Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Współczesna Polska Kinematografia 2007-05-15 - 2013-12-04 Czesław Sergio 4 3432
Czesław Sergio
2007-05-15 11:51:49
Źle się dzieje w kinematografi światowej ale to co wyprawia się w naszym polskim filmowym światku przechodzi wszelkie ludzkie pojęcie.
Wiele wybitnych aktorów starej daty dokonuje żywota w telenowelach które stały się domeną polskiej telewizji , np. Zygmunt Kęstowicz w Klanie oraz
Krystyna Feldman w Świecie wg Kiepskich.O ludziach zasłużonych dla polskiego filmu wspomina się jedynie wtedy gdy Ci zejdą z ziemskiego padołu (ostatnio Jerzy Janicki) , nie ma okazji by zobaczyć jakiś dokument o nich gdyż najzwyczajniej w świecie ... takowychy nie ma :shock:
Małpując amerykanów dopisujemy ciagi dalsze , głównie dla pieniędzy , jednakże w przeciwieństwie do amerykanów którzy raz na rok jeden bądź dwa dobre filmy wypuszczą u nas robi się tylko mdłe komedie w zasadzie o niczym bądź jak kto woli o tym samym ale inaczej i domeną stałó się przenoszenie na ekran nie dzieł wybitnych jak to miało miejsce w PRL-u tylko jakiejś tam Grocholi czy też Wiśniewskiego i jak tak dalej pójdzie to wylądujemy na szarym końcu państw gdzie robi się filmy dobre.
Mimo że wielu ważnych ludzi dla filmu od dawna już nie żyje (Cybulski ,Zanussi ,Munk,Bareja) to nadal nie ma kogoś takiego kto mógłby w minimalnym stopniu zająć ich miejsce.Historię mamy bogatą i barwną lecz na ekranie przedstawiano ją w dosyć drewniany sposób , nie wiem kiedy wreszcie ktoś odpowiedzialny za nasz filmowy świat wreszcie otworzy oczy bo wypadałoby tego już dokonać.
Ewa
2007-05-16 19:24:20
Widzę, że bardzo martwisz się o naszą kinematografię, ale czytając Twoją wypowiedź odnoszę wrażenie, że ten temat nie jest Ci do końca znany.
Pozwolę zatem odnieść się do kilku punktów Twojej wypowiedzi.
Czesław Sergio
Wielu wybitnych aktorów starej daty dokonuje żywota w telenowelach które stały się domeną polskiej telewizji , np. Zygmunt Kęstowicz w Klanie oraz
Krystyna Feldman w Świecie wg Kiepskich.

Nie jest prawdą to, co piszesz, albowiem Krystyna Feldman do końca życia grała w poznańskim teatrze oraz grywała w filmach, jak chociażby w "Moim Nikiforze", który przyniósł jej duże uznanie w kraju i za granicą.
Poza tym udział w telewizyjnych serialach przyniósł zarówno Kęstowiczowi, jak i Feldman wielką popularność i sympatię telewidzów, a to chyba nie jest nic złego?
Czesław Sergio
... u nas robi się tylko mdłe komedie w zasadzie o niczym bądź jak kto woli o tym samym ale inaczej i domeną stało się przenoszenie na ekran nie dzieł wybitnych jak to miało miejsce w PRL-u tylko jakiejś tam Grocholi czy też Wiśniewskiego i jak tak dalej pójdzie to wylądujemy na szarym końcu państw gdzie robi się filmy dobre.

Z tym też nie mogę się zgodzić, albowiem większość produkowanych u nas filmów, to akurat nie są komedie. Wystarczy spojrzeć, jakie filmy pokazywane są corocznie na festiwalu w Gdyni i jakie zostały w ostatnich latach laureatami tego festiwalu. "Dług", "Pręgi", "Warszawa", "Komornik","Mój Nikifor" czy "Plac Zbawiciela" to filmy bynajmniej nie komediowe, za komedię możemy uznać "Dzień świra", któremu jednak nie można postawić zarzutu, że jest "mdłą komedią".
Oczywiście kręci się też komedie czy ostatnio coraz popularniejsze komedie romantyczne, bo takie chce oglądać publiczność, ale z pewnością nie są one głównym nurtem kina polskiego.
Co do przenoszenia na ekran dzieł wybitnych, to zazwyczaj są to drogie produkcje, a budżet naszego kina niestety jest ograniczony.
Czesław Sergio
Mimo że wielu ważnych ludzi dla filmu od dawna już nie żyje (Cybulski ,Zanussi ,Munk,Bareja) to nadal nie ma kogoś takiego kto mógłby w minimalnym stopniu zająć ich miejsce.

To prawda, że wielu ważnych dla polskiego filmu ludzi nie żyje (można by tu wymieniać wiele bardziej znaczących nazwisk, jak np. Kieślowski czy Łomnicki) ale wielu też jeszcze żyje, jak np. Wajda czy Zanussi, którego chyba przez pomyłkę uśmierciłeś. Słyszałam, że ma się calkiem dobrze i nawet przygotowuje następny film. :)
Jurek
2013-12-04 17:12:31
Ewo, temat najważniejszy, film fabularny polski o Czesławie Niemenie, wydarzenie dziejowe dla piszących na forum Czesława Niemena . Wiem tylko, film ma być. Kto będzie grał rolę Czesława Niemena, kto pisze scenariusz, od kiedy , do kiedy są realizowane prace na planie filmowym, kiedy planowana premiera filmu, kiedy film trafi do kin, czy film będzie dostępny jako wydawnictwo na płycie dvd , czy w filmie będzie prawdziwy Czesław Niemen. Czy wiesz więcej.

Pozdrawiam
Jurek
Ewa
2013-12-04 17:59:08
Jurku, nie potrafię niestety odpowiedzieć na Twoje pytania.

Na forum jest temat "Film o Niemenie" jak będzie coś wiadomo, to na pewno pojawi się tam jakaś informacja.
Jurek
2013-12-04 18:07:35
Ewo, dziękuję , Jurek
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony