Ostatnio coraz więcej dobrego dzieje się wokół tej ważnej postaci w historii polskiego jazzu. W zeszłym roku miał miejsce cały festiwal poświęcony pamięci artysty, ukazała się także biografia Anety Norek "Man of the Light" (serdecznie polecam!). W tym roku sam się porwałem na kontynuację tych wydarzeń - w maju jako GAD Records wydaję pierwszy CD i będą to właśnie niepublikowane wcześniej nagrania koncertowe Kwartetu Zbigniewa Seiferta.
Zbigniew Seifert Quartet - Nora
Poniżej informacja prasowa, a więcej o płycie na mojej stronie
Zbigniew Seifert Quartet - Nora
Poniżej informacja prasowa, a więcej o płycie na mojej stronie
Naprawiamy błędy polskiej fonografii sprzed lat. Po raz pierwszy na płycie ukażą się niepublikowane nagrania Kwartetu Zbigniewa Seiferta, pochodzące z lat 1969-70. Zespół debiutował w 1965 r., rozwiązał się po występie na Jazz Jamboree 1970. Nie doczekał się nigdy autorskiego albumu. Czterdzieści lat później ich nagrania wreszcie są dostępne na CD „Nora”. Premiera płyty już w maju.
Na płycie znajdą się nagrania z trzech festiwalowych występów grupy: Jazz nad Odrą 1969, Jazz Jamboree 1969 i Jazz Jamboree 1970. Od standardów w rodzaju „East of the Sun” i „Blue in Green” po intrygujące, autorskie kompozycje, jak „Meandry” czy „Ten niezastąpiony”. Wykonawcy to czołówka polskiego jazzu. Perkusista Janusz Stefański grał w niezliczonej ilości projektów w Polsce i poza jej granicami. Pianista Jan Jarczyk zasłynął doskonałymi kompozycjami dla Studia Jazzowego Polskiego Radia pod dyr. Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Basista Jan Gonciarczyk współpracował m.in. z kwartetem Henryka Słaboszowskiego i zespołem Anawa. Wreszcie lider, nieodżałowany Zbigniew Seifert, do dzisiaj uznawany jest za jednego z najważniejszych skrzypków w historii polskiego jazzu. Grał na skrzypcach tak, jak Coltrane na saksofonie. Ale przecież Seifert to nie tylko skrzypek, to także doskonały saksofonista. Płyta „Nora” potwierdza, że i ten instrument nie miał dla niego tajemnic.
Wszystkie nagrania poddano starannemu, choć niezbyt nachalnemu remasteringowi. Płytę uzupełni obszerna książeczka, zawierająca szkic biograficzny zespołu autorstwa Anety Norek oraz nieznane fotografie Kwartetu. Ukaże się także edycja specjalna płyty, limitowana do 111 ręcznie numerowanych egzemplarzy. W odmiennym opakowaniu, oprócz płyty, będzie można znaleźć m.in. pocztówki z zespołem i reprinty rękopisów nut. „Nora” będzie dostępna we wszystkich dużych sieciach sprzedaży, edycja specjalna – wyłącznie u wydawcy. Już dzisiaj można posłuchać otwierającego całość standardu „East of the Sun” (link: http://www.gadrecords.pl/pliki/mp3/Zbig ... he_Sun.mp3 ).
„Nora” to pierwsze wydawnictwo płytowe GAD Records, firmy znanej dotąd z publikacji książek muzycznych. W kręgu zainteresowań firmy leży polska muzyka jazzowa i rockowa sprzed lat. Wśród najbliższych planów płytowych – nieznane nagrania zespołu Klan.
Płyta ukazuje się dzięki pomocy Polsko-Amerykańskich Klinik Serca – American Heart Of Poland.