Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Covery Niemena 2007-02-10 - 2007-03-10 cocomo 7 5197
cocomo
2007-02-10 21:50:50
Poniżej link do ciekawego nagrania :

http://www.ryszardy.jedwab.net.pl/NAGRANIA/wspom.mp3

A swoją drogą - kto to pierwszy nagrał - N. czy Szwagry ?
gasket
2007-02-12 15:06:08
No, no... Ze tez ktos trafil na strone ryszardow... Ze wstydem przyznam, ze dowiedzialem sie o niej calkiem niedawno od znajomego i spedzilem juz kilka wieczorow przegladajac zdjecia i dowiadujac sie kto, z kim i kiedy... Bardzo fajna strona! A dzieki cocomo trafilem jeszcze na archiwalne nagrania, ktore pomijalem, i teraz mialem okazje przypomniec sobie nagrania "kultowego" krakowskiego zespolu Zdroj Jana z roku ~1970...

Ale do rzeczy. Szkoda, ze nikt z niemenologow historycznych powyzszego postu nie skomentowal... Na podstawie strony "ryszardy" moznaby stwierdzic, ze piosenka "Wspomnienie" w wykonaniu Szwagrow zostala nagrana przed wydaniem plyty Niemena. Brzmieniowo jest inna, z czego tez moznaby wnosic jej pierwszenstwo...

Na saxofonie gral w Szwagrach niejaki Sztyc, ktorego widzimy i slyszymy pozniej, grajacego z Niemenem przez pare lat. Jurek Tarsinski gral na gitarze, co zjednuje zapewne zespolowi sympatie Macka!

Czy Niemen uslyszal ta piosenke w wykonaniu Szwagrow, czy moze byla ona wtedy "standardem", granym przez wszystkie zespoly tego okresu...? Chetnie dowiem sie czegos blizej!
Markovitz
2007-02-12 15:45:23
Gasket Na podstawie strony "ryszardy" możnaby stwierdzic, ze piosenka "Wspomnienie" w wykonaniu Szwagrów zostala nagrana przed wydaniem płyty Niemena.

Na pewno to nagranie jest wcześniejsze niż nagranie Niemena i Akwareli z płyty Dziwny jest ten świat (IV 1967). Nie znam dokładnej daty nagrania Szwagrów, natomiast pamiętam, że zamęczał nas tym wykonaniem D.Michalski w różnorakich konkursach radiowych i w Sztandarze Młodych ...

Sam Niemen w audycji radia BIS, a później na kartach książki D.Michalskiego opowiadał, o tym jak Marek Sart próbował zainteresować Go tą piosenką.

:N: : "gdybym wtedy wiedział , że ktoś przede mną to nagrał (Marian Koster z krakowskimi Szwagrami-przyp.D.M.) to bym powiedział : nie.
Ale powiedziałem : tak-no i kłopot . I w pewnym momencie wpadłem na pomysł...taki pianistyczny.To też mój "patent". Zaznaczam, że nie jestem pianistą
(...)

O Wspomnieniu mówił nam także Tomasz Jaśkiewicz, który wymyślił słynną wokalną codę, której wykonanie do dziś budzi zachwyt i .. niepewność co do osoby wykonawcy (vide: D.Michalski "Niemen o sobie" str.35 i T.Skliński "NIEMEN Dyskografia"(str.65).

Niedawno w RDC panowie Wiernik i Skliński przypomnieli jeszcze inną wersję tej piosenki...
gasket
2007-02-12 16:08:54
Dziekuje za wyjasnienie!
Troszke chorobliwe to zastrzeganie sie Niemena, ze "nie wiedzial wczesniej"...

Dobrze, ze piosenke nagral... Nikomu nie spadla przez to korona z glowy - ani Sartowi, ani Niemenowi, ani Szwagrom, ani nawet mnie - zwlaszcza, ze nigdy jej tam nie mialem!

Markovitz:N: : "gdybym wtedy wiedział , że ktoś przede mną to nagrał (Marian Koster z krakowskimi Szwagrami-przyp.D.M.) to bym powiedział : nie.
Ale powiedziałem : tak-no i kłopot . I w pewnym momencie wpadłem na pomysł...taki pianistyczny.To też mój "patent". Zaznaczam, że nie jestem pianistą
(...)
Z ktorego roku pochodzi powyzszy cytat?
Markovitz
2007-02-12 16:19:14
GasketTroszke chorobliwe to zastrzeganie sie Niemena, ze "nie wiedzial wczesniej"..

Troszkę chorobliwe to czepialstwo - nie sądzisz Gaskecie ..?

Wspomnienie w wykonaniu Szwagrów jest dość beznadziejnym walczykiem i pewnie nie tylko Niemen nie zwrócił uwagi na te nagranie (najwcześniejsza udokumentowana sesja Szwagrów dla radia odbyła się we wrześniu 1965r.*).

Gasket Z którego roku pochodzi powyższy cytat?

Z pewnością wypowiedź jest nieco starsza niż Twoja obietnica postu (w temacie : moje spotkanie z N.) ...

*Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej
gasket
2007-02-12 16:52:37
Markovitz
GasketTroszke chorobliwe to zastrzeganie sie Niemena, ze "nie wiedzial wczesniej"..

Troszkę chorobliwe to czepialstwo - nie sądzisz Gaskecie ..?

Chorobe zlapalem przypuszczalnie od mojego idola!
Markovitz
2007-02-12 17:00:37
Tym, którzy nie słuchali RDC napiszę tylko, że Wspomnienie Niemen wykonywał w Opolu, już w czerwcu 1965r. z N-Czarnymi (solo na saksofonie Wł.Wandera).

Znajomość z kompozytorem tej piosenki Markiem Sartem trwała od 1963r., tj. od czasu kiedy ten kompozytor pojechał z N-Czarnymi jako kierownik artystyczny na festiwal Idoli Młodzieży do Paryża...

Po .. dziewiętnastu latach od dokonania nagrania na płytę Wspomnienia z zespołem Akwarele, Niemen nagrał drugą piosenkę Marka Sarta.
O warszawskich ulicach...
Markovitz
2007-03-10 09:21:43
Gitarową wersję "Jaki kolor wybrać chcesz ?" wykonywał w 2006r. mysłowicki zespół Negatyw. Została ona zaprezentowana większej publiczności w programie tv M.Szabłowskiej i K.Szewczyka "Wideoteka dorosłego człowieka" w dniu 2 marca 2006r.

W dowód uznania wokalista i lider kapeli Waluś Mietal został w asyście redaktora radia BDW obdarowany egzemplarzem "Dyskografii" T.Sklińskiego w czasie Union of Rock Festival 2006.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony