy zgoda przełożonych a Ty Stachu musiałbyś mieć zgodę biskupa i samej Pani M.


P>S> Stachu : procedura quasi-beatyfikacyjna jest tam u o.Rysia na tyle zaawansowana, że nie ma już sensu ciągać Czesia przed ołtarze gdzieś na Pobrzeżu ...

* Wtedy obiecuję , że za rok przyjadę do Brodnicy i jeszcze namówię na uczestnictwo kolegów. Ze Stachem nie ma żartów!
....Mark. jeszcze Ci ze zdziwienia nie raz..kopara opadnie! :)
Warmuz Ryszard
2007-02-02 14:18:58
Nie przypisuję sobie absolutnej wyłączności do tej mszy. Msza jest mszą i jak wiadomo spełnia określone cele i zadania. Organizując takową mszę myślałem przede wszystkim o s.p. Czesławie gdyż w Jego intencji ją sprawowałem, modląc się o zbawienie Jego duszy. Natomiast przy okazji otrzymali też Jego fani, którzy mogli zobaczyć wszystkie Jego płyty, wiele zdjęć oraz posłuchać Jego utworów.
Być może był to nowatorski pomysł, który nie wszystkim się może spodobać i na który nie wszyscy kapłani się zgodzą.
Mój się zgodził i sam był zachwycony.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2007-02-18 23:28:46
Gratulacje O.Klaudiuszu Bóg zapłać. To musiało być piękne i wzruszające. Cieszę się że mogłem choć trochę w tym dopomóc. :D :)
Tadeusz
2007-02-19 11:29:42
usunięty, bo pomyłkowo nie do tego działu wpisany został.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony