Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

"Extravaganza" - Urbaniak, Niemen CD/LP 2017 2017-04-27 - 2017-08-19 Piotr Starzyński 14 12195
Piotr Starzyński
2017-04-27 12:19:05
Coś takiego! :)
http://www.empik.com/ekstravaganza-urba ... 1,muzyka-p
Po-zdrowie-nia :D
Piotr Starzyński
2017-04-28 09:43:53
Cześć WAM.
Dzisiaj jest taniej...może będzie jeszcze...ja już kupiłem dzisiaj, najwyżej gdyby było taniej , to jeszcze zmienię.
Po-zdrowie-nia.:-)
marekm
2017-05-11 09:29:43
Dzisiaj, 11 maja High horse piosenką dnia w Trójce
Piotr Starzyński
2017-05-11 10:02:50
...i jest dziś taniej, ale TU:

https://merlin.pl/ekstravaganza-winyl-m ... n/7615992/
Po-zdrowie-nia. :)
Ewa
2017-05-11 11:23:37
A tu jeszcze taniej:
http://czytam.pl/k,ks_659081,Extravaganza-gmap.html
Ewa
2017-05-12 13:23:10
marekmDzisiaj, 11 maja High horse piosenką dnia w Trójce

Chyba nawet jest piosenką tygodnia, bo dziś też ją słyszałam.:)
Ten utwór jest również w propozycjach do głosowania na Listę Przebojów Trójki:
http://lp3.polskieradio.pl/
Domin189
2017-06-17 17:34:23
Niestety, w ostatnim notowaniu LP3 utwór Urbaniaka i Niemena wypadł z listy :(
Tadeusz
2017-06-17 20:46:20
Niestety, w ostatnim notowaniu LP3 utwór Urbaniaka i Niemena wypadł z listy :(

Panta rhei
Markovitz
2017-06-18 09:51:19
W czerwcu 1988r. w studenckim radio Centrum UMK wraz z kolegą Grześkiem (obecnie w regionalnej TVP) zaprezentowałem nagranie z tego singla, a po audycji spytałem o opinię innego kolegę, który słuchał dużo reggae i new wave. Podkład muzyczny bardzo mu się spodobał, ale linia wokalna- jego zdaniem- była "zbyt komercyjna". Było w tym zdaniu coś na rzeczy, skoro ten osąd pamiętam.

Znamienne, że gdy niedawno w Muzycznej Jedynce red. Zb. Krajewski rozmawiał z Michałem Urbaniakiem o tej płycie, to uwaga prezentera ogniskowała się raczej wokół funkowo- dyskotekowej wersji "Pod Papugami" niż utworu ze strony "A" singla.

Patrz-> M_Urbaniak & Cz_Niemen powracają => You Tube-Polskie Radio


PS "High Horse" w wykonaniu duo Urbaniak- Niemen wciąż jest w zestawie do glosowania na :arrow: LP3 (link).
dzek
2017-07-12 15:35:52
Rozumiem,że każde nowa płyta Niemena jest tutaj witana z entuzjazmem.Ja,jako umiarkowany jego fan nie patrzę aż tak bezkrytycznie na te różne poczynania. Nawet nie znając daty tego nagrania można by było powiedzieć,że powstało ono w latach 80-tych.To wszystko brzmi dość plastikowo,ta perkusja/jakbym słyszał zespół Kombi/,to całe spreparowane elektronicznie brzmienie.Numer sam w sobie jest w porządku.Wokal Niemena ok,ale gdyby zamiast tych zabawek Czesława w roli głównej zagrał jakiś rasowy zespół.No,ale tak się wtedy grało.Niestety.
Domin189
2017-07-12 20:46:46
extravaganza_back.jpgextravaganza_back.jpg

extravaganza_vinyl.jpgextravaganza_vinyl.jpg

(grafiki pożyczone z empik.com)
dzek
2017-07-13 07:42:21
Wygląda na to,że niesłusznie obarczyłem winą Niemena za to "plastikowe"brzmienie.Sprawcą tego całego zamieszania okazał się Urbaniak
.Cóż,w tamtych czasach nawet sam Davis grał tematy muzyki pop i robił to w stylu dalekim do jakiego przyzwyczaił swoich fanów,pamiętających go z lat 50-tych czy 60-tych.Choć akurat np.jego wersja "Time after time"Cyndi Lauper nosi w sobie znamiona jego geniuszu.
.Dla mojego pokolenia,wychowanego na rocku podział był prosty.Był rock i to ten tzw.ambitny ,a na drugiej szali była muzyka pop,jako coś nie do końca wartościowego.Jakby poza kategorią była wtedy muzyka disco,jako synonim złego smaku i obciachu.Tymczasem teraz termin disco został wyparty przez "muzykę taneczną"i w żadnym razie nie jest już ona synonimem,przynajmniej w oczach współczesnych prezenterów,czegoś złego.Ba, to rozbuchana ponad miarę muzyka rockowa okazuje się podejrzana/słynna i w jakimś sensie symboliczna dla współczesnych prezenterów niechęć Anny Gacek do muzyki Pink Floyd/.Na naszych oczach zmienia się sposób patrzenia na muzykę.Sądze,że za 10 lat to ,o ile dożyję tych czasów,w Trójce nie będzie już czego słuchać/dla mnie/.
Teraz Zenon Martyniuk śpiewa z Marylą Rodowicz ,a raczej to Rodowicz śpiewa z Martyniukiem i nikogo to nie dziwi/choć dla mnie ta chęć pani Maryli bycia zawsze na topie,niezależnie od ceny wydaje się podejrzana/.Kiedyś byłoby to chyba nie do pomyślenia.Kiedyś Maryla Rodowicz,wychodząc trochę poza główny nurt swojej twórczości, śpiewała w "Szalonej lokomotywie"Witakcego.Witkacy i Martyniuk.To jakiś symbol .
.Ja czepiam się tego nagrania Urbaniak-Niemen ,bo burzy to moje wyobrażenie o tzw. muzyce ambitnej .Tymczasem ta cała elektronika,czasem z pogranicza jakiegoś disco czy też tzw. muzyki tanecznej,jakbyśmy to teraz nazwali, to dzisiaj pełnoprawny rodzaj ekspresji jaki słychać dzisiaj zewsząd.Wszystko się zmienia i to bardzo szybko.
Markovitz
2017-07-14 09:15:58
DzekWygląda na to,że niesłusznie obarczyłem winą Niemena za to "plastikowe" brzmienie.

Wygląda na to, że nie rozumiesz, jakie brzmienie przed wielu laty określano mianem "plastikowe". Otóż ten przymiotnik nadawano produkcjom popowo-dyskotekowym charakteryzującym się ubogim brzmieniem wydobywanym z pomocą prymitywnych syntezatorów zaprogramowanych na najprostsze rytmy.

Ten, kto uważnie posłuchał singla dua Urbaniak- Niemen (podkreślam- płyty a nie kawałków z YT) musi przyznać, że:

po 1/ w planie dźwiękowym jest naprawdę wiele przestrzeni,

po 2/ oprócz wyraźnej i wielokanałowej pulsacji rytmicznej są tam dość niespotykane brzmienia z sekwensera (choćby te we wstępie) i bardzo udane solówki, które poszerzają stylistyczny wydźwięk utworów.

Zatem, gdzie tu plastik..? Mam nadzieję, że Dzekowi nie chodzi o jakiekolwiek brzmienie wydobywane z pomocą instrumentów elektronicznych..?

Dodatkowym argumentem, że "High Horse" nie trąci plastikiem, ani tzw. myszką jest fakt, że od kilku tygodni utrzymuje się w czołowej 60-tce Listy Przebojów Trójki. Ci, którzy podzielają moje zdanie mogą oddać głos (najlepiej szybko) => http://lp3.polskieradio.pl/default.aspx

PS Pierwsze miejsce tydzień temu zajęła piosenka Depeche Mode... Też plastik..? :)
dzek
2017-07-14 11:37:53
Nie wiem czy jest jakieś encyklopedyczne hasło pod tytułem-plastikowe brzmienie.To raczej określenie potoczne i każdemu być może nie do końca z tym samym się kojarzy.Niemenowi czy Urbaniakowi ja stawiam duże większe wymagania niż pierwszemu lepszemu zespołowi spod znaku "new romantic"/oczywiście zespół Depeche Mode to nie jest zespół pierwszy lepszy/ a poza tym nie sądze,że miejsce w pierwszej 60-tce listy przebojów Trójki to jest jakiś duży sukces.Owszem,ja jestem stary ramol i nie bardzo kręcą mnie brzmienia elektroniczne.Nic na to nie poradzę.Mój ś.p.kumpel od jazzu choć był wielkim fanem Davisa, to nie darzył zbyt wielką estymą ostatnich jego płyt.Choć przyznać trzeba,że Miles szedł wtedy z duchem czasu.Nie on jeden.Sam H.Hanckock nagrywał płyty,a coś mi świta,że tego w Trójce słuchałem ,z pogranicza funky i disco.Co tu dużo mówić.Każdy chce żyć,a wtedy takie nagrania się sprzedawały.Może na podobnej zasadzie ,wielkiej popularności rocka, nagrał Davis w 1969 roku "Bitches Brew"/bo jak przekonywał mnie mój koleżka nie robił to z miłości do tej muzyki/?Wtedy gwiazdy jazzu sprzedawały się słabiutko. Zresztą tenże sam kumpel mówił mi,że przed laty,może były to lata 60-te ,może wczesne 70-te,bodaj na Newport Jazz Festiwal nagle zabrakło prądu i ,według niego,wtedy okazało się kto tak naprawdę umie grać.No,ale on gustował w jazzie akustycznym,choć pod koniec życia ściągnął z netu całą dyskografię Sun Ra/a ona jest dość pokaźna/i oczywiście nie zdążył tego posłuchać.
Markovitz
2017-08-19 07:08:20
Nie zauważyłem nowych ruchów promocyjnych związanych z maxisinglem "Extravaganza". W radiowej Trójce rzadko można usłyszeć urbaniakowe reggae (nie wkleili nawet miniaturki okładki płyty w zestawie do głosowania, co postanowiłem naprawić ;-)), a mimo to utwór "High Horse" po ośmiu tygodniach na LP3 wywindował się z 49 na 41 miejsce. Niemała w tym zasługa jednej z grup fanów Niemena na Fb.

Ze zdumieniem spostrzegłem, że w czołówce zestawienia LP3 jest wiele muzycznych "znajomków" z epoki dinozaurów. Są tam nie tylko śp. Czesław Niemen i Zbigniew Wodecki z piosenką Mariana Ziminskiego, ale także wciąż aktywni: Roger Waters, Mick Jagger, a także zespoły: Procol Harum i Styx. Numer jeden to.. Krzysztof Zalewski z piosenką "Polska" (w klipie zagrał Daniel Olbrychski).

Myślę, że wynik dua Urbaniak-Niemen da się jeszcze poprawić. Co tydzień można głosować na piosenkę (pod literą "U"- jak Urbaniak) po rejestracji adresu e-mail na stronie Polskiego Radia. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie kratki i kliknąć GŁOSUJ na dole strony -> http://lp3.polskieradio.pl/default.aspx. To niewiele roboty, a jaka frajda i prztyczek dla redaktorów lansujących cienkich misiów :D
ClipboardLP3_18_VIII 2017 (3).jpg ClipboardLP3_18_VIII 2017 (3).jpg
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony