Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Daniel Wyszogrodzki o Niemenie 2012-07-04 - 2012-07-05 dzek 3 3061
dzek
2012-07-04 09:53:59
Właśnie przeczytałem ten artykuł i muszę powiedzieć,że zgrubsza biorąc podzielam zawarte w nim tezy.
http://www.wyszogrodzki.pl/index.php?op ... &Itemid=17
Ewa
2012-07-04 11:31:05
Daniel WyszogrodzkiWspółpracując z Niemenem przy składance Złotej Kolekcji zdałem sobie sprawę, że on nie spostrzegł, iż od wydania poprzedniej płyty z nowym materiałem minęło ponad 20 lat.

Pan Daniel zdaje się nie spostrzegł, że w 1989r. Niemen wydał płytę "Terra Deflorata", więc skoro składanka "Czas jak rzeka" (Złota Kolekcja) została wydana w 2000r., to nie mogło minąc 20 lat, lecz "zaledwie" 11...

Nie zgadzam się z twierdzeniem Daniela Wyszogrodzkiego, że w czasie awangardowych eksperymentów "najbardziej cierpiał – usuwany w cień – głos Niemena". Owszem, było wtedy dużo improwizacji, ale głos Czesława wciąz wybijał się na pierwszy plan i wciąż elektryzował.

Polemizowałabym też z innym twierdzeniem p. Daniela, że płyta "Idee Fixe" nie zestarzała się dobrze. Dla mnie wciąż jest to fantastyczna płyta. Zresztą podoba się też młodszym fanom Niemena, którzy poznali ją całkiem niedawno, więc o czymś też chyba to świadczy...

Trudno mi też do końca zgodzić się z tymi słowami:
Daniel Wyszogrodzki Przez następne dekady Niemen praktycznie milczał. Działalność kompozytorska dla teatru pozostała na marginesie jego wcześniejszych dokonań. Dręczyły mnie pytania: Dlaczego ten nieporównany wokalista coraz mniej śpiewał? Dlaczego skazał się na izolację i wolał zajmować wszystkim, tylko nie muzyką? Malował, rozwijał studio domowe, porządkował swój dorobek. Ale muzyki nie tworzył. Czyżby wygasł?

Rzeczywiście w ostatnich dekadach Niemena było mniej w mediach, ale przecież koncertował i wciąż tworzył. Tylko skąd ludzie mają o tym wiedzieć, skoro większość kompozycji z tamtego okresu wciąż pozostaje niewydanych...
dzek
2012-07-04 14:37:57
Ja zawszę będę walczył z jakimś dziwnym patrzeniem na muzykę,że oto mamy prostą piosenkę,a z drugiej strony awangardę czy też,używając ulubionegło słowa wielu forumowiczów "rock progresywyny".To okreslenie "rock progresywyny"zdaje się być jakimś nieznośnym fetyszem,jakby samo stwierdzenie ,że ktoś taką muzykę grał wszystko załatwiało.Oczywiście tak nie jest.Po pierwsze rock progresywyny ma wiele różnych oblicz.Nie chce sie tu wdawac w jakies szczególwe analizy,ale czasami mam wrazenie,ze wielu rockmanom ,aby uchodzic za muzyków awangardowych wystarczyło zagrać jaką długą suitę,wpleść w nią kilka znanych tematów z muzyki powaznej i na tym koniec.Ja naprawdę uważam,że zarówno "Korowód"jak i "Bema pamięci.."czy też "Krywaniu Krywaniu"mogłyby trwać o kilka minut krócej.Niczego by to tym utworom nie odebrało.Lubię brzemię skondensowane,zdyscyplinowane,czasem nawet ascetyczne.Co do głosu Niemena to oczywiście Ewo masz prawo na takie patrzenie na sprawę.Byłoby dziwne ,gdyby było inaczej.Lubisz Niemena,moze nawet kochasz,mniejsza o słowa,to Twoje prawo.Ja to widzę inaczej.Niemen miał w swojej karierze płyty gorsze,lepsze.jak wielu innych artystów.To rzecz normalna.To samo dotyczy wielu innych aspektów jego twórczości.Tekstów,użycia elektroniki itd.Mój kolega ,ktory słucha Sun Ra,Art Ensemble of Chicago,Davisa,Mingusa,Coltranea najbardziej lubi wczesne kawałki Niemena.Ja też.
kangie
2012-07-05 04:55:50
Z jednym zgodzę się w 100%.

Piosenka „Com uczynił” – moim zdaniem największy wzlot Niemena – do tej pory przyprawia mnie o dreszcz przy każdym słuchaniu.


Mam tak samo jak autor cytowanego zdania.

Wciąż mnie zastanawia co było główną przyczyną odwrócenia się CN od ludzi - muzyków - zespołu. Dlaczego wybrał tony sprzętu zamiast ludzi "z duszą"? Taj jak napisano - argument o próbach i próbach - mnie nie przekonuje.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony