Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Niemen i film 2007-12-26 - 2015-10-31 Domin189 29 20123
Domin189
2007-12-26 03:06:35
Temat rzeka, dyskusję uważam za otwartą :D
celowo nie narzucam kierunku pływów dyskusyjnych


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Dziewczyny do wzięcia
reżyseria Janusz Kondratiuk
scenariusz Janusz Kondratiuk
zdjęcia Wiesław Pyda
muzyka Czesław Niemen

Czesław Niemen w rozmowie z Pawłem Brodowskim, Jazz Forum, suplement 6/73Pierwsze moje nagranie filmowe to muzyka do krótkometrażówki Janusza Kondratiuka pt. „Dziewczyny do wzięcia".


Fabuła filmu odgrywa dla nas drugoplanową rolę. To nie gra aktorska przykuwa naszą uwagę, lecz gra muzyków, którzy skomponowali kilka ciekawych motywów, na jakich się owy film opiera. W ucho wpada zwłaszcza ostatni twór zespołu - fragment utworu "Com uczynił" do słów wiersza Bolesława Leśmiana. Wersja ta różni się wykorzystanym instrumentarium a także ekspresją wokalisty.

Com uczynił, "Dziewczyny do wzięcia, 1972
Stach
2007-12-27 09:48:14
Uzupełnię, że w w/w filmie wzięła udział Małgorzata ... - Niemen
Stach
2007-12-27 16:58:52
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1111355
ratajczak bogdan
2008-11-08 22:37:40
StachUzupełnię, że w w/w filmie wzięła udział Małgorzata ... - Niemen


Uściślę - udział (rola kelnerki) wzięła... Małgorzata Krzewińska.
Nazwisko Wydrzycka - Niemen, pani Małgorzata przybrała po zawarciu związku małżeńskiego w kwietniu 1975 roku.

(*)
cocomo
2008-11-08 23:35:12
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/111071
Stach
2008-11-09 07:20:52
ratajczak bogdan
StachUzupełnię, że w w/w filmie wzięła udział Małgorzata ... - Niemen


Uściślę - udział (rola kelnerki) wzięła... Małgorzata Krzewińska.
Nazwisko Wydrzycka - Niemen, pani Małgorzata przybrała po zawarciu związku małżeńskiego w kwietniu 1975 roku.

(*)

Małgorzata Krzywicka z takim nazwiskiem spotkałem się w jednej z publikacji !?
ratajczak bogdan
2008-11-09 11:00:18
Stach
Małgorzata Krzywicka z takim nazwiskiem spotkałem się w jednej z publikacji !?

Stachu porzuć zatem te wszystkie publikacje, w których aż roi się od podobnych błędów i korzystaj z naszych źródeł.
Są bardziej wiarygodne, a zawsze można wspólnymi siłami sprostować i rozstrzygnąć swoje własne wątpliwości.
A Krzywicki to był Janusz - współpracował z Czesławem Wydrzyckim w kabarecie To-Tu przy Klubie Stydentów Wybrzeża "Żak" w Gdańsku.
Nie pierwsza to tego rodzaju zbitka błędnych nazwisk i imion z otoczenia ludzi związanych z Niemenem.
Przypominam sobie najbardziej przykrą dla Franciszka Walickiego, z jaką spotkał się w 1998 roku, w trakcie wręczania mu Grand Prix podczas Festiwalu w Opolu.
Co wymyślił niezbyt sławnej pamięci prezes TVP Robert Kwiatkowski?
Ano ni mniej, ni więcej nazwisko-kalambur: Feliks Wasilewski!
Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.

(*)
Piotr Starzyński
2009-01-20 19:03:31
Dziś o godz.22.00-23.00- 1 odc. filmu "Polonia Restituta " z muzyką :N: ; w następnych dniach dalsze odcinki.
"Nie wiem czy to warto?"
http://www.tvp.pl/tvphistoria/
art
2009-03-25 23:54:25
No proszę. Zupełnym przypadkiem trafiłem na stronę z przeróżnymi filmami z amatorskich klubów filmowych sprzed lat. I na tej stronie - "Pejzaż ocalony".

Ot, taka impresja. Ale dźwięki w tle jakieś znane ;)
Stach
2009-03-26 06:21:47
Uważam impresję Zbigniewa Walczakowskiego- Grunwald 1977- za intrygującą, poruszającą wyobraźnię. Moim zdaniem wpływ na przecudny obraz ciała a paleta dzwieków ,których autorem jest Czesław NIEMEN. Katharsis, ciało, dusza, Kosmos.... Ziemia ...Sugestywny obraz + muzyka :N: przypomina mi o ... Niemenie i Sawce...
Grunwald 1977-też wiele sugeruje.
http://www.youtube.com/watch?v=LcXWkqoo7aA
Kora777
2009-03-27 21:54:20
Fascynuje mnie niezmiernie muzyka :N: -a, którą odkryłam na płycie "Idee Fixe". Norwidowskie utwory, wykonane przez naszego Mistrza, posiadają głębię, którą kocham. Dowiedziałam się, że istnieje film "Zapach ziemi", zawierający dużą dawkę takowej muzyki. Bardzo pragnę obejrzeć ten film, jednakże nie mam możliwości dostępu do niego. Czy znajdzie się ktoś, kto mógłby mi pomóc. Bardzo proszę! Za jakąkolwiek wskazówkę, informację byłabym ogromnie wdzięczna.
Z pozdrowieniami - Kornelia :)
jured
2009-07-10 18:46:27
Chorwacka telewizja NET 31 maja dwukrotnie wyemitowała film "Zapach ziemi" (Miris zemlje)
Można znaleźć........
Zapach ziemi3.jpg Zapach ziemi3.jpg
ratajczak bogdan
2009-07-17 23:01:16
Właśnie odtworzyłem sobie po latach "Zapach ziemi".
Nie znajduję wyjaśnienia, dlaczego ten film jest "bojkotowany" przez naszą TV.

(*)
Jurek
2011-07-29 04:30:21
W tym 2011 roku w marcu 21. o godzinie 5 rano telewizja polska wyemitowała film produkcji polskiej pod tytułem "Sobie królem" . Muzyka Czesław Niemen. Widziałem ten film. Słychać muzykę instrumentalną, gitarę akustyczną, saksofon barytonowy-chyba, syntezator . I właśnie , muzyka Czesław Niemen, a kto konkretnie grał tą muzykę.
Pozdrawiam
Jurek
Jurek
2012-06-21 07:59:07
W tym filmie na gitarze gra Jerzy Grunwald.
Pozdrawiam
Jurek
Jurek
2012-06-21 08:20:30
A film "Klucze". Przyjechali Niemcy do Krakowa , poprosili Czesława Niemena , aby wystąpił z muzykami . Czesław Niemen wystąpił z muzykami , jest to udokumentowane, widać i słychać. Niemcy przybyli do Polski, dogadali się z Niemenem , z inicjatywy Niemców Niemen z muzykami wykonali koncert . Niemcy dostrzegli, warto zarejestrować koncert Czesława Niemena , i rzeczywiście to zrealizowali . Kilkakrotnie widziałem ten film.
Pozdrawiam
Jurek
Jurek
2012-12-07 06:00:32
Dwa filmy polskie , gdzie śpiewa Czesław Niemen, "Sobie król" i "Wesele". Czesław Niemen śpiewał głosem , praktycznie zduszonym , chrapliwym głosem, takie wrażenie , specjalnie głos w ten sposób intonowany. tak sobie zaśpiewał Czesław Niemen w tych filmach, choć możliwie takie było wymaganie reżyserów tych filmów.
Pozdrawiam
Jurek
Domin189
2012-12-07 18:30:37
JurekA film "Klucze". Przyjechali Niemcy do Krakowa , poprosili Czesława Niemena , aby wystąpił z muzykami . Czesław Niemen wystąpił z muzykami , jest to udokumentowane, widać i słychać. Niemcy przybyli do Polski, dogadali się z Niemenem , z inicjatywy Niemców Niemen z muzykami wykonali koncert . Niemcy dostrzegli, warto zarejestrować koncert Czesława Niemena , i rzeczywiście to zrealizowali . Kilkakrotnie widziałem ten film.
Pozdrawiam
Jurek


Można powiedzieć, że posiadam informacje z pierwszej ręki i historia tego nagrania była zgoła odmienna od tej, którą napisał Jurek. Otóż według relacji reżysera filmu, Egona Günthera, filmowcy dowiedzieli się o koncercie Grupy Niemen przypadkiem. Jednak pan Günther, będący pod ogromnym wrażeniem "Bema pamięci żałobnego rapsodu" nie chciał odpuścić takiej okazji i złożył Niemenowi propozycję nagrania materiału wideo, w celu wykorzystania go w "Kluczach".

Zgodnie z tym, co powiedział mi reżyser, mimo niesprzyjających warunków (problemy z oświetleniem) zarejestrowano na taśmie cały koncert - tego jest bardziej niż pewien. Co się natomiast stało z tymi taśmami, nie wie ani pan Günther, ani kustosz jego filmowego dorobku. Zdaje się, że te cenne archiwalia bezpowrotnie przepadły... :(
Ewa
2012-12-07 20:50:59
Domin189
Zgodnie z tym, co powiedział mi reżyser (...) zarejestrowano na taśmie cały koncert - tego jest bardziej niż pewien. Co się natomiast stało z tymi taśmami, nie wie ani pan Günther, ani kustosz jego filmowego dorobku. Zdaje się, że te cenne archiwalia bezpowrotnie przepadły... :(

Zawsze słyszałam, że Niemcy są tacy uporządkowani, a tu proszę, nikt nic nie wie...
A może te taśmy leżą gdzieś w archiwum i ktoś kiedyś je odnajdzie...
Fajnie jest czasem pomarzyć. :wink:
Ewa
2012-12-07 21:29:35
JurekDwa filmy polskie , gdzie śpiewa Czesław Niemen, "Sobie król" i "Wesele". Czesław Niemen śpiewał głosem , praktycznie zduszonym , chrapliwym głosem, takie wrażenie , specjalnie głos w ten sposób intonowany. tak sobie zaśpiewał Czesław Niemen w tych filmach, choć możliwie takie było wymaganie reżyserów tych filmów.

Jurku, na pewno żaden z reżyserów nie wywierał na Niemenie żadnego wpływu - on zaśpiewał tak jak chciał i tak, jak czuł.
W najnowszej książce M.Gaszyńskiego "Cudowne lata" Andrzej Wajda opowiada, że szukał głosu, który by poruszył widownię, dlatego pomyślał o Niemenie. Jednak Wajda nie był obecny w studiu przy nagrywaniu partii Chochoła, był tam tylko kompozytor Stanisław Radwan, który zarejestrował to, co Niemen zaśpiewał.
Andrzej WajdaTo była całkowicie jego własna interpretacja tego, jak napisał tę partię sam Wyspiański. Te nuty Wyspiańskiego, dołączone do "Wesela" Niemen przekształcił w swoją muzykę, swój głos, swoją ekspresję.
Jurek
2013-01-02 14:40:54
Dziękuję Dominie 189 za żródłowe informacje . Więc czterokrotnie było dokumentowane na taśmach wizyjnych koncertowanie Grupy Niemen; w Monachium - podczas Igrzysk - nagrywali Niemcy ; w Finlandii - nagrywali Finowie; w Krakowie w czasie kręcenia "Kluczy"- nagrywali Niemcy; w Opolu w trakcie festiwalu polskiej piosenki- nagrywali jacyś ludzie spoza granic Polski.
Niemcy, Finowie, a Polacy to co, właśnie ; Grupa Niemen , awangarda rocka, dostrzegli zjawisko ludzie kultury z Niemiec , z Finlandii , a Polacy to co. Piszę o rejestracji wizyjnej koncertu Grupy Niemen.
Ewo, Czesław Niemen zaśpiewał w sposób , jaki uznał za właściwy. Nie myślę o wpływie twórców filmów .Tylko o takim fakcie, w jaki sposób Czesław Niemen zrealizował kontrakt. Kontrakt filmowy, Czesław Niemen otrzymał zlecenie cząstkowe w tych filmach . Myślę o odczuciu Czesława Niemena na temat filmowców niemieckich-twórcy filmu "Klucze" i o filmowcach polskich. Niemcy , proszę pełny koncert , pełna wypowiedż muzyczna, to filmowcy niemieccy zrealizowali. Polacy, proszę , cząstkowa wypowiedż muzyczna .I co słychać w tych dwu polskich filmach, najbardziej rozpoznawalny głos w Polsce , a Czesław Niemen wydobywa z siebie niski , chrapliwy, intonowany głos . I na filmach , które przetrwają, a byłem na koncercie Czesława Niemena , ależ krzyczał w kompozycji "Pielgrzym". Ja to czułem , Czesław Niemen oczekiwał od filmowców polskich jakiejś propozycji , w której mógłby się w pełni wypowiedzieć.
Pozdrawiam
Jurek
Markovitz
2013-01-15 20:46:29
Na początku roku z portali internetowych dowiedziałem się o śmierci cenionego producenta śp. Tadeusza Paradowicza. Ta wiadomość - jak się okazuje- dotarła do nas z Lidy, gdzie trwała sesja dokumentacyjna do filmu o Niemenie...


Mgła tajemnicy otaczająca wszelkie przedsięwzięcia związane z naszym muzycznym patronem spowiła je tak gęsto, że nawet ludzie żywo zainteresowani twórczością Niemena dowiadują się o nich w zaskakujący i przykry sposób.
Tadeusz
2013-01-16 14:09:47
cytat:
Mgła tajemnicy otaczająca ...


A bliżej..., kilka przykładów by się przydało, bo grozą powiało. Chyba nie UKŁAD ? :wink:
Markovitz
2013-01-16 17:46:45
Post, do którego się odnosi w swoim aluzyjnym stylu Tadeusz jest właśnie przykładem takiej tajemnicy, albowiem:

- mimo że od wielu lat interesuje się sztuką Niemena, to jednak nie wiedziałem, że oto taki film powstaje (i pewnie bym się nie dowiedział, gdyby nie tragiczna wiadomość z planu),

- nadal nie jest pewne, czy na Białorusi wykonywano dokumentację na potrzeby filmu dokumentalnego, reportażu, czy filmu fabularnego..?

Realizatorzy chyba z góry założyli, że nie trzeba informować ludzi potencjalnie zainteresowanych tematem.

Tymczasem, jeśli chodzi o obecnie produkowane ważne filmy, dobrą praktyką jest promowanie ich jeszcze na etapie powstawania. Pierwszy z brzegu przykład to dokument filmowy "Człowieku, będziesz legendą" opowiadający o naszych reprezentantach podczas zmagań EURO 2012. Film miał interesujące trailery jeszcze podczas czerwcowego turnieju. Widz mając świadomość, czego może się po takim obrazie spodziewać, chętniej podejmie decyzję, aby go obejrzeć, gdy film będzie miał swą premierę (II 2013). I to jest OK, bo niełatwo wypromować dziś film dokumentalny, czy płytę audio z archiwaliami.

Myślę, że z odpowiedzią na pytanie, czemu tak się nie dzieje z przedsięwzięciami dotyczącymi Czesława Niemena (nie tylko film, ale płyty i inne formy upamiętnienia)?- większość użytkowników Forum da sobie radę bez wykładania kawy na ławę.
art
2013-01-16 22:38:20
http://www.mff.mazovia.pl/sen-o-warszaw ... -magowski/
Markovitz
2013-01-17 09:15:15
W ten smutny dzień powoli roznieca się iskierka nadziei - coś jednak się dzieje...

Arthttp://www.mff.mazovia.pl/sen-o-warszawie-rez-krzysztof-magowski/

O projekcie realizowanym przez Warta-Film p. Krzysztofa Magowskiego kiedyś wspominał nam Roman. Ale nie wiadomo, czy właśnie o ten film chodziło w informacji o śmierci producenta..?
Śp.Tadeusz Paradowicz prowadził przecież inną firmę producencką - Studio N-Art.

A może przy produkcji wspomnianego przez Arta filmu doszło do współpracy obu firm.. ?

Szkoda, że zdani jesteśmy tylko na domysły.

P.S. Proszę zwykle o chociaż jedno zdanie komentarza do linku, bo ten kiedyś wygaśnie...
Ewa
2013-09-14 16:52:03
Zdjęcia do filmu fabularnego o Niemenie jeszcze się nie rozpoczęły, trwają za to zdjęcia do filmu dokumentalnego Krzysztofa Magowskiego. Część z nich kręcona była w radomskim skansenie udającym Stare Wasiliszki:
http://radom.gazeta.pl/radom/1,48201,14 ... l#opinions

http://www.radomnews.pl/index.php?id=newsmore&nr=4935
puszek
2013-09-16 17:19:22
Obiecująca, zachęcająca i mądra wypowiedź Krzysztofa Magowskiego na temat życia Czesława Niemena. Budzi ona nadzieję, że film nareszcie pokaże prawdziwy obraz artysty i jego szczególne znaczenie dla polskiej kultury.
Ewa
2014-03-25 12:25:07
W najnowszych Brzmieniach Tadeusz Skliński opowiada o wspólnej podróży z Krzysztofem Magowskim do Włoch i Niemiec w poszukiwaniu śladów Niemena i o owocnym spotkaniu z włoskim managerem Niemena Francesko Lo Bianco.
Jak pisze Tadeusz, nakręconego materiału jest tak dużo, że TVP namawia K. Magowskiego na 3-odcinkowy serial.
Markovitz
2015-10-31 23:25:16
Pisaliśmy na forum Niemen Aerolit o nadziejach na ciąg dalszy filmowo-dokumentalnej opowieści o Niemenie.

Jest nadzieja, że w 2016 powstanie serial dokumentalny, w którym niektóre okresy drogi twórczej Czesława Niemena zostaną zilustrowane materiałami filmowymi z zagranicznych stacji TV.
Reżyser filmu "Sen o Warszawie" Krzysztof Magowski udzielił wywiadu magazynowi "Nowy Folder" prowadzonemu przez Fundację "Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego".
Dwa pytania dotyczyły filmu o Niemenie i ewentualnego udziału żony Artysty w nowym projekcie filmowym.
Oto, co powiedział pan Magowski :

K.M.: Znalazło się bardzo dużo materiałów archiwalnych z różnych okresów, na przykład z Niemiec, Francji. (...) Mamy już wstępną zgodę TVP, zdjęcia miałyby się odbyć w przyszłym roku.
Na razie zbieramy fundusze.

Dobrze byłoby, żeby koniec końców sprawy przybrały pozytywny obrót. Powodzenia 8-)

Źródło => Nowy Folder
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony