Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Niemen w różnych kontekstach 2007-04-23 - 2007-05-17 Andrzej Mróz 4 3637
Andrzej Mróz
2007-04-23 06:01:01
Niemen i wszystko co wiąże się z Nim samym, i Jego dorobkiem artystycznym może być rozpatrywane, analizowane na wielu płaszczyznach.

Postaram się kilka z tych płaszczyzn wyróżnić, na pewno nie będą to wszystkie i liczę na to, że inni forumowicze dorzucą tu swoje uwagi i spostrzeżenia.

Powszechnie wiadomą rzeczą jest to, że Niemen był osobowością estradową, piosenkarzem, muzykiem, kompozytorem.
Ten tylko aspekt działalności twórczej Niemena daje szerokie pole do postrzegania Jego całościowego dorobku na wielu płaszczyznach, zarówno warsztatowo - artystycznych, jak i faktograficznych.
Wnikliwe spojrzenie na ten dorobek Niemena daje możliwość niezależnych badań, analiz, poszukiwań w aspektach wokalnym, instrumentalnym, kompozytorskim, oraz łączenia tych aspektów w jedną całość. Jest to zadanie przede wszystkim dla tych, dla których muzyka ma mniej tajemnic, ale i dla tych, którzy mają otwarte serca, i szczere chęci.

Aspekt faktograficzny dokumentujący dorobek twórczy Niemena dzięki benedyktyńskiej pracy (jak zauważył Romuald Wydrzycki) Tadeusza Sklińskego i książkom Romana Radoszewskiego, Marka Gaszyńskiego, i Dariusza Michalskiego, daje się już częściowo uchwycić w namacalną całość. Nadal jednak istnieją luki w tej wiedzy i wspaniałą przygodą dla wielu z nas może być pokuszenie się o skuteczną dociekliwość dla poszerzenia, i uzupełnienia wszelkich braków w tej materii. Bawiąc się w naukowców dokumentujących tak istotną postać naszej kultury, jaką jest osoba Niemena możemy przeżyć radość tej dociekliwości i przysłużyć się tym, którzy kiedyś mam nadzieję zajmą się tymi zagadnieniami profesjonalnie.

Innym wątkiem, który wymagałby w miarę oddzielnego spojrzenia (piszę „w miarę”, bo nie sposób stawiać sztucznych granic dla problemów, które wzajemnie się przenikają) jest malarstwo, poezja i filozofia Niemena.
Można tu dostrzec jeszcze jeden znamienny aspekt. Niemen jak każdy człowiek o romantycznym rysie sylwetki (duchowej), był nie tylko wzniesionym ponad poziom codziennych realnych spraw i bujał pomiędzy muzyką, filozofią, poezją, i malarstwem, ale jak każdy romantyk był człowiekiem pełnym, czyli człowiekiem twardo, i konkretnie stąpającym po ziemi, a więc był, i stolarzem, technikiem akustykiem, komputerowcem, i.....(miejsce na uzupełnienia), i doskonale sobie z tym wszystkim, i w tym wszystkim radził.

Kolejnym pasjonującym wątkiem składającym się na całościowe spojrzenie na osobę Niemena, jest aspekt codziennego życia, na płaszczyźnie twórczej i osobistej.
Tu największą rolę odegrać mogą wspomnienia osób blisko związanych z Niemenem, a przede wszystkim wspomnienia przyjaciół i muzyków, którzy z Nim grali.
Zachęcam wszystkich mogących wzbogacić ten kontekst do pisania na naszym forum.

Innym wątkiem, który można samodzielnie wydzielić będzie próba oceny wkładu Niemena w dorobek polskiej kultury. Tu jest pole do popisu dla ludzi, którzy potrafią szeroko, wnikliwie i obiektywnie spojrzeć na całą spuściznę artystyczną Niemena.

Z tym wątkiem bezpośrednio wiąże się inny wątek, w którym można by szerzej przyjrzeć się roli, którą odegrał Niemen jako człowiek i jako twórca w polskiej kulturze, w polskiej literacko (muzyczno) – artystycznej tradycji, inaczej mówiąc jaką rolę odegrał w tworzeniu duchowej kultury narodu. Spojrzenie pod tym kątem wymaga ogromnej i szerokiej wiedzy ogólnej, i choć nie czuję się kompetentnym do zajmowania się tym wątkiem, to jednak takie spojrzenie na osobę, i artystę Niemena leży najgłębiej w moim sercu, i myślę, że mogłoby być moją wielką przygodą udanie się na wycieczkę w te aspekty powiązań, i zależności.


Zagadnień wydzielonych jako niezależne wątki, nie da się od siebie wzajemnie izolować, ale z kolei spojrzenie na wielu różnych płaszczyznach pozwoli na wyłonienie się obrazu całości problemu, który będzie absorbował jeszcze wiele pokoleń przyszłych rzetelnych badaczy i dokumentalistów, ale podwaliny pod te badania i oceny muszą powstać już dziś.

Inaczej mówiąc ten mój post jest jedynie chaotyczną próbą naszkicowania pewnej systematyki poznawczej, pozwalającej na szersze i wielowątkowe spojrzenie na wszystko co wiąże się z Niemenem i Jego twórczością.
matt
2007-04-23 21:24:27
Mysle, ze moze to byc bardzo ciekawy temat. Niemniej jednak najwazniejsza i najbardziej mnie interesujaca jest plaszczyzna muzyczna. Ona wlasciwie łaczy takze inne aspekty artystycznej działalnosci :N:-a.
Bożena
2007-04-24 16:53:04
mattMysle, ze moze to byc bardzo ciekawy temat. Niemniej jednak najwazniejsza i najbardziej mnie interesujaca jest plaszczyzna muzyczna. Ona wlasciwie łaczy takze inne aspekty artystycznej działalnosci :N:-a.


Między innymi poezje...
Marzy mi się tomik poezji Czesława Niemena.

I to jest to co najbardziej mnie interesuje:

Muzyka i poezja
Andrzej Mróz
2007-05-17 06:42:54
Pewne z wymienionych powyżej aspektów związanych z twórczością Niemena zostały już podjęte. Bardzo szerokim frontem przetaczają się próby ustaleń faktograficznych, mające na celu uzupełnienie posiadanej już wiedzy, jak i nadania jej być może innego jeszcze wymiaru.
Ta strona poszukiwań i ustaleń, jest pracą niewyobrażalnie żmudną i ryzykowną. Dlatego im więcej nas się włączy do współpracy, tym efekt może być realniej możliwy do osiągnięcia.

Nadal otwartym i czekającym na opracowania jest wątek związany z wkładem Niemena do naszego dziedzictwa kulturowego. Jest to temat pozwalający w miarę wymiernie i szeroko spojrzeć na warstwę artystyczną Niemenowego dorobku. Tematem tym najlepiej powinni się zająć ludzie mający łatwość poruszania się zarówno w warstwie muzycznej, jak i literackiej.

Temat któremu ja starałem się poświęcić trochę uwagi „Niemen a kultura duchowa narodu” nie daje możliwości wymiernych, czy porównywalnych stwierdzeń, nie obejmuje też swoim zakresem aspektów klasyfikujących twórczość. Pozwala on jedynie zauważyć i uwypuklić tę stronę osobowości artysty jak i Jego działalności artystycznej, która łączy się niejako pozamaterialnie z całością naszego dziedzictwa. Temat ten cały czas uważam za ledwie rozpoczęty, mimo iż sporo zostało w nim już napisane. Realizując temat przyjąłem z założenia przedstawienie go w stosunkowo prostym, czytelnym rysie historyczno – kulturowym, zaznaczając na jego tle to co wiąże sferę osobowo – artystyczną Niemena z całością naszej duchowej kultury.
Wszelkie szczegóły mniej lub bardziej istotne, a poszerzające zakres, przejrzystość tego rysu i możliwość łatwiejszego zrozumienia tematu, szczególnie tym z forumowiczów, którzy tamtych czasów nie pamiętają pozostawiam do uzupełnienia wszystkim, którzy chcą podzielić się z nami swoją wiedzą i osobistymi spostrzeżeniami.

Nadal jest dużo do zrobienia, znacznie więcej niż jest już zrobione. Dlatego apeluję o miłą i przychylną każdej inicjatywie atmosferę na forum, o powstrzymanie się od niesmacznego dyskredytowania wszelkich inicjatyw, dokuczliwego naśmiewania się z tych co coś próbują i z ich pracy. Łatwo jest ludźmi i ich odczuciami poniewierać, trudniej jest samemu dostrzec własne ułomności. Wielokrotnie już to było podkreślane, więc jeszcze raz to wypowiem: za to co nam dał jesteśmy Mu też coś winni, przynajmniej naszą kulturę w miejscu gdzie o Nim się pisze.
gasket
2007-05-17 11:37:20
Odplacic pieknym za nadobne jak to mawiaja...

Zgadzam sie z Andrzejem i sam postanawiam podjac sie opracowania "strony muzycznej" czyli wzajemnego stosunku Niemena i muzyki a w szczegolnosci muzyki polskiej, bo tyle sie o tym wkladzie wszedze slyszy, ze chyba przyszedl juz czas najwyzszy, zeby te ulotne myslowe opary skroplic w calosc i wykrystalizowac najistotniejsze elementy niemenowego wkladu. Zdaje sobie dosknale sprawe, ze podejmujac sie tak wielkiego trudu, napotkam wiele przeszkod, nie tylko ze strony samej materii, ale i osob, ktorym nie w smak bedzie sam temat, ktorzy krytykowac beda samo opracowanie i moje wysilki wlozone w odsloniecie prawdziwego oblicza polskiej muzyki i samej muzyki Niemena. Na drodze tej spotkaja mnie przesmiewcze zarty, zlosliwe komentarze i uwagi nie na temat, zaciemniajace jasny tok mojego wykladu. Mimo wszelkich mozliwych przeciwienstw zywie gleboka nadzieje, ze zadaniu podolam, dzieki zyczliwemu wspoludzialowi tych, ktorym bliskie sa sprawy najwazniejsze i ktorzy nadaja tym najistotniejszym sprawom wlasciwe miejsce - miejsce nadrzedne ponad zwyczajna materialna egzystencja.


Serdecznie zapraszam wszystkich do udzialu! Kazde zdanie sie liczy! Kazdy post!
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony