Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Koncert grupy Niemen z 17.08.1972r. w Monachium 2013-01-31 - 2014-05-15 rojpsien 21 12610
rojpsien
2013-01-31 10:09:59
Pomocy!!! Od dawna poszukuje koncertu grupy Niemen, ktory sie odbyl 17.08.1972r. na imprezie "Jazz & Rock Now" w ramach otwarcia igrzysk olimpijskich w Monachium. Bylabym bardzo wdzieczna za wszelka pomoc...
Domin189
2013-01-31 11:56:55
Ów koncert, a raczej jego fragmenty, zachowały się w niemieckich archiwach. Niestety, poszukiwania kompletnego występu nie przyniosły rezultatów. Fragment zamieszczony na YouTube jest unikatem w tej materii.
rojpsien
2013-01-31 19:56:02
Bardzo dziekuje! Moj dobry przyjaciel, Niemiec ubostwiajacy ponad wszystko Niemena, rowniez od dawna szukal tego koncertu i myslal, ze moze w Polsce uda sie go znalezc, gdyz on tutaj, w Niemczech, juz wszedzie szukal..
Veriton
2014-03-16 10:12:32
Z tego co wiem TVP Kultura pokazała ten występ, tylko czy w całości?
Jakie numery zagrała Grupa Niemen?, o "Puppets" i "Figo-Fago" wiem.
Był to koncert w ramach "Rock and Jazz Now" ponoć wspólnie z Mahavishnu Orchestra i Charles Mingus Group
Tymczasem ja zaglądnąłem do raportu oficjalnego tej Olimpiady i tam napisano tak:

"...August 17, 1972
"Rock Now" presented contributions to the topical theme, "Jazz Rock"
(Chase; John McLaughlin's Mahavishnu Band; Njemen — Poland..."
art
2014-03-16 10:31:19
TVP Kultura pokazała Helsinki, z 28 sierpnia.
Veriton
2014-03-16 21:46:46
Jasne, ale wyczytałem gdzieś zachwyty jak to dobrze, że występ z Monachium też nareszcie pokazano, i przyjąłem, to ani chybi na TVP Kultura było. Jak widać mylnie, zacząłem więc grzebać w necie i ... znalazłem program niemieckiej TV z 1972 roku:
...Sonntag, 17. 9.

12.00 Uhr. ZDF. Das Sonntagskonzert (Farbe)

In der Tafelmusik aus Mainz, bislang meist Arien, Märsche und Platzkonzerte" nun erstmals 50 Minuten lang Jazz und Rock. In einer Aufzeichnung vom Münchner Olympiade-Festival "Jazz Now" sind zu hören: das charles-Mingus-Sextett (USA), das Popmusik-Ensemble "Njemen" (Polen) und das internationale "Mahavishnu Orchestra" des Meistergitarristen John McLaughlin..."


Tak więc Monachium pokazano w TV po raz pierwszy 17 września 1972 roku w niemieckiej telewizji ZDF.
Na forum doczytałem, że ZDF powtarzała ten program w późniejszych latach, podobnie jak inna niemiecka telewizja 3sat.
Może więc uda się znaleźć kogoś kto to nagrał? :) tym bardziej, że:
MarkovitzJest tylko czarno-biała wersja fińskiego koncertu.
W kolorze zachował się zapis koncertu z Monachium, ale trochę okrojony w porównaniu z wersją, którą pamiętają sympatycy Niemena w Niemczech.

Pozdrawiam .


Niech żywi nie tracą nadziei :)


Przy okazji, Skaldowie na imprezach towarzyszących tym Igrzyskom nie grali, za to grała Anawa z Zauchą.
A John McLaughlin zagrał 2 razy, najpierw z MO a dwa dni później solo.
art
2014-03-17 09:52:56
Tylko Anawa grała później, na imprezach towarzyszących bezpośrednio Olimpiadzie. Festiwal "Jazz NOW!" był chwilę przed Olimpiadą (start Igrzysk: 26.08). Materiał zarejestrowany w Monachium był cięty pod co najmniej dwa różne programy - w jednym pojawiły się "Marionetki" oraz wywiad z Niemenem, w drugim popisówa SBB, czyli solówka basu, krótka improwizacja, solówka perkusji i szybkie "Figo-Fago", zwieńczone powrotem do tematu "Z pierwszych ważniejszych odkryć".

Z tego samego koncertu zachowała się niemal kompletna rejestracja koncertu Mahavishnu Orchestra, więc istnieje cień szansy, że i Grupa Niemen vel Njemen ;) istnieje. Gdy były plany na DVD Niemena to było sprawdzane, ale tylko jakieś strzępy powychodziły w wykazach archiwalnych. Niemcy wymieniali się materiałami między lokalnymi stacjami, więc może...? W Baden-Baden jest np. "Strange Is This World" z Monachium w wersji audio.
Domin189
2014-03-17 11:49:19
Wbrew powszechnej opinii, koncert nigdy nie był transmitowany w całości - pojedyncze fragmenty zostały wyemitowane przy okazji różnych programów muzycznych. Wiem to, bo spędziłem mnóstwo czasu na szukaniu tych materiałów 8) Muzycy zespołu zostali także (przypadkowo?) uwiecznieni przez kamery niemieckiej telewizji podczas wizyty na stadionie olimpijskim...

Nie wyważajmy zatem otwartych drzwi. Udało mi się zdobyć dwa programy, w których Grupa Niemen wykonuje "Puppets" (ze względu na uszkodzenia taśmy-matki obraz i fonia ulegają zakłóceniom przez ok. 2 sekundy) oraz "Strange Is This World". Wspomniane przez arta "Figo-Fago" to bodaj najdłuższy zachowany (i znany) fragment tegoż koncertu - lecz poszukiwania w archiwach były do tej pory bezowocne. Zachowała się jedynie kopia na VHS - bez daty emisji czy nazwy programu, co mocno utrudnia poszukiwania.
art
2014-03-17 13:56:47
Mahavishnu też nie było transmitowane w całości, ale roboczy materiał się zachował. Taśmy robocze i emisyjne to dwa różne światy. Przy czym te pierwsze nagminnie kasowano, bo zawsze ich brakowało, stąd szanse są znikome... :)
Veriton
2014-03-17 18:59:21
W Polsce owszem, ale w NRF socjalistycznej gospodarki i PZPR nie mieli, baa nawet Honecker z NRD nie kasował, wystarczy popatrzeć co się pod szyldem Amiga dzisiaj jeszcze wydaje.
17 września 1972 roku nadano skrót koncertu, Grupy Njemen ;), pokazano tylko jeden numer Marionetki, więc skoro na YT jest fragment Figo-Fago to gdzieś musi być obszerniejszy zapis tego koncertu.
Maciek
2014-03-18 18:37:55
VeritonPrzy okazji, Skaldowie na imprezach towarzyszących tym Igrzyskom nie grali, za to grała Anawa z Zauchą.


Widzę, że pojawił się następny "specjalista" od Skaldów...
Olimpiada2.jpg Olimpiada2.jpg
Veriton
2014-03-18 20:17:50
Super, tylko dlaczego w Raporcie Oficjalnym jest Niemen, jest Anawa, a Skaldów brak?
Jeśli wiesz coś więcej chętnie się doinformuję.
art
2014-03-18 21:54:26
VeritonW Polsce owszem, ale w NRF socjalistycznej gospodarki i PZPR nie mieli, baa nawet Honecker z NRD nie kasował, wystarczy popatrzeć co się pod szyldem Amiga dzisiaj jeszcze wydaje.


I w RFN, i w NRD kasowano. Programy telewizyjne nagminnie (taśmy zawsze wszędzie było mało, nawet BBC robiła identycznie i mnóstwo rzeczy zostało zniszczonych - polecam lekturę choćby Wikipedii, która nieśmiało wprowadza do tematu). Radiowe rejestracje też niszczono, a taśmy szły do recyklingu - z archiwów Rundfunk der DDR zniknął m.in. kompletny zapis koncertu Breakout z 1973 roku.
Maciek
2014-03-19 04:34:43
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2014-03-19 04:34:43 przez Maciek
art
I w RFN, i w NRD kasowano. Programy telewizyjne nagminnie (taśmy zawsze wszędzie było mało, nawet BBC robiła identycznie i mnóstwo rzeczy zostało zniszczonych - polecam lekturę choćby Wikipedii, która nieśmiało wprowadza do tematu). Radiowe rejestracje też niszczono, a taśmy szły do recyklingu - z archiwów Rundfunk der DDR zniknął m.in. kompletny zapis koncertu Breakout z 1973 roku.


Oczywiście, wiele polskich koncertów, które w latach 70. było prezentowane przez WDR zostało skasowanych. Również kilka występów Skaldów m.in. z 1972 i 1974 ( to do wiadomości Veritona, któremu jak nie napisali to nie wierzy :) ) Oczywiście pismo dla Skaldów "spreparowałem", bo nie byli, a dostali podziękowanie... dziwne - prawda?! To może kolejny jego fragment.

Veriton, nie każde pismo to świętość i Skaldowie mieli to "szczęście", że często ich pomijano nie tylko w pismach, ale również programach TVP. Wraz z upływem lat, a dziś szczególnie powstają wręcz legendy o pewnych zespołach i naprawdę szkoda, że nie ma porządnego opracowania polskiej muzyki lat 60-70. :( Ponieważ to wątek o Niemenie to nie chcę pisać o Skaldach, ale na koniec tylko dodam, ze gdyby nie pewne zdarzenie w RFN to dziś mielibyśmy kilka ich zachodnich płyt na półce.
Olimpiada1.jpg Olimpiada1.jpg
art
2014-03-19 09:11:44
MaciekWraz z upływem lat, a dziś szczególnie powstają wręcz legendy o pewnych zepołach i naprawdę szkoda, że nie ma porządnego opracowania polskiej muzyki lat 60-70. :(


Obawiam się, że z perspektywy czasu będzie coraz gorzej z takim opracowaniem, bo artystom też się już fakty zacierają i dochodzi do coraz większych przekłamań. Sam czasami widzę w rozmowach jak trzeba filtrować wiadomości. Czasami moooocno :)
Veriton
2014-03-19 19:55:06
artI w RFN, i w NRD kasowano...

Przykre. Dzięki za informacje.
Veriton
2014-03-19 20:20:18
MaciekOczywiście pismo dla Skaldów "spreparowałem", bo nie byli, a dostali podziękowanie... dziwne - prawda?!

W PRLu większe cuda się działy :P

W opisie reedycji "Wszystkim zakochanym" KAMCD 06 Andrzej Zieliński wspomina:
... (latem 1972) przygotowywaliśmy program artystyczny na olimpiadę w Monachium ...
zanim wyjechaliśmy do Monachium jako grupa artystyczna towarzysząca sportowcom..."

Przepraszam więc za wprowadzenie w błąd i publicznie dodaję Skaldów jako trzeci zespół grający na imprezach towarzyszących IO 1972 w Monachium. Pierwsze dwa to Grupa Niemen i Anawa + Zaucha.
Natomiast do Ciebie Maciek mam prośbę o lepszą jakościowo kopię tego pisemka dziękczynnego,
chętnie bym je sobie dołączył do wspomnianego wyżej wydawnictwa.

Wracając do występu "Njemena", dowiedziałem się, że gdzieś tam w necie krążą dwa fragmenty.
Pierwszy to dwa utwory (całość trwa 7,5 minuty).
Drugi to także dwa utwory + wywiad z Niemenem ( całość trwa 10 minut).
Są więc nagrane cztery utwory + wywiad, chyba że te kolejne dwa to powtórka.
Drążę sprawę ;)
Domin189
2014-03-19 21:54:51
Jeszcze raz powtórzę to, co już pisałem - zachowały się następujące fragmenty koncertu:

"Puppets" (ok. 7,5min.) + krótki wywiad z Czesławem Niemenem;
"Strange Is This World";
wspomniane przez arta "Figo-Fago" połączone z "From The First Major Discoveries" (kopia VHS), podobne do tego, które wykonane zostało w Helsinkach.

Jedno jest pewne - Grupa Niemen zrobiła podczas tego festiwalu wrażenie na słuchaczach. Dodam na marginesie, że znam człowieka, który usłyszawszy w telewizji wykonanie "Puppets" został z muzyką :N: na dłużej; nieco później udało mu się zarejestrować obszerny fragment koncertu Niemen Aerolit, którego nie sposób odnaleźć w archiwach. Obawiam się, że taśmy spotkał ten sam los, co taśmy z koncertami Skaldów.
Norwidful
2014-05-05 19:45:46
Szczerze mówiąc, pamiętam gdzie z jakieś 5-6 lat temu był na YouTube film właśnie cały ze Strange Is This World z Monachium, nie wiem co się z nim stało..
Domin189
2014-05-05 21:17:07
...a nie przypadkiem z filmu "Klucze" (niem. "Die Schlüssel")?
Domin189
2014-05-15 20:13:31
[do usunięcia]
Veriton
2014-05-15 20:56:57
Fantastyczne :!: ThanX :D

42 lat potrzeba było, żeby młodsi mogli wreszcie obejrzeć.
A udziwnienia? Cóż, niechaj mahawiśnie i postronni znają, że Polacy bez trudu i smyczkami zagrają ;)
Bardzo ciekawy jest też wywiad, zwłaszcza jego tłumaczenie ;)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony