Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Album Postscriptum i Fonoteka numer 8 2014-03-09 - 2016-11-24 Veriton 18 15481
Veriton
2014-03-09 08:43:46
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2014-03-09 08:43:46 przez Veriton
W najnowszej Fonotece jest fragment Czesława Niemena - "Starczą Słońca u boku".
Wie ktoś coś i zechce się podzielić?
Domin189
2014-03-09 10:29:14
Ów utwór pochodzi z płyty "Postscriptum" i nosi taki sam tytuł. Możesz posłuchać go tutaj

Rozbawił mnie tytuł "Starczą Słońca u boku", wynikający z oryginalnego tekstu:

(...) Jesteś
prawie
Nike
chociaż krucha
i bez miecza
z tarczą słońca
u boku


Myślę, że nie trzeba tego szerzej komentować 8) Gratuluję błyskotliwości autorom kompilacji Fonoteka 8!
Veriton
2014-03-09 10:56:27
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Tak właśnie przypuszczałem, ale że tyle różnych dziwnych wykopalisk się ostatnio pojawia, to wolałem zapytać na fachowym forum.
No i jeszcze ta, nazwijmy ją, gra słów ;)
Swoją drogą słychać w tej piosence zapożyczenie z Kanonu D-dur Pachelbela czy tylko ja je słyszę?
No i jak to było z wydaniem zawierającego ją LP "Postscriptum"?, bo ponoć bez zgody Niemena.
Domin189
2014-03-09 11:16:45
Faktycznie, Niemen wspominał, że ta płyta ukazała się bez jego zgody. Pierwotnie miał to być materiał przeznaczony jedynie na targi MIDEM '80, lecz Polskie Nagrania uznały, że należy zaprezentować go szerszej publiczności.
Warto wspomnieć, że w tym samym czasie (bo nie mam pewności, czy podczas tej samej sesji nagraniowej) nagrana została przez Niemena "Moja ojczyzna", ogrywana od 1976 roku z zespołem. Wielka szkoda, że to nagranie, będące ilustracją muzyczną do Polskiej Kroniki Filmowej z września 1979 nie znalazło się choćby na CD dołączonym do boksów "Niemen od początku"...

Wracając do Fonoteki numer 8 - w utworze "6EQUJ5, czyli informator Układu Słonecznego" także słychać muzykę Niemena. Poznajesz? :)
Veriton
2014-03-09 16:42:32
Czuć rękę Niemena w tym "6EQUJ5", ale nie rozpoznaję skąd ten fragment, podpowiesz?

Ciekawa sprawa z tym brakiem zgody Niemena, bo przecież w książeczce do boxu pisze on:
"...W grudniu 1979 przygotowałem i nagrałem demo płyty i zaniosłem do Polskich Nagrań gotową taśmę,
w celu wydania małego nakładu na MIDEM '80..."


Z tego, jak i z faktu, że w podlinkowanej przez Ciebie PKF widać rodzinę Niemena na zimowym spacerze
wynika, że również "Moja ojczyzna" została właśnie w grudniu 1979 roku nagrana.
Chyba, że PKF pokazuje zimę ze stycznia, lutego, albo marca 1979.
Piosenkę wydano dopiero w 1985 roku na winylowej EPce Tonpressu N 80.
Domin189
2014-03-09 22:06:21
"6EQUJ5, czyli informator Układu Słonecznego" z Fonoteki 8, w 0:27-0:37 i 1:23-1:33 zawiera fragment utworu "Planeta Ziemia" z LP "Katharsis". Swoją drogą, naprawdę udany motyw.

Co natomiast dotyczy "Mojej ojczyzny", to rzeczywiście ukazała się ona na SP, lecz w wersji z zespołem - z koncertu w Leningradzie w 1976 roku. Ta, której można posłuchać w PKF jest dziełem solowym :) Warto dodać, że przytoczony singiel został wadliwie wytłoczony... chyba, że są wśród nas szczęśliwcy, którym na słowie "powiada" dźwięk się nie "ślizga" :?:
Veriton
2014-03-10 20:57:33
Chylę czoła.
Veriton
2014-03-11 11:11:11
Wspomniana PKF jest jednak ze stycznia 1979 - http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=en/node/6685
Release Date: 1979-01-09
Date of Production: 1979-01-09

To oznacza, że ta wersja "Mojej ojczyzny" została nagrana wcześniej niż materiał na LP "Postscriptum".

Przy okazji, może pokusimy się wspólnie o odgadnięcie i wyszczególnienie sprzętu widocznego na klipie,
bo wszystko wskazuje na to, że właśnie na nim, i w domowym studio,
nagrany został cały materiał "Postscriptum". A na okładce, i winyla, i reedycji z boxu, o tym ani mru, mru.
pkosela
2014-03-11 11:49:55
Domin189Co natomiast dotyczy "Mojej ojczyzny", to rzeczywiście ukazała się ona na SP, lecz w wersji z zespołem - z koncertu w Leningradzie w 1976 roku.

Mowa o tym SP?
http://www.discogs.com/release/4072987
Markovitz
2014-03-11 14:16:24
pkosela Mowa o tym SP? -> http://www.discogs.com/release/4072987

Tak, to jest singiel z nagraniem koncertowym, o którym pisał Domin. Płytę z "Moją ojczyzną" oraz dwiema opisanymi pod linkiem pieśniami wydano z okazji XII. Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów - Moskwa 1985.

Domin189 SP został wadliwie wytłoczony... chyba, że są wśród nas szczęśliwcy, którym na słowie "powiada" dźwięk się nie "ślizga" :?:

Tłoczenie pozostawia wiele do życzenia, ale na moim egzemplarzu słowo "powiada" przeciąga wokalnie tylko Niemen :)

Za to przed słowem "Kto..." słychać trzask - ale taki to już urok tych starych, czarnych krążków.
pkosela
2014-03-11 15:11:38
To i tak dobrze macie ze swoimi wadami tej płytki - moja niemiłosiernie "smaży" :(
Veriton
2014-03-11 15:26:36
Dodam, że i sama piosenka została, i to o kilka minut, skrócona w porównaniu z wersją "leningradzką".

Znalazłem w sieci takie cuś - http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=en/node/6685
"...Release Date: 1979-01-09
Date of Production: 1979-01-09..."

Z tego wynika, że studyjna wersja "Mojej ojczyzny" była nagrana jednak w styczniu 1979 roku, czyli przed sesją (sesjami) "Postscriptum".
Pomożecie rozpoznać sprzęt Niemena widoczny w tej PKFce?.
Bo wszystko wskazuje na to, że właśnie za jego pomoca, i w domowym studio, Niemen nagrał materiał zapisany na LP "Postscriptum".
Ja rozpoznałem dotychczas:
-minimoog - Niemen gra na nim prawa reką
-mellotron M400 - Niemen gra na nim lewą reką
-synthi AKS - stoi na organach Hammonda? po lewej stronie, patrząc od strony Niemena
-multitrack recorder TEAC 2340 - stoi po prawej stronie, patrząc od strony Niemena
Domin189
2014-03-11 21:46:37
Markovitz
Domin189 SP został wadliwie wytłoczony... chyba, że są wśród nas szczęśliwcy, którym na słowie "powiada" dźwięk się nie "ślizga" :?:

Tłoczenie pozostawia wiele do życzenia, ale na moim egzemplarzu słowo "powiada" przeciąga wokalnie tylko Niemen :)

Za to przed słowem "Kto..." słychać trzask - ale taki to już urok tych starych, czarnych krążków.


:shock: Czyżbym miał tak strasznego pecha i trafił dwukrotnie na "wadliwe" tłoczenie?
Veriton
2014-03-12 19:55:22
Rozpoznawania sprzętu ciąg dalszy:
ten drugi, leżący, magnetofon wygląda mi na japoński Otari mx 5050
77cuts
2014-04-04 20:27:56
Domin189Ów utwór pochodzi z płyty "Postscriptum" i nosi taki sam tytuł. Możesz posłuchać go tutaj

Rozbawił mnie tytuł "Starczą Słońca u boku", wynikający z oryginalnego tekstu:

(...) Jesteś
prawie
Nike
chociaż krucha
i bez miecza
z tarczą słońca
u boku


Myślę, że nie trzeba tego szerzej komentować 8) Gratuluję błyskotliwości autorom kompilacji Fonoteka 8!


Witam serdecznie,

Tu autor Fonoteki 8 (i pozostałych). Chodzi o „(wy)starczą”, stąd ten przekręt słów mistrza ... jeden spośród wielu ukrytych na płycie. „Starczą Słońca u boku” w banalny, lecz niezwykle trafny sposób mówi o życiu we wszechświecie , a „Z tarczą ...” miałoby nieco inne znaczenie i sens. Chciałem, żeby odbiorca usłyszał właśnie to, a nie co naprawdę Niemen śpiewa. Taka tylko zabawa ze słowem i dźwiękiem.

77cuts.com
Domin189
2014-04-13 11:32:18
Z radością pragnę powitać Cię, drogi 77cuts, na naszym forum! Cieszę się, że kolejny raz sięgnąłeś po dorobek Niemena w swoich kompilacjach.

Uporządkujmy zatem:

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

Fonoteka 3
pozycja 6., fragm. "Obok nas" (wersja z orkiestrą Z. Górnego)
pozycja 23., fragm. "Strange Is This World" i "Obok nas" (w wersji kanoniecznej 8) )

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

Fonoteka 5
pozycja 23. - "Inside I'm Dying"

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

Fonoteka 7
pozycja 19. - fragm. "Chwila ciszy"
pozycja 20. pt. "Gwiazda" - fragment wywiadu z radosnym Czesławem Niemenem :!:
pod koniec tej pozycji słychać fragment "Czornyje browi karyji oczi" i "Jednego serca" w niezwyczajnym wykonaniu ;-)
Czy ktoś potrafi mi podać autora i tytuł kompozycji, która wybrzmiewa po wywiadzie? Niesamowicie buja! Pierwsza myśl - Skaldowie w duchu SBB! :D

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.

Fonoteka 8
pozycja 25. - "Starczą Słońca u boku" (fragm. utworu "Postscriptum")

Myślę, że skoro mamy możliwość zadania pytań osobie bezpośrednio odpowiedzialnej za kształt i repertuar kompilacji, trzeba to wykorzystać.

Nie ukrywam, że strona graficzna wydawnictw (jak rozumiem, tylko ostatnia "Fonoteka" jest dostępna także w wersji płyty w opakowaniu?) jest równie ciekawa, co ich zawartość. Skojarzenie ze znanym i lubianym GAD Records było jak najbardziej trafne; vide - odnośnik w stopce strony 77cuts.com. W każdym razie, charakterystyczny retro-styl strony internetowej i okładek przypadł mi do gustu - widzieliście rubrykę "NAWIĄŻĘ KORESPONDENCJĘ" czy "POSZUKUJĘ"? :wink:

Ciekaw jestem, jaki jest status prawny 77cuts.com i czy prezentowane kompilacje nie są tzw. samowolką, piratami - naturalnie, interesuje mnie kwestia licencji... ;-)

Co dotyczy treści - niektóre z przerywników lub wtrąceń na początku/końcu lub pomiędzy utworami mnie nie przekonują. Dotyczy to jednak znacznej mniejszości - "Fonotek" słucha się z przyjemnością! :) Jak wygląda wybór repertuaru? Jakie jest źródło materiałów - czy utwory są zgrywane z płyt winylowych (co słychać w przypadku "Inside I'm Dying")? Kim jest tajemniczy 77cuts, autor kompilacji? Gdzie szuka inspiracji, czego słucha prywatnie, co sądzi o muzyce spod znaku :N: ?

Serdeczności!
Veriton
2014-05-08 09:11:39
No i wystraszyłeś Dominie 77cutsa. Ciekawe tylko czym: wylewnym powitaniem czy pytaniem o status prawny ? ;)
Szkoda, niemniej na niektóre Twoje pytania potrafię odpowiedzieć i ja.

Na poprzednich fonotekach bardzo dużo fragmentów pochodzi ze starych płyt winylowych, to słychać.
Natomiast kompozycja wybrzmiewająca po wywiadzie, to fragment utworu "Aż do gwiazd"
muzyka Jacek Zieliński, słowa Ewa Lipska, który w całości znajdziesz na CD "Z biegiem lat" (2010 PRCD 1327).
Tak więc trafiłeś ze Skaldami bezbłędnie.
Niezwyczajne wykonanie "Jednego serca" to Czeszka Marie Rottrová i grupa Flamingo,
w czeskim oryginale - "Je ti to málo" wydane na LP w 1972 roku przez Supraphon.
77cuts
2014-06-11 16:23:29
Witam serdecznie,

Fonoteka, czyli zabawy z taśmą magnetofonową, to autorskie the best of polska muzyka rozrywkowa, dość ambitnie podane, zakładam, że gustowne, choć wyznacznikiem jest tylko i wyłącznie mój prywatny gust. Chodziło o to, żeby stworzyć 9-odcinkowy serial o tym, co pozostało po polskiej muzyce dawnego ustroju, ale takiej muzyce, którą lubiła tamtejsza hipsterka, ludzie kultury i ... ludzie pojechani (czyli true „Art-pop”). No i też atmosfera płyt nie ma nawiązywać do ustroju politycznego (choć politycy się pojawiają, ale nie mówią o polityce), to trochę jakby … jak brzmiałaby Polska muzyka, gdyby w Polsce nigdy nie było komunizmu.

Co do ich powstawania … jest luka pomiędzy kompilacją, a samplowaniem – czyli jak nagrać płytę nie grając na niczym – zostaje technika filmowa: bardzo precyzyjny montaż. Składanie każdej z tych płyt trzyma się scenariusza, tworzę temat, który w mniej lub bardziej oczywisty sposób jest wodzirejem czy narratorem płyty i tnę, tnę, tnę, 77 razy i kleję, kleję ... aż scana ma sens i zamierzoną estetykę.

Co do samych nagrań … ustalam czy nagranie jest godne uwagi i wytrzymało próbę czasu, szukam też tego, co w nim nie pasuje, co go postarza i to usuwam, a zostawiam i zlepiam to co najlepsze, co przy okazji jest też swojego rodzaju faceliftingiem kompozycyjnym; czasami składam utwory całkowicie od nowa, jeżeli to oczywiście jest możliwe ... w wielu polskich nagraniach niestety bardzo często pojawia się słaby refren, kiedy da się go usunąć, utwór staje się klasykiem.

Co do fonotek jako płyt … mają płynąć, a jednocześnie zaskakiwać, mają pozwolić na pewnego rodzaju „full experience” z przeszłością dzięki montażowi, specyficznemu brzmieniu, okładce, … trochę jakby przeżyć jeden dzień z przeszłości (stąd podawanie godziny, daty, …). Wybór materiału to bardzo specyficzna selekcja – kryteria są różne, ale tym wiądącym jest spójność płyty, która ma być „concept” albumem o określonym klimacie i przemyślanych wachaniach nastrojów. To nie płyty typu 12 piosenek czy Golden Hits, to raczej audycje radiowe, sztuki teatralne … i mixtejpy. Fonoteka to taki „se7en” – dopiero po skończeniu całej serii nabierze mocy i wszystko się wyjaśni.

Co do inspiracji … główną inspiracja są oczywiście materiały, które wertuję szukając tych na płytę, wtenczas rodzi się temat i nastrój. Nie jestem wielkim fanem polskiej muzyki … i zdaję sobię sprawę jak absurdalnie to brzmi w kontekście fonotek, ale to prawda - patent na fonotekę to mieszanina rocka progresywnego, jazzu, rapu i berlińskiej szkoły elektronicznej … czyli robię wszystko, żeby polska muzyka brzmiała jak najmniej po polsku, choć polska jest w 100% - na fonotekach dokładnie każdy dźwięk i trzask jest z polskiego nagrania (lub nagrania z udziałem polskich muzyków, głównie ze Stanów).

Więc tyle generalnie o fonotece. Nie lubię odpowiadać na pytania - a co to za piosenka? - bo to obdzieranie tych płyt z tego co najlepsze ... tajemnicy. Nie zadawajcie skomplikowanych pytań ... bo musiałbym udzielać skomplikowanych odpowiedzi ;)

A Niemen? ... gwiazdorzy tylko początku, na fonotece 3, potem schodzi do podziemia i eksperymentuje ... no bo taka w sumie jest historia naszego najwybitniejszego muzyka.

Pozdrawiam serdecznie jeszcze raz,

Życzę dobrego odbioru,

77cuts
Domin189
2016-11-24 09:21:29
Z ogromnym żalem stwierdziłem, że 77cuts i jego (ich?) fonoteki zniknęły doszczętnie z internetu. Nie ma ani jednej oficjalnej strony twórcy (twórców?), słuch wszelki zaginął. To ogromna szkoda, gdyż był to ciekawy projekt.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony