Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Zbigniew Seifert 2010-03-25 - 2010-04-29 art 6 3683
art
2010-03-25 11:20:32
Ostatnio coraz więcej dobrego dzieje się wokół tej ważnej postaci w historii polskiego jazzu. W zeszłym roku miał miejsce cały festiwal poświęcony pamięci artysty, ukazała się także biografia Anety Norek "Man of the Light" (serdecznie polecam!). W tym roku sam się porwałem na kontynuację tych wydarzeń - w maju jako GAD Records wydaję pierwszy CD i będą to właśnie niepublikowane wcześniej nagrania koncertowe Kwartetu Zbigniewa Seiferta.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Zbigniew Seifert Quartet - Nora

Poniżej informacja prasowa, a więcej o płycie na mojej stronie :)

Naprawiamy błędy polskiej fonografii sprzed lat. Po raz pierwszy na płycie ukażą się niepublikowane nagrania Kwartetu Zbigniewa Seiferta, pochodzące z lat 1969-70. Zespół debiutował w 1965 r., rozwiązał się po występie na Jazz Jamboree 1970. Nie doczekał się nigdy autorskiego albumu. Czterdzieści lat później ich nagrania wreszcie są dostępne na CD „Nora”. Premiera płyty już w maju.

Na płycie znajdą się nagrania z trzech festiwalowych występów grupy: Jazz nad Odrą 1969, Jazz Jamboree 1969 i Jazz Jamboree 1970. Od standardów w rodzaju „East of the Sun” i „Blue in Green” po intrygujące, autorskie kompozycje, jak „Meandry” czy „Ten niezastąpiony”. Wykonawcy to czołówka polskiego jazzu. Perkusista Janusz Stefański grał w niezliczonej ilości projektów w Polsce i poza jej granicami. Pianista Jan Jarczyk zasłynął doskonałymi kompozycjami dla Studia Jazzowego Polskiego Radia pod dyr. Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Basista Jan Gonciarczyk współpracował m.in. z kwartetem Henryka Słaboszowskiego i zespołem Anawa. Wreszcie lider, nieodżałowany Zbigniew Seifert, do dzisiaj uznawany jest za jednego z najważniejszych skrzypków w historii polskiego jazzu. Grał na skrzypcach tak, jak Coltrane na saksofonie. Ale przecież Seifert to nie tylko skrzypek, to także doskonały saksofonista. Płyta „Nora” potwierdza, że i ten instrument nie miał dla niego tajemnic.

Wszystkie nagrania poddano starannemu, choć niezbyt nachalnemu remasteringowi. Płytę uzupełni obszerna książeczka, zawierająca szkic biograficzny zespołu autorstwa Anety Norek oraz nieznane fotografie Kwartetu. Ukaże się także edycja specjalna płyty, limitowana do 111 ręcznie numerowanych egzemplarzy. W odmiennym opakowaniu, oprócz płyty, będzie można znaleźć m.in. pocztówki z zespołem i reprinty rękopisów nut. „Nora” będzie dostępna we wszystkich dużych sieciach sprzedaży, edycja specjalna – wyłącznie u wydawcy. Już dzisiaj można posłuchać otwierającego całość standardu „East of the Sun” (link: http://www.gadrecords.pl/pliki/mp3/Zbig ... he_Sun.mp3 ).

„Nora” to pierwsze wydawnictwo płytowe GAD Records, firmy znanej dotąd z publikacji książek muzycznych. W kręgu zainteresowań firmy leży polska muzyka jazzowa i rockowa sprzed lat. Wśród najbliższych planów płytowych – nieznane nagrania zespołu Klan.

Płyta ukazuje się dzięki pomocy Polsko-Amerykańskich Klinik Serca – American Heart Of Poland.
ratajczak bogdan
2010-03-25 14:20:15
Informacja godna uwagi i już czekam aż zakwitną kasztany.
To mniej znany - chociaż jednak poznany - okres grania Seiferta - saksofonisty.
Chciałbym też usłyszeć wiele nagrań Seiferta - skrzypka.
Tych nigdzie nie publikowanych - bootlegowych.
Są znakomite, a jakoś też nie mogą ujrzeć światła dziennego.
Ps. 1 Z przykrością stwierdzam, że podany przez Ciebie plik muzyczny nie istnieje. :(
Ps. 2 Twoja strona - znakomita! :)

(**)
art
2010-03-25 15:04:01
Link juź poprawiony -dziękuje za czujność :)
ratajczak bogdan
2010-03-25 17:00:48
Znakomicie to brzmi po latach.
A na marginesie, rano - nie wiedząc jeszcze o tej płycie, słuchałem nagrań z CD Polonia Records - "Polish all stars" z JJ'69, a w nim dwóch kompozycji kwartetu Seiferta - "Złudzenie" i "Taniec grubasa".
Przypadek?

Pytanie szczegółowe - z jaką ceną CD startujecie i jaki będzie sposób dystrybucji?
Jaki profil chcielibyście przyjąć na przyszłość - archiwlia, czy także promocja nowych muzyków?

A na koniec - dużo pomyśności w działaniach na polu wydawniczym. :)
Początek imponujący.

(**)
art
2010-03-25 21:30:38
"Taniec garbusa" a nie grubasa, jeśli już :)

Płyty będzie można kupić w Empiku, Media Markt i innych dużych sieciach, poza granicami Polski w CD Baby. A poza tym bezpośrednio u nas - zarówno zwykłą wersję, jak i ten limitowany pakiecik de luxe. Płyty (niestety) najtańsze nie będą. Koszty są spore, że o samych prowizjach z tytułu dystrybucji nie wspomnę. Przedsprzedaż gdzieś od połowy kwietnia.

Profil - zdecydowanie archiwalia plus okazjonalne nowe projekty, ale raczej uznanych muzyków.
art
2010-04-27 12:49:48
Promocja internetowa płyty właśnie powoli rusza i będzie się rozwijała przez cały maj. Okazało się, że w dużych sieciach handlowych (Empik etc.) płyta znajdzie się dopiero w czerwcu - tak więc w maju można ją dostać wyłącznie u wydawcy, parę groszy taniej i z pewnością, że pieniądze pozwolą na szybsze wydanie kolejnej płyty: Klanu :)

Pozwolę sobie rzucić kilka linków:

"East of the Sun" trafiło na Youtube z zupełnie niezwiązanym tematycznie teledyskiem :)
http://www.youtube.com/watch?v=DwR_IqEYNg4

Na Youtube pojawił się także krótki przedsmak tego, co znajdzie się na płycie:
http://www.youtube.com/watch?v=WYVxvajXEWM

A sam album można zamówić tutaj lub tutaj.

Wersja deluxe (tylko 111 egzemplarzy) będzie również dostępna około 10 maja. Szczegóły po weekendzie majowym, póki co można mailowo rezerwować sobie egzemplarz :)

Muzycznie pozdrawiam i mam nadzieję, że niebawem się będę mógł podzielić konkretami na temat następnego wydawnictwa.
ratajczak bogdan
2010-04-29 13:54:00
Już się cieszę na to wydawnictwo, a zwłaszcz na ekskluzywne dodatki kolekcjnerskie w wersji deluxe.
Gratuluję i proszę o płytkę z autografem wydawcy :) , który potraktuję jako pierwiastek drugiego stopnia, dołączony do serii GAD Records.

(**)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony