Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

"rozmowy HERBERTEM" 2009-09-28 - 2010-09-12 Domin189 13 5880
Domin189
2009-09-28 21:25:08
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


24 września, punktualnie o godzinie 20:00, światła w sali kameralnej Obornickiego Ośrodka Kultury gasną, aby na ascetycznie oświetloną scenę wkroczyły trzy postacie. Zasiadają za stołem, ktoś polewa zawartość butelki do kieliszków. Trzask drzwi. Konsternacja, zdziwienie - czwarta postać, swym przybyciem sprawia, że pozostałe zastygają w bezruchu. Norwidowska Ciemność.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Czwórka wypija zawartość kieliszków. Dwóch z nich zasiada przy instrumentach, dwaj inni zostają przy stole, posępni. W tle słychać dziwne dźwięki. Syntezatorowy loop. Publiczność nie wie, że te dźwięki to pewnego rodzaju hołd dla Czesława Niemena, który ponad trzydzieści lat wcześniej wykorzystał je do własnej ilustracji wierszy z tomu poezji Pan Cogito.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Dwaj mężczyźni przy stoliku rozmawiają o ruchu myśli, słowami wiersza Pan Cogito a ruch myśli. Gorzka pointa. Muzyka. Nieskładna, nieznośna. W końcu harmonia zostaje osiągnięta. Ognista perkusja i zimna maszyneria prowadzą pierwszy z trzech dialogów tego wieczoru.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Zasypiamy w słowach
"...czasem są to łagodne, proste rzeczowniki...". Słowa odrywają się od mówiących, niczym okręt (...) bez śladu i przyczyny.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Kura... "jest najlepszym przykładem, do czego doprowadza bliskie współżycie z ludźmi."

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Muzyka intuicyjna. Syntezator KORG, elektryczne piano, bębny.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Co Pan Cogito myśli o piekle

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Szalona improwizacja muzyczna.

Pierwszy raz, pół godziny od rozpoczęcia spektaklu - zapada kompletna cisza. Ten sam młody mężczyzna co na początku, mówi (wyzywająco? prowokująco? ostro.) do publiczności fragmentem "Promethidiona":

"A teraz - wróćcie do waszéj rozmowy
O sztukach pięknych i pieśni ludowéj,
A teraz wróćcie do wyobrażenia,
Że jest rozrywką znudzonej materii
Odcedzać światło i czyścić półcienia,

Z bezkolorowej wskrzeszając Syberii
Pozatracane Boskości wspomnienia;

Że piękno to jest, co się wam podoba
Przez samolubstwo czasu lub koterii (...)”

Wychodzi. Natychmiast za nim, wprawieni w osłupienie - pozostali trzej. Publiczność pozostawiona sama sobie. Kilka chwil ciszy później, na scenę zostają wywołani ci, którzy na niej występowali.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
lub bezpośredni LINK

8)
Stach
2009-09-29 17:43:38
Jestem zachwycony Dominiku Twoją postawą, pomysłem... rewelacja. Dominiku Wasze miejsce-młodych i zdolnych muzycznie - jest na scenie NIEMENA, gdzie młode talenty tryskają energią, świeżością pomysłów ...Proszę przekazac gratulacje pozostałym Twoim kolegom-aktorom Dawidowi, Jarkowi, Grzegorzowi !
Domin189
2009-10-30 20:14:43
Zamieściłem do odsłuchu dla zainteresowanych dwa pierwsze fragmenty naszego małego widowiska ;)

"Pan Cogito a ruch myśli"
"Pierwsze impresje muzyczne"

...zachęcam do pobierania/słuchania ;)
Markovitz
2010-01-14 09:53:03
Butelka wódki na stole sugerowała, że możemy spodziewać się w tym przedstawieniu albo wylewnych zwierzeń, albo bójki na noże ("Herbert ma na koncie przecież sztukę "Lalek"), ale nic z tego... :)
Liczyła się tylko Poezja- znakomicie wybrana i nieźle podana przez Domina i kolegów. Były loopy, był humor i dzięki nim - duch współczesności unosił się nad poezją Herberta.

Tak się złożyło, że niemal w tym samym czasie mogłem zapoznać się z widowiskiem nadesłanym przez Domina, jak i z płytą "Herbert" Karima Martusewicza (basisty Voo Voo, znanego choćby z czołówki Teleexpressu). Wiersz o różowym uchu mocno wczepił mi się w ucho (melorecytacja- mistrz Herbert i .. Maciej Stuhr).

I tak oglądając i słuchając żałowałem, że Karim nie poznał Domina, a Domin Karima... 8)
GraCja
2010-09-11 12:54:18
Domin189Zamieściłem do odsłuchu dla zainteresowanych dwa pierwsze fragmenty naszego małego widowiska ;)
"Pan Cogito a ruch myśli"
"Pierwsze impresje muzyczne"


Niestety, znikło :evil: .
Domin189
2010-09-11 13:29:50
Zamieściłem te pliki raz jeszcze, "Pan Cogito a ruch myśli" i "Pierwsze impresje muzyczne". Właściwie musiałbym całość widowiska "zgrać" do samodzielnego formatu audio, ale na razie mam kilka innych rzeczy na głowie... - choć nie ukrywam, że najbardziej chciałbym jeszcze raz kiedyś poczuć te same dreszcze związane z wystawieniem "rozmów HERBERTEM" ;)
GraCja
2010-09-11 20:43:29
Dziękuję Dominiku. Mam nadzieję, że jeśli przypadną mi do gustu, uda mi się uprosić Cię o coś więcej. :D
GraCja
2010-09-11 21:36:09
Bardzo ciekawa recytacja i świetnie dobrana aranżacja muzyczna. No, gdyby to jeszcze można na żywo...pewnie wrażenia byłyby niewspółmierne :D .
A zapytam, bo nie wiem, czy muzyka jest w aranżacji Czesława?
Domin189
2010-09-11 22:08:01
Zapętlone dźwięki syntezatora, które podczas rozmów aktorów są słyszalne w tle, są zaczerpnięte prosto od Czesława. Wycięto je (...i chuchano, dmuchano oraz ulepszano, jak tylko się dało) ze średniej jakości nagrania koncertu, podczas którego Niemen prezentował wiersze z "Pana Cogito". Pozostałe partie, które grali chłopacy, były już wytworem ich własnej wyobraźni, chociaż wcześniej włączyłem im "Potencjometry", aby wiedzieli, w jakim stylu grać 8)
GraCja
2010-09-12 10:43:37
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2010-09-12 10:43:37 przez GraCja
Czy te jakże miarowe recytacje pochodzą od tego sympatycznego Dominika, co skrywa się za butelką?
No i nie powiem, że nie chciałabym posłuchać więcej kawałków wrzuconych w wolnym czasie. Skoro nie mogę posłuchać Niemena jakże chętnie wysłucham tego samego z ust Domin'a i spółki. :mrgreen:
Domin189
2010-09-12 16:48:50
Pudło - Domin jest najwyższym członkiem zespołu, jego "popisowym" numerem był "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz", ale jak sam tytuł wskazuje - wiersze były dzielone na role i "rozmawialiśmy" we dwóch ;) W takim razie postaram się zamieścić całość, może nawet Darek użyczy serwera :)
GraCja
2010-09-12 17:41:53
Domin189Pudło - Domin jest najwyższym członkiem zespołu, jego "popisowym" numerem był "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz", ale jak sam tytuł wskazuje - wiersze były dzielone na role i "rozmawialiśmy" we dwóch ;) W takim razie postaram się zamieścić całość, może nawet Darek użyczy serwera :)

Trochę małe to lustro, by w nim tak wiele fascynujących myśli zobaczyć :D .
Widzę, że tam ktoś nagrywał, a na YT nie da rady wstawić?
Domin189
2010-09-12 21:39:04
Nagranie video z różnych przyczyn nie zadowala zarówno osoby odpowiedzialnej za nie, jak i mnie, więc wolę nie upubliczniać, a najwyżej pokazać kilku zainteresowanym ;)

Tymczasem, prawie cały spektakl (brak dwóch części, nazwanych w scenariuszu "motto" i "credo", zaczerpnięte z tekstów Norwida) umieściłem na komercyjnym serwerze, więc dni żywotności linków są policzone... Nie mniej - cieszę z każdego ściągnięcia, komentarze jak najbardziej mile widziane. Przyjmę krytykę, chociaż sam wiem, że samo słowo oderwane od gry scenicznej brzmi blado (nie jestem zadowolony z kilku moich momentów, mimo, że moja gra była zgodna z przyjętą koncepcją) - gdybyśmy nagrywali coś w stylu audiobooka/słuchowiska, na pewno musielibyśmy przesunąć punkt ciężkości na grę głosem.

"Pan Cogito a ruch myśli"
I impresje muzyczne
"Zasypiamy w słowach"
"Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz"
"Kura", II impresje muzyczne
"Co Pan Cogito myśli o piekle", III impresje muzyczne

Postscriptum
Muzycznie, moim faworytem jest druga część muzycznych impresji, chociaż końcówka trzeciej odsłony muzycznych wizji także była kapitalna - szkoda, że przy zarejestrowanej jakości nie słychać dobrze syntezatorowego basu, który w moim mniemaniu brzmiał, jak gdyby urwał się z koncertowego wykonania "Twarzą do słońca" czy nawet "Sieroctwa" N.AE
. :)
GraCja
2010-09-12 21:56:47
Domniiku, na pewno trudno i bezsensownie byłoby pozwolić krytyce na oględne oceny tego co się tylko słyszy, jeśli stanowi to element widowiska, gdzie właśnie więcej przekazuje się w takim wypadku zachowaniem, mimiką, czy ruchem, niż można to wyczytać z gry wokalnej.
Ale żeby mieć chociaż namiastkę tego projektu, dzięki za wstawki jak i za zdjęcia, które też przybliżają co nieco wyobraźni chociażby wygląd uczestniczących osób :lol: . Jeszcze dla ułatwienia dodaj kto co odgrywa.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony