Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

POLANIE PO LATACH 2009-07-12 - 2011-07-18 ratajczak bogdan 12 6552
ratajczak bogdan
2009-07-12 15:21:22
Wszelkie znaki na ziemi i niebie wskazują (puk, puk, aby nie zapeszyć), że już wkrótce dojdzie do sensacyjnego powrotu na polską scenę (za taki uważam nawet okazjonalny koncert) zespołu POLANIE.
I to w pełnym, oryginalnym składzie.
A więc jest szansa (jak donoszą wiarygodne źródła :D ), że ujrzymy i wysłuchamy byłych muzyków Niebiesko-Czarnych, grających z Niemenem: Włodka Wandera - saksofon, Andrzeja Nebeskiego - perkusja i Zbyszka Bernolaka - gitara basowa.
Do tego byli członkowie Czerwono-Czarnych: Wiesław Bernolak - gitara oraz wokalista Piotrek Puławski!
Miejsce akcji - Gdańsk.
Czas akcji - październik 2009 roku.
Ale to jeszcze nie koniec, gdyż przy okazji zapowiada się także kolejny bestseller książkowy, swą treścią wpisujący się w obchody 50. lecia polskiego rock'n'rolla, a w nim nie zabraknie miejsca dla Czesława.
Trzymajmy kciuki, bo to może być hit sezonu.
Wydawniczy i muzyczny.

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-12 15:38:57
A jak wyglądali wspaniali i młodzi POLANIE anno domini 1966?

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Od prawej do lewej: Piotrek Puławski, Włodek Wander, Wiesław Bernolak, Zbyszek Bernolak i Andrzej Nebeski.
Fot. Marek A. Karewicz

Kazimierz prezentował wielokrotnie ich nagrania, ale zapewne przy tej okazji przypomni nam wszystkie dostępne (już w wersji zremasterowanej) utwory tej naszej pierwszej SUPERGRUPY.

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-18 11:39:49
Właśnie słucham..., a w zasadzie zakończyłem słuchanie wszystkich dostępnych nagrań POLAN.
Jeżeli będą chociaż w połowie prezentowali takie wykonawstwo jak na tych płytach - zapowiada się rewelacujny koncert.
Byle do jesieni.

(*)
ratajczak bogdan
2009-10-15 18:33:38
Mamy jesień, a więc także czas na zapowiadanych wcześniej POLAN po latach.
Właśnie w tej chwili w Gdańskim klubie "ŻAK" grają odrodzeni po 41. latach na ten jeden dzień POLANIE w składzie (z małymi jedynie zmianami w stosunku do składu oryginalnego): Wiesław Bernolak - organy i gitara solowa, Tomasz Jaśkiewicz - gitara akompaniująca (inne źródła podają nazwisko Tomasza Dziubińskiego), Zbigniew Bernolak - gitara basowa, Włodzimierz Wander - saksofon, Piotr Puławski - śpiew, i Andrzej Nebeski - perkusja.
Będą też grały zespoły tworzące zręby Trójmiejskiej sceny big beatowej: Złote Struny i Meteory i Takty.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Okazją do tych koncertów jest promocja książki Andrzeja Ichy i Romana Stinzinga "Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych".
Nic dziwnego, że książkę o trójmiejskim big-beacie Roman Stinzing nosił w sobie – przez 45 lat. Decydując się na stworzenie monografii na ten temat, zaprosił do współpracy Andrzeja Ichę, który napisał pokaźną książkę o zespole Skaldowie. W wyniku ich wspólnej pracy powstała przeszło 400-stronicowa książka, pt. „Motława-Beat.
Trójmiejska scena big-beatowa lat 60.”, zawierająca przeszło 700 w większości niepublikowanych zdjęć. Można na nich zobaczyć młodziutką Halinę Frąckowiak, Wojciecha Gąssowskiego, Krzysztofa Klenczona czy Czesława Niemena, występującego jeszcze pod nazwiskiem Wydrzycki, w białym garniturze i króciutko przystrzyżonych włosach.

:arrow: Cały tekst artykułu.

:arrow: "MOTŁAWA BEAT"

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.



Ta atrakcujna książka jest już do nabycia!


:arrow: Szczegóły, składy, zapowiedzi
:arrow: WIĘCEJ o tym wydarzeniu

(**)
mati6901
2009-10-18 01:59:42
BYLEM NA KONCERCIE BYL SWIETNY SZCZEGOLNIE ZADZIWIL NA PLUS KONCERT METEORY GRALI SWOJE KAWALKI I BYLO TO SWIETNE .sUPER TEKSTY SZACUNEK
ratajczak bogdan
2009-10-30 20:04:16
A mnie interesowałaby ocena gry Polan - czy mógłbyś coś napisać na temat tego w jakiej byli formie i co zaprezentowali?
Może masz jakąś dokumentację fotograficzną tego spotkania z legendą polskiego rocka, a może jakieś nagrania z tej sensacyjnej imrezy?

(**)
Radek
2009-10-31 08:26:37
Mam nadzieję, że zawartość tej książki rekompensuje 3 błędy ortograficzne figurujące na okładce. :shock: Autorzy ustanowili rekord, który będzie chyba trudny do pobicia. Ciekawe, czy wewnątrz jest lepiej.
Markovitz
2009-10-31 09:30:29
Jako wierny czytelnik piśmiennictwa branżowego (Jazz, JF, Non-stop, Muzykorama, MM, Fonorama, Rock'n'roll, Tylko Rock i Teraz Rock) nie widzę na okładce żadnego błędu 8)

I nie przemawia do mnie hiperpoprawna pisownia "big bit" w napisach filmu o Niemenie...
Radek
2009-10-31 09:40:10
To ciekawe, bo większość wymienionych pism czytam/czytałem i ja. Od czasu do czasu pojawiają się w nich błędy i nic na to nie poradzimy.
I nie przemawia do mnie kwestia indywidualnej interpretacji zasad ortograficznych. 8)
Markovitz
2009-10-31 09:59:16
Radku, weź jednak pod uwagę, że zasady pisowni słowa będącego synonimem muzyki rockowej lingwiści określili znacznie później niż używano go np.w Jazzie, czy w Non Stopie.
W efekcie do dziś używa się różnych form - jak np.w tej notce z Wikipedii :

W Polsce big-bit był początkowo utożsamiany z całą młodzieżową muzyką taneczną i piosenką. Za prekursora polskiego big beatu uważany jest Franciszek Walicki (..)
Radek
2009-10-31 10:37:06
Marku,
Rozumiem Twoje argumenty i doceniam wagę przyzwyczajeń (sam również je mam i próbuję z nimi walczyć). Powiem więcej - w większości słowników, którymi dysponuję, znajdziesz formy big-beat i bigbit. Pierwsza jest ewidentnie błędna, drugą należy traktować jako spolszczony wariant big beatu. Cytat z Wikipedii to kolejny dowód na to, że z terminologią rockową jest wiele kłopotów. Lingwiści są zresztą winowajcami zaistniałej sytuacji, ponieważ przez lata praktycznie nie zauważali rocka - zjawiska kulturowego o ogromnym zasięgu. Usadowili się zbyt wysoko, by zwracać uwagę na coś tak pospolitego. Smutne.
Big-beat jest przede wszystkim nielogiczny. To nie jest coś w rodzaju biało-czerwonego (po części biały, po części czerwony) czy jazz-rocka (a więc wypadkowej dwóch gatunków muzycznych), tylko rzeczownik z przydawką, (jak hard rock - rock, którego cechą jest "ciężkość" czy "twardość" brzmienia, czy heavy metal), więc nie może być (poprawnie) pisany przez łącznik.
ratajczak bogdan
2009-12-19 10:25:56
W końcu jest fotorelacja z tego pamiętnego wieczoru.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


:arrow: Galeria zdjęć także z występu POLAN w gdańskim "ŻAKU".

(**)
Ewa
2011-07-18 20:41:38
Wczoraj Polanie uświetnili swoim koncertem obchody 50-lecia sopockiego Non Stopu.
Wystąpili w niemal identycznym składzie jak dwa lata temu w gdańskim Żaku, tylko Piotra Puławskiego zastąpił Adam Zimny. Nie wiem, skąd ta zmiana, tym bardziej, że Puławski był obecny wśród wielu innych znamienitych gości.
Gościnnie z zespołem Polanie zaśpiewali Krzysztof "Zalef" Zalewski. Tomek "Lipa" Lipnicki, Marek Piekarczyk i Wojciech Korda.
Atmosfera była bardzo gorąca, ludzie bawili się i śpiewali. Po niektórych widać było wzruszenie, zwłaszcza podczas fety, jaką zgotowano Franciszkowi Walickiemu z okazji jego 90-tych urodzin.
Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak grali Polanie i choć w niewielkim stopniu poczuć atmosferę tego koncertu, niech zajrzy na you tube.

A tu galeria zdjęć z wczorajszej imprezy oraz archiwalnych z Non Stopu.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony