Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

JAZZ YATRA'78 2006-04-29 - 2006-07-25 szach' raj 15 9752
szach' raj
2006-04-29 19:58:33
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2006-04-29 19:58:33 przez szach' raj
Markovitz wspominał na różnych łamach o filmie:"Przed nami Bombaj", który podobno znajduje się w telewizyjnych archiwach. Rzecz traktuje o grupie polskich muzyków udających się na indyjski "kroczący" festiwal Jazz Yatra'78.
Wsród nich był zespół Namysłowskiego, a także Niemen z grupą Laboratorium (zapewne grali razem ?). W dniach 12-18 lutego 1978 nasi artyści odwiedzili Bombaj, Kalkutę, New Delhi, Bangalore i Madras.
Podczas tych koncertów Niemen zaryzykował występ z wybitnymi muzykami hinduskimi (gdzie to było dokładnie?), wśród nich zdaje się był i mistrz sitaru Ravi Shankar - poprawcie, jeśli się mylę (drugim muzykiem był tablista Suresh Talwarkara). Podobno koncerty cieszyły się sporym powodzeniem miejscowej publiczności, więc jestem bardzo ciekaw jaki repertuar wykonywał nasz Mistrz ? Wiem tylko, że można było tam usłyszeć Moją Ojczyznę, której to angielskie tłumaczenie recytował w między czasie Willis Conover - znany prezenter. Słyszałem, że fragment tych występów prezentowała kiedyś radiowa Trójka...
Czy zachowały się jakieś nagrania z tej podróży ? Jeśli tak, to jakie?
Markovitz
2006-04-30 12:04:47
szach' raj Wśród nich był zespół Namysłowskiego, a także Niemen z grupą Laboratorium (zapewne grali razem ?).

Niemen grał koncerty w Indiach ze swoimi muzykami : M. Radziejewskim i J.Dziemskim (oprócz basu grał także na bębnach).

szach' raj Wiem tylko, że można było tam usłyszeć "Moją Ojczyznę", której to angielskie tłumaczenie recytował w między czasie Willis Conover - znany prezenter. Słyszałem, że fragment tych występów prezentowała kiedyś radiowa Trójka...

Relację Andrzeja Jaroszewskiego z tej imprezy słyszałem w drugim programie Polskiego Radia. Pamiętam, że W.Conover opowiadał publiczności Jazz Yatra, iż w Polsce pieśniarzom takim jak Niemen przynależna jest sława bohaterów narodowych.
Rzeczywiście Niemen wykonywał "Moją ojczyznę" , jak również "Mazurka" i "Larwę" z długą improwizacją wokalną na wstępie.
Na pewno podróż do Indii odcisnęła trwałe piętno na Czesławie i Jego muzykach. Było to także takie wytchnienie -jest takie zdjęcie jak :N: jedzie sobie .. na słoniu :P
Dobrze, że ten temat pojawił się wreszcie na forum.
szach' raj
2006-04-30 14:41:45
"Na pewno podróż do Indii odcisnęła trwałe piętno na Czesławie" - pisze Markovitz, i musi mieć rację.
Wystarczy wspomnieć udział Niemena w projekcie S.Kulpowicza "Samarpan", czy indyjskie aranżacje "Mojej Ojczyzny" z lat późniejszych...
matt
2006-04-30 19:18:14
szach' raj W dniach 12-18 lutego 1978 nasi artyści odwiedzili Bombaj, Kalkutę, New Delhi, Bangalore i Madras.


a moze w ktoryms z tych miejsc byla jakas telewizja? ciekaw jestem czy ktos ma informacje na ten temat.
szach' raj
2006-04-30 19:48:40
Wiem o 2ch filmach na ten temat. Jeden wymieniony wyżej "Przed nami Bombaj" i drugi "Jazz Yatra'78". Oba wyreżyserował Andrzej Wasylewski.
Sporo informacji na ich temat można znaleźć pod adresem : http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4114970
A co do miejsc , w których odbywały się wówczas koncerty muzycy Laboratorium wymieniają jeszcze Punę.
szach' raj
2006-05-03 15:03:35
Na podstawie repertuaru ze specjalnych przedpremierowych koncertów - doszło do nich w grudniu'77, jeszcze w Polsce - wiemy, że Niemen w Indiach wykonywał utwory z Idee fixe. Oprócz tych, które wymienił Markovitz były to : Legenda scytyjska, Kolory tęczy , Twarzą do słońca i Burza.
Tak było np w katowickim Spodku - podobnie musiało być i w Indiach...
Markovitz
2006-05-03 15:36:17
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-05-03 15:36:17 przez Markovitz
szach' rajTak było np w katowickim Spodku - podobnie musiało być i w Indiach...
Musiało ?! :twisted:

Mogli grać jeszcze kilka innych utworów -ja napisałem tylko o tym, co sam słyszałem :)
szach' raj
2006-05-03 15:47:19
Można jeszcze "wytłuścić" słowo <podobnie> i może wtedy będzie ok.
szach' raj
2006-05-06 13:13:38
9 maja 1978 roku w radiowej Trójce pan Marek Olko wyemitował dwa utwory z Jazz Yatry'78. Były to : Moja Ojczyzna i fragment Larwy, w której towarzyszą Niemenowi dwaj wcześniej wymienieni muzycy hinduscy (R.Radoszewski - Kiedy się dziwić przestanę).
Markovitz
2006-05-08 20:43:18
Marek Olko* przywiózł te nagrania z Indii, natomiast śp.Andrzej Jaroszewski miał cykliczną audycję w jedynym wówczas stereofonicznym programie Polskiego Radia -w Dwójce i tam usłyszałem ten występ :N:-a z "Mazurkiem" na wstępie..


*Głos Marka Olko pojawił się przed laty na płycie pewnego bardzo znanego muzyka.. Kogo ? Może kiedyś wyjdę z tym pytaniem w zagadkowym temacie. :wink:
angur
2006-05-08 20:49:03
hmmm... temat "niezagadkowy" ale tym Panem byl Miles Davis :wink:
Markovitz
2006-05-08 20:59:09
Angurhmmm... temat "niezagadkowy", ale tym Panem byl Miles Davis :wink:


No proszę- zapomniałem, że niektórzy właśnie rześko wstali ... a taka trudna byłaby zagadka .
A może 'niebawem' uda się przypomnieć tę wyprawę do Indii ...?

Edit:20 06 2006r.
Szach'raju, czy poczekasz na seans w Kulturze do imienin :N:-a, czy uważasz, że to może za długo ..? :)
?
szach' raj
2006-06-21 10:44:13
Czy ja dobrze rozumiem ? Będzie emisja filmu
"Przed nami Bombaj " ? Wspaniała wiadomość ! :lol:
Jeśli tak, to oczywiście, że poczekam. Tylko prośba - przypomnij na czas i podaj nam godzinę !
Wielkie dzięki, Markovitzu !
:D
Markovitz
2006-06-21 10:57:33
szach' rajCzy ja dobrze rozumiem ? Będzie emisja filmu
"Przed nami Bombaj " ? :D

Dobrze.

Wspomnę jeszcze tylko śp.Marka Cabanowskiego, dzięki któremu wyjazd na Jazz Yatra'78 doszedł do skutku.
8)
Przed Wami Bombaj..
19 i 20 VII w tvp Kultura
Markovitz
2006-07-20 08:10:43
Jakie odnieśliście wrażenie po obejrzeniu tego reportażu (ozn. jako cz.2, bo cz.1 to rozmowa z Wilisem Conoverem- prezenterem Głosu Ameryki ) ?

Moim zdaniem wykonanie ad hoc "Idącej kupić talerz Pani M." ze Zb. Namysłowskim i perkusistą Laboratorium Mieczysławem Górką było więcej niż znakomite :D.
szach' raj
2006-07-25 16:31:12
Masz rację, Markovitzu. Trio to chyba najdoskonalsza forma prezentacji jazzu. Taka grupa ma już specyficzny klimat i brzmienie, a jednoczesnie pozwala w pełni zanurzyć się w sound konkretnego instrumentu. Słuchacz ma więc możliwość wyboru...
Po Niemenie grało Laboratorium w większym składzie i - mimo, ze bardzo cenię ten zespół - to już nie było to. Zresztą, chłopcy za bardzo skupili się na stronie rytmicznej...
Interesujący był też wywiad (po rosyjsku), w którym Niemen zauważa ciekawe zbieżności na linii folk - jazz.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony