Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

NIEMEN A RAP 2005-08-10 - 2017-06-07 Tadeusz 31 20389
Tadeusz
2005-08-10 14:33:36
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2005-08-10 14:33:36 przez Tadeusz
Niemen nie lubił i nie cenił rapu- muzyki z rynsztoków Harlemu (ja ją tak nazywam). Moje zdanie na temat tej "gałęzi sztuki" jest identyczne. Pozwoliłem sobie zatem zamieścić mały żarcik literacki , który kiedyś wymknął mi się spod pióra-całkiem niepostrzezenie.

Krótka ballada o hiphopowcach

Stoi pajac i łapami wymachuje,
on jest artystą , on rapuje.
I ubranko ma za duże,
taka moda w pop-kulturze

hip-hop, hip-hop

Krótkie frazy wypowiada,
w song-protesty je układa.
I nie może być bez bluzgu,
trzeba przecież użyć mózgu.

Hip-hop, hip-hop

W oknach już od rana
brzęczy muzyka gadana.
W telewizji na ekranie
widać wielkie rapowanie.

Hip-hop, hip-hop

W radiu wszędzie są raperzy
każdy z nich wysoko mierzy.
Jeden więc napisał dziś na murze,
że jest ważny w pop-kulturze

Hip-hop, hip-hop


TW luty 2004
bitels
2005-08-10 18:33:17
No, Taduesz - masz talent ! Wierszyk "spoko" :D
gasket
2005-08-11 15:18:35
-
dobrze ze fanowie hiphopu nie czytuja tego forum
dorwaliby i - w najlepszym wypadku - skopali buciorami - nie tylko slowem zlym

ja lubilem muzyke z rynsztokow harlemu - jazz blues soul funk - moze mniej gospel
ale na spacer nie wybralbym sie tam dobrowolnie
gasket

niektore z powyzszych slow pochodza z piosenki polskiego zespolu - ktory pate lat temu serdecznie mnie ubawil swoimi plytami
Ewa
2005-08-12 20:20:43
Czytałam, że sample z utworów :N: -a wykorzystywały niektóre grupy hip-hopowe, jak np. Wzgórze Ya-Pa 3 czy Slums Attack. Nie sądzę, żeby prosiły Go o zgodę, tak jak uczynił to Chemical Brothers. Ciekawa jestem, jaki był stosunek :n: -a do takich działań, nie wierzę, żeby był całkiem negatywny.Myślę, że :N: był bardziej pobłażliwy dla młodych twórców odkrywających Jego nagrania, ale może się mylę. Może ktoś wie coś więcej na ten temat?
Markovitz
2005-08-12 21:36:36
Powody niechęci Niemena do niektórych trendów sceny hip-hopowej były dwojakie,tj. wulgaryzmy w tekstach i prostackie rozwiązania (najczęściej jeszcze zapożyczone) w warstwie muzycznej. Niemen podkreślał ,że korzenie tej muzyki wyrastają z kultury muzycznej Ameryki ,a śladów rapu można się dopatrywać już u J.Browna, Otisa Reddinga i Wilsona Picketa.
Kiedy schodził na grunt krajowego rapu (a później hip-hopu) i przyszło Mu oceniać konkretnych wykonawców, to nie był już takim strasznym purystą. On po prostu kochał Dobrą Muzykę. I tak np. w programie wigilijnym MTV Classic skomplementował sztandarowego przedstawiciela tej sceny, nagrywającego pod pseudonimem O.S.T.R. "Człowiek mnie poraził. Coś niesamowitego!"- to słowa :n: po obejrzeniu teledysku "Kochana Polsko",w którym (a jakże!) nie zabrakło mocnych słów, ale użytych z jakimś sensem.

Ewa...sample z utworów :N: -a wykorzystywały niektóre grupy hip-hopowe, jak np. Wzgórze Ya-Pa 3 czy Slums Attack

Właśnie Wzgórze razem z formacją Warszafski deszcz (sorry- tak to się pisze :wink: ) firmowało nagranie "Ja mam to co ty" (podkład "Snu o W-wie" pochodził z winylowej płyty The Best of :n: ).
Natomiast Slums Attack (w składzie z Peją) zwrócił się do :N: o zgodę i .. jej nie dostał, w związku z czym loopy pochodzące z płyty Katharsis zostały (uważaj Gasket!) usunięte z utworów przeznaczonych do oficjalnej publikacji .
Poza przytoczonym w moim poprzednim poście wyjątkiem Niemen wcale nie był pobłażliwy w stosunku do procederu podkradania Jego patentów... Kończyło się na konkretnej rozmowie z takim gostkiem. Wspomniany O.S.T.R. w jednym z utworów z ostatniej płyty zawarł zdanie, że Niemen mieszka w naszych sercach .. jak Elvis (w Stanach) 8)
Prawda , że ładne ?

P.S. W niektórych kioskach jest jeszcze do nabycia numer pisemka Hip-hopowego ze zdjęciem chłopaków tańczących na głowie przed Papieżem :), zaś w środku artykuł o :N: (in memoriam) autorstwa Hirka Wrony .
gasket
2005-08-15 15:30:45
- trudny temat - bo muzyk nie moze byc publicznie obiektywny w stosunku do muzyki nie-swojej czy swojej
wrecz przeciwnie - musi reklamowac - swoja muzyke

artysci musza byc czuli na punkcie kasy - jak sie bedzie chwalilo hiphop to ludzie beda hiphop kupowac - a nie tworczosc oryginalnego artysty

sprytnie to zrobil nae w tym poleconym mi przez bitlesa wywiadzie - powiedzial ze gral techno w latach 70
nie odgrodzil sie od wspolczesnego techno - a jeszcze zareklamowal siebie i swoje stare nagrania

bardzo sympatycznie-gasket
gasket
2005-09-01 16:20:11
nie zrazony obelgami szykanowaniem zamykaniem i usuwaniem moich postow pozwole sobie czlapac dalej podazajac sladem innego znamienitego samotnika
i mocna wierze w to ze wystapienia moje beda dla przyszlosci przedswitem uwolnienia - i wtedy docenione zostana - moze juz przez pozne wnuki

ale do rzeczy - czyz nie jest niekonsekwencja w stosunku do nauki mistrza wysmiewanie hiphopu?
nae chodzilo o wolnosc - np wolnosc stroju - ale gdy zrownal garnitur ze swoim kubrakiem nie chodzilo przeciez o kubraki -
wiec teraz pozwolmy mlodziezy nosic gacie opadle do kolan i kapiszony na glowach - bo w czym to smieszniejsze od niemenowego kubraka kapelucha czy profesorskiego krawata

nie ma sie z czego smiac - bo moze wysmiewamy geniuszy przeszlosci -
pa pa - gasket
bitels
2005-09-02 12:57:32
To forum o :N: (nae) a nie hip hopie. Takie porówniania więc, nawet ubrań, nie bardzo chyba pasują.
Tadeusz
2005-09-07 13:08:55
Panie GASKET
Pisze Pan dla samego pisania, i jeszcze te Pańskie wynalazki interpukncyjne.... .
Do nieusłyszenia, panie GASKET !!!!
gasket
2005-09-07 15:03:32
Tadeuszi jeszcze te Pańskie wynalazki interpukncyjne....
interpunkcja - tak - faktem jest ze naduzywam myslnika - to od myslenia - za duzo mysle

nie chce sie tu z nikim awanturowac - ale nie zgadzam sie z teza tego postu - i wierszykiem

niemen nie chcial nosic krawata - zalozyl kubrak - ani tego sam nie wymyslil ani dlugich wlosow

a mlodzi teraz tez nie chca nosic krawata - zakladaja kaptury i wymachuja rekami jak rapuja - niemen za to rece - rozkladal

i tak jak niemen mial racje kilkadziesiat lat temu - tak mlodzi maja racje dzisiaj

bo mlodzi zawsze maja racje
i bastek!
Tadeusz
2005-09-07 20:30:53
Panie GASKET
Dziewanny ( taki kwiat - Panie Gasket) a nie "gdzie wanny"
matt
2005-09-09 16:53:29
wiersz (tym razem jednak nie autora postu), a wlasciwie to fraszka. chyba nie do konca pasuje do tematu na tym forum, ale cos mnie podkusilo zeby go tu umiescic:

Pytał głupi mądrego: " Na co rozum zda się?"
Mądry milczał; gdy coraz bardziej naprzykrza się,
Rzekł mu: 'Na to się przyda, według mego zdania,
Żeby nie odpowiadać na głupie pytania".

p.s.
w celu uzupelnienia: fraszka jest autorstwa Ignacego Krasickiego
gasket
2005-09-12 11:28:08
-
to fraszka

a ja z liceum pamietam powiedzenie nauczycieli -
nie ma glupich pytan - sa tylko glupie odpowiedzi
Tadeusz
2005-09-12 18:42:58
Proszę Cię Darku, zmknij ten post bo dyskusja tu podejmowana staje się bełkotem i idzie na manowce. Dalsze jej kontynuowanie nie ma sensu.
Bardzo mi przykro, że to ja sprowokowałem , choć nie było to moim zamairem, cały ten "jarmark".
Markovitz
2005-09-12 19:47:56
Tadeusz dyskusja tu podejmowana staje się bełkotem

Panowie ,spokojnie -nie ma co tragizować - z tego bełkotu wysmażyć można sztandarowy tekst hip-hopowy i hejże z tym na jarmarki :twisted:

A z raperów starej szkoły :N: podziwiał w wywiadach Hankę Bielicką :P
gasket
2005-09-13 15:03:46
-
skorzystam z okazji i jeszcze przed zamknieciem tego tematu polece do przeczytania lekture recenzji plyty nae katharsis na str wersalka.pl

recenzja wysmazona zostala przez zafascynowanego niemenem mlodzienca - i przyrownuje on tam nae wlasnie do artysty hiphopowego

dla mnie tak samo byl artysta hiphopowym - jak i techno gral w 70tych - ale cenie sobie zdanie mlodziezy - tak go moze teraz widza
dziwne - ale najwazniejsze ze sluchaja staroci - jednak troche mi ich szkoda

hiphip-gasket!
Domin189
2005-10-27 14:57:59
Rap...

Tak się składa, że w ten muzyce siedzę. Siedzę od 4-5 lat. Wnioski? To muzyka dla bezmózgów. Przeważnie (aby nie urazić niektórych wykonawców i odbiorców). Sam 'rapuję' i grywam już pierwsze koncerty. Poznawszy muzykę Niemena, poznałem prawdziwe dźwięki, a nie wystukiwane na klawiaturze midiczne loopy itp.

Nie potępiam rapu, ale wolę muzykę Niemena.
Chyba zedytuję ten post później, bo coś mi się tu nie klei ;P
gasket
2005-10-28 15:54:00
Domin189Rap...coś mi się tu nie klei ;P
po piatkowym obficie zakrapianym lanczu tez mi sie nic nie klei

5 lat siedziec w muzyce dla bezmozgow - po co? - dla kasy? - dla przyjemnosci? - dziewczyn? - bo modna?
moze jak sie jest czarnym - to dla tradycji

co zlego w loopach - nae tez zapetlal sobie tasmy - kiedy gral jeszcze techno 30 lat temu...
najgorsze ze i glowka mie zaczyna napie$%^&*
co bys polecil z rapu do posluchania?
piszesz o rapie czy o hiphopie?
sluchalem kiedys nagly atak spawacza - co tam u nich slychac?
guinnet
Domin189
2005-12-12 18:25:58
Powrót mistrza :wink:

Zasadnicza między hip-hopem a rapem jest taka, że Hip-Hop to kultura. Całokształt. W skład Hip-Hopu wchodzi Rap (czyli gadanie pod podkłady), Turntablism (Dj'e), Breakdance (taniec-połamaniec :wink:) i Graffiti.

Rap w Polsce jest w kiepskiej kondycji. W ogóle, bez porównania do amerykańskiego, czy chociażby francuskiego. Siedzę w tym rapie, i siedzę - i co? Robię to, bo kiedyś miałem śliczny głos i mogłem śpiewać. A teraz, po mutacji już tak nie potrafię... W pewnym sensie chcę się spełnić w tym kierunku muzycznym.

Chcecie poznać RAP, który szanuję?

http://www.deep.muzyka.pl - Deep, człowiek z Poznania; jego płyta "We mnie" jest moją ulubioną płytą rapową
http://www.memento.aq.pl - chłopaki z Memento wydali nielegal "Uważaj?!" i... na tym chyba koniec, skład się rozpadł

Do innych wykonawców, których utwory przyswajam i trawię należą RR Brygada, Reprezentanci z Ognika, Niczego Sobie, Def217, Kobra, ZDN, Bez Dygresji, MałyTS...

Wszyscy w/w wykonawcy pochodzą z Poznania (albo przynajmniej z Wielkopolski, nie znam ich na tyle, żeby stwierdzić jednoznacznie ;P)

Wkrótcę napiszę tu coś jeszcze ;) Może opiszę 'rap', który słucham, żebyście moi Państwo mieli jakiś obraz młodzieży dzisiejszej :P

http://www.hip-hop.oborniki.wlkp.pl (chwilowo niedostępna)
http://hiphop.oborniki.w.interia.pl (zastępcza dla tej wyżej :P działa)
Tadeusz
2007-06-19 07:51:12
Niedawno oglądałem na DVD migawki z wizyty Niemena w 1990 r. w nieistniejącej już wrocławskiej prywatnej telewizji ECHO. Zapytany o rap, odpowiedział pytaniem: czy to chodzi o te opowieści ? Z intonacji wyraźnie można było wyczytać, że nie robi na Nim ten gatunek muzyki specjalnego wrażenia.
Markovitz
2007-06-19 16:08:31
Znam ten wywiad. Tak było w roku 1990.
Natomiast w grudniu 2002r. w specjalnym programie MTV Classic :N: po obejrzeniu i wysłuchaniu utworu OSTRego powiedział, że Człowiek Go poraził i musi przewartościować swoje poglądy na temat muzyki hip-hopowej.
Przyszło to tym łatwiej, iż O.S.T.R. ma gruntowne wykształcenie muzyczne i świetną dykcję.
"Coś niesamowitego" - rzadko spotkałem się z równie emocjonalną recenzją Czesława.

Niemen pojawił się już kilkakrotnie w wypowiedziach i utworach OSTRego , który ostatnio koncertował .. we Wrocławiu. Zobaczcie jak skłonił publiczność do oddania hołdu Czesiowi 8)
Tadeusz
2007-06-19 16:21:19
Marek napisał, cytując Niemena:
powiedział, że Człowiek Go poraził i musi przewartościować swoje poglądy na temat muzyki hip-hopowej.

No właśnie, stosunek Niemena do rapu ? - Nie jest chyba jednoznaczny.
Mimo, że Niemen jest moim idolem, to nie idę na oślep za Jego gustem i konsekwentnie podtrzymuję swój pogląd na temat rapu, wyrażony w żarciku literackim, umieszczonym na otwarcie tematu.
Tadeusz
2007-06-19 17:12:00
Marek napisał:
"Coś niesamowitego" - rzadko spotkałem się z równie emocjonalną recenzją Czesława.

Jeżeli masz, Marku, to na DVD, to z pokorą wdzienę szaty pokutne i na kolanach przebieżę szmat drogi, aby pod połami płócien starganych DVD owo do Wrocławia dostarczyć i Mieszczanom grodu tego pokazać :lol:
Markovitz
2007-06-19 18:23:11
Post edytowany

Wracając do tematu: gdzieś przeczytałem, iż pierwszym polskim raperem był.. Marek Grechuta, bo tak pięknie i rytmicznie melodeklamował...
Domin189
2007-06-27 17:46:29
Drodzy forumowicze...

przeglądając portal "Wrzuta.pl" pod hasłem "Niemen" znalazłem:
http://www.wrzuta.pl/audio/wuu6NRr0E3/niemen_mp3

...i nie wiem co począć :shock:
Tadeusz
2007-06-27 17:51:55
No właśnie - opowieści. :lol: :lol: :lol:
Sympatyczne, ale grafomanskie i naiwne.
Domin189
2015-09-06 15:58:04
Trochę się rumienię czytając swoje posty sprzed 10 lat :oops: Przepraszam, że odkurzam stary temat, ale trafiłem ostatnio na coś naprawdę ciekawego.

https://www.youtube.com/watch?v=ZKHQtS-mATU

w podkładzie piosenki "Wiem od Niemena" wykorzystano fragmenty największego przeboju Niemena, "Dziwny jest ten świat". Muszę przyznać, że bit [w slangu raperów - podkład muzyczny] bardzo mi się podoba :D Tekst też nie jest najgorszy, choć nie jest to ten rodzaj przekazu, którego poszukuję w szeroko pojętej sztuce muzycznej ;-)

Dla kpiącego z rapu TW mam trzy propozycje (niezwiązane z Niemenem):

Mes - "Będę na działce" https://www.youtube.com/watch?v=qpa-glwbZ5E
Eldo - "Noc, rap, samochód" https://www.youtube.com/watch?v=f90UUMAcTSw
Łona i Weber - "To nic nie znaczy" https://www.youtube.com/watch?v=_6HCOgTc5r4

Cała powyższa trójka pisze ciekawe teksty, które - podejrzewam - mogłyby odmienić zdanie Niemena o rapie ;-) Komentarze mile widziane!
Tadeusz
2015-09-06 17:04:30
Ja w przeciwieństwie do Dominika nie wstydzę się tekstów sprzed laty na temat rapu. Dalej podchodzę do tej "muzyki" z dystansem i rezerwą. A zaprezentowane przez Dominika kawałki są jednymi z dziesiątków tysięcy nierozróżnialnymi rymowankami. Teksty może i ciekawe, ale monotonia muzyczna zniechęca do wsłuchiwania się w nie, więc ich nie słuchałem i chyba nie ma bodźca, który by mnie zmobilizował do wsłuchiwania się teksty rapowe. Za to sam napisałem tekst rapowy. Wystarczy do tego byle jaki bit i mamy "arcydzieło"

Chicago, Chicago moje - tekst rapowy

Świat jest bardzo mały, trzeba na nim w tłoku o byt walczyć dzień cały.
Męczy mnie codzienne chodzenie do pracy, wiejmy do USA rodacy.
Tam prawdziwa jest Ameryka, nikomu życie bez sensu nie umyka.
Losem emigrantów kierują czary - szerokie drogi, światła i dolary,
Wszędzie komercja i polityka, aż dech od nadmiaru wrażeń zatyka.
Kupuj bilet lotniczy, najlepiej na Airbusa, lot takim wehikułem to wielka pokusa.
Skrzydłami nad Polską powachluje, za osiem godzin w Chicago wyląduje.
Na lotnisku, po kontroli paszportowej, dadzą Ci do centrum taxi, żebyś bracie
po drodze z radości nie narobił w gacie.
Chipa pod skórę wszyją, nic w tym dziwnego, żebyś przypadkiem nie wstąpił do gangu ulicznego.
Socjal też przydzielą drogi kolego, parę miesięcy będziesz zupkę spożywał
i uroków Chicago każdego poranka zażywał.
Chicago, Chicago moje, tu spędzę resztę życia z mą dziewczyną we dwoje.
Z biedy się szybciutko wykaraskamy, kupimy na przedmieściach domek z ogrodem,
a do centrum miasta dojeżdżać będziemy wielkim srebrnym samochodem,
kupionym na raty za dolary przywiezione z Polski - w prezencie od taty.
Chicago, Chicago moje, życie w wielkim mieście smutne jest we dwoje.
Pomyślimy z dziewczyną o dzieciach i wielkim beciku, a może tych dzieci będzie bez liku.
Każde rumiane, jedno kolorowe, bo mi z Puetorikańczykiem dziewczyna spłucze głowę.
Zdradzi mnie paskudnie i powie, że dziecko od słońca jest brązowe, bo robione w południe.
Chicago, Chicago moje, w tym mieście wszystko jest możliwe. Po latach tułaczki
tu właśnie zapuszczę korzenie i tu umrę – oby nie powodu żółtaczki.
Markovitz
2015-11-19 23:00:12
Na YT natknąłem się na dwa kawałki hip-hopowe z użyciem sampli z nagrań Niemena.

W obu przypadkach efekt artystyczny jest dyskusyjny i to nie tylko z uwagi na wulgaryzmy.

Ale jak mówił w filmie "Sukces" nasz bohater: może (ci faceci) mają taki gust..? 8-)

Co prawda tam chodziło o krawaty, a w przypadku raperów o jazdę na jednej frazie.

I taK- cytatem z intro utworu "Nie jesteś moja" posłużył się młody raper z Kalifornii.

"Skok z dachu" => Vince Staples

A oto loop z amerykańskiej płyty Niemena => Roc Marciano feat.Action Bronson

Roc Marciano jest od 15 lat w branży (w składach: Busta Rhymes, The Alchemist, Knowledge Pirate, Oh No i innych), a Action Bronson (Arian Asllani) to raper dwukrotnie nominowany do nagrody BET Hip Hop Awards (Wikipedia).
Ewa
2017-05-21 19:40:00
Było już trochę w tym temacie o raperze O.S.T.R. i jego ciepłym stosunku do Niemena. Niedawno przeczytałam wywiad z OSTR-ym w "Polityce", gdzie również odnosi się do Niemena, nazywając go geniuszem muzyki popularnej, fascynującym artystą i swoim wielkim idolem. :D
Wspomina też opisywane już Markovitza spotkanie z Niemenem, ciesząc się, że udało mu się choć trochę zmienić sceptyczne nastawienie Niemena do hip-hopu.
Domin189
2017-06-07 12:40:39
Ostatnimi czasy modne stały się tzw. mash-up'y, czyli tworzenie remiksów polegających na łączeniu różnych artystów czy nawet stylów muzycznych. Poniżej jeden z nich:

https://www.youtube.com/watch?v=C_mupUNNmYs
Domin189
2017-06-07 12:45:04
...i jeszcze jedna ciekawostka - podkład z samplem z utworu "Człowiek jam niewdzięczny", w mej opinii, całkiem udany:

https://soundcloud.com/anti-11/unt1tled ... tled_album
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony