Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Lech Majewski 2019-11-24 - 2019-11-25 dzek 5 4265
dzek
2019-11-24 16:51:10
Mój ostatni post nie dotyczył Leszka Millera tylko Lecha Majewskiego.I jego wypowiedzi.Szkoda,że nikt tego nie zauważył.Wypowiedź jest sprzed lat,ale nie straciła nic ze swej aktualności. https://wpolityce.pl/kultura/258623-lec ... wac-sacrum
Darek Sieradzki
2019-11-24 18:28:11
A czy to jest faktycznie artykuł o kulturze lub sztuce?

Pan Majewski znajduje kilka przykładów które (przynajmniej po powierzchownej analizie) godzą w jego ideologię i na tej podstawie wieszczy upadek sztuki. Nie umie przy tym nawet trzymać się faktów: w Rotterdamie nie stoi żaden "św. Mikołaj w kształcie fallusa z jajami". Rzeźba Paul McCarthy'ego przedstawia Mikołaja (całkiem zwyczajnego) trzymającego w ręku choinkę przypominającą do złudzenia erotyczną zabawkę. Drwina z Świąt? A może jednak dosadna krytyka konsumpcjonizmu który kompletnie je zdominował?

Dla mnie język pana Majewskiego jest znacznie bardziej nienawistny i plugawy niż sztuka którą stara się zdeprecjonować. Bo przecież wypowiadane publicznie "gówno" i "jaja" to takie piękne słowa, w stylu starych mistrzów. Curate ipsum, panie Majewski.

DS
dzek
2019-11-24 19:02:06
"Nienawistny i plugawy język pana Majewskiego"?Czyżby?Najbardziej niszczy nasz język "poprawność polityczna".Czy naprawdę człowiek nie może mieć swojego zdania?Innego niż tzw" salony"?
Darek Sieradzki
2019-11-24 20:16:16
Nie wiem co ma tu do rzeczy poprawność polityczna? Piszę, że człowiek który "szuka piękna", mógłby zacząć te poszukiwania do siebie zamiast wylewać żółć prezentując całkowicie wypaczony obraz świata. "Cała kultura zmierza obecnie do tego by ubłocić, zmasakrować sacrum"? CAŁA kultura? Przepraszam, wystarczy choć trochę się ową kulturą interesować, żeby wiedzieć, że to nonsens (czy może raczej w tym wypadku "syndrom oblężonej twierdzy").
dzek
2019-11-25 07:46:31
Miałem już odpuścić,ale muszę.Przepraszam.Jak można napisać takie słowa?"Dla mnie język pana Majewskiego jest znacznie bardziej nienawistny i plugawy niż sztuka,którą stara się zdeprecjonować".W którym miejscu ów język jest taki plugawy?To forum czyta może parę tysięcy ludzi,a Doda na facebooku ma /sprawdziłem to przed chwilą/449 450 lików.Cóż można innego sądzić o tym świecie niż to ,co mówi Majewski?Najlepiej sprzedaje się skandal i seks.Sacrum, wiara jest wyśmiewana i utożsamiana ze skandalami w kościele.Prawdziwa sztuka to jest nisza.Króluje tandeta i kicz.Za parę lat i to forum zniknie .Nie mam złudzeń.
Darek Sieradzki
2019-11-25 16:03:49
OK, dla Ciebie świat jest brzydki. Co robić, przykro mi.

Z mojego punktu widzenia (przynajmniej jeśli chodzi o kulturę i sztukę, bo o tym mówimy na forum) - piękny jest ten świat. Praktycznie codziennie po pracy odkrywam 2-3 współczesne płyty. Najczęściej są po prostu dobre, nierzadko są wręcz wybitne (Michael Kiwanuka?). Chodzę na koncerty kiedy się da, choć mniej mnie już dziś kręcą klimaty rockowe - wolę jazz, muzykę improwizowaną, nietypowe zestawienia gatunków (choćby Bastarda Trio. Zespół ma dwa lata, wykonuje własne interpretacje muzyki średniowiecznej, chrześcijańskiej, chasydzkiej i każdy jego koncert to fantastyczne przeżycie.)

Jedyna klęska na tym polu jaką widzę, to klęska urodzaju. Nigdy nie posłucham, przeczytam ani nie obejrzę wszystkiego co warto poznać. Życia na całe bogactwo światowej sztuki nie wystarczy.

ps. Materiały poglądowe:
https://www.youtube.com/watch?v=fb_S4aWI6Og
https://www.youtube.com/watch?v=4XLqMJCKG7w
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony