Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Święto Niepodległości. 2007-11-11 - 2019-11-13 Andrzej Mróz 5 4969
Andrzej Mróz
2007-11-11 15:39:34
Był taki koncert Niemena 11. 11. 1997 r. w Teatrze Polskim w Warszawie.

Koncert Niepodległościowy.

A tak po krótce można by ująć naszą historię:

829 lat chrześcijańskiej monarchii
123 lata niewoli
21 lat II Rzeczypospolitej
50 lat obcych okupacji
18 lat "tańca" PRL - u... z wolną Polską.

Święto Niepodległości najbardziej kojarzy mi się z postacią Józefa Piłsudskiego.

Kazimierz Wierzyński

PIŁSUDSKI

Gdy w pałacu przed sobą staniecie oboje,
Już ty go nie uwiedziesz, ani go nie skusisz,
Na wszystkie dziwne gusła i uroki twoje
Wyzgrzyta ci przez zęby swe uparcie: musisz.

Nie darmo w wypalonych, przydrożnych ogniskach
Popiołów twoich szukał i śladów pochodu,
Z gasnących warg, co cichły na pobojowiskach,
Podsłuchał całą prawdę twego rodowodu.

Nie skłamiesz mu, nie zełżesz swej plotki papuziej,
A gdy ci spojrzy w oczy - przeraź się i przyznaj!
Watykan zamknie okna, odjadą Francuzi,
Europa się zaśmieje, on szepnie: ojczyzna...

Wypuść go, niech wyleci, niech płaszczem powieje,
Niech porazi paradą tysiąca swych szabel!
Pamiętaj! W twoich dziejach on jeden się dzieje,
Przepruwa czas i krzyczy spod ziemi, jak kabel.

Podciąć mi słupy czarnych, bezczelnych szubienic
I historię wypędzić z kazamat na wiatry,
Heroiczny mój dramat odrzucił swój wieniec,
Już pali się! Już w ogniu stanęły teatry!

Już zerwali się wszyscy, z południa, z północy
Do nowych stolic radio przebija się w górze!
Wracajcie emigranci! Przylećcie prorocy
Z cudzoziemskich cmentarzy błogosławić burzę!

Bo tu się Bóg na polskim Mazowszu rozpęta,
Siedmiogrodzkie powietrze przywoła Batory,
Już dzwonią wszystkie miasta! Rozległy się święta!

Uciszcie się! Niech z Litwy zaszumią mi bory.
dzek
2007-11-11 17:25:05
Andrzeju,mam prawo przupuszczać,że ta nasza obecna Polska nie jest Twoją wymarzoną.Pewnie zresztą podobnie myśli większość z nas.Niemniej od roku 1989-ego mamy wolne wybory.To my w jakimś sensie wybieramy swoich przedstawicieli na różnych szczeblach władzy i to ,że rządzą nami tacy a nie inni nie jest winą tajnych agentów KGB tylko naszego narodu.Zresztą posłowie,senatorowie czy też radni to nie są ludzie z ksężyca tylko sa częścią z nas,a więc są jakby emanacją naszego społeczeństwa.Mozna wiec zaryzykować twierdzenie,że jakie społeczeństwo taka władza.Do dzisiaj z przerażeniem wspomniam jak to o mało brakowało,aby prezydentem został Tymiński.Te kilka milinnów ,ktore na niego głosowało chyba postradało wtedy zupełnie zmysły.I dziwić się,że mamy w naszych mediach to co mamy,skoro ważne są słupki popularności.Naród chce słuchać i oglądać głupoty i je,niestety,ma.
Andrzej Mróz
2007-11-11 20:10:53
dzekNiemniej od roku 1989-ego mamy wolne wybory.To my w jakimś sensie wybieramy swoich przedstawicieli na różnych szczeblach władzy i to ,że rządzą nami tacy a nie inni nie jest winą tajnych agentów KGB tylko naszego narodu.Zresztą posłowie,senatorowie czy też radni to nie są ludzie z ksężyca tylko sa częścią z nas,a więc są jakby emanacją naszego społeczeństwa.Mozna wiec zaryzykować twierdzenie,że jakie społeczeństwo taka władza.


Poniekąd racja, poniekąd nie.

Bo z tym tłumaczeniem to tak trochę analogicznie jak i podobnie do takiego tłumaczenia.

To nie nasza (ludzkości) wina, że mamy zanieczyszczoną atmosferę, nadwerężone zasoby mineralne, itp. bo przecież nasza Ziemia jako planeta podlega pewnym określonym prawom kosmicznym i to one przede wszystkim decydują o jej losie.

Poniekąd racja, poniekąd nie.

Póki nie poznamy mechanizmu wpływu naszego postępowania na nasze środowisko, czy to w postaci eksploatacji bogactw Ziemi, zanieczyszczeń środowiska, zanieczyszczeń środowiska (to nie błąd dwukrotne użycie tego samego zwrotu) czy dostępu do prawd historycznych, to nigdy nasze postępowanie w tym względzie nie będzie świadome, nie będzie dojrzałe, zawsze w olbrzymiej części społeczeństwa będzie ono irracjonalne.
Jurek
2012-06-22 06:22:08
Polska. Wszystko polskie, Polki i Polacy, Polska. Jestem Polakiem , jestem w Polsce. Jest taki program w telewizji polskiej "kultura, i co to za słowo?" . Włączyłem , słucham , patrzę , co to w ogóle jest takiego , co to za program. Polska , wokoło wszystko polskie, Polki i Polacy w Polsce.
Jestem Polakiem.
Jurek
Markovitz
2018-11-11 08:17:52
Wczorajszy Koncert dla Niepodległej na Stadionie Narodowym zbiera w necie bardzo pochlebne opinie. W minionych latach w roli gwiazd na tego rodzaju imprezach o dużym wydźwięku brylowali zwykle artyści z Europy Zachodniej. Przypomnę, że gwiazdą koncertu na jubileuszu Solidarności był J.M. Jarre, a gwiazdą koncertu z okazji 80-lecia Polskiego Radia był Sting. Wczoraj okazało się, że w finale pokazywanej przez kilka anten TVP, POLSAT, TVN i TV REPUBLIKA może wystąpić SBB ze skrzypkiem Adamem Bałdychem, a po nich sceną i publicznością może zawładnąć stary Cugowski z plejadą znakomitych instrumentalistów. Legendarne trio Skrzek- Anthimos- Piotrowski powiększone do kwartetu z chórem Sound'n' Grace i z orkiestrą dało prawdziwy popis kunsztu w kompozycji "Dziwny jest ten świat". Jakżesz odmienna to była wersja od wykonywanej przez Nich na estradach Europy w latach 70.. Pewnie ten i ów będzie sarkał, że zaśpiewać mógł młodszy wokalista, albo że solo Bałdycha było zbyt zawiłe i za długie (uroczo pobłażliwy uśmiech w kierunku skrzypka posłał Lakis), ale choć staram się unikać tego rodzaju stwierdzeń, to mogę z ręką na sercu napisać, że moim zdaniem- duch Czesława unosił się tego wieczoru nad Narodowym.

Co pozostanie w pamięci po finale z odśpiewanym Mazurkiem Dąbrowskiego..? Oprócz odlotu ekipy Józefa Skrzeka także Krystyna Prońko w "Murach" Luisa Llacha z polskim tekstem Jacka Kaczmarskiego, Krzysztof Cugowski w piosence Perfectu i Muniek z kolegami w swoim "Wychowaniu", a także "Jej portret" w wydaniu niemal operowym (miałem małą radochę, gdy znana sopranistka zaliczyła małą obsuwkę), jak również Skubas z "Białym krzyżem" Klenczona i kondratowicza, Igor Herbut z "Nie pytaj o Polskę" Ciechowskiego, Stanisława Celińska z wojenna pieśnią "Warszawo ma" i Maryla Rodowicz w lżejszym klimacie wiązanki bigbeatowych hitów.

Widowisko jeszcze można zobaczyć na You Tube wpisując w wyszukiwarkę-> "Koncert dla Niepodległej - PGE Stadion Narodowy [NA ŻYWO]"

Myślę, że warto podziękować redaktorowi Jackowi Cieślakowi za Jego wkład w koncepcję tego koncertu i pamięć dla dokonań legend naszego rocka.
Całość z wielkim wyczuciem wyreżyserował Bolesław Pawica, ale pokłony należą się chyba wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego widowiska.
Stadion Narodowy 10 11 2018 - Jo Skrzek i SBB.jpg Stadion Narodowy 10 11 2018 - Jo Skrzek i SBB.jpg
SBB na Narodowym 10 11 2018.jpg SBB na Narodowym 10 11 2018.jpg
Markovitz
2019-11-13 10:11:56
Jak poinformowała stacja TVP Info- 11 Listopada 2019r. w Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Mińsku odbył koncert, w trakcie którego białoruska orkiestra pod dyrekcją Moniki Wolińskiej wykonała „Bajkę” Stanisława Moniuszki i – skomponowaną specjalnie na tę okazję – Suitę Niemenowską.

Z portalu Dzieje.pl dowiedziałem się, że w Grodnie 13 listopada odbędzie się projekcja filmu „Snu o Warszawie” połączona z bankietem.

To się dzieje na Białorusi- a w Polsce..? Na kanale TVP2 powtórzono koncert ze Stadionu Narodowego z ub.roku, a jedna z prywatnych stacji TV ponoć wyemitowała stary klip.

Źródła:

-> TVP Info

-> Dzieje_pl
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony