Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Msza św. za ś.p. Czesława NIEMENA 2005-11-25 - 2006-06-15 Warmuz Ryszard 23 9862
Warmuz Ryszard
2005-11-25 11:01:23
Wiele zostało napisane na temat muzyki Mistrza, ale czy ktoś mógłby zaproponować. które z Jego utworów można by wykorzystać podczas mszy zamiast tradycyjnej muzyki. Jestem właśnie w trakcie doboru muzyki do takiej mszy, która odbędzie się 15 stycznia w Brodnicy.
Ewa
2005-11-25 12:46:22
Myślę, że na tej mszy powinny znależć się utwory Terra Deflorata i Różaniec, bo to takie pieśni-modlitwy, może jeszcze Spojrzenie za siebie , też bardzo piękny i mądry tekst.
Piotr Starzyński
2005-11-25 15:49:27
Dodałbym jeszcze:
"Nim przyjdzie wiosna",
"Aerumnarum plenus",
"Marionetki",
"Com uczynił"
i oczywiście "Spodchmurykapelusza"
Możnaby wymieniać...
Gratuluję pomysłu i pozdrawiam
Życzę powodzenia.
Piotr S.
bitels
2005-11-25 19:07:14
"Bema pamięci...", "Epitafium pamięci Piotra".
Markovitz
2005-11-25 20:24:52
Edytowany 7 raz(y), ostatnio 2005-11-25 20:24:52 przez Markovitz
Piękna Inicjatywa.

Myślę, że w oprawie muzycznej nie powinno zabraknąć czegoś z Biblii np. Hymnu o miłości św. Pawła lub Psalmu...

A może Ktoś powinien zaśpiewać na żywo ..np. jeden utwór na Mszy, a po Mszy krótki recital. Może J.Perlik Edzie, hę ?
Jak to przemyślę dam znać ks. Ryszardowi na p.w.

P.S. Taka Msza przyciągnie nawet niedowiarków :D
Ale jeśli Ks.Ryszard uwzględni wszystkie propozycje, to Muzyka będzie brzmiała 7 godzin * [/b] :o

*Edit : Na wszelki wypadek w związku z Waszymi propozycjami "troszkę wydłużyłem czas" :wink:
Ewa
2005-11-25 21:00:30
Może jeszcze wspominana niedawno Pieśń Wernyhory z wplecionym fragmentem Mojego Testamentu, myślę, że pięknie by to zabrzmiało na mszy.
Warmuz Ryszard
2005-11-26 05:54:09
Dziękuję za wszelkie sugestie i zainteresowanie. Pierwsza taka msza za ś.p. MISTRZA odbyła się już w styczniu i muszę przyznać, że lud był zachwycony. Na zakończenie zabrzmiał "Dziwny jest ten świat " podczas którego wszyscy na stojąco oddali hołd Mistrzowi. Była też skromna wystawa zdjęć i płyt Mistrza. Wielu było zaskoczonych widząc tyle płyt. Sądzili, że Niemen nagrał kilka płyt /tych pierwszych/. Większość płyt widzieli po raz pierwszy. Co ciekawe, wspominali bardzo serdecznie koncert Mistrza jaki odbył się przed wielu laty w Brodnicy. Coraz częściej spotykam się z prośbą aby taka msza ponownie się odbyła w drugą rocznicę Jego śmierci.
Andrzej Mróz
2005-11-26 07:05:15
Wydaje mi się, że bardzo ciekawym utworem o wielkiej wymowie duchowej, porównywalnej z Hymnem o Miłości, jest Pielgrzym Cypriana Norwida. Pielgrzyma można odczytać jako tekst pełen miłości i tęsknoty za utraconą ojczyzną, ale można go też odebrać jako przesłanie najgłębiej pojmowanej duchowości. Innymi słowy uwypukla on duchową stronę życia, wynosi ją ponad wszechobecny wśród ludzi materializm.
Warmuz Ryszard
2005-11-28 21:38:19
Przy okazji propozycji za które serdecznie dziękuję zostałem rozszyfrowany i dopisano ks. Tak jestem kapłanem zakonnym - franciszkaninem O.Klaudiuszem. Jak widać nawet wśród zakonników są fani NIEMENA.
A jeśli i dzie o niedowiarków to zapewne i oni przyjdą na tę mszę podobnie jak uprzednio, ale wszyscy są mile widziani.
Co do czasu to oczywiście nie może ta msza trwać godzinami, co najwyżej 70 minut - wyjątkowo z racji charakteru i okazji.
Elżbieta Purzyńska
2006-01-01 23:52:20
Jestem managerem zespołu muzycznego"Projekt Niemen".19 listopada 2005 w Katedrze Marii Magdaleny we Wrocławiu odbył się koncert zespołu.Chętnie nawiążę kontakt.Być może kiedyś w Brodnickim kościele znajdzie się czas i miejsce na przypomnienie tych magicznych, prawdziwych wartości zawartych w twórczości Mistrza.
Dokładnie 17.01.2006. ten koncert grany będzie w Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.
pozdrawiam. ela.
Markovitz
2006-01-15 22:47:18
Oto za zgodą Ryszarda - fotka p.Ewy Wojciechowskiej z wystawy w Kościele w Brodnicy, urządzonej przez tajemniczego Mnicha o Wielkim Sercu 8) .
Były tam nawet trofea w postaci "złotych płyt" :wink: ; materiałów prasowych, rarytasów filatelistycznych i książek też nie zabrakło.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Edit 21 01 2006 : Nie wiem czemu , ale Ryszard zdał relację w nowym wątku . Może nie chciał tu zbierać szczęk :o , które podobno masowo opadały brodniczanom na widok kolekcji :twisted:
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-13 16:06:59
Andrzej MrózWydaje mi się, że bardzo ciekawym utworem o wielkiej wymowie duchowej, porównywalnej z Hymnem o Miłości, jest Pielgrzym Cypriana Norwida. Pielgrzyma można odczytać jako tekst pełen miłości i tęsknoty za utraconą ojczyzną, ale można go też odebrać jako przesłanie najgłębiej pojmowanej duchowości. Innymi słowy uwypukla on duchową stronę życia, wynosi ją ponad wszechobecny wśród ludzi materializm.
a propos materializmu polecam "Larwe"
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-13 16:11:34
Warmuz RyszardPrzy okazji propozycji za które serdecznie dziękuję zostałem rozszyfrowany i dopisano ks. Tak jestem kapłanem zakonnym - franciszkaninem O.Klaudiuszem. Jak widać nawet wśród zakonników są fani NIEMENA.
A jeśli i dzie o niedowiarków to zapewne i oni przyjdą na tę mszę podobnie jak uprzednio, ale wszyscy są mile widziani.
Co do czasu to oczywiście nie może ta msza trwać godzinami, co najwyżej 70 minut - wyjątkowo z racji charakteru i okazji.
polecam "Zezowata biede"
gasket
2006-06-14 13:06:19
stan.i.slaw N.AE.polecam "Zezowata biede"
a dlaczego akurat to?
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-14 16:02:57
gasket
stan.i.slaw N.AE.polecam "Zezowata biede"
a dlaczego akurat to?
gdy przeczytasz lub przypomnisz sobie tekst wnet się domyślisz
gasket
2006-06-15 12:30:46
stan.i.slaw N.AE.
gasket
stan.i.slaw N.AE.polecam "Zezowata biede"
a dlaczego akurat to?
gdy przeczytasz lub przypomnisz sobie tekst wnet się domyślisz
Jakis ty enigmatyczny! To ja sie mam wysilac, zeby zrozumiec o co Ci chodzilo? Jak Ty w tym kontexcie zrozumiales to o co z kolei Niemenowi chodzilo? Zadanie ponad sily zwyklego czlowieka...

Pozwole sobie wiec przeprowadzic moja interpretacje. Text przytocze w Twoim wlasnym "tlumaczeniu"
stan.i.slaw N.AE."nie wypatrujmy /falszywych bogow/pominmy brednie i teologow"...to NIEMEN wykrzyczal nam prawde jeszcze dlugo przed papiezem
To razem z kontextem (zakonnik, msza, etc) pozwala mi podejrzewac, ze przypuszczasz atak na kler, klechy, Kosciol RC* (*niech kazdy wybierze sobie odpowiednie slowo w zaleznosci od wlasnego swiatopogladu). Rozumiem niechec w tym kierunku, byla przeciez inkwizycja i wojny krzyzowe (w ktorych Europa przetrzepala troche tyleczek Arabuskom i ktorych jest nam teraz strasznie zal, ze tacy byli biedni; a oni odplacaja terroryzmem i cyrk trwa nadal...)

Upowaznia Cie do tego takze fragment piosenki Niemena "pominmy brednie i teologow". Ale tutaj obydwaj musimy byc ostrozni!
Bo w tak powaznych spekulacjach, pierwszym krokiem musi byc wlasciwe zrozumienie poszczegolnych wyrazow. Potem nalezy zrozumiec znaczenie danego slowa a nastepnie jego znaczenie w kontexcie sasiadujacych slow. Potem znowu tresci jakie ten zespol slow niesie. I tak dalej, az stoczyc sie przyjdzie do jakiej-takiej analizy.

Na razie nie spelniamy pierwszego warunku, bo w piosence slyszymy rozne wyrazy. Ja zamiast "i teologow" slysze "ideologow".

Oczywiscie jeszcze sie taki nie urodzil, ktory by poprawnie wszystkie slowa spiewane zrozumial. Ja sam bardzo dlugo rozumialem na aerolicie "i wale w niebo glowa", wyobrazajac sobie podskakujacego w wiezieniu czterech scian artyste, ktory co pewien czas uderza glowa w niebo.

Tak sobie wiec pownioskowalem i do niczego nie doszedlem.
gasket
Andrzej Mróz
2006-06-15 13:13:05
Gasket napisał;
Bo w tak powaznych spekulacjach, pierwszym krokiem musi byc wlasciwe zrozumienie poszczegolnych wyrazow. Potem nalezy zrozumiec znaczenie danego slowa a nastepnie jego znaczenie w kontexcie sasiadujacych slow. Potem znowu tresci jakie ten zespol slow niesie. I tak dalej, az stoczyc sie przyjdzie do jakiej-takiej analizy.


....."aż stoczyć się przjdzie do (.......) grobu"

"pomińmy (więc) "brednie ideologów.""
Ewa
2006-06-15 13:16:58
gasket
... w piosence slyszymy rozne wyrazy. Ja zamiast "i teologow" slysze "ideologow".

No i dobrze słyszysz, chodzi właśnie o brednie ideologów.
Ewa
2006-06-15 13:20:29
Widzę, Andrzeju, że byłeś szybszy. :)
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-15 13:53:28
...traktuje tylko i wyłącznie to co mówił,pisał Wielki Artysta CZESLAW NIEMEN,choćby na łamach "Tylko(teraz) rock"w swojej rubryce "Pantheon" w wywiadach,wypowiedziach etc. .Przez co poznałem m.in. jak rozumieć boga(Niemen okreslił to mianem Natury)nie interesują mnie spekulacje na temat co się kryje za danym słowem,a co gorsza szukaniem zastępczych słów pod kątem własnego ego ,Niemen jasno stawiał sprawę więc nie mam zamiaru poprawiać Mistrza(jak czynią inni).Gdy skradziono Mu żółtą furgonetkę,Niemen wyrażnie napisał,że nie wykluczone iż dokonał to polak-katolik,w której były cenne urządzenia wykonane przez Jego przyjaciela p. Palacza.Nie prowadzę żadnych ataków na żadne osoby,instytucje,wspomnę również o tym ,że Niemen napiętnował,alkoholizm,glupotę,kłamstwo,epigoństwo,złodziejstwo itd.A wspomnę,że z wielu artystów Jego wybrałem,gdyż wiedział i stosował zasadę m.in. nie-nie,tak-tak,ważnym dla mnie powodem był fakt ,że moi rodzice również pochodzili z kresów,dlatego rozumiem Go jako slowianina i wszystko co się z tym wiąże ,choćby odczucia Antoniego-ojca Jego na ziemiach tzw,odzyskanych,my też tu 1947r. zostaliśmy wyrzuceni z własnego domu,Niemen swoje 19 lat tam spędzone też wspominał itd,itd.Dlatego NIEMEN będzie ze mną do końca moich dni,jest pryzmatem przez który patrzę na realny świat.
Ewa
2006-06-15 14:15:21
Stan.i.slawie, w tym jednym poście zawarłeś tyle różnych informacji, że nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe. Nie interesuje Cię, co kryje się za danym słowem. Wydaje mi się, że każde cytowane tu słowo ma istotne znaczenie i dlatego zależy nam na tym, żeby dokładnie je przytaczać. Nikt z nas nie ma zamiaru poprawiać Mistrza.
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-15 14:19:38
EwaStan.i.slawie, w tym jednym poście zawarłeś tyle różnych informacji, że nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe. Nie interesuje Cię, co kryje się za danym słowem. Wydaje mi się, że każde cytowane tu słowo ma istotne znaczenie i dlatego zależy nam na tym, żeby dokładnie je przytaczać. Nikt z nas nie ma zamiaru poprawiać Mistrza.
Ewuniu!,owszem ,że interesuje idzie mi o to że jak Niemen napisał np. gigantokleptomania to tak je przyjmujmy a nie wyszukujmy innych wygodniejszych
gasket
2006-06-15 14:40:31
stan.i.slaw N.AE.jak Niemen napisał np. gigantokleptomania to tak je przyjmujmy a nie wyszukujmy innych wygodniejszych
No wlasnie! Jak spiewal "ideologow" to nie wmawiajmy ze spiewal "i teologow".

Jak mu zaczniemy jeszcze wyrazy zmieniac w tych jego i tak pogmatwanym filozofowaniu to tak sie pogubimy, ze sami nie bedziemy wiedzieli jak sie nazywamy.
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-15 14:45:08
gasket
stan.i.slaw N.AE.jak Niemen napisał np. gigantokleptomania to tak je przyjmujmy a nie wyszukujmy innych wygodniejszych
No wlasnie! Jak spiewal "ideologow" to nie wmawiajmy ze spiewal "i teologow".

Jak mu zaczniemy jeszcze wyrazy zmieniac w tych jego i tak pogmatwanym filozofowaniu to tak sie pogubimy, ze sami nie bedziemy wiedzieli jak sie nazywamy.
zobacz jak autor książki"Kiedy się dziwić przestanę"-radoszewski,wprowadza swoje pomysły,co o tym sądzisz? i jeszcze jedno nie ciągnijmy tego tematu"teo..." dalej,dobrze
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony