Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Ray Manzarek 2013-05-21 - 2013-05-23 dzek 3 2771
dzek
2013-05-21 05:12:11
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2013-05-21 05:12:11 przez dzek
Ledwie się obudziłem,a tu wiadomość o kolejnej śmierci jednej z legend rocka.Uwielbiałem Doorsów i Morrisona,a klawisze Manzarka były jednym ze znaków szczególnych tego zespołu.Wiadomo,że jego korzenie były w Polsce i nawet dał kiedyś temu wyraz umieszczając w kawałku "Hyacinth House"z płyty "L.Woman"fragment z Chopina.Pamiętam taką historię sprzed dokładnie 30-tu lat.Otóż byłem wtedy w wojsku i akurat tak się zdarzyło,że byłem gdzieś poza jednostką.Trafiłem jakoś do znajdującej się nieopodal kolektury,w której pracowała pewna dziewczyna.Zgadaliśmy się wtedy na temat muzyki,ale ona najwyraźniej z "prostym wojakiem",jakim pewnie w jej oczach byłem,kontynuować rozmowy nie miała ochoty.Gdy jednak wyznałem,że kocham Doorsów to prawie nie mogła w to uwierzyć.To teraz,w dobie internetu i swobodnego dostępu do wszelkich mediów za oczywiste wydaje się znać taki zespół.Wtedy właściwie była to grupa mało znana.Jedynie Kaczkowski nadawał czasem "Riders on the Storm",jako jedyny z repertuaru tej kapeli.No,może czasem pojawiał się też "Light my fire".Pamiętam,że gdy poprosiłem go kiedyś,dzwoniąc do Muzycznej Poczty UKF,o jakieś kawałki z nowo-wydanej wtedy płyty "An American Prayer",to zasugerował,że ma jakoś związane ręce i nie bardzo może to zrobić.Czyżby chodziło o cenzurę?Takie to były wtedy czasy.Nawiasem mówiąc trudność jaka wtedy była z dostępem do tego typu "zakazanych"przyjemności powodowała,że jeśli już się owe upragnione nagrania jakoś zdobyło,to radość była wielka.Miało się przy tym poczucie należenia do jakiejś wspólnoty,grona wtajemniczonych itd.Teraz mamy zalew wszystkiego.Mamy nawet przesyt wszystkiego.Jeśli nawet nie można jakiejś płyty kupić,to można ją skopiować,ściągnąć.To samo z innymi dobrami kultury.Nie wiem wszakże czy to,że wszystko,a może nawet więcej niż wszystko, mamy na wyciągnięcie ręki,czyni nas tak bardzo szczęśliwszymi.No,ale to już temat na całkiem inną dyskusję.
kangie
2013-05-22 05:29:56
"Starzy wyjadacze"/"Dinozaury rocka" umierają, a wraz z nimi magia dźwięku Hammonda/Minimooga i genialna umiejętność tworzenia prawdziwej muzyki. Te genialne długie solówki. Kto dziś tworzy takie solówki? Kto chce puszczać w radio takie popisy na klawiszach? Toż to są działa sztuki muzycznej. Niedawno Marek Jackowski, teraz Ray Manzarek. Szkoda.
dzek
2013-05-22 16:58:56
Tak sobie dzisiaj pomyślałem,co zresztą nie było odkrywcze,że z biegiem lat coraz więcej będzie docierać do nas takich smutnych wiadomości,jak ta o śmierci Manzarka.Starzeją się herosi rocka z lat 60-tych i 70-tych.Ja już nie słucham muzyki rockowej z taką intensywnością jak kiedyś,ale zdarza mi się czasem powspominać i powyszukiwać w necie, co tam się dzieje u moich dawnych idoli.Okazuje się,że wiele z tych zespołów,nawet tych,które zaczynały karierę w początkach lat 60-tych nadal istnieje,tylko,że ich składy niewiele już przypominają te oryginalne.Bywa często,że gra tam tylko jeden członek pierwszego składu danej grupy.Oczywiście wielu z nich już nie żyje.Właściwie nie ma roku,aby nie zmarł ktoś znany.Może zresztą warto byłoby poświęcić temu jakiś oddzielny temat,dopóki kogoś to jeszcze w ogóle interesuje.
kangie
2013-05-23 04:54:06
dzekWłaściwie nie ma roku,aby nie zmarł ktoś znany.Może zresztą warto byłoby poświęcić temu jakiś oddzielny temat,dopóki kogoś to jeszcze w ogóle interesuje.

Z jednej strony pomysł dobry, bo to lepszy przepływ informacji i więcej osób dowiedziałoby się o tym. Z drugiej strony taki wątek tylko czekałby na kolejny wpis...
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony