Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Niemen na maturze :) 2008-05-16 - 2008-05-18 Domin189 12 5059
Domin189
2008-05-16 17:38:46
Temat: Biografia jako klucz do odczytania twórczości Cypriana Norwida.

PLAN RAMOWY PREZENTACJI:

I WSTĘP:

1. Autoironia zawarta w nocie biograficznej dla "Słownika artystów polskich", 1872r.
2. Tragedia życia Norwida w słowach J.W. Gomulickiego

II ROZWINIĘCIE:

1. Debiut i pierwsze krytyki - "Pióro"; przytoczenie niepochlebnych opinii.
2. Odpowiedź po latach - "[Klaskaniem mając obrzękłe prawice]".
3. "Leć orle, Norwidzie..." - fakty biograficzne.
4. Pielgrzym napotyka "Fatum".
5. Nostalgia i paradoks - "Moja piosnka [II]".
6. Norwid - pielgrzymujący poeta, "głupi Słowianin", chrześcijanin, Polak.

III ZAKOŃCZENIE:

1. Próba odpowiedzi czy, na ile i po co Norwid czerpał ze swojej biografii; "Idącej kupić talerz Pani M." - dowód skonstruowania utworu na podstawie prawdziwego zdarzenia.
2. "Jam z tych poetów, co nie słówka nucę..." - najdoskonalsza autocharakterystyka.
3. Norwidzie, Ty żyjesz!


Wykorzystane wiersze (kolejność omawiania):


"Pióro"
"Klaskaniem mając obrzękłe prawice"
"Fatum"
"Moja piosnka [II]"
"Moja ojczyzna"
"Pieśń od ziemi naszej"
"Idącej kupić talerz Pani M."


Wykorzystane media:


- fragment "Klaskaniem..." w wykonaniu T. Łomnickiego;
- fragment nagrania "Moja ojczyzna", Berlin '78 (pierwsza zwrotka);
- video z "Jazz Yatra '78", ostatnia zwrotka "Idącej kupić talerz Pani M.";
- fragment utworu "Noc nad Norwidem", Budki Suflera;


Inne pomoce:


- tablica korkowa ze zdjęciami i grafikami Norwida, cytatami wypowiedzi krytyków.


Punktacja:


20/20


Autokomentarz:


Nie zabrakło pytań o fascynację Norwidem, źródło materiałów, które zaprezentowałem... :)
Markovitz
2008-05-16 18:16:26
Miło, że się raz na coś przydał ten :N: ... :)
Dasza
2008-05-16 18:53:02
Punktacja:

20/20

Super.Moje najwyższe uznanie. :D
Ewa
2008-05-16 19:02:54
Dominie, jestem pod wrażeniem i szczerze gratuluję. :D
Bożena
2008-05-16 19:12:31
I ja gratuluję !
Na pewno ta praca jak i jej ocena sprawiła Ci wielką satysfakcję .
Jest się czym pochwalić :D
Piotr Starzyński
2008-05-16 19:38:39
Cieszę się i ja z Tobą, Dominie! :)
Najserdeczniejsze gratulacje i dzięki za ...sms.
ratajczak bogdan
2008-05-16 21:32:53
To wydaje się być prawdziwym potwierdzeniem powiedzenia : "czym skorupka nasiąknie za młodu..."
Dominiku moje serdeczne gratulacje i nie sprzeniewierzaj się zacytowanemu powiedzeniu.
Trąć, trąć :D - cała przyszłość przed tobą.

(.)
Piekarz
2008-05-17 11:45:58
Już myślałem, że nie podzielisz się wynikami matury. Ja też szczerze Ci gratuluję Dominie! Domyślam się, że wszystko sprawką Niemena :D
Andrzej Mróz
2008-05-17 12:36:44
Dominie świeżość bije z Twojej pracy.
Myślę, że odkrywanie na nowo Niemena będzie niestety koniecznością. Pewien etap się zakończył. W tej chwili jest tylko martwy okres. Dobrze, że młodość, której jesteś przedstawicielem ma szacunek dla własnej kultury.
Domin189
2008-05-17 14:00:04
Dziękuję Wam wszystkim za ciepłe słowa :!: Marku, jak widzisz - mogłem się zarówno interesować Niemenem, jak i przygotowywać do matury ;) Dodam nawet, że moją pracę starałem się pisać pod Niemena - co okazało się strzałem w dziesiątkę!

Następne zadanie, które sobie wyznaczyłem - to organizacja spotkania wspomnieniowego... Mogę już nie dać rady w czerwcu, ale wrzesień-październik jak najbardziej. Z każdym miesiącem mam więcej informacji o ludziach z Obornik, którzy są fanami Niemena - i to nie takimi, którzy znają pierwsze płyty. Gdyby mi się udało, moglibyśmy na ZLOT* pojechać grupą zorganizowaną.

Niestety, jak się przekonałem, promocja książek z Niemenem musiała być tak kiepska, że ludzie, którzy nie są obyci z internetem, nawet o istnieniu takowych nie wiedzieli! Trudna dostępność zwłaszcza drugiego BOX'u "Od początku" także rozczarowuje - fan, z którym mam kontakt nie mógł uwierzyć, że mnie się udało go zdobyć (fakt faktem - przez internet...); przyznał jednak, że już ponad rok nie odwiedził Empiku ;)

Andrzeju, z tym odkrywaniem na nowo to chyba masz rację. Przyznam sam, że zaczynam powracać do pierwszych płyt Niemena... Po ostatnich głębokich fascynacjach i przeżywaniu "na nowo" okresu rockowego (nie rozumiem, dlaczego "Idee Fixe" są tak niedoceniane!) zaczynam poprzez włoszczyznę i francuszczyznę zapuszczać się w przeszłość. Do utworu "Czas jak rzeka" powróciła mnie wyprawa kajakowa na Warcie (uwaga: pod prąd ;)) - wyobraziłem sobie, że płynę Niemnem... A wstęp do tego utworu (wersja z N-C) już próbuję rozpracować na mojej harmoszce :) (uwaga, uwaga: do kupna której ostatecznie przekonało mnie "Figo-Fago" z koncertu w Finlandii!).


* no właśnie: będzie czy nie będzie...?
Tadeusz
2008-05-17 14:08:03
Obserwuję Dominika i widzę, że FAN Z NIEGO NAJWYTRAWNIEJSZY SPŚRÓD NAS WSZYSTKICH...
Przedewszystkim nowatorskie podejście do twórczości Idola, propagowanie Jego twórczości, plany na przyszłość ( zapowiedź zorganizowania zlotu )
Tak trzymaj Dominiku - czas przejąć pałeczkę po starych ramolach :wink:

ZAUWAŻ, ŻE MATURA POSZŁA CI LEPIEJ NIŻ EGZAMIN NA PRAWKO :D

Ps. Na temat zlotu trwa wymiana PW, ale sprawa idzie "kulawo" :cry:
Domin189
2008-05-18 12:04:42
Aaa! Pamiętasz, Tadeuszu? ;) Pamiętam pewne popołudnie, jak przed ośrodkiem "Bukowina" walczyłem na przemian z wiatrem i testami, które ów włóczęga próbował mi rozrzucić po skwerze... 5.06 był mniej szczęśliwy od 6.08. No i 16.05 - na tydzień przed kolejną rocznicą śmierci Cypriana Norwida - zwycięstwo.

Jak tylko podładuję nieco baterie do aparatu, umieszczę moją tablicę z Norwidem, która służyła mi jako pomoc w prezentacji.

niemenalia_domin189.jpgniemenalia_domin189.jpg


I może mój mały zbiór niemenaliów sfotografuję? ;)

Swoją drogą, to ciekawe zagadnienie - na różnych forach spotkałem się z taką inicjatywą, fotografii muzycznych zbiorów - może będę inicjatorem takiego tematu?

norwid_domin189.jpgnorwid_domin189.jpg


Czarne płyty długogrające były zbyt wielkie, by móc je wkomponować w fotografię ;)

Moje perełki: portret Niemena, którego wzrok wygląda w stronę mojego okna (jakieś pół kilometra ode mnie, niewidoczna z powodu bloków, płynie Warta... i czas, jak rzeka!), poniżej singiel z "Moją ojczyzną" i reedycje "Na szkle malowane" oraz "To pejzaż mojej ziemi" - o ile te ostatnie łącznie kosztowały mnie około stu... wylanych potów w ich zdobyciu, tak podobizna Niemena, oprawiona przez moją ciocię - bezcenna. ;)
Ewa
2008-05-18 12:46:43
Całkiem pokaźny zbiorek. :D
Pomyśleć, że niedawno zaczynałeś od mp3 Niemena. :wink:
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony