Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Niemen w stylu funk
Czy można ułożyć zestaw nagrań Niemena nadających się do tańca ?
Oczywiście, że tak. To znakomity pomysł :) 83% 10
Można, ale i tak nikt przy tych nagraniach nie będzie tańczył. 8% 1
Tego robić nie wolno. Nie wypada tańczyć przy muzyce Niemena :( 8% 1
Liczba głosów: 12
2007-10-10 - 2010-04-03 Markovitz 14 10035
Markovitz
2007-10-10 08:36:50
W Polskich Nagraniach wpadli na pomysł wydania składanek utworów w stylu funk.
Na winylach !

A jak Polskie Nagrania to i funk .. po polsku :D

Właśnie wyszedł drugi longplay z serii Polish Funk i zaproponowany zestaw wygląda OK, bo są tu np. dwa nagrania grupy Krzysztofa Sadowskiego, utwór N-Czarnych (Atma) ze Zbyszkiem Namysłowskim, kompozycja Tomasza Jaśkiewicza w wykonaniu Niemen Enigmatic (Zechcesz mnie, zechcesz), nagranie Haliny Frąckowiak (Wodo nasza, wodo). Jest też nawet .. SBB (Palamakia).

Świetny prezent dla DJ'a 8)

A co do tematu ankiety - może sami zaproponujecie taki taneczny zestaw ?
ratajczak bogdan
2007-10-10 10:16:39
Ankieta, ankietą...
Pamiętam ze swej młodości jak tańczyło się do "Bema pamięci...", "Dark Side Of The Moon", psychodelicznych nagrań Vanilla Fudge czy Iron Butterfly... Można było wtedy, można i dziś.
Ale wybacz - obecnie nie tańczę - taki ze mnie trochę "chłopak z drewna", ale sam pomysł płyt z seria historycznych nagrań w danej konwencji - całkiem dobry.
Mnie funky jednoznacznie kojarzę się jednak z Erth, Wind & Fire, a zwłaszcza tematem z filmu "Shaft" z 1971 w wykonaniu Isaaka Hayes'a.
Na tym składaku PN brakuje mi zdecydowanie nagrań Krystyny Prońko, Grażyny Łobaszewskiej chyba z Ergo Band i Zbyszka Namysłowskiego z jego kujawiakiem łączącym funky.
Niemena nie zabraknie w żadnym zestawie (bo to i folk, i soul, i rhytm'n'blues, i awangarda czy progresiw rock, free jazz, neopiosenki, rock...).
Tutaj ukłon w stronę Tomka za jego próbę usystematyzowania stylistyki i datowania nagrań poszczególnych longplayów Niemena.
Wszystko zależy jednak od kilku czynników, a przede wszystkim... dobrej woli.
Markovitz
2007-10-10 18:50:33
Jest już taka składanka na CD 8)

Bogdan Ratajczakfunky jednoznacznie kojarzę jednak z Earth, Wind & Fire, a zwłaszcza z tematem z filmu "Shaft"

Ten temat w wersji orkiestry p/d Henryka Debicha jest już na płycie Polish Funk no 1.
Jest tam również nagranie G.Łobaszewskiej i Ergo Band.

Zaproponuję swój zestaw.
Może nie jest bardzo funky, ale za to stać spokojnie nie pozwala... :)

Na wejście Dorożką na księżyc
. A potem taki set :

1/ Pod Papugami - wersja z 1986r. Urbaniak-Niemen
2/ Lekcja twista - z N-Czarnymi
3/ Klęcząc przed Tobą z Akwarelami
4/ Płonąca stodoła - każda wersja !
5/ Wspomnienie - z Akwarelami
6/ AIOA - z Di Rock Cimbalisten
7/ Począwszy od Kaina - z winylowej płyty "T..D.."
8/ High Horse - z maxisingla Urbaniak-Niemen
9-10/ Ciuciubabka z Akwarelami - She's looking good'70
11-12/ Figo-fago live '72 - Potencjometry z JJ'75- ostatnie 3 minuty

Dla czastuszek nie widzę tu miejsca, no chyba że Jołoczki.. w wersji grupy 4formation.

A może ktoś pokusi się o przedstawienie własnego zestawu ?
Piekarz
2008-07-24 15:16:49
A co powiecie o Twarzą do słońca i Białych górach? Kiedy słyszę te utwory, to ustać w miejscu nie potrafię! Nogi rwą się do szaleńczego tańca! Moi rodzice pożyczyli ostatnio parę moich płyt na imprezę ze znajomymi, w tym także płyty Niemena. Wszyscy dobrze sę bawili. Kurcze, gdyby coś takiego puszczali w dyskotekach... Jak na razie, nie znoszę tego gówienka sączącego się z głośników w dyskotekach. Ktoś powie, że jestem zarozumialcem, czy snobem, ale ja tego nie trawie (bo to przecież produkt trawienia).
A niektóre utwory Niemena przecież doskonale nadaja się do puszczaia w dyskotekach!
ratajczak bogdan
2008-07-24 15:25:41
Najwybitniejsi układali slogany reklamowe:
Melchior Wańkowicz - "Cukier krzepi".
Zbigniew Zborowski - "Teraz Polska".
Agnieszka Osiecka - "Coca cola - to jest to".
Ja skromnie powiem - "Niemen - na każdą okazję".

(*)
Tadeusz
2008-07-24 16:12:41
Wybaczcie- ta ankieta jest typowym produktem "sezonu ogórkowego"
ratajczak bogdan
2008-07-24 17:16:50
Ależ Tadeuszu!
Sezon ogórkowy w październiku?
Markovitz dokładnie 10 dnia tego miesiąca założył ten topik, a wówczas mogliśmy jedynie mówić o "kiszonych ogórkach". :wink:
Myślę, że Piekarz zwyczajem (sorry Piekarzu :) ) niektórych piekarzy, stara się zwyczajnie odświeżyć nieco czerstwy chleb.

(*)
cocomo
2008-07-24 19:20:34
Niemen do tańca kojarzy mi się raczej z tzw. "wolnymi" kawałkami - "Wspomnienie" świetnie się nadaje, co sprawdzałem wielokrotnie empirycznie.

A jeśli ktoś chce posłuchać jak komponuje się Niemen wśród rytmów tanecznych lat 60/70 to można zajrzeć tutaj :

http://fonoteka77.blogspot.com/2008/07/ ... eka-3.html
Piekarz
2008-07-25 09:47:30
ratajczak bogdanAleż Tadeuszu!
Sezon ogórkowy w październiku?
Markovitz dokładnie 10 dnia tego miesiąca założył ten topik, a wówczas mogliśmy jedynie mówić o "kiszonych ogórkach". :wink:
Myślę, że Piekarz zwyczajem (sorry Piekarzu :) ) niektórych piekarzy, stara się zwyczajnie odświeżyć nieco czerstwy chleb.

(*)


:D
Ależ skąd... temat-rzeka nie został nawet w 1/10 zgłębiony! Jaki tam czerstwy chleb! Nawet nieupieczony! :wink:

PS
Co oznacza ta gwiazdka w Twoich postach, Bogdanie?
Pewno to jakiś tajemny znak, albo coś...
ratajczak bogdan
2008-07-25 10:11:11
Temat zapewne powróci w okresie karnawału.
A na pytanie:
Piekarz
PS
Co oznacza ta gwiazdka w Twoich postach, Bogdanie?
Pewno to jakiś tajemny znak, albo coś...

odpowiem: "tajemny znak" miał :N:,
ja mam raczej : "albo coś". :wink:

(*)
Markovitz
2009-12-07 08:11:11
W czwartej części kompilacji "Polish funk" znajdziemy m.in."Rytm ziemi" Czerwonych Gitar, "Nie zawrócę" Polan, "Daleko przed siebie" zespołu Respect (śpiewała tam Krystyna Prońko). Są także nagrania Frąckowiak, Figla, Sipińskiej, Stana Borysa, grupy Arp Life i Karolaka. Jest i Niemen. Wydawcą płyty są => Polskie Nagrania.
W ten sposób Norwid - za sprawą didżejów z teamu Soul Service - jest w stylu funk :wink:
Larwa- soczysty sound, którego próżno szukać na CD "Idee fixe".

Już w książce "Kiedy się dziwić przestanę" Roman Radoszewski pisał o tym nagraniu, że ma cechy muzyki funky...
b-side
2009-12-15 00:32:01
Przepraszam za "wtargnięcie", jestem tylko przeglączem (albo podglądaczem :wink: - w dobrej wierze :D), ale
tak gwoli ścisłości...

W zasadzie prawie żadne z nagrań na składance Polish Funk nie jest jest muzyką "funk" w dosłownym sensie. Gros nagrań, w tym Niemena, to rhytm'n'blues z różnymi naleciałościami (tymi lat '60 i tymi lat '70), który mimo wszystko od stylistyki funkowej, jego rytmiki i charakterystycznego "groovu" się różni.
Jako najbliższe funkowi, w głowie najbardziej utkwiło mi nagranie Haliny Frąckowiak. I chyba SBB (choć tu... chwila procesu kojarzenia i na ich utwór szybko, i dokładnie, nałożył się temat z legendarnego "Chameleona" Herbiego Hancocka ;)).

Domyślam się, że autorzy po prostu chcieli (nadając taką nazwę) bardziej przykuć zainteresowanie - w końcu rhytmn'n'blues kojarzy się dziś "większości" z ... czymś starym?... rock'n'rollem? ... z niczym? Z kolei skrót od tej nazwy - czyli r'n'b - jest dziś kojarzony wyłącznie z soulowo-rapowym popem z MTV.
A funk przeżywa renesans i dumnie zdobi imprezowe ogłoszenia na dancingach.


Taka drobna dygresja.
Pozdrawiam
Domin189
2010-04-02 13:05:33
Dziwnym zbiegiem okoliczności, na oficjalnej stronie Polskich Nagrań, gdzie można dokonać zakupu płyt lub poszczególnych z nich utworów a także odsłuchać "próbkę", lista utworów ze składanki Polish Funk 4 jest wybrakowana.

Jak myślicie, kogo brakuje? :? Sprawdźcie tu - przypadek?

EDIT:

Nie mogę w to uwierzyć, ale na liście poprzedniej składanki, Polish Funk 2 mamy do czynienia z tą samą sytuacją! Zobaczyłem, jak to wygląda z innymi płytami. Przy losowo wybranych (mniej i bardziej znanych) albumach dostępnych na stronie Polskich Nagrań można spokojnie odsłuchać i kupić poszczególne utwory w formacie MP3. Przy albumach Niemena znajduje się adnotacja:
"pliki mp3 w przygotowaniu".
Ewa
2010-04-02 14:01:01
Domin189
Jak myślicie, kogo brakuje? :? Sprawdźcie tu - przypadek?

Na przypadek raczej to nie wygląda, bardziej na konsekwentne trwanie przy zdaniu, że Czesław sobie tego nie życzył.
Ciebie, Dominie, chyba to nie powinno dziwić. :wink:
Darek Sieradzki
2010-04-03 15:32:43
EwaNa przypadek raczej to nie wygląda, bardziej na konsekwentne trwanie przy zdaniu, że Czesław sobie tego nie życzył.

To smutne, szczególnie, że cała niechęć do MP3 bierze się z całkowitego niezrozumienia na czym polega technologia stratnej kompresji dźwięku i jakie są jej prawdziwe możliwości. Niemen zetknął się z nią w czasach kiedy dostępne były jedynie wczesne, niedopracowane jeszcze implementacje algorytmu MP3 i jak wielu jemu podobnych uprzedził się w tej wczesnej fazie.

Pamięć o zmarłych jest ważna, ale rozciąganie jej na kultywowanie uprzedzeń jakimi kierowali się za życia jest dla mnie mocno niezrozumiałe.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony