Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Nieznany epizod z młodości Niemena? 2009-02-11 - 2009-02-17 Ewa 3 2682
Ewa
2009-02-11 16:01:13
Na stronie "Kuriera Wileńskiego" pod ogłoszeniem o koncercie możemy przeczytać wspomnienie pani Marii Wasilewskiej, która twierdzi, że przez krótki okres Czesław chodził razem z nią do szkoły w Dziewieniszkach, w dodatku pod przybranym nazwiskiem.
Maria Wasilewska Czesław bardzo krótko chodził do naszej szkoły, mieszkał u swojego krewnego na wsi blisko Dziewieniszek był zapisany na jego nazwisko, jako Jan Kozar ponieważ ukrywał się przed wojskiem, a potem wyjechał do Polski. [...] ja z Czesławem chodziłam w Dziewieniszkach do jednej szkoły. To było przed maturą, kiedy w naszej «dziesiatiletce» zjawił się nowy chłopak. Wysoki, szczupły, czarnowłosy bardzo podobał się koleżankom, tym bardziej, że pięknie śpiewał na szkolnych uroczystościach.
Jak się okazało, Dziewieniszki od Wasiliszek oddzielała tylko symboliczna granica, ale sytuacja w obu republikach ZSRR (białoruskiej i litewskiej) była nieco inna. Czesław uczył się w białoruskich Wasiliszkach. Ponieważ pochodził z wierzącej rodziny, a na dodatek śpiewał w kościele, wyrzucono go ze szkoły. Szczęśliwym trafem w Dziewieniszkach miał krewnych i dzięki nim mógł kontynuować naukę w litewskiej szkole, gdzie już nie było aż takiego prześladowania wierzących. Ojciec Czesława naprawiał organy, stroił pianina i jak mówiono, sam był muzykalnym człowiekiem, a syn dziedziczył po nim talent. „To był, jak dobrze pamiętam 1956 r.


Jest jeszcze uzupełnienie Połańca, który zamieścił tę wypowiedź:
PołaniecNiemen w Dziewieniszkach - to wyszło od Marii, dziś mieszkanki Jeleniej Góry, która chodziła z Niemenem do jednej klasy w Dziewieniszkach. Natknąłem się na to przy pisaniu książki "W Dziewieniszkach i dalej" wyd. Apla Krosno 2008 r.
Stach
2009-02-12 11:20:29
Ewa

Wiadomość więc wygląda na prawdziwą...

... oczywiście po 17 stycznia... wszystkie tego typu info. to "prawda".
Ewa
2009-02-12 16:04:34
Nasz Stachu jak zwykle nikomu nie ufa. :wink:

Książka Mieczysława Machulaka "W Dziewieniszkach i dalej" jednak powstała i jest tam wypowiedź pani Marii Wasilewskiej.
O resztę trzeba zapytać siostrę Czesława...
Ewa
2009-02-17 18:46:24
Ewa
O resztę trzeba zapytać siostrę Czesława...

No i wszystko jasne. Pani Jadwiga wczoraj w Poznaniu zdementowała te "rewelacje".
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony