Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

ROZMOWY Z ANTHIMOSEM APOSTOLISEM 2009-06-19 - 2015-12-03 ratajczak bogdan 13 8105
ratajczak bogdan
2009-06-19 11:18:07
Mamy już wątek "Rozmowa ze Skrzekiem", ale mnie brakuje podobnego, którego bohaterem byłby inny członek GRUPY NIEMEN - Anthimos Apostolis - czy też - jak nazywają go przyjaciele - Lakis.

.............................................
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Ten doskonały gitarzysta, od lat również zapalony perkusista i czasami klawiszowiec, stoi na ogół z boku.
Skromnie, cicho i jakby chciał odciąć się od tego całego zgiełku, którego był i jest uczestnikiem.
Chciałbym, abyśmy (choćby czasami) zwrócili większą uwagę na jego dokonania i wkład w muzykę kreowaną w ramach Grupy Niemen, SBB, Krzaka, Dżemu, zespołów Stańki i wielu projektów, które pochłaniają go w ostatnich latach.
Zacznę może od wywiadu Piotra Zduńczyka z 20 maja 2009 roku.
Oto fragmenty tego wywiadu nawiązujące do współpracy Apostolisa z Niemenem:

P.Z.: Grałeś z wieloma muzykami - z Tomaszem Stańko, z Pathem Matheny, czy z Czesławem Niemenem. Z kim układała Ci się najlepiej współpraca ?
A.A.: Najlepiej? Z każdym z nich była to wielka przygoda! Z Niemenem, to była dosyć duża przygoda. Przejście za żelazną kurtynę. Zagraliśmy wtedy w Norymberdze support, przed Jack’em Bruck’iem. Trwałem w jakimś śnie.
P.Z.: Siódme niebo …
A.A.: Coś takiego. Granie w najlepszych salach. Nagrywanie tej pierwszej płyty “Dziwny Jest Ten Świat” w Monachium. Świetnie to brzmiało … bardzo dobra płyta.
P.Z.: Występowałeś również z grupą uważaną za największą Polską ikonę muzyki bluesowej, grupą Dżem.
A.A.: Z Dżemem to grałem tak okazjonalnie w studiu.
P.Z.: Ale Twoje solówki gdzieś tam istnieją.
A.A.: No, coś tam jest.
P.Z.: I to takie dobre coś! (na pierwszym singlu 1981 Whisky i Paw solowe partie w Pawiu grał Apostolis. przyp. p.z.)
A.A.: No nie wiem, podoba się?
P.Z.: Jakie masz plany na najbliższy czas, prócz promocji swojej najnowszej płyty? Wspomnij w kilku zdaniach o nowym przedsięwzięciu jakie pojawiło się w ostatnim czasie na rynku.
A.A.: Tak jak mówiłeś, jest trochę jazzowa. To jest bagaż tego, co spotkałem na swej drodze muzycznej. Począwszy od SBB, potem z Niemenem gdzie grali Helmut Nadolski, Andrzej Przybielski. Graliśmy muzykę totalnie nie melodyczną, czyli taką muzykę awangardową. Formy były otwarte, melodii nie było, ale była muzyka, coś się działo … emocje. Grając z Tomkiem Stańko nagrałem chyba 5 płyt w latach 80-tych. To była jedna z piękniejszych przygód jakie miałem, dawał mi dużo wolności, to owocuje w tej nowej płycie.
P.Z.: Możesz stwierdzić, że jesteś gitarzystą szukającym, czy tym, który znalazł?
A.A.: Oj nie! Nie znalazł, cały czas szukam. Mało analizuję, gram na “czuja”, nie mam żadnej edukacji …


Bardzo stonowane wypowiedzi Lakisa czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Wielki mistrz gitary mówi o swej drodze artystycznej bez patosu i nadęcia, jakby nie zdawał sobie w pełni sprawy ze swojej pozycji w polskim rocku, bluesie i jazzie.
Wielka pokora - coś czego prawie już nie ma!
Moje pokłony za postawę i TALENT!
Lakis ściskam Cię serdecznie i życzę dużo zdrowia na przyszłość, no i nieustającej weny!

..................................................
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.



(*)
ratajczak bogdan
2009-06-20 12:19:33
Każdy to zapewne wie, ale warto wziąć udział w redagowaniu szerszych informacji dotyczących Anthimosa Apostolisa...
:arrow:
http://www.zgapa.pl/zgapedia/Antymos_Apostolis.html

(*)
ratajczak bogdan
2009-06-21 14:32:07
Czasami ciekawe historie związane z Anthimosem Apostolisem opowiadają inni.
Warto je poznać, bo dostarczają informacji mało znanych lub nieznanych zupełnie.
Tym razem ktoś, kto zna go chyba najlepiej.

Józef Skrzek w lipcu 2003 roku w "Gazety Wyborczej" opowiadał o Lakisie:

Taki numer zrobiłem raz w życiu.
W naszym zespole SBB gra Grek Apostolis Anthimos. W latach 70. nie miał dokumentów, był uchodźcą politycznym, a w większości krajów wtedy takich traktowano jak bezpaństwowców i cofano z granicy.
Pech chciał, że w 1978 roku mieliśmy jechać na kultowy festiwal rockowy do Roskilde.
Grek nie miał papierów. Byliśmy pewni, że nie przejedzie przez granicę, bo wtedy między Danią a Niemcami, gdzie siedzieliśmy, kontrolowano jeszcze paszporty.
Na szczęście zaprzyjaźniliśmy się z pewnym Hindusem, który był do Greka podobny jak dwie krople wody.
Wymyśliliśmy, że Apostolis pojedzie z paszportem Hindusa. Udało się. Duński celnik nie wykrył różnicy.
W Roskilde graliśmy razem z Bobem Marleyem dla półmilionowej publiczności.


(*)
art
2009-06-25 10:42:20
Mała nieścisłość - ów Hindus był jednym z technicznych zespołu i określenie to nie miało nic wspólnego z krajem, z jakiego się wywodził. Był to pseudonim jak każdy inny :)
ratajczak bogdan
2009-06-25 10:54:28
artMała nieścisłość - ów Hindus był jednym z technicznych zespołu (...) :)

A to ci historia!
Widać i Jo, podobnie do Wałęsy, musi mieć swego rzecznika prasowego, bo redaktorzy nie "nadanżają" za specyficznym tokiem jego narracji. :)
Dziękuję "art" za wyjaśnienie, bo w świat poszła już legenda i, jak znam życie, trudno będzie to "odkręcić".
Ale to ładna dykteryjka.

(*)
Stach
2009-06-27 16:34:43
10 lipca SBB w Słupsku a raczej "Obok..." w Dolinie Charlotty".
Mam zapewnienie MW, że ...rozmowa sie uda :)
ratajczak bogdan
2009-06-28 13:48:29
StachMam zapewnienie MW, że ...rozmowa sie uda :)


Będziemy czekali na efekty...

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-12 23:13:55
No i już po imprezie.
Z bezpośredniej relacji wnioskuję, że ci którzy zajechali do doliny, mieli sporo satysfakcji.
Nie mam powodu nie wierzyć.
Było ponoć super i były rozmowy. :)

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


W piątek 10 lipca na scenie amfiteatru, podczas pierwszego dnia Festiwalu Muzyki Elektronicznej i Instrumentalnej "Podróż do wyobraźni" w Dolinie Charlotty, zaprezentowali się Kayanis, zespół SBB oraz Michał Jelonek.
Po ostrych akordach Jelonka i spólki nastąpila zmiana nastroju. Na scenie pojawil sie zespól-legenda, czyli SBB. Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Gabor Nemeth dali popis muzycznego rzemiosla na najwyzszym poziomie i potwierdzili, ze w dalszym ciągu są w znakomitej formie.


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


:arrow: http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /612374561

Stach10 lipca SBB w Słupsku a raczej "Obok..." w Dolinie Charlotty".
Mam zapewnienie MW, że ...rozmowa sie uda :)


I jak przebiegła rozmowa osoby S.?
Jakoś cicho o tym na forum.
A temat ROZMOWY Z ANTHIMOSEM APOSTOLISEM zobowiązuje.
Czyżby zapewnienia MW zawiodły osobę?

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-24 18:08:45
Kolejna szansa na rozmowę z Lakisem!
10 września w Piekarach Śląskich w klubie OK "Andaluzja", gdzie zagra ze swoim trio, a później - 17 września... aż w Niemczech (z tamtejsza grupą RPWL).
Więcej na stronie Anthimosa Apostolisa:
:arrow: KONCERTY Z LAKISEM!!!

(*)
ratajczak bogdan
2010-01-29 21:16:03
Co słychać u Lakisa?
Jak widać całkiem dobrze.
Mimo mrozu, śnieżycy i zasp na drogach - gra...i dzisiaj zapewne odwiedzi(ł) ławeczkę :N: . :)

2010-01-29 - Świebodzin - Osiedle Południowe 34 - Graffit
Apostolis Anthimos Trio
2010-01-30 - Gorzów Wielkopolski - Pod Filarami
Apostolis Anthimos Trio


:arrow: Apostolis Anthimos w Jazz Clubie

(**)
Ewa
2012-02-05 12:43:44
Ciekawy wywiad z Apostolistem dla Radia Darmstadt można przeczytać na blogu SBB. W części pierwszej wywiadu wspomnienie o współpracy z Niemenem.
Ewa
2012-02-13 11:31:17
Na blogu SBB jest już do przeczytania 3 część wywiadu z Apostolisem (dla Radia Darmstadt), w której znów powraca temat Niemena.
Ewa
2014-12-27 22:38:43
W dzisiejszej Liście Osobistej Piotra Metza rozmowa z Apostolisem (w drugiej godzinie audycji) oraz Grupa Niemen w utworze What Have I Done i SBB w utworach Figo Fago i Niemen (utwór z ostatniej studyjnej płyty SBB).
Dalsza część część rozmowy z Lakisem w dwóch kolejnych audycjach Listy Osobistej.
Ewa
2015-12-03 22:31:16
W grudniowym numerze JazzPress bardzo ciekawy wywiad z Lakisem:
http://www.jazzpress.pl/news/2826-jazzp ... dzien-2015
Nieco inaczej niż Helmut Nadolski wspomina początki współpracy z Niemenem, a także obwinia Pagart za ich rozstanie.
Wspomina także, jak musiał zostać w pokoju hotelowym, podczas, gdy reszta zespołu poszła zwiedzić dzielnicę burdelową Hamburga.;)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony