Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

"Aerolit" CD/LP 2017 2017-07-12 - 2018-02-23 Domin189 4 6872
Domin189
2017-07-12 13:23:46
07.07.2017 miała premierę najnowsza reedycja albumu "Aerolit" na winylu:
aerolit_reedycje.jpgaerolit_reedycje.jpg

(źródło: witryna internetowa Polskich Nagrań)

Z jednej strony dobrą wiadomością jest, że maszyna wydawnicza nie zwalnia tempa i już w tydzień po premierze "Marionetek" na CD możemy cieszyć się z kolejnej płyty. Niestety, wysoka jakość, do jakiej przyzwyczaiły nas reedycje spod znaku "remastered & restored", przygotowywane pod czujnym okiem Fundacji im. Czesława Niemena, gdzieś została zatracona. Możemy się tylko domyślać, że na linii spadkobiercy CN - Warner Bros. pojawił się konflikt, w wyniku którego współpraca została najwyraźniej mocno ograniczona. W przypadku dotychczasowych wydań zwracałem uwagę na detale, które miast czynić nową serię idealną, sprawiały, że była ona "tylko" bardzo dobra. Niestety, zarówno w przypadku "Marionetek" jak i "Aerolitu" tych niedociągnięć jest wyjątkowo dużo, co znacznie obniża poziom wydawniczy wymienionych albumów.

W temacie głównym poświęconym współczesnym reedycjom poczułem się wywołany do odpowiedzi przez forumowego kolegę:

Tadeusz
EwaFaktycznie, jakiś za zielony ten Aerolit,

Odnoszę wrażenie, że malarze tutaj dominują - "za zielony, za biały". Czy to aż takie istotne wobec zaniechań w zakresie innych wydawnictw ?!


Uważam, że przy okazji wznowień CD lub LP nie tylko muzyka jest istotna, choć bezsprzecznie stanowi ich największą wartość. W odróżnieniu od towaru w marketach, który można kupić po okazyjnej cenie z uwagi na uszkodzone opakowanie (lub czasem jego brak), poligrafia wydawnictwa muzycznego to jego nieodłączny element, za który w końcu także się płaci (a czasami stanowi dopełnienie treści zawartych na grającym krążku!). Longplay "Aerolit" z jedną z najpiękniejszych okładek w dorobku Niemena zasługuje na wyeksponowanie swoich atutów. Przypomnijmy:

tyl_niemen.jpgtyl_niemen.jpg

Swoją drogą, ciekawe, jak obrazek wyglądał pierwotnie. Może... tak?
tyl_zdjecia.jpgtyl_zdjecia.jpg

- i to kilka lat przed "Ścianą" Pink Floyd :shock:

Dzięki uprzejmości Krzysztofa, który udostępnił mi materiał porównawczy, mogę poświęcić odrobinę więcej miejsca kwestii reprodukcji poligrafii dla rzeczonego albumu.

niemen_aerolit_polskie_nagrania_male.jpgniemen_aerolit_polskie_nagrania_male.jpg

(lewy górny róg - reedycja WB'17, z prawej strony - wydanie PN'75)

Zbliżenie na górny napis - straszna ziarnistość w przypadku reedycji WB'17 (u dołu):
nae_ziarnistosc.jpgnae_ziarnistosc.jpg

swoją drogą, nigdy nie zwróciłem uwagi, że na froncie pierwszego wydania okładki (i częściowo w reedycjach CD) ucięty został "ptaszek" namalowany nad literami "AE" ;) A więc są jednak jakieś dobre strony tego wydawnictwa...

Zdjęcia zespołu są kiepskiej jakości skanem, posiadają niepożądane artefakty w postaci "siatki" i mają nieco zwiększony kontrast, przez co tracą wyrazistość (z lewej strony okładka LP z lat '70, z prawej współczesna):
aerolit_mn.jpgaerolit_mn.jpg

mn_okladka.jpgmn_okladka.jpg

irytuje mnie to tym bardziej, że nawet klient detaliczny może w pierwszej większej drukarni cyfrowej uzyskać efekt lepszy od Warner Bros. :evil:

Ciekaw jestem, jak szczęśliwi nabywcy oceniają brzmienie LP w stosunku do oryginału - sam Niemen nie był z niego przed laty zadowolony, twierdził, że przy reedycji CD z 2003r. osiągnął znacznie bardziej satysfakcjonujący rezultat.
Krzysztof
2017-07-14 15:04:19
Temat jest dość szeroki i myślę, że wcale niebanalny. Początkowo, po wydaniu Niemen vol 1 & 2 nieco bagatelizowałem uwagi Domina, dotyczące poligrafii. Gdy jednak otworzyłem przesyłkę zawierającą nowe wydanie 'Marionetek" na CD oraz winylową edycję "N/Aerolit", to jednak nie wytrzymałem. Muzyka jest oczywiście najważniejsza, ale jak mawiają Francuzi - je się także oczami. Swoje żale wyartykułowałem na blogu, jest tam też więcej fotek, które tu nie chciały się zmieścić. Zapraszam do lektury.

https://poleczkazplytami.blogspot.com/2017/07/nowe-wydania-niemena-i-rozterki.html.
Deformator
2018-01-03 17:10:32
Ma ktoś może jakieś informację na temat dalszych reedycji? Już długo czekamy na Aerolit w wersji CD, o Idee Fixe nawet nie śmiem marzyć.
Przypuszczam że ostatnie próby repolonizacji PN miały swój udział w tym przestoju od lipca. Pytanie czy coś się teraz ma szansę ruszyć w temacie.
Corpseone
2018-02-17 22:54:28
Przyłączam się do pytania przedmówcy. Czekam na "Aerolit" odkąd zaczęły wychodzić reedycje. To moja ulubiona płyta CzN i według mnie jego opus magnum (pewnie nie wszyscy przytakną - nie ma problemu) i bardzo bym akurat tę płytę chciał mieć na półce, a na pozostałe już będę sobie normalnie, spokojnie czekał.
pkosela
2018-02-23 21:31:25
No właśnie zobaczyłem na półce w markecie "The best of..."
Czyżby reedycja poza kolejnością i serią?
http://polskienagrania.com.pl/2018/02/01/46897/
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony