Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Spokojnym krokiem 2006-10-08 - 2006-10-11 Tadeusz 26 8740
Tadeusz
2006-10-08 12:03:54
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2006-10-08 12:03:54 przez Tadeusz
„Spokojnym krokiem szedłem, nie oglądając się za siebie... czy to możliwe, że wróciłem? że zatoczyłem pełne koło?...
Prorocze słowa. Sam autor, pisząc je , nie przypuszczał, że spełnią się prawie co do joty. I oto spełniły się; spełniły się, jak w najgorszym śnie; spełniły się, choć nikt rozsądny nie chciał aby spełniły się.
Wiec poparcia, jedynie słusznej sprawy, pod Pałacem Kultury jest punktem stycznym owego(pełnego) koła z wiecem poparcia w Radomiu w 1976 roku. Retoryka taka sama, histeria taka sama, i intencje takie same – otumanić i zniewolic naród.

Niestety, nie uniosła się jeszcze Opatrzności Dłoń i nie odpukała w nasze niemalowane czoło.
Mam nadzieję, że wkrótce to nastąpi i wówczas słowa autora spełnią się całkowicie.
Markovitz
2006-10-08 12:26:32
Śmieszą mnie ostatnio nieustanne i zazwyczaj chybione odniesienia do polityki : najpierw Ktoś robił analogie do sytuacji na Węgrzech, teraz do wydarzeń w Radomiu'76...

Tytułowy utwór bardzo osobistej płyty "Spodchmurykapelusza" usłyszałem pierwszy raz w Operze Leśnej w 1996r. i moment jego premiery nie został wybrany przypadkowo.
:N: zaśpiewał tę piosenkę obok dwóch innych bardzo osobistych utworów: Czy mnie jeszcze pamiętasz i Wiem, że nie wrócisz .

W tekście Spokojnym krokiem również odniósł się do przebiegu swojej drogi twórczej, więc sprzeciwiałbym się snuciu jakichś analogii dla bardzo doraźnych potrzeb ... I to niezależnie , czy byłyby wymierzone w tę, czy w inną partię.
Tadeusz
2006-10-08 12:32:23
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2006-10-08 12:32:23 przez Tadeusz
Na tej płycie- drogi Marku -jest dwanaście utworów, jest też "Spodchmurykapelusza". Ja natomiast pisałem o całkiem innym - o pierwszym w kolejności.
Przywołałeś inne utwory- po co?- ale to chyba z powodu wrażeń po wiecu poparcia. :wink: :lol:
A że Cię śmieszy, no cóz, każdy smieje się z czegoś innego.
W tej chwili takie mam, a nie inne, skojarzenia i myślę, że dobrze iż teksty Niemena są żywe i uniwersalne. Ja nie jestem przywiązany- tak, jak Ty- do jedynie słusznej interpretacji. :lol: :lol:
Markovitz
2006-10-08 12:40:53
O którym byś nie pisał - nawiązujesz do polityki .

Przejrzyj dyskusje na głównych portalach internetowych : czy mowa o wypadkach, czy wyścigach, meczu reprezentacji , czy ..Dody -wszędzie na siłę szuka się analogii politycznych . To jest śmieszne i to jest straszne, bo świadczy o ogromnym poziomie emocji .
A gdzie umiar w tym wszystkim ? Gdzie zwykły rozsądek ?

P>S Wieców było kilka i każdy można nazwać wiecem poparcia dla swoich i kontry dla "onych" :wink:
Tadeusz
2006-10-08 12:44:12
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-10-08 12:44:12 przez Tadeusz
Markovitz napisał: O którym byś nie pisał - nawiązujesz do polityki .
No i co z tego, nie wolno ?
Chyba nie pretendujesz do roli cenzora ( przyzwoitki) na tym forum?
Markovitz
2006-10-08 12:52:30
TadeuszMarkovitz napisał: O którym byś nie pisał - nawiązujesz do polityki .
No i co z tego, nie wolno ?
Chyba nie pretendujesz do cenzora na tym forum?


Taka właśnie różnica między czasy dawnymi i obecnymi, że teraz już wszystko wolno...

Wolno nawet młodym talentom pozwolić wylosować "Spokojnym krokiem" i kazać wykonać w konkursie. Tylko czy taki tok postępowania gwarantuje wiarygodną interpretację ?

Podobnie z analogiami politycznymi :weź i Gdzie mak się czerwieni :twisted:
Tadeusz
2006-10-08 12:57:59
Pewno byś wolał dawne czasy- udzielić wskazówek, wytyczyć jedynie słuszny kierunek, narzucić interpretację...
Na szczęście Marku drogi " to se ne vrati"
Proszę, nie ubiegaj się o funkcję cenzora na tym forum!
Tadeusz
2006-10-08 13:26:32
Okazuje się, że jest lista tematów, na które głosu zabierać nie godzi się- jak mawiał Zagłoba.
Markovitz
2006-10-08 14:18:03
TadeuszPewno byś wolał dawne czasy- udzielić wskazówek, wytyczyć jedynie słuszny kierunek, narzucić interpretację !


Te inklinacje bliższe są raczej Twojemu pokoleniu :wink:
Nie będę robił za Stanisława i nie zacytuję tu norwidowskiego motta całej płyty...

Zapewne chciałbyś Tadeuszu podbudować w ten sposób jakąś alterntywę dla obecnej władzy ... Tylko że różnice ideowe między partiami są obecnie iluzoryczne !
Okazuje się, że główna ekonomistka jednej partii może być ministrem i wicepremierem w rządzie partii rzekomo przeciwnej :twisted:
Tadeusz
2006-10-08 14:33:42
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-10-08 14:33:42 przez Tadeusz
-Kompletne niezrozumienie intencji zainicjowanego tematu, a szkoda. Rzecz była - że "wyłożę kawę na ławę" - o interpretacji tekstu i jego uniwersalności, o nieprzewidywalności zdarzeń, i o zbieżności przewidywań twórców sztuki z późniejszą rzeczywistością ( Mickiewicz też pisał: "a imię jego będzie 44"). A to, że przy okazji zasugerowałem swój pogląd- w tym przypadku polityczny- nie jest naganne. Wypowiedź bez wyrażenia pogladu jest martwa i nie warta uwagi.


-Takiego podejścia do tematu się spodziewałem. Tymczasem...

-Mogłem oczywiście zapytac jak pani od polskiego-co sądzicie o mojej interpretacji tekstu...?

-Kwestie pokoleniowe będą zawsze występowały, a młodsze ( Twoje) jest, jak sadzę, nieomylne. :lol: :lol: :lol: OBY TAK BYŁO I OBY DOBRZE NA TYM OGÓŁ WYSZEDŁ.
Markovitz
2006-10-08 14:52:44
TadeuszRzecz była - że "wyłożę kawę na ławę" - o interpretacji tekstu i jego uniwersalności, o nieprzewidywalności zdarzeń, i o zbieżności przewidywań twórców sztuki z późniejszą rzeczywistością ( Mickiewicz też pisał, że imię jego będzie "44").


:shock: :o

A ja myślałem, że to było o pewnym uderzającym podobieństwie :

Tadeusz Wiec poparcia, jedynie słusznej sprawy, pod Pałacem Kultury jest punktem stycznym owego(pełnego) koła z wiecem poparcia w Radomiu w 1976 roku. Retoryka taka sama, histeria taka sama, i intencje takie same – otumanić i zniewolic naród.


..otumanić, przestraszyć, zapałować, zrewidować i wyrzucić z roboty. No pewnie !

Spokojnym krokiem i wszystko jasne : imię Jego "N", a symbol to: IV (RP) :P
Tadeusz
2006-10-08 14:56:08
Widzę, że zaczynasz "łapać", ale jeszcze przyznać się do tego nie chcesz i chyba nie bardzo jeszcze wiesz, że "łapiesz".
Andrzej Mróz
2006-10-08 15:40:39
A mnie przemówienie premiera Jarosława Kaczyńskiego (jeżeli już wkradła się na forum polityka) bardziej kojarzy się w sensie pozytywnym z postawą Niemena i często wyrażaną przez Niego troską o losy naszej "wspólnoty", naszej - "Mojej Ojczyzny".

Nie widziałem w tym wiecu jakichkolwiek analogii z czarnym okresem czerwonych wiecowań.
Tadeusz
2006-10-08 16:21:10
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-10-08 16:21:10 przez Tadeusz
Jeszcze raz twierdzę, że słowa Niemena były prorocze! Nie potrzebują wieców poparcia np. rządy krajów skandynawskich, ale już rządy Białorusi i Ukrainy potrzebują, i rząd Polski też potrzebuje.
Bierzemy akurat przykład z republik kiedyś nam bratnich. A może polski rząd potrzebuje poparcia, bo społeczeństwo jest krnąbrne? Jeżeli tak, to niech nie uszczęśliwia tego niewdzięcznego społeczeństwa na siłę, tak jak to robiły rządy czerwonych, i niech je uwolni od swojej opieki. Tymczasem trzyma on władzę jak tonący brzytwę, i widać to gołym okiem.
Na szczęście gospodarka ma się dobrze, bo rząd, zajęty szukaniem duchów i wyjaśnianiem kolejności barw na polskiej fladze, nie majstruje przy niej. I niech tak pozostanie.
Zatoczyliśmy wielkie koło, więc po co była ta wędrówka ?
Przesłanie tekstu kojarzy się mi nad wyraz oczywiście z aktualną sytuacją w Polsce.
Andrzej Mróz
2006-10-08 17:44:28
A dla mnie większe znaczenie od wskaźników ekonomicznych ma praworządność i ład moralny w Naszej Ojczyźnie.
Obyśmy zawsze mogli się cieszyć wolnością i życiem w praworządnym i nieskorumpowanym kraju.

Tak naprawdę to my jako naród dopiero teraz mamy szansę wyruszyć w jakąkolwiek wędrówkę, dotąd było tu tylko czerwono i to przez cały ten niby demokratyczny czas.

Czy zatoczymy koło?

Jeżeli zadeklarujemy się na własne życzenie w wyborach, to mamy szanse wrócić do tego samego co było (zatoczyć mniejsze koło), ale mamy też szansę wrócić po dziesiątkach lat tułaczki duchowej do "kraju tego, gdzie kruszynę chleba...."(zatoczyć większe koło).

Szanujmy tę szansę, która może się już nigdy nie powtórzyć.
Andrzej Mróz
2006-10-09 07:44:20
Niestety kraj w do którego tak tęskno było wielu pokoleniom naszych rodaków, został wyparty z wielu świadomości przez liberalne pranie mózgów (szczególnie ludzi młodych).
Dziwi mnie fakt, że i starsi wiekiem dali się ponieść tej fali.


Ta wielokrotnie przywoływana przez liberalną tubę Europa, ze swoimi standardami, nie martwi się o losy ludzkie, gdy pracownicy jej supermarketów próbują się zorganizować przeciw zachłanności pracodawców w związki zawodowe, ale martwi się o prawa człowieka, doszukując się ciemnoty i prostactwa w polskim społeczeństwie, gdy chodzi o zboczeńców seksualnych.

To są fakty, a nie jakieś duchy, czy fanaberie trzeźwo myślących.

To nie rządy PIS – u są odpowiedzialne za małą efektywność polskiej gospodarki i za działania na jej szkodę. To też jest fakt.


To nie duchy, zniewalały przez dziesiątki lat naród polski i nie „duchy przeszłości” są za to odpowiedzialne, ale dobrze mający się i prosperujący w niby demokratycznym państwie ludzie. Ludzie ukrywający się przed narodem i ukrywający przed wspólnotą polską swoje nikczemności, zacierający ślady własnych niegodziwości. Nie możemy być normalnym krajem mając ciemne plamy w swoich dziejach.

Liberałowie i socjaldemokraci malują nam nasz świat na błyszcząco i wielu z nas daje się na te świecidełka zwabić, dla wielu z nas po szarości okresu komunistycznego ta jaskrawość wydaje się wolnością i pięknem samym w sobie.
Ale pod cienką warstwą tej „świetlistej liberii”, gdy się ją odsłoni...... aż cuchnie od rozkładu gospodarczego, moralnego, społecznego i kulturowego.


Przez szesnaście lat socjaldemokratycznego liberalizmu staliśmy się krajem totalnie skorumpowanym i niebezpiecznym dla swoich obywateli. Zakwitły przemoc i bandytyzm.

Ludzie dotąd rządzący jakoś dziwnie tolerowali te zjawiska i nie podejmowali zdecydowanych kroków aby coś zmienić, dobrze się w tym, i z tym czuli.

Mam świadomość, że zjawisk tych całkowicie nigdy się niewyeliminuje, ale naszym obowiązkiem jest dążyć do tego aby te patologie były co najwyżej marginalne, wyprzeć je poza margines polskich problemów.
Pozwoli to wlać ducha świeżości w nasze poczynania, może będzie tu jeszcze normalnie,
a strzałopióry orzeł nie będzie już jedynie nam się śnił.

Niemen w wielu utworach, z tekstami swoimi, czy Norwida, starał się o to, aby otworzyć nam oko naszej świadomości, otworzyć, pobudzić naszą wrażliwość na pleniące się zło. Spotkał się z "drwin uśmieszkami"i to też w jakiś sposób mówi nam prawdę o naszej rzeczywistości.
Markovitz
2006-10-09 08:07:38
A dyć dalibyście spokój tym liberalizmom- Andrzeju !

Dzięki liberalnemu podejściu mogliście obejrzeć cały dzień Niemena w telewizyji kulturalnej i jeszcze możecie pisać, co Wam się podoba na forum dyskusyjnym.
A fakty są takie , że obiecanego po pogrzebie :N:-a przez Prezydenta (kiedyś Stolicy a dziś RP) koncertu ku czci Czesława- jak nie było, tak nie ma ...

Obawiam się, że wkrótce nieliczne programy tematyczne zastąpi w Telewizorze jakaś poprawna politycznie sieczka i mowa-trawa, bo wymienią Wartościowych Guru na Potulnych i Stereotypowuch wykonawców...

A i dyskusja na forum obumrze przy wciąż milczącej Moderacji ...
Andrzej Mróz
2006-10-09 08:25:21
Markovitz napisał:
Dzięki liberalnemu podejściu mogliście obejrzeć cały dzień Niemena w telewizyji kulturalnej i jeszcze możecie pisać, co Wam się podoba na forum dyskusyjnym.


A ja skruszony aż się wzruszyłem.
Ewa
2006-10-09 09:01:11
Markovitz
Obawiam się, że wkrótce nieliczne programy tematyczne zastąpi w Telewizorze jakaś poprawna politycznie sieczka i mowa-trawa, bo wymienią Wartościowych Guru na Potulnych i Stereotypowuch wykonawców...

I ja też się tego obawiam i jeszcze powrotu cenzury. :twisted:

I w ogóle nie mieszałabym Niemena i Jego utworów do tej brudnej polityki.
Partia obecnie rządząca nie ma niestety zbyt wiele wspólnego ze szczytnymi celami Solidarności, którą popierał Niemen.
A do normalności w tym kraju wciąż nam daleko.
Markovitz
2006-10-09 09:35:09
Widzę, że dołączyła kolejna Opcja :)

Ewa I ja też się tego obawiam i jeszcze powrotu cenzury.


Jeśli cenzura miałaby polegać na odstawieniu na półkę Czterech pancernych i Klosa - to jestem za !
Miejsce tych wyświechtanych seriali jest obok kronik filmowych z lat 1948-1989 w seansach Kino Polska :P

Bez bieżącej polityki już się nie da ?
Może to jakiś Hyde Park ?

A miało być Spokojnym krokiem :wink:
Andrzej Mróz
2006-10-09 11:11:58
Obawiam się, że wkrótce nieliczne programy tematyczne zastąpi w Telewizorze jakaś poprawna politycznie sieczka i mowa-trawa, bo wymienią Wartościowych Guru na Potulnych i


Nawet za czasów reżimu komunistycznego nie było tak źle z programami, mimo, że był tylko jeden (potem dwa) kanał telewizyjny i trzy radiowe.
Sieczka i mowa - trawa to domena dzisiejszych mediów.

Zresztą czy jest o co się spierać? Niech każdy z nas zapyta się siebie, swojego serca, gdzie jest Moja Ojczyzna?
Tadeusz
2006-10-09 11:29:52
Andrzej napisał: "Niech każdy z nas zapyta się siebie, swojego serca, gdzie jest Moja Ojczyzna?"

Ja naprawdę nie chciałem abyście się Panowie "zapatriotowali" na śmierc.
Napisałem tylko, że tekst budzi we mnie określone skojarzenia.
Markovitz
2006-10-10 09:01:13
TadeuszNapisałem tylko, że tekst budzi we mnie określone skojarzenia.


.. i te Twoje skojarzenia miały nie podlegać żadnej opinii czy dyskusji ..?

No, ale jeśli krytykę określa się mianem"cenzury"...

Rozumiem i kończę swój udział w tym forum poparcia tez T. Eda, RJW, czy St...

8)
Markovitz
2006-10-10 09:33:49
..tylko bez urazy i połajanek. To moja suwerenna decyzja.
Ewa
2006-10-10 12:51:31
MarkovitzRozumiem i kończę swój udział w tym forum poparcia tez T. Eda, RJW, czy St...

Decyzję szanuję, tylko motywacja dla mnie nie do końca zrozumiała. :?
Może wszystko przez te magiczne trzy siódemki. :wink:
Tadeusz
2006-10-11 12:05:55
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2006-10-11 12:05:55 przez Tadeusz
Markovitz napisał: No, ale jeśli krytykę określa się mianem"cenzury"...

Rozumiem i kończę swój udział w tym forum poparcia tez T. Eda, RJW, czy St...


„Porzucenie ze złością wiaderka i łopatki pośrodku piaskownicy” wymaga komentarza i wyjaśnień. Wszak to nie jest rozmowa tylko, i tylko, dwóch forumowiczów. Czytało ją ponad czterysta osób.

Markovitz napisał: Śmieszą mnie ostatnio nieustanne i zazwyczaj chybione odniesienia do polityki : najpierw Ktoś robił analogie do sytuacji na Węgrzech, teraz do wydarzeń w Radomiu'76...

Jeżeli przedstawione zdanie, napisane całkiem poważnie i w dobrej wierze, jest komentowane jako śmieszne, to trudno przedstawiającemu swój pogląd – wcale nie infantylny – nie zareagować postawą obronną.

Markovitz napisał: O którym byś nie pisał - nawiązujesz do polityki .

Sugeruje to ( ta wypowiedź ) w sposób jednoznaczny, a wręcz wyraża pretensje, że śmiałem nawiązać do polityki. A co , nie wolno? Czyż nie jest to próba cenzurowania; czyż nie jest to określanie obszarów zakazanych do dyskusji - a więc cenzurowanie.

Tadeusz napisał: Widzę, że zaczynasz "łapać", ale jeszcze przyznać się do tego nie chcesz i chyba nie bardzo jeszcze wiesz, że "łapiesz".

Oczywiście była to z premedytacją wypowiedziana złośliwość pod adresem Marka.

Drogi Marku, mam nadzieję, ze nie jesteś mimozą. Dobij do tysiąca!!!! Ewa miała chyba rację, że te siódemki Ci nie specjalnie posłużyły.
Tadeusz
2006-10-11 12:13:59
Całkiem poważnie! Liczę, że przeczytam tysięczny post Marka.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony