Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Niemen a... konkurencja! 2008-11-15 - 2016-09-02 Domin189 9 8086
Domin189
2008-11-15 11:49:33
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-11-15 11:49:33 przez Domin189
Chciałem, abyśmy wspólnymi siłami stworzyli chronologiczną listę płyt, które w Polsce pojawiały się równolegle z płytami Niemena. Jest to o tyle interesujące dla mnie, że mógłbym poznać twórczość innych polskich wykonawców i porównać ją z tym, co dla mnie najważniejsze - z muzyką :N:.

Chodzi o zestawienie najważniejszych płyt w danych latach - może ktoś, kto nie zna realiów tamtych czasów, zechce poznać, jak wypadał na tle wszystkich innych Czesław Niemen. Piszę o tym na forum, gdyż oczywiście mógłbym sam, szukając na różnych forach czy wikipedii stworzyć taką listę - ale Wy żyliście tamtą muzyką i z łatwością będziecie mogli wymienić wiele tytułów :D

W pierwszym poście będę uzupełniał listę, Was proszę o pisanie propozycji (jeżeli to możliwe - wraz z rokiem ukazania się płyty - będzie mi łatwiej dopasować do odpowiedniego przedziału).



1967 - Niemen i Akwarele - "Dziwny jest ten świat"

Blackout - "Blackout"
Blackout - "Coctail młodości"
Czerwono-Czarni - "17.000.000"
Czerwone Gitary - "Czerwone gitary (2)"
Krzysztof Komeda - "Rosemary's Baby"
Niebiesko-Czarni – „Alarm”
Polanie - "Polanie"
Skaldowie - "Skaldowie"

1968 - Niemen i Akwarele - "Sukces"

Czerwono-Czarni - "Zakochani są sami na świecie"
Czerwone Gitary - "Czerwone gitary (3)
Krzysztof Komeda - "The Riot"
Niebiesko Czarni - "Mamy dla was kwiaty"
Skaldowie - "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał"
Trubadurzy - "Krajobrazy"
Wojciech Młynarski - "Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę"

1969 - Niemen i Akwarele - "Czy mnie jeszcze pamiętasz?"

ABC - "Napisz proszę" (EP)
Breakout - "Na drugim brzegu tęczy"
Niebiesko Czarni - "Twarze"
Romuald i Roman "Pytanie czy haslo; Czlowiek" (EP)
Skaldowie - "Cała jesteś w skowronkach"
Stan Borys i Bizony - "To ziemia"
Trubadurzy - "Ej Sobótka, Sobótka"

1970 - Niemen Enigmatic - "Enigmatic"

ABC - "Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego"
Alibabki - "Kwiat jednej nocy"
Breakout - "70a"
Czerwone Gitary - "Na fujarce"
Gaertner / Bryll - "Na szkle malowane"
Klan - "Klan" (EP)
Krzysztof Sadowski - "Krzysztof Sadowski and His Hammond Organ"
Marek Grechuta - "Marek Grechuta & Anawa"
Maryla Rodowicz - "Żyj mój świecie"
Novi Singers - "Torpedo"
Skaldowie - "Od wschodu do zachodu słońca"
Skaldowie - "Ty"
Stan Borys- „Krzyczę przez sen”
Trubadurzy - "Kochana"
Wojciech Młynarski - "Obiad rodzinny"

1971 - Niemen Enigmatic - "Człowiek jam niewdzięczny"

2+1 - "Nowy wspaniały świat"
Breakout - "Blues"
Breakout - "Mira"
Czerwone Gitary - "Spokój serca"
Czerwone Gitary - "Consuela"
Dżamble - "Wołanie o słońce nad światem"
Klan - "Mrowisko"
Krzysztof Sadowski - "Na kosmodromie"
Marek Grechuta - "Korowód"
Trubadurzy - "Zaufaj sercu"

1972 - Niemen Group - "Strange is this world"

Breakout - "Karate"
Marek Grechuta - "Droga za widnokres"
Maryla Rodowicz - "Wyznanie"
Niebiesko-Czarni - "Naga"
Skaldowie - "Wszystkim zakochanym"
Skaldowie - "Krywań, Krywań"

1973 - Niemen Group - "Ode to Venus", "Marionetki"

Breakout - "Ogień"
Ossian - "Księga deszczu"
Trubadurzy - "Będziesz Ty"
Wojciech Skowroński - "Blues and Rock"


CDN.

P.S. Byłoby strasznie miło, gdyby zorientowani w temacie napisali co nie co od siebie na temat w/w płyt. Czy to prawda, że "był wtedy Niemen... i długo długo nic", zanim poziomem artystycznym coś mogło mu dorównać?
Ewa
2008-11-15 14:42:30
Dostrzegam tu brak dwóch, jakże ważnych dla polskiego rocka tytułów płyt Marka Grechuty:
Korowód - 1971
Droga za widnokres - 1972
Warto też dopisać podwójny LP Rock-opera "Naga" Niebiesko-Czarnych z 1972r.
Darek Sieradzki
2008-11-15 15:35:52
1967 rok to także Ewa Demarczyk śpiewająca piosenki Zygmunta Koniecznego - pozycja co najmniej równie silna co debiut Akwareli. Całkiem ciekawy debiutancki LP wokalnego zespołu "Novi Singers".... Skaldowie - to jeszcze nie to, choć zaczyna się obiecująco.

1968 Kolejny LP Skaldów skrzy się od przebojów, piękna płyta. Świetny album ze swoimi piosenkami wydaje także Wojciech Młynarski ("Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę")

1969 Niemen odgrzewa kotlety i ciągnie nudnawy pseudo-soulowy wątek, a tu bardzo dobry debiut Breakoutów, doskonały debiut Anawy oraz kolejny kapitalny album Skaldów. Ten rok zdecydowanie nie należał do N.

1970 Korowód Anawy dla mnie w niczym nie ustępuje debiutowi nowego zespołu Niemena, choć poprzeczka wisi tak wysoko jak się tylko da. Skaldowie "Od wschodu..." może trochę niżej, ale też bardzo dobrze. Inne albumy: Alibabki "Kwiat jednej nocy", Gaertner / Bryll "Na szkle malowane", Krzysztof Sadowski "Krzysztof Sadowski and His Hammond Organ", Maryla Rodowicz "Żyj świecie mój", Novi Singers "Torpedo", Wojciech Młynarski "Obiad rodzinny".

1971 bardzo obiecujący debiut Dżambli - szkoda, że temu zespołowi nie dane było rozwinąć szerzej skrzydeł. A Novi Singers nagrywają przepiękny album z wokalnymi opracowaniami utworów Chopina ("Novi Sings Chopin"). Inne albumy: Krzysztof Klenczon i Trzy Korony,

1972 Krzysztof Sadowski nagrywa powalający jazz-rockowy album "Na Kosmodromie". Inne albumy: 2+1 "Nowy wspaniały świat", Grechuta "Droga za widnokres".

1973 Ciekawy album zespołu Anawa z Zauchą ("Anawa"), debiut Laboratorim w serii "Biały Kruk Czarnego Krążka", Novi Singers "Rien Ne Va Plus", kapitalny debiut Ossiana "Księga deszczu", Wojciech Skowroński "Blues and Rock"

CDN :)
Dasza
2008-11-15 16:53:28
1967 -Niebiesko-Czarni – „Alarm”
1968 -Niebiesko Czarni – „Mamy dla was kwiaty”
1969 -Niebiesko Czarni – „Twarze”
………--Stan Borys Bizony „ To ziemia”
1970 –Stan Borys- „Krzyczę przez sen”
1972 -Niebiesko Czarni –rock opera „Naga”
1974 -Stan Borys –„Szukam przyjaciela”
wladek
2008-11-16 11:29:36
Axis: Bold As Love 1967
Electric Ladyland 1968
Smash Hits 1968
Are You Experienced 1967
Jimi Hendrix
Piekarz
2008-11-16 16:58:43
Krzysztof Komeda:
1967 - Rosemary's Baby
1968 - The Riot
Stach
2009-09-07 08:26:25
Kilka dni temu mój kolega podzielił sie wiadomościa iż w radiu Zet Wspomnienie NIEMENA reklamuje jakiś towar. Czy ktos coś wie więcej ?
Domin189
2009-09-07 15:33:04
Nic mi nie wiadomo na ten temat Stachu, ale dzięki, za przypomnienie tego tematu. Chciałbym go kontynuować, na tyle, na ile jestem w stanie. Przydałaby się możliwość edycji pierwszego postu, abym uzupełnił braki i dopisał kilka innych pozycji, które jeszcze przyszły mi do głowy :D
Jurek
2013-01-31 18:26:47
Czerwiec 1972 , ukazuje się płyta LP " Krzysztof Klenczon i Trzy Korony" , wytwórnia Pronit , numer płyty XL/SXL 0779. W telewizji był emitowany teledysk piosenki "Kronika podróży , czyli ciuchcią w nieznane" , niezmiernie znany i lubiany utwór Krzysztofa Klenczona i zespołu Trzy Korony.
Pozdrawiam
Jurek
Jurek
2016-09-02 06:00:10
Płyta long-play wytwórni Veriton, numer SXV-786 , Helmut Nadolski Medytacje. Muzycy ; Czesław Niemen , Andrzej Nowak , Helmut Nadolski , aktor Olgierd Lukaszewicz. Data nagrania 27.8.1974 . Zapis koncertu z Kościoła świetego Jerzego na Wybrzeżu.

Jurek
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony