Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

PRACA MAGISTERSKA - POMOŻECIE? 2004-10-08 - 2006-04-21 Ewelina_S 20 13360
Ewelina_S
2004-10-08 14:20:49
Chciałabym napisać pracę magisterką poświęconą Czesławowi Niemenowi. Praca byłaby pisana pod kątem wartości przekazywanych w jego utworach. W związku z tym chciałabym Was spytać czy znacie jakieś strony gdzie są zinterpretowane jego teksty. Byłoby to bardzo pomocne dla mnie. Interesuje mnie wszystko co dotyczny tekstów Niemena. Opinie ludzi, jak oni postrzegają Jego teksty, co chciał nam przekazać - WSZYSTKO. Mam nadzieję, że uzyskam tu pomoc bo zależy mi na napisaniu pracy na właśnie Jego temat.
Piotr Starzyński
2004-10-08 17:56:24
Droga Ewelino. Podoba mi się Twój pomysł na pracę magisterską o :N: Będę o tym myślał i próbował takich materiałów szukać. Wiem, że znajdę coś na temat jego tekstów zamieszczonych na płycie pt. "Terra deflorata".
Serdeczne po-zdrowie-nia i zachęcam do wytrwania w dobrym postanowieniu.Piotr S.
kris
2004-10-08 19:21:05
Hej Ewelina,
przede wszystkim goraco zycze powodzenia, wytrwalosci - no i brawa za pomysl. Nie od rzeczy byloby usmiechnac sie do Romana Radoszewskiego i Edwarda Chomicza (obaj osiagalni przez Forum); jezeli oni nie pomoga, to nikt nie pomoze :D
Praca moze okazac sie prekursorska. Zdziwilbym sie gdybys znalazla wieksza ilosc chocby czesciowych, chocby pol-solidnych opracowan. Wypocin prasowych nt. jaki to Niemen jest grafoman, albo jaki to on refleksyjny, patriota albo idiota, piania z oburzenia oraz piania z zachwytu za godne wzmianki opracowania NIE uwazam. Niemniej, i w/wym wypociny mozna wlaczyc do tematu badan, w koncu to tez przyczynek do "teorii odbioru dziela". Poniewaz niewiele wiem konkretnego wiec - zamiast sie zamknac :wink: - teraz sam sie powymadrzam (ach tak, nie mam polskich czcionek, nic nie poradze). Komentarzami do tekstow :N: sa w pierwszym rzedzie teksty :N: . Uzywam slowa "komentarz", bo okreslenie "interpretacja" w odniesieniu do sztuki powoduje u mnie komplikacje zoladkowe. Nie zeby sie nie dalo, ale to inny temat.

Ja bym pewnie zaczal od "Status mojego ja" (chyba w sumie centralny tekst na "Terra deflorata") i - koniecznie - "Pod butem DTP" (swoja droga temat muzyczny, ktory, o ile wiem, poczatkowo mial ilustrowac ten ostatni, brzmi teraz w "Smiechu Megalozaura". Jesli sie myle, prosze ekspertow o sprostowanie.) Oba teksty powstaly na poczatku lat 80-tych i, moim skromnym zdaniem, konstytuuja niezly slownik dla calej reszty. Sa tez inne mozliwosci.

Po drugie, komentarzem do tekstow jest muzyka - do tych, do ktorych :N: muzyke napisal. Aranzacje, a przynajmniej, koncowe aranzacje Niemena NIE zawieraja elementow przypadkowych. Przyklad: patrz zbior uwag samego :N: do "Spodchmurykapelusza". Przypuszczam, ze wciaz jest dostepny na stronie Janusza Poplawskiego; jesli nie, to z pewnoscia 90% uczestnikow tego Forum, w tym nizej podpisany, ma ten tekst powtorzony na co najmniej pieciu dyskietkach, i pietnastu CD , tak na wszelki wypadek :D. :D

Ok, dosc wymadrzania sie na dzis
Jeszcze raz i bardzo goraco: powodzenia
kris
Andrzej Mróz
2004-10-09 09:05:57
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2004-10-09 09:05:57 przez Andrzej Mróz
Droga Ewelino. Trzy słowa króciutko, nie rozpisując się wiele nad samym pomysłem tematu pracy.
Teksty Niemena, oczywiście te autorskie z grubsza dzielą się na bardziej lub mniej osobiste i na te które mają bardziej ogólny, społeczny charakter.
W osobistych nawiązuje on do faktów ze swojego życia, mających dla Niego określone znaczenie, jak i do uczuć związanych z różnymi sytuacjami, mniej lub bardziej obiektywnymi, na które nie ma się wpływu, jak np. nostalgia, tęsknota za minionym np. "Coś co kocham najwięcej".
Te mniej osobiste równie mocno angażują Go emocjonalnie, gdyż przekazuje nam w nich jak On postrzega człowieka, czy ludzkość, inaczej mówiąc jak widzi nasz świat. Kluczem do Niemenowskiego postrzegania świata, czyli naszej rzeczywistości może być wiersz "Począwszy od Kaina"
Cyt. "My z przodków naszych począwszy od Kaina..."
Pochodzenie naszej cywilizacji takiej jaką ona jest wywodzi On nie od Adama, a od Kaina.
To tyle. Życze powodzenia. Andrzej Mróz.
roman
2004-10-09 10:12:46
Maleńkie sprostowanie do postu KRISA. Przywołany utwór ma tytuł "Pod PIĘŚCIĄ DTP" (skrót DTP rozwija się w tekście jako "Departamenty Tchórzliwych Podejrzeń". Do Eweliny mam pytanie fundamentalne (ponieważ NIE JEST TO bynajmniej pierwsza praca magisterska nt. Niemena) jaki ma mieć ona charakter, tj. na jakim kierunku studiów jest pisana? Od tego zależy zarówno spośob ujęcia tematu - notabene dość luźno na razie sprecyzowanego - jak i baza faktograficzna, a i wnioski końcowe. Jeśli "niemenolodzy" mają pomóc - trzeba im więcej szczegółów, a jak ich znam - nie odówią tej pomocy... Pozdrowienia...
kris
2004-10-09 12:27:04
romanMaleńkie sprostowanie do postu KRISA. Przywołany utwór ma tytuł "Pod PIĘŚCIĄ DTP" (skrót DTP rozwija się w tekście jako "Departamenty Tchórzliwych Podejrzeń".


Oj :oops: Roman, dzieki za sprostowanie i sorry :oops: :oops: :oops:
Skoro chce zgrywac znawce, powinienem dobrze czytac wlasne posty przed kliknieciem owego fatalnego guzika "Wyslij".

Czy te istniejace opracowanie/prace magisterskie sa dostepne poza bibliotekami uniwersyteckimi (np. w sieci)? I czy sa cos warte? Poezja swoja droga, ale mnie interesowalyby tez np. analizy muzykologiczne. Nigdy nie znalazlem niczego "pozadziennikarskiego", ale tez wiem juz, ze zle sie zabieralem za szukanie.

pozdrowienia
kris
Ewelina
2004-10-11 12:44:13
Dzięuję Wam wszystkim za ciekawe wypowiedzi i chęć pomocy, nie sądziłam, że spotkam się z takim odzewem. Moja praca magisterska będzie pisana na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale filozoficznym na kierunku animacja kultury. Tematu nie mam jeszcze sprecyzowanego ale będzie to jak pisałam wcześniej praca pod kątem wartości w Jego utworach, jakie watości niosą teksty Niemena, miałaby to być analiza Jego tekstów, oczywiście nie wszystkich, wydaje mi się, że to nie będzie łatwe zadanie wybrać te teksty i jeszcze zaanalizować. Dlatego mam nadzieję, że mi w tym pomożecie. Na razie powinnam się zabrać za pierwszy rozdział a mianowicie bigrafię Niemena i poszukać co mówili o nim inni ludzie. Wczoraj mój ojciec wygrzebał mi starą książeczkę z 1974 roku :D Wacława Panka - "Niemen" (kształty mitu), jest wiele ciekawych rzeczy, dużo osób wypowiada się na Jego temat no i czekam na 2 książki a pierwsza już ponoć 15 października :D
bitels
2004-10-12 12:38:16
Polecam zerknąć tutaj:
http://www.djsportal.com/pl/artysci/index.php?id=niemen
Ewelina
2004-10-13 12:13:32
Ciekawe czy pierwsza książka wyjdzie zgodnie z planem i będzie dostępna od 15 października czyli od tego już piątku...
Ewelina
2004-10-21 11:44:17
Mam już książkę! :D W końcu dziś była dostępna w moim mieście.
alma
2004-10-21 17:06:11
Ewelino! Ja jestem wielbicielką Niemena od 5 klasy szkoły podstawowej , a dziś jestem osobą po 40 roku życia. Jestem specjalistką od pisania różnych prac - Niemen zainspirował mnie do napisania pracy magisterskiej o Norwidzie. Chętnie Ci opowiem jak to dawniej bywało, jak zdobywało się płyty i jak Niemen wpływał na młodzież. Zdobycie połowy rosyjskich piosenek wydanych w Polsce (w okrojonej wersji) przez PSJ to materiał na cały rozdział pracy!. Ja teraz myślę nad tematem doktoratu, ale w każdej chwili mozesz liczyc na moją pomoc. Ostanio widziałam P. Małgosię Niemen ( w MPiKu) myślę, że jest jej bardzo trudno. :(
Wszelkie pytania kieruj na :[email protected]
Może ja coś pomyślę o temacie doktoratu, ale jeszcze nie obiecuję :), nadal odczuwam odejście Niemena jako osobistą stratę.
Ewelina
2004-10-21 17:48:30
Almo dziękuję :) Na pewno się do Ciebie zwrócę kiedy zacznę pisać pracę. Dziś zabieram się za "Kiedy się dziwić przestanę..." I szkoda, że nie ma Go już wśród nas... :(
Ewelina
2005-04-27 19:05:26
Witam wszystkich ponownie po długiej przerwie choć czasami tu zaglądałam. Wspominałam, że mam zamiar napisać pracę magisterską o Niemenie, a konkretniej o wartościach w jego tekstach i... Mam już większą część tej pracy, teraz przymierzam się do rozdziału najważniejszego a mianowicie do wartości artystycznych, estetycznych i pozaestetycznych kreowanych w Jego utworach. Przyznam, że trochę się obawiam czy sobie poradzę, mam już pewną wizję tego rozdziału ale jak to ostatecznie wyjdzie nie wiem. Zależy na dobrej pracy, staram się żeby ciekawie wyszło, już 3 rozdziały mam zatwierdzone przez promotora jako bardzo dobre, bez żadnych poprawek. Chciałabym się Was spytać czy w internecie znajdę testy piosenek Niemena, czy jest może jakaś strona, ułatwiłoby mi to pracę. A może jakieś propozycje co do utworów, które warto zaanalizować? :) Pozdrowienia!
matt
2005-04-28 15:24:45
w necie sa teksty tych najpopularniejszych piosenek (jednak sa to raczej pierwsze trzy plyty). nie wiem do konca pod jakim katem chcesz analizowac teksty. bo jak zapewne wiesz Niemen spiewal duzo poezji i czy w takiej sytuacji chcesz analizowac Jego wybor, czy raczej sam tekst napisany przez danego poete?

Jeśli chodzi o teksty polskich poetów (wielkich poetów) to bedzie to nieco latwiejsze bo juz te utwory zostaly poddane analizie.

Natomiast jesli chodzi o teksty napisane przez samego :N: to osobiscie bym polecal plyty "Terra deflorata" i "Spodchmurykapelusza", nie mozna tez zapominac o utworze "Czlowiek jam niewdzięczny".

Jednak jest to Twoja praca Ewelino a kazdy na swoj sposob odczuwa. Dlatego powinnas raczej sama, zapoznajac sie z poszczegolnymi utworami, wybrac te ktore Cie "uderzaja" i najbardziej do Ciebie przemawiaja. Wtedy to bedzie prawdziwe.
powodzenia!!!!
matt
2005-04-28 15:28:44
niektore teksty znajduja sie na tej stronie w dyskografii.

teksty "Spodchmurykapelusza" sa na stronie magazynu Teraz Rock
Ewelina
2005-04-28 17:44:03
Matt,
Dzięki za słowa otuchy. Pisałam, że chciałabym zaanalizować i utwory :N: i poezję przez niego śpiewaną. A co do płyt „Terra deflorata” i „Spodchmurykapelusza” to na pewno się nimi zajmę, szczególnie jestem pod wrażeniem tekstów z „Spodchmurykapelusza” ale zajrzę także do płyt wcześniejszych. Najchętniej to bym otworzyła książeczkę ze wszystkimi tekstami :N: i poczytała jak tomik poezji :) Bo nie wszytskie teksty są dostępne w internecie, część mam a część sobie po prostu spiszę, mam wszystkie płyty Niemena, antologię „Od początku” oraz niektóre płyty na winylu (to mojego ojca). Myślałam żeby rozdział podzielić na 2 części - część pierwsza to byłyby Jego teksty a część druga to poezja.
Ewelina
2005-04-28 17:48:59
A i dziękuję za odnośnik do tekstów na tej stronie, nie zauważyłam wcześniej.
matt
2005-05-05 16:23:29
Ewelino,
mysle ze wszyscy Ci zycza powodzenia w pisaniu pracy no i oczywiscie potem podczas obrony.
ja z checia bym ucieszyl oczy efektem Twojej pracy, gdy juz ja ukonczysz. tylko z drugiej strony, ostatnio takze na tym forum sie o tym mowi, jesli praca bylaby udostepniona wszystkim, istnieje mozliwosc wykorzystania jej bez Twojej wiedzy...
Ewelina
2006-04-20 17:58:52
Praca już dawna ukończona i obroniona :-) Wielką przyjemnością było napisanie tej pracy, została uznana za najlepszą na moim roku więc satysfakcja jeszcze większa :-) Recenzentką była fanka Niemena, która powiedziała mi, że egzemplarz tej pracy bierze do domu i będzie stał na półce u niej. Wróciłam tu bo właśnie oglądam TVP Kultura gdzie dzisiejszy dzień jest poświęcony właśnie Niemu i tak siedzę i słucham i przypomniałam sobie o tym forum. Też oglądacie?
Domin189
2006-04-20 21:22:35
Ewelino, gratuluję wytrwałości i dobrych wyników. Moim marzeniem też jest napisanie kiedyś takiej pracy o Niemenie ;)
matt
2006-04-21 11:54:34
EwelinaPraca już dawna ukończona i obroniona


no to najszczersze gratulacje :!: brawo :!:


mattja z checia bym ucieszyl oczy efektem Twojej pracy


a co sadzisz o tej mysli - rzuconej :?:
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony